صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 40

موضوع: سخنان اشوزرتشت { يسنا- هات}

سرپرست
    شعار بلد نیستم
    تشکر تشکر کرده 
    20,666
    تشکر تشکر شده 
    10,290
    تشکر شده در
    4,519 پست
    حالت من : Motarez
    قدرت امتیاز دهی
    4891
    Array

سخنان اشوزرتشت { يسنا- هات}

سخنان اشوزرتشت

اي جويندگان دانش راستين، اكنون آموزش‌ها و پيامي را كه تا به حال شنيده نشده‌است براي شما آشكار خواهم ساخت. اين پيام براي كساني كه از روي تعاليم نادرست، جهان نيكي را تباه سازند ناگوار است، ولي براي دلدادگان «مزدا» خوش‌آيند و شادي‌بخش به شمار مي‌رود.
    (يسنا 31 – بند 1)

چون تعاليم نادرست مانع از آن است كه راه بهتر را آشكارا ديده و برگزينند، بنابراين خداوند جان و خرد براي شما رهبري برگزيد تا زندگي كردن برابر آيين راستي را به هر دو گروه «نيكان و بدان» بياموزم.
    (يسنا – هات 31 – بند 2)

پروردگارا، در پرتو فروغ مينوي به ما چه خواهي بخشيد؟ آيا آن سعادتي كه در پرتو راستي و پاكي به دست مي‌آيد و به همه وعده شده، كدام است؟ در مورد دانايان چه فرماني رفته‌است؟ اي خداوند خرد مرا از تمام اين حقايق آگاه ساز و با گفتار الهام‌بخش خود مرا روشن كن تا همه مردم را به آيين راستي راهنمايي كنم.
    (يسنا – هات 31 – بند 3)

پروردگارا؛ دو بخشش «رسايي و جاوداني» مردم را به فروغ معنوي و آگاهي دروني خواهد‌رسانيد. در پرتو نيروي اراده، منش پاك، راستي و پاكي، عشق و ايمان به خدا، زندگاني پايدار و نيروي معنوي افزايش خواهد‌يافت. اي خداوند خرد، در پرتو اين فروزگان بر دشمنان فيروزي توان يافت.
    (يسنا – هات 34 بند 11)

در دنیا هیچ بن بستی نیست.یا راهی خواهم یافت،یا راهی خواهم ساخت

2. 2 کاربر مقابل از sorna عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

سرپرست
    شعار بلد نیستم
    تشکر تشکر کرده 
    20,666
    تشکر تشکر شده 
    10,290
    تشکر شده در
    4,519 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4891
    Array

سخنان اشوزرتشت/ بخش دوم

اي اهورامزدا شخص خردمند و هوشيار و كسي كه با منش خويش حقيقت را درك مي‌كند، از قانون ايزدي آگاه است و با نيروي معنوي از راستي و پاكي پشتيباني مي‌كند و گفتار و كردار خود را جز به راستي نخواهد آراست و در راه گسترش راستي گام برخواهد داشت. چنين شخصي نسبت به تواي مزدا وفادار و شايسته‌ترين يار و ياور مردم به شمار خواهد‌رفت.
    (گاتاها- هات 31 بند 22)

اهورامزدا كه از روي دانش و منش نيك بر جهان سروري مي‌كند، در پرتو توان جاوداني خويش چنين الهام مي‌بخشد: عشق و مهر پاك (آرميتي) را كه با اشاي تابناك (پارسايي) يار و همگام است، براي شما برگزيده‌ام. بشود كه از آن خود سازيد.
    (گاتاها- هات 32 – بند 2)

گمراهان بت‌پرست همه از تبار و نژاد سيه‌دلان و كژ منشانند. كساني كه از آنها پيروي كنند و احترام گذارند آنها نيز از تبه‌كارانند.
    كردار فريبكارانه و رياكاري‌هاي آنها از دروغ و خود ستايي سرچشمه گرفته‌است. از اين رو در سراسر گيتي به بدنامي شناخته مي‌شدند و مورد تنفرند.
    (گاتاها – هات 32 – بند 3)

