صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 33
    مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

پیش فرض قدم به قدم در مسیر ساخت ویندوز لایو سفارشی (روش اول)

اول حرف دل
    تا سبک شوم و بتوانم بنویسم
    چند روزی هست که در جهت ارج نهادن به درخواست عضو محترم این مجموعه (tamigi) تصمیم گرفتم که روش هائی را
    توضیح دهم که میشود ویندوز لایو سفارشی ساخت که محتوی برنامه های دلخواه خودمان بوده و حتی تصویر بک گراند
    دسکتاپ و تنظیمات مختلف بدلخواه ما باشد.

متاسفانه هم ایام ایامی است که فرصت کم است
    و هم همانطور که اکثریت دوستان اطلاع دارند ، مریضی و درد جسمانی مداوم ، بشدت رنجورم کرده
    و دارد آرام آرام وادارم میکند که از رو بروم !!!
    ماه هاست که از درد نمیتوانم بخوابم و فکر میکنم که این روزانه 4 تا 6 ساعتی را که میخوابم
    در اصل خوابم نمیگیرد بلکه احتمالا" از درد بیهوش می شوم.

عزیزان من ، روزگار بازی های عجیب و غریبی دارد که اکثرا" برخلاف آن چیزی هست که انتظار داریم.
    یک زمان در اوج هستی و قدرت جوانی هست و مقام و غیره و غیره
    و زمانی میرسد که از پا می افتی و یک وصله ناجور و مزاحم می شوی
    و حتی نزدیکانت هم بمرور از دستت خسته میشوند و دلشان میخواهد از شرت راحت شوند.

یک زمان حرفت ارزش دارد و بقیه در مقابلت دولا و راست میشوند
    و زمانی دیگر حتی برای نزدیکانت ، طرز فکرت غلط است و قدیمی و ووو........

یک زمانی بهترینی و بقیه تو را به دیگران مثال میزنند و به بودن با تو افتخار میکنند
    و زمانی دیگر ، همان افراد ، نا اهلان را به تو مثال زده و آن ها را به سرت می کوبند

متاسفانه ظاهرا" این رسم زمانه هست که در طول مسیر زندگی ، افرادی باید بیشتر با ناملایمات روبرو شوند
    و افرادی دیگر که هیچ سودی هم برای دیگران ندارند ، همواره راحت باشند و بی دردسر بتازانند
    و همواره مورد اطمینان عام باشند.

من از سرگذشت مختار ثقفی خیلی خوشم می آید و این روز ها هم با وجود داشتن درد ، سعی میکنم هرشب این
    سریال را برای چندمین بار ببینم.
    این مرد ، انسانی آزاده ، خدا پرست و مومن است. هیچ کاری را جز برای رضای خدا انجام نمیدهد ، هیچ چیزی را برای
    خودش نمیخواهد. در اجرای دستورات خالق تا پای جان پایمردی میکند.
    ولی پشت سر هم با ناملایمات روزگار روبرو شده و پشت سر هم زندانی شده و بیشتر موارد دلشکسته و حیران میماند.

اشکال کار او از خودش نیست ، بیشتر اشکالات از اینجا سرچشمه میگیرند که همه یارانش خالص نیستند و از خدا و دین
    فقط ظواهری را قبول داشته ، کوتاه فکر هستند و در مقابل اتفاقات بر اساس دیده ها و شنیده ها تصمیم گرفته و قضاوت
    میکنند و در تصمیماتشان ، احساسات و علم ناقص خودشان حاکم است که در نتیجه یک روز با مختار بیعت کرده و همراه
    میشوند و فردا که عمل مختار برخلاف عقاید آن هاست ، پشتش را خالی میگذارند.

خیلی حرف زدم گرچه یک هزارم حرف هایم را نزدم ولی دوست دارم چند سطر زیر را هم اضافه کنم:

یکی از بزرگان (ذهنم یاری نمیدهد که این شخص گاندی بود یا شخص دیگر) در زمانیکه کشورش در استعمار بیگانگان
    بوده و مردم در بدبختی و اعتیاد و هزار مشکل دیگر دست و پا میزدند ، بپا خواست مسیری را طی نموده و در انتها موفق
    شد که بیگانگان را از کشور بیرون کرده و آزادی و راحتی را برای مردمش به ارمغان بیاورد.
    موقعی که از این شخص رمز موفقیتش را پرسیدند جواب داد:

در شرق دینی بنام اسلام وجود دارد ، دین اسلام شاخه ای بنام شیعه دارد ، شیعه ها امامی با نام حسین(ع) دارند.
    من سرگذشت حسین را مطالعه کرده و روش ایشان را بکار بردم تا موفق شدم.

واقعا" عجیب است ما که حسین را داریم ، از حسین(ع) چه یاد گرفتیم و یک نا مسلمان چه یاد گرفت؟

سرتان را درد آوردم . عذرخواهی ام را بپذیرید و بر من رنجور خرده نگیرید.
    در ادامه بحث اصلی را دنبال خواهم کرد.

