صفحه 24 از 24 نخستنخست ... 142021222324
نمایش نتایج: از شماره 231 تا 236 , از مجموع 236

موضوع: چاقی و رژيم هاي لاغري

عضو سایت
    تشکر تشکر کرده 
    12,680
    تشکر تشکر شده 
    7,551
    تشکر شده در
    3,656 پست
    قدرت امتیاز دهی
    3149
    Array

سیب بخورید تا وزن کم کنید

نتایج تحقیقات انجام گرفته در آمریکا نشان می دهد، خوردن سیب ۱۵ دقیقه قبل از هر وعده غذایی، در کاهش وزن موثر است.

نتایج تحقیقات انجام گرفته در آمریکا نشان می دهد، خوردن سیب ۱۵ دقیقه قبل از هر وعده غذایی، در کاهش وزن موثر است. به گزارش دیلی میل، افرادی که قبل از هر وعده غذایی سیب می خورند، ۱۵ درصد کالری کمتری مصرف می کنند.
    بیشتر کارشناسان تغذیه ، مصرف موادغذایی کم کالری و ورزش منظم را برای مقابله با چاقی مفرط توصیه می کنند اما ۸۰درصد افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، به علت تغییرندادن شیوه زندگی و رژیم غذایی قادر نیستند به وزن ایده آل خود برسند.
    توجه داشته باشید مصرف میوه سیب که حاوی فیبر است و (نه آب سیب) در کاهش وزن تاثیر دارد.
    وقتی با خدا گل یا پوچ بازی می کنی ، نترس ، تو برنده ای

چون خدا همیشه دو دستش پره

[SIGPIC][/SIGPIC]

2. 2 کاربر مقابل از mozhgan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

عضو سایت
    تشکر تشکر کرده 
    12,680
    تشکر تشکر شده 
    7,551
    تشکر شده در
    3,656 پست
    قدرت امتیاز دهی
    3149
    Array

چاق‌ها فلفل بخورند

تنوع ادويه‌هايي که مي‌شناسيم بسيار زياد است؛ از زردچوبه و دارچين گرفته تا سماق و انواع فلفل‌هاي قرمز و سياه و سفيد. ولي متاسفانه قبل از آنکه مطلبي راجع به ادويه‌ها عنوان کنم، بايد بگويم که درصدي از انواع ادويه‌ که ما در ايران مورد استفاده قرار مي‌دهيم، تقلبي هستند...

جالب اينکه چون کشورهاي توليد کننده ادويه، خودشان در تهيه نوع اصل و تقلبي شرکت مي‌کنند، ما قادر نيستيم به عنوان مصرف کننده اين دو را از يکديگر تشخيص دهيم. به هر حال مقصود ما از ذکر فوايد ادويه، در مورد ادويه غيرتقلبي است. درصد زيادي از ادويه‌ها داراي خواص آنتي‌اکسيداني هستند؛ مثلا زردچوبه داراي ماده موثري به نام کورکومين است که يک آنتي‌اکسيدان قوي محسوب مي‌شود. شايد شما هم شنيده باشيد که ادويه‌هاي رنگي مثل زردچوبه بار مضاعفي به کبد تحميل مي‌کنند و باعث يرقان مي‌شوند؛ که البته اين تصور قديمي، اشتباه است. بعضي از ادويه‌ها مثل دارچين داراي خواص ضدباکتريايي هستند و به عنوان ضدميکروب عمل مي‌کنند. انواع ديگري از ادويه‌ها، مثل فلفل داراي خواص افزايش‌دهنده سوخت و ساز بدن هستند. فلفل در افراد چاق باعث مي‌شود نسبت سوخت و ساز به پايه وزن، عدد کمتري باشد. اگر بتوان نسبت سوخت و ساز بدن را بالا برد، احتمال آغاز يک تحول خوب براي کاهش وزن فراهم مي‌شود. بعضي‌ها هم برعکس اين موضوع، تصور مي‌کنند که چون افزودن ادويه، البته به ميزان مناسب و نه افراطي، باعث بهتر شدن رنگ يا طعم غذاها مي‌شود و اشتها را مي‌افزايد، نبايد از آنها در تهيه غذا استفاده کرد! شايد اين گروه يک موضوع مهم را از ياد برده باشند که يکي از اهداف آدم‌ها از غذا خوردن کسب لذت است و اگر غير از اين بود، هيچ نيازي به تنوع غذايي نبود. پس افراد چاق بايد دايما به خود يادآوري کنند که به جاي تمرکز روي اينکه چه طور خودشان را از لذت غذا خوردن محروم کنند، روي دريافت کالري برحسب فعاليت روزانه‌شان تمرکز کنند.
    وقتی با خدا گل یا پوچ بازی می کنی ، نترس ، تو برنده ای