شخص گناهكار و گمراه ممكن است چندي با كردار زشت خويش شهرت و آوازه‌اي به‌دست آورد ولي اي هستي بخش، تو از روي خرد و حكمت خويش همه چيز را آگاهي و نسبت به انگيزه هر كس داوري خواهي‌كرد. اي خداوند خرد به راستي در پرتو سروري آسماني تو بيگمان آيين جاوداني اشا (پارسايي) و راستي همه‌جا حكم‌فرما خواهدگشت.
    (گاتاها – هات 32 – بند 6 )

4. 2 کاربر مقابل از sorna عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

سرپرست
    شعار بلد نیستم
    تشکر تشکر کرده 
    20,666
    تشکر تشکر شده 
    10,290
    تشکر شده در
    4,519 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4891
    Array

سخنان اشوزرتشت / بخش سوم

آن‌گاه ترا مقدس شناختم اي مزدااهورا: هنگامي بود كه ترا نخستين بار در كار آفرينش جهان ازلي ديدم. هنگامي بود كه براي كردار و گفتار زشت، سزاي زشت و از براي كردار و گفتار نيك، پاداش نيك در روزهاي واپسين مقرر داشتي.

آن‌گاه ترا مقدس شناختم اي مزدااهورا: هنگامي بود كه وهومن (فرشته نيك‌انديشي و خرد) به سوي من شتافت و از من پرسيد تو كيستي؟ پاسخ دادم منم زرتشت و تا به اندازه‌اي كه تاب و توان دارم دشمن واقعي دروغ‌پرست و يار و ياور نيرومند دوستداران راستي خواهم بود و از اين راه است كه به كشور جاوداني بي‌كران تو توانم رسيد و هميشه اين چنين ترا ستاينده و سرودگو خواهم بود اي مزدا.

آن‌گاه ترا مقدس شناختم اي مزدااهورا: هنگامي بود كه وهومن به سوي من آمده و من نخستين بار از آيين تو تعليم يافتم. هرچند كه رسالت من در ميان مردمان مايه رنج من باشد، اما به جا مي‌آورم زيرا تو آن را بهترين دانستي.
    (يسنا – هات 43)

اي خداوند خرد- آسايش و خوشي‌هاي زندگي كه بوده و هست و خواهد‌بود همه از تست، پروردگارا؛ از روي مهر و كرم خويش آنها را به ما ارزاني دار و از پرتو منش پاك و نيروي معنوي و راستي و درستي ما را با خوشبختي جاوداني همقرين ساز. (يسنا- هات 33 بند 1)
    اي پروردگارا؛ براي برخورداري از شادماني و خوشبختي مرا توانايي ببخش تا با نيروي معنوي و منش پاك و مهرورزي به ديگران و دلي روشن به درك راستين تو نايل آيم. (يسنا هات 33 بند 13)
    اي مزدا؛ رفتار و گفتارنيك و پرستش بي ريايي كه از پرتو آنها مردم از بخشايش جاوداني و پارسايي و نيروي معنوي و رسايي برخوردار مي‌گردند، همه را نخست به تو اي خداوند هستي‌بخش پيشكش مي‌كنيم. (يسنا هات 34 بند 1)

پروردگارا؛ مرد نيك‌انديش و پارسايي كه روانش با راستي همگام است تنها به تو مي‌انديشد و كردارنيك خود را به تو نياز مي‌كند. اي اهورامزدا بشود كه نيايش‌كنان و سرود ستايش گويان به تو نزديك شويم. ( يسنا – هات 34 بند 2 )

6. 2 کاربر مقابل از sorna عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

سرپرست
    شعار بلد نیستم
    تشکر تشکر کرده 
    20,666
    تشکر تشکر شده 
    10,290
    تشکر شده در
    4,519 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4891
    Array

سخنان اشوزرتشت / بخش چهارم

ايدون من و روان آفرينش هر دو با احترام و دست‌هاي برافراشته اهورا مزدا را ستايش كرده و از او خواستاريم كه هرگز به نيكوكاران و پارسايان و رهبر آنها گزندي نرسد و از هجوم دشمنان و بدكاران در امان باشند. (يسنا – هات 29 بند 5)