[SIGPIC][/SIGPIC]

2. 13 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

پیش فرض پاسخ : قدم به قدم در مسیر ساخت ویندوز لایو سفارشی (روش اول)

ویندوز های لایو را اصطلاحا" Windows PE یا بطور مخفف WinPE می نامند.
    این نوع ویندوز ها در حقیقت خلاصه شده ویندوز اصلی بوده و دو تا فرق اساسی دارند. اول اینکه حجمشان آنقدر کم
    هست که میتوانند از روی سی دی بوت شوند ، و دوم آنکه این نوع ویندوز ها فقط قابلیت انجام تعداد محدودی از برنامه
    ها را دارند.
    ما میتوانیم فقط تعداد محدودی از برنامه ها را (نه همه برنامه ها را) با روش های مخصوصی به این نوع ویندوز اضافه کرده
    و استفاده کنیم.
    البته با اضافه کردن برنامه های بیشتر و حجیم تر ، حجم این نوع ویندوز بالا رفته و سرعت بوت شدن آن کمتر می شود.

در این مبحث با استفاده از برنامه ای بنام Winbuilder روشی را برای درست کردن سی دی لایوی که بشود به آن تعدادی
    برنامه کاربردی اضافه کرد را بحث خواهیم کرد.
    این برنامه توسط کاربری بنام Nuno Brito ، اهل پرتقال و صاحب سایت reboot.pro به زبان برنامه نویسی دلفی
    درست شده است.
    من در سایت آقای Nuno Brito عضو بوده و تا چند سال پیش بصورت فعال همکاری کرده و در سایت ایشان ، حداقل در
    آن زمان ، نامی آشنا بوده و حدود 100 آموزش (به زبان انگلسی) در رابطه با مسائل کامپیوتر دارم

برنامه Winbuilder کمتر از یک کیلو بایت حجم داشته ولی برنامه ای بسیار خوب برای ساخت انواع ویندوز های لایو برای
    ویندوز های XP و ویستا و 7 و 8 و حتی ویندوز 98 می باشد. البته موارد استفاده دیگری هم دارد که مربوط به بحث ما
    نمیشود.
    بنده از زمانیکه هنوز نام این برنامه به Winbuilder تغییر پیدا نکرده بود و نام دیگری داشت ، با آن آشنا هستم. گرچه
    چند سال است که دیگر با این برنامه کار نکرده ام ولی جهت ارج گذاشتن به درخواست عضو محترم انجمن (tamigi)
    مجددا" مراحل کار با این برنامه را تست کرده و سطور بعدی بر اساس تست های چند روز گذشته نوشته شده اند.

توضیحات آخر اینکه:
    ===========

1. خاصیت برنامه Winbuilder این است که بعد از اجرا دنبال پوشه ای بنام Projects در همان دایرکتوری گشته و بعد
    اسکریپت های موجود در داخل این پوشه را اجرا می نماید.
    لذا هر کسی میتواند برای پروژه مورد نظرش ،اسکریپت های لازم را ساخته و در پوشه Projects قرار داده و برنامه خود
    را راه اندازی کند.
    لذا عده زیادی در این رابطه کار کرده و در حال حاظر شاید حدود 20 پروژه یا بیشتر با استفاده از برنامه Winbuilder
    کار میکنند که در نتیجه امروزه هزاران اسکریپت مختلف برای مصارف مختلف در سایت مذکور بصورت رایگان در اختیار
    کاربران قرار دارد.

2. این برنامه در حال حاظر ورژن 082 را ارایه میکند. ولی با توجه به اینکه خیلی از اسکریپت های موجود در سایت مذکور
    با ورژن 080 این برنامه سازگار تر هستند و با ورژن های بعدی مشکل دارند ، لذا بنده هم برای بحثمان در سطور زیر
    از ورژن 080 استفاده نمودم.

3. با روشی که در سطور زیر گفته میشود ، میشود ویندوز لایو بر اساس ویندوز های XP و ویستا و 7 و 8 و حتی ویندوز
    98 درست کرد ولی بنده در این تاپیک فقط در مورد روش درست کردن ویندوز لایو بر اساس ویندوز 7 توضیح میدهم .

مرحله (1) دانلود فایل های اولیه مورد نیاز
    =======================

1. فایل فشرده Win7PE_SE.rar را باحجم کمتر از 900 کیلو بایت در لینک زیر آپلود کردم:

Win7PE_SE.rar

فایل بالا را دانلود کرده و در روت یکی از درایو ها ، فرضا" درایو H از فشردگی در بیاورید (پوشه H:\Win7PE_SE را خواهید داشت).