چون خدا همیشه دو دستش پره

[SIGPIC][/SIGPIC]

4. 2 کاربر مقابل از mozhgan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدير باز نشسته
    تشکر تشکر کرده 
    3,716
    تشکر تشکر شده 
    6,742
    تشکر شده در
    2,981 پست
    حالت من : Khoshhal
    قدرت امتیاز دهی
    3162
    Array

استاد دانشگاه و مدیر گروه تغذیه مرکز متابولیک دانشگاه علوم پزشکی تهران، رژیم‌های نادرست غذایی در میان زنان ایرانی را شایع دانست و گفت: «رژیم غذایی باید رژیمی ماندگار باشد. یعنی اگر فردی برای لاغری رژیم می‌گیرد باید به صورتی برنامه‌ریزی کند که از همه انواع مواد غذایی استفاده کند

دکتر سعید حسینی، گفت: «هدف از رژیم‌های لاغری، کم کردن بافت چربی است. استاندارد کم کردن بافت چربی و به دنبال آن کاهش وزن در هر فرد و به ویژه برای زنان، نیم یا یک کیلو در هفته است

وی با اشاره به اینکه رژیم‌های لاغری در میان زنان کشورمان بسیار رواج پیدا کرده است، افزود: «هر رژیم غذایی که باعث شود فرد بیش از نیم تا یک کیلو در هفته وزن کم کند، روشی غیر استاندارد است که باعث از دست رفتن آب بدن، دردهای عضلانی و دیگر املاح بدن می‌شود که بسیار برای سلامتی مضر است. همین از دست دادن املاح و آب بدن، متابولیسم را کم کرده و در دراز مدت باعث چاقی مجدد می‌شود؛ گرچه در کوتاه مدت لاغری مقطعی دارد»

وی ادامه داد: «اگر فردی می‌خواهد با کم کردن وزن سلامتی خود را حفظ کند، باید بداند که کم کردن ۱۰ درصد از وزن، بهترین راه برای کاهش وزن و حفظ سلامتی است. مشکلات قلبی و عروقی، فشارخون و زانو درد از بیماری‌هایی هستند که با رژیم نادرست غذایی فرد را دچار مشکل می‌کند که متاسفانه بسیاری از زنان کشور ما از این عارضه‌های رژیم نادرست غذایی آگاه نیستند.»

دکتر حسینی اضافه کرد: رژیم غذایی باید رژیمی ماندگار باشد. یعنی اگر فردی برای لاغری رژیم می‌گیرد باید به صورتی برنامه‌ریزی کند که از همه نوع مواد غذایی استفاده کند. بسیاری از افراد برای رژیم لاغری، کربوهیدرات‌ها را از وعده غذایی حذف و به جای آن از گوشت و پروتئین‌ها استفاده می کنند.