اي اهورا از آن تواست عشق و مهرورزي، از تواست خرد مينوي جهان آفرين، اي خداوند جان توبه بندگان خويش نيروي اختيار نيك و بد بخشيدي تا اين كه راهي برگزينند كه راهنماي دانا بدان گرويده و يا آن كه رهبر ناراست و غير واقعي نشان داده‌است!؟
    (يسنا – هات 31 بند 9)

اي خداوند هنگامي كه در روز ازل جسم و جان آفريدي و از منش خويش نيروي انديشيدن و خرد بخشيدي، زماني كه به تن خاكي روان دميدي و به انسان نيروي كار كردن و سخن گفتن و رهبري كردن عنايت فرمودي، خواستي تا هر كسي به دلخواه خود با كمال آزادي راه زندگي خود را برگزيند. (يسنا – هات 31 بند 11)

دانا بايد از دانش خويش نادان را آگاه سازد، نشايد بيش از اين نادان گمراه بماند.
    (يسنا – هات 31 بند 17 )

اي اهورا به روان جهان تاب و توانايي بخش، از راستي و پاك منشي نيرويي برانگيز كه آشتي و آسايش در جهان برقرار شود. آري اي مزدا من دريافتم كه آن را تواني برانگيخت.
    (يسنا – هات 29 بند 10 )

كسي كه پاسبان و نگهبان سعادت بشر است، كسي كه هميشه بيدار و هوشيار، آفريدگان مزدا را پاسباني مي‌كند، كسي كه خلق خدا را با ديده باز نگهباني مي‌كند، كسي كه سراسر جهان را از تيرگي و ناآرامي با سلاح آخته پاسداري مي‌كند، مي‌ستاييم.
    (سروش يشت ها دخت)

8. 2 کاربر مقابل از sorna عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

سرپرست
    شعار بلد نیستم
    تشکر تشکر کرده 
    20,666
    تشکر تشکر شده 
    10,290
    تشکر شده در
    4,519 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4891
    Array

سخنان اشوزرتشت / بخش پنجم

اي اهورامزدا من كه زرتشت هستم از تو درخواست مي‌كنم كه به من و روان آفرينش تاب و توانايي بخشي از پرتو راستي و پاك‌منشي بتوانيم آرامش و آسايش جهان را فراهم سازيم. (آن‌گاه روان آفرينش رهبري اشوزرتشت را پذيرفته گويد) بنابراين اي مزدا با خواسته‌ات خشنود و خورسندم و زرتشت را به عنوان شايسته‌ترين مرد به رهبري خود مي‌پذيرم.
    يسنا 29 بند 10

آن‌گاه زرتشت مي‌گويد: اي مزدا به من نيروي راستي و پاك‌منشي و شجاعت روحي عطا فرما تا مردم جهان و انجمن موبدان مرا به آساني بپذيرند و جهانيان تعليم مرا دريابند. براي اين كار تنها چشم اميدم به ياري و پشتيباني توست.
    يسنا 29 بند 11

با دست‌هاي برافراشته به سوي تو اي مزدا و با فروتني كامل پيش از همه چيز خواستارم كه بهره‌اي از خرد مقدس خود را به من عطا فرمايي تا به همراهي درستي كردار و ضمير پاك بتوانم خوشبختي روان آفرينش (همه جهانيان) را فراهم سازم.
    يسنا 28 بند 1

اي اهورامزدا بشود كه با انديشه‌نيك به تو نزديك شوم و با پيروي از قانون اشا به ارزش‌هاي مادي و معنوي خود پي برم تا بدين‌وسيله دين‌داران را به سراي روشني و خرمي و زندگي نيك هر دو جهان رهبري كنم.
    يسنا 28 بند 2

من اين سرودهاي ستايش خود را آن سان كه پيش ازين كسي نسروده نثارت مي‌كنم اي اهورا – اي روان راستي و اي نيك‌انديش واقعي- از تو درخواست مي‌كنم تا در جهان نيروي فناناپذير معنوي تجلي نمايد. اينك كه تو را با ستايش خود فرا‌مي‌خوانم بسويم شتاب و مرا از خوشبختي و كاميابي واقعي برخوردار ساز.
    يسنا 28 بند 3

هنگامي كه با منش پاك ترا با سرودهاي ستايش فرامي‌خوانم آگاهم كه مرا براي رهبري روان مردم جهان گماشته‌اي و از پاداشي كه تو اي مزدا اهورا براي كردار‌نيك مي‌بخشي خبر دارم و آماده‌ام تا زماني كه مرا تاب و تواناييست به مردم بياموزم كه به سوي راستي راه پويند.