2. داخل پوشه H:\Win7PE_SE فایلی بنام Win7PESE80_Builder.exe وجود دارد (که همان Winbuilder 080 است که
    در بالا بحث شد).
    گفتیم که این فایل بر اساس اسکریپت های موجود در پوشه ای بنام Projects که باید در کنارش باشد کار میکند. ولی
    در حال حاظر پوشه ای درکنار این فایل وجود ندارد.
    اکنون ما باید اسکریپت های لازم برای ساخت Win7PE را دانلود کنیم. لذا در زمانیکه به اینترنت وصل هستید به پوشه
    H:\Win7PE_SE وارد شده و فایل WinPE Win7PESE80_Builder.exe را اجرا کنید.بعد از چند لحظه پنجره ای شبیه شکل
    زیر ظاهر خواهد شد:

v7meatlu7ym9ckov21am

3. مطمئن شوید که در سمت راست پنجره ظاهر شده مثل شکل بالا فقط (w7pese.cwcodes.net) انتخاب شده هست.
    حال اگر در سمت چپ پنجره مطابق شکل زیر روی علامت فلش کلیک کنید ، با 4 گزینه روبرو خواهید شد که میتوانید
    بدلخواه یکی از آن ها را انتخاب نمائید:

as2m3ybbudk4cfeauke

با نوع انتخاب شما مقدار فایل هائیکه باید دانلود کنید هم بشرح زیر فرق خواهد کرد:

- Minimum اگر این گزینه را انتخاب کنید فقط حداقل فایل های لازم برای ساخت Win7PE یعنی تقریبا" 47 مگا بایت
    دانلود خواهید کرد که ایزوی نهائی حداقل امکانات را خواهد داشت.

Recommended - انتخاب این گزینه را سازنده پیشنهاد کرده است که معمولا" بهترین پیشنهاد است.به خاطر اینکه برای
    یک پروژه ، اسکریپت های زیادی ساخته میشود ولی همه آزمایش شده و مطمئن نیستند. و با انتخاب این گزینه شما
    فقط اسکریپت هائی را دانلود میکنید که مطمئن و تست شده هستند. با این انتخاب حجمی حدود 174 مگا بایت را دانلود
    خواهید نمود.

Complete - اگر این گزینه را انتخاب کنید تمام اسکریپت های امتحان شده و غیر امتحان شده را دانلود خواهید نمود که
    حجمی حدود 230 مگا بایت برای این پروژه هست. احتمال اینکه در حین ساخت این نوع و یا بعد از ساخت ، با مشکلاتی
    روبرو شوید ، هست.

Beta - انتخاب این گزینه هم تقریبا" شبیه گزینه Complete هست.

4. بعد از نوع انتخابتان در بند بالا ، در سمت چپ پنجره اسامی پوشه هائی مثل شکل زیر ظاهر خواهد شد.

qwrso7x7rbkv62rct16

در این قسمت نام و سایز و شرح مختصر فایل هائیکه باید دانلود کنید مشخص شده است.اکنون وقت آن است که انتخاب
    کنید کدام فایل ها (اسکریپت ها) را میخواهید دانلود کنید و کدام ها را نمیخواهید دانلود شوند.
    برای مثال در شکل بالا می بینید که در زیرپوشه ای بنام HD Tasks تعداد 6 برنامه مثل Defrag و File Undelete و غیره
    وجود دارند.
    می بینید که همه برنامه ها برای دانلود انتخاب شده اند اگر احیانا" برنامه هائی را لازم ندارید ، میتوانید علامت چک جلوی
    فایل های مربوطه را بردارید تا دانلود نشوند.

5. بعد از اینکه انتخاب هایتان را کردید مطابق شکل زیر روی دکمه Download کلیک کنید:

ny4xnl806fz0pvq41wh7

من برای این آزمایش گزینه Complete را انتخاب کردم.
    صبر کنید تا دانلود تمام شود.

تا اینجای کار مرحله اول کار تمام شد و در جلسه دیگر مرحله دیگری را دنبال خواهیم کرد.

[SIGPIC][/SIGPIC]

4. 10 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

مرحله (2) دانلود فایل های WAIK
    ==================

تا این جای کار فایل های اولیه مورد نیازمان برای ساخت ایزوی بوتیبل Win7PE را داریم.ولی نکته اینجاست که بهر
    طریقی که بخواهیم ایزوی بوتیبل WinPE بسازیم ، نیاز به یک سری فایل ها داریم که این فایل ها برای ویندوز 7 درون
    برنامه WAIK و برای ویندوز 8 درون برنامه AIK for windows 8 قرار دارند.
    و برنامه Winbuilder هم برای ساخت ایزوی Win7PE نیاز به این فایل ها دارد .

لذا لازم است که این فایل ها را داشته باشیم تا بتوانیم کارمان را ادامه دهیم. ما میتوانیم فایل های لازم را توسط
    برنامه GetWaikTools دانلود کرده و در محل های لازم ذخیره کنیم و سپس ساخت ایزوی بوتیبل Win7PE را شروع
    کنیم.
    ولی برنامه Winbuilder کار را برای ما راحت تر کرده و نیازی به استفاده از برنامه GetWaikTools نیست و خود این
    برنامه بطور اتوماتیک این کار را برای ما انجام خواهد داد. لذا به مرحله بعد می رویم.

مرحله (3) ساخت ایزوی بوتیبل Win7PE اولیه
    =========================

1. پوشه ای بنام win7 در روت درایو H درست کرده و محتوای دی وی دی یا ایزوی ویندوز 7 را داخش کپی کنید.