فقر آهن از شایع‌ترین فقرهای غذایی در زنان است

دکتر حسینی همچنین فقر آهن در میان زنان را از شایع‌ترین فقرهای غذایی برشمرد و گفت: «زنان به دلیل عادت ماهانه مقداری از آهن بدن خود را از طریق خونریزی از دست می‌دهند که باید این آهن از دست رفته به طریقی جایگزین شود. این مقدار آهن از دست رفته می‌تواند به دو طریق حیوانی و گیاهی تامین شود

وی افزود: «طریق حیوانی که منظور‌‌ همان استفاده از گوشت حیوانات است بهترین روش برای جایگزین کردن آهن از دست رفته است. اما منابع گیاهی، منابع خیلی خوبی برای تامین آهن بدن زنان نیستند. به دلیل گران بودن گوشت، در بسیاری از کشور‌ها بعضی از مواد غذایی را با آهن غنی می‌کنند. آرد، انواع نوشیدنی‌ها و مواد غذایی ارزان قیمت از موادی هستند که در بعضی کشور‌ها با آهن غنی می‌شوند.»

دکتر حسینی گفت: «زمانی در کشور ما نیز بحث غنی سازی آهن مطرح شد اما به نظر می‌رسد این طرح هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.»

متخصص تغذیه در پایان، به توصیه‌های تغذیه‌ای برای زنان کشورمان اشاره کرد و گفت: «اگر می‌خواهیم بیماری‌های حوزه زنان کم شود، باید در زمینه تغذیه به زنان کشورمان آگاهی داده شود. بیماری‌هایی که به دلیل تغذیه نادرست در میان مردم شایع است، به بیماری‌های مزمن غیرواگیردار معروف هستند. زنان خانه دار ایرانی بعضا به تغذیه خود اهمیت چندانی نمی‌دهند. از آنجایی که مادران ایرانی به فداکاری معروفند، عمدتا ته مانده ظروف پخت غذا، وعده غذایی آن‌هاست که بسیار چرب و مضر است.»

وی افزود: «هچنین بسیاری از زنان کشور ما خانه‌دار هستند و به دلیل اینکه مدت زیادی را در خانه به سر می‌برند، خوردن، یکی از سرگرمی‌های آن‌ها محسوب می‌شود. تمام این مسائل سبب شده اغلب زنان کشورمان اضافه وزن داشته باشند و با بیماری‌های مزمن واگیردار همچون پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و عروقی و... دست و پنجه نرم کنند. بنابراین زنان باید به رژیم غذایی خود بسیار اهمیت بدهند و تا جایی که می‌توانند از مصرف انواع چربی و قند پرهیز کنند
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    آرزو هایم را به باد میدهم ... مثل قاصدک ... شاید از کنارت عبور کنند ... عطرت را بگیرند و مثل یک جادو تبدیل به یک رویا شوند...

6. کاربر مقابل از tina عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

مدير باز نشسته
    تشکر تشکر کرده 
    3,716
    تشکر تشکر شده 
    6,742
    تشکر شده در
    2,981 پست
    قدرت امتیاز دهی
    3162
    Array

5 راه برای برای اینکه به والدین تان کمک کنید تا وزن کم کنند.
    . بعضی از انها لباسی کوچکتر از اندازه ی خود خریده اند و ان را به عنوان یک محرک جلوی چشم قرار داده اند. این محرک بی شک قیمت ان لباس است.

بعضی از دوستانم موفق و برخی دلسرد شده اند و دست از تلاش برداشته اند. ان ها از من می پرسند راز من چیست ؟ یا من چگونه وزن خود را کنترل می کنم. من به ان ها جواب می دهم "من یک دونده ام" اگر چه این مطلب درست است اما این راه کنترل وزن من نیست. من از چاق شدن می ترسم و همین باعث کنترل وزنم می شود.

با وجود انکه لاغرم فشار خون دارم نمی دانم اگر چاق بودم چه می شد. از نظر ژنتیکی استعداد حملات قلبی و سکته ی مغزی را دارم. درست است که من از همه ی اینها می ترسم اما دلیل مهم تر این است که مادر من چاق بوده است.