10. کاربر مقابل از sorna عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

سرپرست
    شعار بلد نیستم
    تشکر تشکر کرده 
    20,666
    تشکر تشکر شده 
    10,290
    تشکر شده در
    4,519 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4891
    Array

سخنان اشوزرتشت / بخش ششم

ای مزدا به سوی من آی و مرا از بخشش منش پاک و راستی برخوردار ساز تا به وسیله آموزش آیین مقدست گمراهان و بدکاران را به راه راست رهبری کنم و بر دشمنی بدخواهان چیره شوم.
    یسنا 28 بند 6

• ای اهورامزدا مبادا هرگز کار ناشایستی از من سرزند که مورد خشم تو قرار گیرم. ای راستی و ای اصل پاک منشی پیوسته می کوشم تا تورا بستایم. ای کسی که آرزوهای ما را بر می‌آوری، تو را از ته دل درود می‌گویم، چه می‌دانم نمازی که از روی ایمان و اعتقاد کامل انجام شود به درگاهت پذیرفته خواهدشد، ای کسی که امید بهشت ما به سوی تواست.
    یسنا 28 بند 9

• چون از راه نیایش درست می‌توان به خدا که اصل راستی و پاک منشی است دست یافت، پس ای اهورامزدا با نیروی خرد و کلام خویش مرا آگاه فرما که در روز نخست این آفرینش چگونه صورت هستی به خود گرفت.
    یسنا 28 بند 11

• اینک از برای کسانی که خواستار شنیدن حقیقت هستند سخن می‌گویم. این گفتار از سوی اهورامزدا سرچشمه راستی و نیک‌اندیشی است و هر که دانا و هواخواه راستی باشد باید به آن گوش کند، زیرا تنها با پیروی آن می‌توان به سرای درخشان فردوس راه یافت.
    یسنا 30 بند 1

ای مردم گفتارنیک دیگران را بشنوید و با اندیشه روشن در آن بنگرید و میان نیک و بد را خود داوری کنید. زیرا پیش از این که فرصت از دست برود، هر مرد و زن باید به شخصه راه خود را برگزینند. بشود که به یاری خرد اهورایی در گزینش راه نیک کامروا شد.

12. 2 کاربر مقابل از sorna عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

سرپرست
    شعار بلد نیستم
    تشکر تشکر کرده 
    20,666
    تشکر تشکر شده 
    10,290
    تشکر شده در
    4,519 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4891
    Array

سخنان اشوزرتشت / بخش هفتم

ای مزدا، هنگامی که تو را با نیروی خرد و اندیشه ژرف جستجو کردم و با دیده دل به تو نگریستم، دریافتم که تویی سرآغاز و سرانجام همه چیز. تویی سرچشمه خرد و اندیشه و تویی آفریننده راستی و تویی داور نیک همه کردار مردمان جهان.
    یسنا 31 بند 8

کسانی که از روی رسایی اندیشه و کردارنیک خود به اهورامزدا گروند، از بخشش کمال واقعی و جاودانی و راستی و پاک منشی و نیروی معنوی برخوردار شوند. چنین کسانی از دوستان و هواخواهان اهورا به شمار خواهند آمد.
    یسنا 31 بند 21

ای مزدا هنگامی که در روز نخست با خرد خویش به کالبد ما جان بخشیدی و به ما نیروی اندیشه و قوه تمیز نیک از بد دادی، از آن روزها در تن خاکی ما جان و روان دمیدی و به ما اراده و نیروی گفتار و کردار ارزانی داشتی، خواستی که هرکس بنا به اراده خود و با آزادی کامل راهی را که خود صلاح می‌داند، برگزیند.
    یسنا 31 بند 11