2. به پوشه H:\Win7PE_SE وارد شده و فایل WinPE Win7PESE80_Builder.exe را اجرا کنید.بعد از چند لحظه پنجره ای
    شبیه شکل زیر ظاهر خواهد شد:

dtml5sjkaalxvcky9tev

در سمت چپ پنجره لیستی را می بینید که برنامه Winbuilder بترتیب از بالا بپائین ، یک به یک آن ها را اجرا خواهد
    نمود.
    در این مرحله ما میتوانیم در محتوای این لیست تغییراتی بر اساس نیاز ها و علایق خودمان ایجاد کنیم.
    برای مثال در شکل بالا در زیر پوشه Apps برنامه ای بنام 7-zip File را مشاهده میکنید.با فرض اینکه شما علاقه ای به
    استفاده از این نرم افزار در ویندوز لایو نهائی ندارید ، میتوانید علامت چک جلویش را برداشته و آن را از انتخاب در بیاورید
    تا برنامه این نرم افزار را اضافه نکند.

و یا خیلی از برنامه ها در لیست فوق دارای تنظیماتی هستند که میتوانید آن ها را تغییر دهید. برای مثال اگر در پنجره
    شکل بالا روی گزینه نشان داده شده کلیک کنید ، در سمت راست پنجره مشخصاتی شبیه شکل زیر را مشاهده
    خواهید کرد:

vs70q228l5fuezfnzvp

همانطور که می بینینید ، تنظیمات فعلی برنامه در حالت عادی ، یک شورت کات برای این برنامه در منوی استارت خواهد
    گذاشت. ولی شما میتوانید تنظیمات را تغییر داده و بخواهید که شورت کات این برنامه در دسکتاپ گذاشته شود و یا
    تنظیمات دیگر که با مختصر دقتی متوجه خواهید شد.

3. حالا که تغییرات مورد نظر را در برنامه های مختلف انجام دادید ، میتوانید تغییرات دیگری هم انجام دهید برای مثال در
    شکل زیر در قسمت Tweaks به گزینه Wallpaler توجه کنید:

2oriboms8xu4tfcj8omq

همانطور که در سمت راست شکل بالا مشاهده می کنید، شما در اینجا میتوانید یکی از 4 گزینه زیر را انتخاب کنید:

No Wallpaper اگر این گزینه را انتخاب کنید ، بعد از بوت توسط ایزوی ساخته شده ، در دسکتاپ هیچ تصویری در زمینه
    دسکتاپ نخواهید داشت.
    Use Default Wallpaper اگر این گزینه انتخاب شود برنامه یک تصویری را که خودش دارد بعنوان تصویر دسکتاپ قرار خواهد
    داد.
    Use Current Resktop Wallpaper با انتخاب این گزینه ، تصویری که در زمان انجام اینکار در دسکتاپ کامپیوتر شما وجود
    دارد برای زمینه دسکتاپ ایزو استفاده خواهد شد.
    Use Custom Wallpaper اگر این گزینه را انتخاب کنید می توانید تصویری را در محلی معرفی کنید که برنامه از آن نصویر
    استفاده نماید.

4. بعد از اینکه تنظیمات لازم را انجام دادید ، مطابق تصویر زیر اول در سمت چپ روی گزینه Win7PE_SE و سپس روی
    روی زبانه Sources کلیک کنید:

o7kayh7ay3gdkoebcef

حال در شکل بالا در قسمتی که مشاهده می کنید آدرس محلی که در آن فایل های دی وی دی ویندوز را کپی کردید
    یعنی H:\win7 را وارد نمائید.

5.حالا که همه کار های اولیه انجام شده میتونید کار را با کلیک کردن روی آیکن Play مطابق شکل زیر آغاز کنید:

y4ykzqe6vk3a3ps48i31

6. برنامه شروع به کار کرده و چند لحظه بعد چون نیاز به فایل های WAIK دارد ، مطابق شکل زیر شروع به دانلود فایل
    های لازم کرده و کار را ادامه خواهد داد

1hjgkalbn3gi0fk6m3f

مراحل دانلود فایل های مورد نیاز و سپس ساخت ایزوی نهائی مقداری زمان خواهد برد که شما تمام مراحل انجام تک تک
    کار ها را مشاهده خواهید کرد.

با تستی که بنده انجام دادم ، و با تنظیماتی که بنده انتخاب کرده بودم در انتهای کار ، ایزوی ساخته شده با منوئی
    شبیه تصویر زیر بوت شد:

7k6aq166tnfbsa858p9

و پس از انتخاب گزینه Win7PESE ، با تصویری مثل شکل زیر بعنوان زمینه دسکتاپ آماده استفاده شد:

uda9f2958kwedmxhytdi

تا این جای کار ما توانستیم که یک ایزوی بوتیبل لایو براساس ویندوز 7 درست کنیم که تعدادی از تنظیمات مورد علاقه ما
    را بهمراه معدودی برنامه ها داراست.

در جلسه بعد مختصرا" در مورد اضافه کردن برنامه های دیگری که در پروژه فعلی ما وجود ندارند صحبت خواهیم کرد.