این خیلی جالب است چرا که ما اغلب اگاه نیستیم که چه قدر بچه ها تحت تاثیر والدینشان هستند. ما فراموش می کنیم پدر و مادر بچه ها خدای ان ها هستند. مادرم چاق ترین زنی هست که تا کنون دیده ام. من بچه ی ششم او بودم. من با نگاه کردن به او چیزهای زیادی را یاد گرفتم. مادرم هیچ گاه در مورد وزنش صحبت نمی کرد.

او در تمام زندگی اش قربانی این مسئله بود. به نظر من قربانی بود زیرا با چاقی بزرگ شد. پدر او الکلی بود و چیزی که اکنون در مورد چاقی می دانیم این است که از اعتیاد در خانواده تاثیر می پذیرد. او هیچ گاه الکل ننوشید و حتی در خانه نیز الکل نگه نمی داشت.

او از هر جهت قابل ستایش بود، معلم مدرسه، مادر 9 بچه و همسر خوبی بود اما نمی توانست وزنش را کم کند. من عادت کرده بودم که با او به دکتر بروم. دکتر ها سعی می کردند با مادرم مودبانه صحبت کنند ولی نمی توانستند بی تفاوتی، نا امیدی و عصبانیتشان را پنهان کنند.

من روشی متفاوت با روش دکتر در مورد درمان چاقی مادرم را پیدا کردم. من از مادرم می‌پرسیدم که چرا دکتر در مورد اضافه وزنت برخورد بدی با تو داشت. و او جواب می داد که " دکتر منظوری نداشت. او خیلی مهربان بود.

من دوباره می گفتم نه او مهربان نبود . او اعصاب خورد کن به نظر می رسید. مادرم جوابی نداشت. او حقیقت را می دانست اما نمی خواست در این مورد بحث کند. او به من می گفت "هیچ کس دوست ندارد چاق باشد و اگر من می دانستم چه طور لاغر شوم حتما این کار را می کردم." و اینگونه بحث با من را خاتمه می داد.

این حرف بیش از هر چیز دیگری من را ناراحت کرد. من بچه بودم. یک بچه چه کمکی می تواند به پدر و مادرش بکند تا اضافه وزن نداشته باشند؟

بخش بزرگی از شغل من در ارتباط با افراد چاق است. من این کار را برای مادرم می کنم ارزو دارم چیزهایی که الان می دانم را ان موقع می دانستم. چاقی یک بیماری جسمی نیست. عامل اصلی بیماری ذهن است اما نمود ان در بدن دیده می شود.

جراحی های کاهش وزن زندگی را تغییر می دهند اما فقط خود فرد می تواند ذهنش را عوض کند. مسئولان بهداشتی و مردم باید تمام مسائل احساسی را که باعث چاقی می شوند بدانند.
    مسائلی مثل مشکلات جنسی، زبانی، جسمی، استرس های پس از اسیب، افسردگی، اضطراب، استرس های طاقت فرسا، خود کم بینی، ... اینها فقط بخشی از ان مسائل است.
    جراحی و متخصصان بهداشتی نمی توانند این مشکلات را حل کنند اگر تمام جوانب ان به خوبی روشن نشده باشد.

بچه هایی که پدر یا مادر چاق دارید کارهایی وجود دارد شما می توانید انجام دهید.
    1) بنشینید و با پدر و مادرتان صحبت کنید به انها بگویید دوستشان دارید و از اینکه انها والدینتان هستند احساس غرور می کنید. بعد از انها بپرسید برای اینکه سالم تر شوند چه کمکی از دستتان بر می اید؟ اگر انها گفتند تو خیلی جوانی اصرار کنید. به شان بگوئید احساس خوبی دارید وقتی به خانواده برای سالم تر شدن کمک می کنید یا اینکه بگوئید اگر حس کنید در این کار هم کاری دارید اعتماد به نفس تان بالا می رود. این حرف ها تاثیر دارند چون هیچ چیز بیشتر از بزرگ شدن و داشتن حس خوبی نسبت به خودتان برای والدین اهمیت ندارد .کمک کردن هیچ ارتباطی به سن ندارد.