نیکی پاداش گزینندگان راه نیک و بدی پادافره گزینندگان راه بد است. از این دو راه آن که نیک اندیش و در پیشبرد نیکی کوشا است راه رستگاری را اختیار کند و آن کسی که بداندیش و کاهل و تن پرور است، راهی را بر می‌گزیند که جز از رنج و سختی بهره‌ای نبرد.
    یسنا 31 بند 10

ای اهورامزدا تویی آفریننده جهان مادی و خرد مینویی و تویی که به مردم جهان اختیار انتخاب راه نیک و بد دادی تا بنا به میل خود یا به سوی رستگاری شتابند یا به گمراهی گرایند.
    یسنا 31 بند 9

14. کاربر مقابل از sorna عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

سرپرست
    شعار بلد نیستم
    تشکر تشکر کرده 
    20,666
    تشکر تشکر شده 
    10,290
    تشکر شده در
    4,519 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4891
    Array

سخنان اشوزرتشت/ بخش هشتم

آن دو گوهر همزادی که در آغاز در اندیشه آدمی پدیدار گشتند، یکی «سپنتامینو» یعنی نیکی در اندیشه و گفتار و کردار و دیگری «انگره مینو» یعنی بدی در اندیشه و گفتار و کردار است. از میان این دو، دانا نیک را بر می‌گزیند و نادان بد را.
    یسنا 30 بند 3

هنگامی که این دو گوهر همزاد به هم رسیدند، هستی و نیستی و حرکت و سکون پدیدار شد و تا هستی برقرار است، بدترین زشتی و مرگ بهره پیروان بدی و بهترین هستی و نیکی پاداش پیروان خوبی است.
    یسنا 30 بند 4

از میان این دو گوهر، نادان زشت‌گرا به زشت‌ترین کردار گراید و خردمند نیک‌گرا که پیوسته خواستار نیکی و خشنودی پروردگار است، کردارنیک را که با خرد مینویی و ایزدی آراسته است، اختیار کند.
    یسنا 30 بند 5

از میان این دو گوهر هواخواهان دروغ چون نمی‌توانند نیک را از بد تمیز دهند در هنگام مشورت با یاران بد دیو فریب فرار رسد و آنان را به گزینش زشت‌ترین ادیشه وا دارد. سپس برای انجام کردار زشت ناگزیر به سوی خشم و زور روی آورند و بدین وسیله زندگی آدمیان را به تباهی کشانند.
    یسنا 30 بند 6

کسانی که از نیروی خرد ایزدی و نیک‌اندیشی و راستی برخوردار باشند و فرشته مهر و محبت در وجود آنان راه یافته‌باشد، در انتخاب راه نیک کامیاب شوند و به پاداش آن در دو جهان بهره نیک یابند.
    یسنا 30 بند 7

16. کاربر مقابل از sorna عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

سرپرست
    شعار بلد نیستم
    تشکر تشکر کرده 
    20,666
    تشکر تشکر شده 
    10,290
    تشکر شده در
    4,519 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4891
    Array

سخنان اشوزرتشت / بخش نهم

ما خواستاريم از زمره كساني باشيم كه جهان را به سوي پيشرفت و آباداني و مردم را به سوي راستي و پارسايي رهنمايند. بشود كه مزدا ما را ياري فرمايد تا با نيروي انديشه و دل (عقل و عاطفه) به سرچشمه دانايي پي بريم.
    يسنا ٣٠ بند ٩

هنگامي كه كيفر اهورايي براي گناهكاران فرا رسد و بدان به كيفر زشت خود رسند، جهان را نيروي پاك‌منشي فرا خواهد گرفت. آن‌گاه با پيروي راه ايزدي در پايان، بدي به دست نيكي شكست خواهد خورد و دروغ به بند راستي در خواهد آمد.
    يسنا ٣٠ بند ٨

هنگامي كه بدكرداران به سزاي زشت خود رسند، آن‌گاه از كردار خود پشيمان مي‌شوند و انديشه و دل آنان به سوي نيكي خواهد گراييد. آن‌گاه اشا و خرد پاك به ياري آنان مي‌شتابد و در پيمودن راه درست به آنان كمك خواهند كرد.
    يسنا ٣٠ بند ١٠