[SIGPIC][/SIGPIC]

6. 12 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

در این مرحله وقت آن رسیده که کاری کنیم که برنامه های مورد علاقه خودمان هم به ایزوی ساخته شده اضافه شوند.
    همانطوریکه قبلا" توضیح دادم ، برنامه Winbuilder بر اساس اسکریپت ها کار میکند.
    یعنی ما برای اینکه برنامه دلخواه خود را به این ایزو اضافه کنیم ، باید اول نوع اسکریپتی برنامه مورد نظرمان را درست کرده
    و سپس اسکریپت ساخته شده را در محل مناسب در داخل پوشه Projects قرار دهیم تا برنامه آن را هم استفاده کند.

با توجه به امکاناتی که برنامه Winbuilder دارد ، انجام اینکار ، کار چندان سختی هم نیست.
    ولی قبل از اینکه به شرح چگونگی انجام این کار بپردازیم ، لازم میدانم که چند نکته را گوشزد کنم:

1. ویندوزی لایوی که توسط برنامه Winbuilder ساخته میشود WinPE نامیده میشود. WinPE فقط قادر به اجرای تعداد
    محدودی از نرم افزار ها بوده و نمیتواند همه انواع نرم افزار ها را اجرا نماید.

2. کاربران زیادی با برنامه Winbuilder کار کرده و صد ها اسکریپت مختلف برای مصارف مختلف درست کرده اند که ما
    میتوانیم ، اسکریپت های ساخته شده توسط آن ها را عینا" و یا با مختصر تغییراتی استفاده نمائیم.
    لیست و محل دانلود تعداد زیادی از این اسکریپت ها را میتوانید در لینک زیر مشاهده نمائید:

Script Downloads

شما میتوانید انواع اسکریپت های ساخته شده و حتی برنامه های ساخت WinPE های متفاوت برای ویندوز های مختلف
    مثل ویندوز های 3.1 و 98 و XP و ویندوز های 7 و 8 و 8.1 و غیره را از لینک بالا بصورت رایگان دانلود و استفاده کنید.

3. لازم میدانم که مقداری در رابطه با اسکریپت هائی که تا اینجا برای پروژه خود استفاده کردیم هم ، صحبت کرده و مقداری
    بیشتر با چگونگی ساختمان اسکریپت های برنامه Winbuilder آشنا شویم.
    اگر دقت کرده باشید حتما" دیده اید که درون پوشه Projects ، پوشه های مختلفی وجود دارند که داخل هر پوشه تعداد یک
    یا چند تا فایل با پسوند .script وجود دارند.
    برای مثال در محل H:\Win7PE_SE\Projects\Win7PESE\Apps\HD Tasks\MBR فایلی با نام MBRFix.Script وجود دارد.
    بیائید با همدیگر این اسکریپت را بررسی کنیم . بااین کار بیشتر با ساختار اسکریپت های برنامه Winbuilder آشنا خواهیم
    شد.

درون پوشه H:\Win7PE_SE فایل Win7PESE80_Builder.exe را اجرا کنید
    در پنجره باز شده مطابق شکل زیر به محل H:\Win7PE_SE\Projects\Win7PESE\Apps\HD Tasks\MBR رفته و در سمت
    چپ روی اسکریپت MBRFix کلیک کنید:

qnb25o2wp47scyzekse6

حالا در سمت زاست پنجره در محل نشان داده شده در شکل زیر کلیک کنید:

1ta7op21jcakgvbkp3h

پنجره ای مثل شکل زیر ظاهر خواهد شد که دارای زبانه های مختلفی بود و تمام مشخصه های اسکریپتی که انتخاب
    کرده ایم ( یعنی MBRFix.Script ) را دارد.

23t55q8zarep62hzxtji

اگر در پنجره بالا به زبانه Source وارد شوید ، با یک فایل متنی مثل شکل زیر مواجه خواهید شد:

5ciq4a2cdlrxy11hbde4

این فایل متنی در حقیقت کد های برنامه MBRFix است که به اسکریپتی بنام MBRFix.Script تبدیل شده است.
    اگر درست به این فایل متنی دقت کنید خواهید دید که دارای دو بخش است . بخش اول نام و مشخصات و چگونگی
    دستورات اجرای برنامه بوده ولی بخش دوم یا بخش انتهائی گرچه بصورت فایل متنی دیده میشود ،در حقیقت دیگر
    فایل متنی نبوده و فایل های اصلی برنامه MBRFix هست که در اینجا بصورت کد های متنی دیده میشود که نمونه اش
    را در شکل زیر مشاهده میکنید.

gnehr7e0tgj8cwpca5

اگر در پنجره بالا مطابق شکل زیر به زبانه Attachments وارد شوید ،پوشه ها و فایل کد شده موجود در اسکریپت
    MBRFix.Script را مشاهده خواهید کرد:

hjepc1alhgfkzed8rnhm

برای مثال در شکل بالا می بینید که اسکریپت MBRFix.Script دارای سه پوشه با نام های نشان داده شده بوده و نیز
    داخل پوشه MBRFix_CMD فایلی بنام MBRFix_CMD.cmd وجود دارد.
    اگر دیگر پوشه ها را انتخاب کنید فایل های داخل آن هارا هم خواهید دید.
    در این صفحه میتوانید فایل های موجود را به محلی در کامپیوترتان Extract کنید ، فایل ها را تغییر دهید ، حذف کنید و
    یا فایل هائی اضافه نمائید.