2) با مادر یا پدرتان پیاده روی کنید یا هر روز با هم ورزش کنید. آن ها شما را دوست دارند و اگر به شان بگوئید که به این کار احتیاج دارید معمولا، آن ها قبول می کنند.

3) وقتی با والدین خود بازی می کنید یا تلویزیون تماشا می کنید، به آنها بگویید که میوه یا سبزیجات خام را ترجیح می دهید. اگر والدین شما به مواد سالمتر علاقه دارند ولی شما بر خوردن چیپس پافشاری کنید، ممکن است شما بدون اینکه بخواهید بخشی از مشکل را ایجاد کنید.

4) هر روز به پدر و مادرتان بگوئید که در تمام طول زندگی به ان ها احتیاج دارید و از این که دارید با انها برای سالم تر شدنشان کار می کنید خوشحالید.

5) والدینتان را زیاد بغل کنید .انها برای ادامه ی زندگی سالمشان به این کار نیاز دارند. اغلب سرشان شلوغ تر از آن است که از شما درخواست این کار را بکنند.

فکر می کنم که مادرم حق داشت. هیچ کس دوست ندارد چاق باشد اما اگر یک بار وزن شما افزایش یابد، برگشت به شرایط قبل به نظر غیر ممکن می اید. زمانی که من با بیمارانی که دوست دارند وزنشان را با جراحی کم کنند صحبت می کنم می فهمم که خیلی اوقات بزرگترین انگیزه ی ان ها این است که فعال تر شوند و بتوانند با فرزندانشان بازی کنند. گاهی اوقات توان یک بچه برای این تغییرات بیشتر از دیگران است. همین امروز با پدر و مادرتان حرف بزنید.
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    آرزو هایم را به باد میدهم ... مثل قاصدک ... شاید از کنارت عبور کنند ... عطرت را بگیرند و مثل یک جادو تبدیل به یک رویا شوند...

مدير باز نشسته
    تشکر تشکر کرده 
    3,716
    تشکر تشکر شده 
    6,742
    تشکر شده در
    2,981 پست
    قدرت امتیاز دهی
    3162
    Array

عوامل سد راه برای کاهش وزن

116587

كارشناسان بهداشت عمومی توصیه می‌كنند كه محدود كردن الگوی غذایی و حتی ورزش كردن در چند سال اخیر زندگی، فاكتورهای كافی برای كاهش وزن نیستند بلكه تلاش برای لاغر شدن باید روندی مداوم باشد كه تمام عادات روزانه زندگی را شامل شود.

سایت اینترنتی مدیسین نت در این مقاله به شش عامل اصلی اشاره كرده است كه مانع از عملكرد و تاثیر مناسب برنامه‌های كاهش وزن می‌شوند. این عوامل عبارتند از:

1-‌ رژیم غذایی غلط :

شاید شما از خوردن غذاهای سرخ كرده و ادویه‌دار خودداری كنید اما آیا جایگزین مناسبی مانند غلات سبوس‌دار برای آن در نظر گرفته‌اید؟ به علاوه اگر تصور می‌كنید كه با نخوردن یك یا دو وعده غذایی می‌توانید به رژیم لاغری خود كمك كنید باید بدانید كه این كار فقط منجر به پرخوری در طول روز می‌شود. بهترین برنامه غذایی برای هر فرد سه وعده در روز غذای اصلی همراه با میان وعده‌های مغذی و مناسب بین این سه وعده است.