اي مردم اگر از قانون ازلي كه مزدا برقرار داشته آگاه مي‌شديد و از خوشي و پاداش نيك راستي و رنج و پادافراه زشت كژي در اين جهان و سراي ديگر باخير مي‌شديد، آن‌گاه كاري مي‌كرديد كه هميشه روزگارتان به خوشي بگذرد.
    يسنا ٣٠ بند ١١

از آن‌جايي كه برگزيدن بهترين راه براي مردم كار دشواريست، من كه زرتشت هستم براي رهبري شما برگزيده شده‌ام. رهبري كه اهورامزدا گواه راستي و درستي گفتار اوست. باشد كه همه برابر آيين مقدس مزدا زندگي كنيم.
    يسنا ٣١ بند ٢

سرپرست
    شعار بلد نیستم
    تشکر تشکر کرده 
    20,666
    تشکر تشکر شده 
    10,290
    تشکر شده در
    4,519 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4891
    Array

سخنان اشوزرتشت / بخش دهم

روان آفرينش ( يا روح مردمان جهان ) پيش از پيدايش اشوزرتشت از خرابي وضع جهان به درگاه خداوند به دادخواهي برخاسته گفت: پروردگارا براي چه مرا آفريدي؟ چرا به من پيكر هستي بخشيدي ؟ ستم و ستيزه و خشم و زور مرا به ستوه در آورده و براي من به جز تو پشت و پناهي نيست. از تو درخواست مي‌كنم كه برايم نجات بخشي فرستي تا زندگاني آسوده و خرمي‌به من بخشد.
    يسنا ٢٩ بند ١

اي مزدا؛ تو خود از همه بهتر مي‌داني كه در گذشته چه كارهاي ناشايستي از بدكاران و هواخواهان آنان سرزده است يا در آينده سرخواهد زد. پس براي اين ماموريت بزرگ، يعني رستگاري مردمان، اراده تو برهر كه تعلق گيرد بدان خشنود و خرسندم .
    يسنا ٢٩ بند ٤

بنابراين من كه روان آفرينش هستم با دست هاي برافراشته از تو خواستارم كه مبادا هرگز نيكوكاران دچار رنج و آزار شوند و به پارسايان و كارگران درست كار از سوي بدخواهان رنج و آسيب رسد، يا بر آن ها چيره شوند.
    يسنا ٢٩ بند ٥

آنگاه اهورامزدا كه همه چيز را از خرد خويش در مي‌يابد، خطاب به روان آفرينش گفت. چون تو درخواست نجات دهنده اي كرده اي كه مردم گيتي را وا دارد تا از روي قانون داد و راستي رفتار كنند، ازين روي من فره وهر زرتشت را براي رهبري جهان بر مي‌گزينم.
    يسنا ٢٩ بند ٦

پس مزداي پاك كلام الهام بخش خود را به صورت سرودهاي اوستايي كه فرمان هايش سراسر بر راستي و درستي استوار است، از براي رستگاري جهانيان به زرتشت سپرد و او را مامور رهبري مردم جهان ساخت.( آنگاه روان آفرينش پرسيد) پس اي اهورامزدا چنين رهبر نيك منش را چه وقت براي رستگاري من خواهي فرستاد؟
    يسنا ٢٩ بند ٧

( اهورامزدا پاسخ مي‌دهد) يگانه كسي كه آيين مقدس را پيروي كرده و انديشه راستين خواهد گستراند، زرتشت اسپنتمان است. پس براي پيشبرد كارش ما به او زباني سخنور و گفتاري دلپذير خواهيم بخشيد.
    يسنا ٢٩ بند ٨

آنگاه زرتشت گويد: اي مزدا به من نيروي راستي و پاك منشي و شجاعت روحي عطا فرما تا مردم جهان و انجمن موبدان مرا به آساني بپذيرند و جهانيان تعليم مرا دريابند . براي اين كار تنها چشم اميدم به ياري و پشتيباني توست.
    يسنا ٢٩ بند 11

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

برچسب ها برای این تاپیک

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)