از توضیحات بالا متوجه میشویم که در برنامه Winbuilder اسکریپت هائی استفاده میشوند که هرکدام از این اسکریپت
    ها ظاهر متنی داشته و درونشان هم دستورات کار تک تک نرم افزار ها وجود داشته و هم کلیه فایل ها و پوشه های
    مورد نیاز هر برنامه بصورت فایل متنی به انتهای اسکریپت ها کامپایل شده اند.

درون خود برنامه Winbuilder امکاناتی برای ایجاد اسکریپت های مورد نظر ما وجود داشته و نیز کسانی دیگر برنامه هائی
    درست کرده اند که بشود توسط آن ها اسکریپت های دلخواهمان را تهیه و به ایزو اضافه کنیم.

سعی میکنم در ادامه با یکی دو مثال مطلب را واضح تر شرح دهم.

[SIGPIC][/SIGPIC]

8. 8 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    یاد بگیریم وبه دیگران هم یاد بدیم
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

استاد ممنون از بحثی که باز کردید وبا زبانی ساده توضیحش میدید خیلی خیلی ممنون وسپاسگذارم چون واقعا میدونم چه زحمتی داره اینطور توضیح دادن وانشاالله در همه کارهاتون موفق وپیروز باشید استاد من انقدر براتون احترام قایل هستم که هر کاری ازم برمیاد حاضرم براتون انجام بدم مثل شما کم پیدا میشه که به این راحتی ومفتی اطلاعاتشو با دیگران در میون بذاره در حدی که شاید در ایران انگشت شمار باشند یا حداقل من اینطوری تصور میکنم البته منظورم بی احترامی به دیگر دوستان نیست ببخشید

استاد یه سوالی داشتم ایا میشود از فایلهای دانلودی واسکریپتهای دانلودی نرم افزار در بیرون از نرم افزار ودر محیط ویندوز نیز استفاده کرد

10. 6 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

از محبتی که نسبت به حقیر دارید سپاسگزارم.

بله میتوانیم اکثریت برنامه های موجود در این برنامه را به محلی Extract کرده و استفاده نمائیم.
    بیشتر برنامه های موجود در پروژه های مختلف WinBuilder ، در حقیقت نمونه پرتابل برنامه ها
    می باشند.
    اگر عمری باشد و بتوانم مطلب را دنبال کنم ، در ادامه بحث طرز درست کردن اسکریپت برنامه های
    مورد علاقه خودمان را با مثال شرح خواهم داد که در آن جا بیشتر با این موضوع آشنا خواهید شد.

[SIGPIC][/SIGPIC]

12. 8 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

سعی میکنم با یکی دو مثال چگونگی اضافه کردن برنامه های دلخواه خودمان را به ایزوی Win7PE توضیح دهم. برای
    این قسمت از بحثمان برنامه Ghost32 را انتخاب کرده ام.
    برنامه Norton Ghost یکی از برنامه های خیلی قوی برای تهیه ایمیج یک پارتیشن (یا کل هارد دیسک) بوده و نیز میتوان
    توسط این برنامه ایمیج های گرفته شده را مجددا" Restore کرد.
    من از سال ها قبل با ورژن 11.5 این برنامه آشنا بوده و تجربیات زیادی با این ورژن دارم.
    برای گرفتن ایمیج و همچنین برای Restore کردن با این ورژن از برنامه ، نیازی به نصب برنامه (که Ghost 2003 نام دارد)
    نبوده و کافی است که فقط فایلی با نام Ghost32.exe با حجم 1 مگا بایت را داشته باشید.
    Ghost32.exe یک فایل پرتابل بوده و میتواند داخل Windows PE کار کند.

امروز میخواهیم نوع اسکریپتی این فایل را درست کرده و آن را هم به ایزوی لایو WinPE اضافه کنیم.

ساخت اسکریپت اولیه برای اضافه کردن برنامه Ghost32.exe به Windows PE
    ==========================================

1.اگر به محتویات پوشه H:\Win7PE_SE\Projects دقت کنید ، خواهید دید که داخل این پوشه ، پوشه های متفاوتی برای
    منظور های مختلفی ساخته شده اند.
    فرضا" پوشه H:\Win7PE_SE\Projects\Win7PESE\Apps\HD Tasks برای قرار دادن برنامه هائی استفاده شده که کار هائی
    در رابطه با هارد دیسک (HD Tasks) انجام می دهند.
    حالا که قرار است ما اسکریپت فایل Ghost32.exe را درست کنیم ، چون این فایل هم در رابطه با هارد دیسک کار میکند
    بنابراین بهتر است که ما هم فایلمان را در همین محل قرار دهیم.
    لذا پوشه ای بنام Ghost32 در داخل پوشه H:\Win7PE_SE\Projects\Win7PESE\Apps\HD Tasks درست کرده و سپس
    کلیه فایل های مورد نیاز برنامه Ghost32 را به داخل آن کپی میکنیم. که در این مثال ما فقط فایل Ghost32.exe را برای کارمان
    نیاز داریم ، لذا فقط این فایل را درون پوشه Ghost32 کپی میکنیم.