2- پایین بودن فعالیت بدنی :

اگر تصور می‌كنید یك زمان مشخص برای ورزش كردن در روز كافی است باید بدانید كه دستیابی به نتیجه دلخواه و مناسب نیاز دارد فعالیت بدنی خود را تا حدود 65 تا 85 درصد افزایش دهید به طوری كه ضربان قلبتان تند شده و به حداكثر برسد.

3- مصرف زیاد كالری مایع :

مصرف زیاد هر نوع كالری مایع همانند چای، قهوه یا آب میوه‌های شیرین می‌تواند تمام زحمات شما را برای كاهش وزن هدر بدهد. بنابراین توصیه می‌شود از نوشابه‌های سبك مثل شیر بدون چرب یا آب سبزیجات استفاده كنید.

4- استرس بیش از حد :

استرس در هر قالبی چه جسمی و چه روانی یك مانع اصلی برای ثمربخشیدن برنامه‌های كاهش وزن است. استرس موجب تولید هورمون كورتیزول در بدن می‌شود كه حاصل آن كاهش مقاومت انسولینی و افزایش تجمع چربی‌ها در بدن است. برای پیشگیری از استرس از تكنیك‌های آرامش بخش استفاده كنید.

5-خواب نامناسب :

بی‌خوابی هم مثل استرس تولید هورمون ذخیره كننده چربی را افزایش می‌دهد. بعلاوه هر نوع اختلال الگوی خواب می‌تواند موجب اضافه وزن شود.

6- نداشتن اراده :
    در نهایت تمام این تلاش‌ها به اراده شما برای تداوم انجام برنامه‌های كاهش وزن بستگی دارد. اگر به اندازه كافی برای این كار انگیزه ندارید یا یك تلاشگر منفعل هستید، توصیه ما را باور كنید كه به نتیجه نخواهید رسید. با قلب و ذهن خود روی تلاشتان متمركز شوید اما هیچگاه اراده را با زیاده روی و افراط اشتباه نگیرید گاهی اوقات كاهش اراده نشانه این است كه بدنتان به استراحت و زمانی برای بهبود یافتن از فشارها و استرس‌ها نیاز دارد.

[SIGPIC][/SIGPIC]

9. کاربر مقابل از tina عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

ناظم ارشد انجمن
    شاید من بی عیب نباشم اماتوهم نیستی...پس برو وپیش از شمارش اشتباهات من به خطاهای خودت رسیدگی کن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    حالت من : Relax
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

روش‌هاي كاهش وزن از سراسر دنيا
    تور لاغري دور دنيا

اگر چاقي را به‌عنوان يك مشكل مشابه جهاني در نظر بگيريم، آن‌وقت مي‌توان گفت همه مردم دنيا براي كاهش وزن از روش‌هايي كمابيش ثابت استفاده مي‌كنند. در اين مطلب 17‌روش از 17‌كشور دنيا را معرفي مي‌كنيم كه در همان كشورها براي كم‌كردن وزن به‌كار مي‌روند.

49289 658

اگر چاقي را به‌عنوان يك مشكل مشابه جهاني در نظر بگيريم، آن‌وقت مي‌توان گفت همه مردم دنيا براي كاهش وزن از روش‌هايي كمابيش ثابت استفاده مي‌كنند، مثل كم كردن كالري دريافتي يا خوردن ميوه و سبزي يا ورزش منظم اما شيوه اجراي اين روش‌هاي كلي در ميان مردم تفاوت‌هاي زيادي دارد. در بسياري از كشورها اين روش‌هاي كلي مبارزه با چاقي و سلامت به شيوه‌هايي سنتي و آييني تبديل شده كه كارايي‌شان در طول زمان ثابت شده است. در اين مطلب 17‌روش از 17‌كشور دنيا را معرفي مي‌كنيم كه در همان كشورها براي كم‌كردن وزن به‌كار مي‌روند. اگر دقت كنيد مي‌بينيد كه اصول با هم تفاوتي ندارد.