2. اگر میخواهید که در انتهای کار ، موقع کار با اسکریپت ساخته شده، لوگوی مخصوص شما دیده شود ، یک تصویر نوع JPG
    با سایز فرضا" 256 در 256 تهیه کرده و آن را هم در کنار فایل Ghost32.exe درون پوشه Ghost32 کپی کنید.
    برای مثال با تصویری که بنده انتخاب کردم ، در انتهای کار موقع کار با اسکریپت ساخته شده تصویر زیر را خواهید داشت:

il11bhaaijpteu1lbwe8

3. به پوشه H:\Win7PE_SE وارد شده و فایل Win7PESE80_Builder.exe را اجرا نمائید.در پنجره باز شده مطابق شکل
    زیر روی آیکن Tools کلیک کنید:

7hjh9f9g893ovgls2zsp

4. پنجره ای شبیه شکل زیر باز میشود:

pfg93crd6tntaab6hrum

در تصویر بالا ، اول در قسمت بالا سمت راست روی آیکن پوشه کلیک کرده و در پنجره ای که باز میشود آدرس نشان داده
    شده در شکل بالا (یعنی H:\Win7PE_SE\Projects\Win7PESE\Apps\HD Tasks\Ghost32\Ghost32.exe) را انتخاب
    کنید.
    سپس در پائین صفحه با کلیک روی آیکن نشان داده شده ، تصویر لوگو را انتخاب نمائید.

5. حالا در پنجره بالا روی زبانه Create Script کلیک کنید. تصویری مطابق شکل زیر خواهید داشت:

dg6w3wqhfn5n4ou0a9y

در این صفحه ، همانطور که در شکل بالا می بینید ، اول در سمت راست صفحه مشخصات فایل Ghost32.exe را وارد
    کرده و سپس در سمت چپ در قسمت Filename نامی برای اسکریپتی که باید ساخته شود تایپ کنید.
    توجه داشته باشید که در این صفحه عبارات را باید تایپ کنید .

6. حالا روی دگمه Create کلیک کنید. پنجره ای مانند شکل زیر ظاهر خواهد شد.

qvnn5z7cyyukurfn420

همانطور که می بینید پیغام داده که اسکریپت مورد نظر با نام Ghost32.script در آدرس
    H:\Win7PE_SE\Projects\Win7PESE\Apps\HD Tasks\Ghost32 درست شد.
    اکنون روی دگمه OK کلیک کنید.

7. پنجره ای مثل شکل زیر باز خواهد شد:

yafjbvp32tnvvd7g3p3m

در پنجره بالا روی دگمه X کلیک کنید.

8. پنجره جدیدی مثل شکل زیر باز میشود :

0wze7c53ikkmh03ii8b

اول روی آیکن Refresh کلیک کنید و سپس در سمت چپ پنجره به آدرسی که می بینید رفته و روی عبارت Ghost32
    کلیک کنید.

می بینید که در بین گزینه های برنامه اسکریپت جدیدی بنام Ghost32 اضافه شده است.
    حالا اگر به آدرس H:\Win7PE_SE\Projects\Win7PESE\Apps\HD Tasks\Ghost32 هم وارد شوید خواهید دید که اسکریپتی
    بنام Ghost32.script اضافه شده است.

ما تا اینجای کار ، اسکریپت اولیه کار را درست کردیم ولی این اسکریپت هنوز کامل نبوده و نیاز به کار های دیگری هست که
    اگر عمری بود در حلسه ای بعد ادامه خواهم داد.

[SIGPIC][/SIGPIC]

14. 7 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

کامل کردن اسکریپت Ghost32.script
    ===================
    =
    در جلسه قبل فایل اسکریپت مقدماتی Ghost32.script را درست کردیم و اکنون وقت آن است که آن را تکمیل کرده و
    نمونه قابل استفاده را بسازیم.

1. به پوشه H:\Win7PE_SE وارد شده و فایل Win7PESE80_Builder.exe را اجرا کنید.
    2. در سمت چپ پنجره مطابق شکل زیر به قسمت H:\Win7PE_SE\Projects\Win7PESE\Apps\HD Tasks\Ghost32
    رفته و روی اسکریپت Ghost32 کلیک کنید:

vbklymzpdbe9rqigdqzy

حال در سمت راست پنجره روی آیکن نشان داده شده در شکل بالا کلیک کنید.
    3. پنجره ای مثل شکل زیر ظاهر خواهد شد:

yqt1dt6f1avycpid98pj

4. در پنجره بالا به زبانه Attachments وارد شوید.پنجره ای مثل شکل زیز ظاهر خواهد شد:

ee02o4mbcagtbl3h28ju

در این پنجره روی آیکن New Folder کلیک کنید.
    5. پنجره پیغامی مثل شکل زیر ظاهر خواهد شد:

kua7nxihacqg4e9gb7

در این پنجره مطابق شکل عبارت Ghost32 (نام پوشه اسکریپت ) را تایپ کرده و بعد روی دگمه OK کلیک کنید .

6. پنجره ای مثل شکل زیر خواهید داشت:

h26qijxlqews1xzmwh

همانطور که می بینید پوشه ای بنام Ghost32 ساخته شده است.
    7. روی پوشه Ghost32 کلیک کرده و بعد روی آیکن Add در سمت چپ پنجره کلیک کنید.پنجره دیگری مثل شکل زیر
    ظاهر خواهد شد:

isno0n1wvwjplse1a7lb

در این پنجره هم روی آیکن Add کلیک کنید.

8. در پنجره ای که ظاهر میشود فایل H:\Win7PE_SE\Projects\Win7PESE\Apps\HD Tasks\Ghost32\Ghost32.exe
    را انتخاب کنید.
    اکنون تصویری مثل شکل زیر خواهید داشت:

n4rxj7cvdrz5hdxue9ho

همانطور که مشاهده می کنید فایل Ghost32.exe به برنامه اضافه شده است.حالا روی دگمه Start کلیک کنید.
    9. چند لحظه بعد پیغامی بصورت شکل زیر ظاهر خواهد شد:

3vllb40endfnv4qogcb

روی دکمه OK کلیک کنید.
    10. اکنون در پنجره برنامه به زبانه Description وارد شوید. پنجره ای مثل تصویر زیر خواهید داشت:

y1bbrxk9eigmyftiz1s

در پنجره بالا روی آیکنی که نشان داده شده کلیک کنید. و در پنجره ایکه ظاهر میشود فایل تصویری را که برای لوگو
    تهیه کرده و آن را هم داخل پوشه Ghost32 گذاشته بودید را انتخاب کنید.
    صفحه بصورتی شبیه تصویر زیر در خواهد آمد.

j3un6xrxce0zfblbzwj2

کارمان در اینجا بپایان رسید.

اکنون به پوشه H:\Win7PE_SE\Projects\Win7PESE\Apps\HD Tasks\Ghost32 وارد شده و همه فایل های موجود
    بغیر از فایل Ghost32.script را پاک کنید.
    فایل Ghost32.script اسکریپتی هست که در این زمان هم دستورات لازم و هم فایل های لازم داخلش قرار دارند.
    و اگر اکنون برنامه را اجرا کرده و ایزوی نهائی را بسازید خواهید دید که ایزو دارای برنامه Ghost32 هم هست.

من مسیر لازم را بطور مختصر توضیح دادم.نمونه ساخته شده توسط خودم را در لینک زیر (با حجم 1.17 مگا بایت ) آپلود
    کردم که شما میتوانید آن را دانلود کرده و پس از درآوردن از فشردگی، اسکریپت Ghost32.script را داخل پوشه ای بنام
    Ghost32 در داخل پوشه H:\Win7PE_SE\Projects\Win7PESE\Apps\HD Tasks قرار داده و استفاده کنید.

Ghost32_script

[SIGPIC][/SIGPIC]

16. 7 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

عضو سایت
    این کاربر شعاری برای خود انتخاب نکرده است
    تشکر تشکر کرده 
    21
    تشکر تشکر شده 
    74
    تشکر شده در
    17 پست
    قدرت امتیاز دهی
    30
    Array

با سلام خدمت استاد Magsoud گرامی .
    استاد من در سایت WinPE فرق بین Win8.1se و Win8.1pe se رو متوجه نشدم در صورتی که پکیج هایی که برا دانلو گذاشته بودن هم از لحاظ اندازه با هم فرق داشتن . سوال من اینکه ایا این دو با هم فرق دارن . اگه هست تو چی فرق می کنن . ایا می شه ویندوز لایو ساخت که از لحاظ ظاهر و theme دقیقا مشابه ویندوزی باشد که هنگام نصب در ویندوز داریم باشه . چون یه جورایی این winpe ظاهرش با ویندوز نصبی فرق داره .
    با تشکر

18. 4 کاربر مقابل از tamigi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط tamigi نمایش پست ها
    ... فرق بین Win8.1se و Win8.1pe se ..............
    ..... ایا می شه ویندوز لایو ساخت که از لحاظ ظاهر و theme دقیقا مشابه ویندوزی باشد که هنگام نصب در ویندوز داریم باشه . چون یه جورایی این winpe ظاهرش با ویندوز نصبی فرق داره .
    ...
    1. من با ویندوز 8 کار نمیکنم لذا اطلاعاتم در رابطه با ملزومات این سیستم کم است.

2. بهتر است از winpe با ظاهری که می بینید استفاده شود. چون اگر ظاهر اصلی خود ویندوز استفاده شود
    هم حافظه بیشتری برای بار شدن نیاز خواهد داشت که در نتیجه زمان بوت شدن طولانی تر خواهد شد و هم
    اینکه اجرای ظاهر اصلی کندتر خواهد بود.

[SIGPIC][/SIGPIC]

20. 4 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)