49290 197

روسيه: باغچه سبزي‌ داشته باش

در روسيه 51‌درصد مردم تعطيلات تابستاني يا تعطيلات آخر هفته را به خانه‌هاي ييلاقي خارج شهر مي‌روند. تقريبا در تمامي اين خانه‌ها يك باغ بزرگ يا كوچك وجود دارد. روس‌ها سبزي‌هاي مصرفي‌شان را خودشان كاشته و آن‌ها را براي استفاده درازمدت كنسرو مي‌كنند. پروفسور هيل، متخصص تغذيه و مدير سابق انجمن تغذيه آمريكا مي‌گويد: «با اين كار رژيم‌غذايي طبيعي‌تر و سالم‌تر مي‌شود. وقتي شما محصولات باغ خودتان را مصرف كنيد طبعا چاق نخواهيد شد!»

انگلستان: كوچكش كن

رستوران‌هاي مك‌دونالد را كه مي‌شناسيد. غذاهاي اين رستوران يكي از متهمان اصلي رواج فرهنگ فست‌فود و اضافه وزن محسوب مي‌شود. يكي از گزينه‌هاي غذايي اين رستوران غذاهاي سوپرسايز (ابعاد بزرگ) است يعني ابعاد همبرگر، سيب‌زميني سرخ‌كرده و نوشابه آن از حالت عادي بزرگ‌تر و بيشتر است اما در انگليس كارمندان مك‌دونالد برخلاف تمام كشورهاي ديگر اين گزينه را ارائه نمي‌كنند و خريداران هم به ندرت ممكن است سراغ غذاهاي سوپرسايز را بگيرند. اين عادت صرفه جويي در غذاخوردن و خريد غذا كه از زمان جنگ دوم جهاني در اين كشور رواج يافته باعث شده تا كالري دريافتي كمتر شده و اضافه وزن نيز به نسبت متعادل‌تر باشد.

تايلند:تندش كن

غذاهاي تايلندي در زمره تندترين غذاهاي دنيا قرار دارند. فلفل‌هاي تند باعث افزايش متابوليسم(سوخت و ساز) مي‌شوند اما مهم‌ترين فايده آن‌ها در زمينه كاهش وزن اين است كه فرد ناچار مي‌شود كمتر غذا بخورد. پروفسور جيمز هيل، مدير اسبق انجمن تغذيه آمريكا مي‌گويد: «آمريكايي‌ها خيلي سريع غذا مي‌خورند. در نتيجه زماني كه بدن پيام سير شدن را ارسال مي‌كند شما بيش از حد غذا خورده‌ايد. آرام غذا خوردن يكي از بهترين روش‌هاي كاهش وزن است. يك راه ساده براي آرام خوردن هم تند‌كردن غذاست.»

لهستان: بيشتر در خانه غذا بخور

لهستاني‌ها به‌طور معمول فقط 5‌درصد از بودجه خود را صرف غذاخوردن در بيرون از منزل مي‌كنند. درحالي‌كه آمريكايي‌ها 37درصد پول خود را صرف غذاخوردن در بيرون از منزل مي‌كنند و بيشتر از هر چيز به رستوران‌هاي فست‌فود مي‌روند. براي اين‌كه پول‌تان بيهوده هدر نرود، بررسي كنيد كه هر چند وقت يك‌بار بيرون از منزل غذا مي‌خوريد و آرام‌آرام دفعات آن‌را كاهش دهيد. به گفته متخصصان تغذيه، افرادي كه در منزل غذا مي‌پزند كمتر از افرادي كه اين كار را انجام نمي‌دهند غذاي ناسالم مي‌خورند. تحقيقات نشان داده، كم‌شدن ميزان طبخ غذا در منزل ارتباط مستقيمي با افزايش ميزان چاقي در جامعه دارد.

اندونزي: هر چند وقت يك‌بار روزه بگير

اندونزي پرجمعيت‌ترين كشور مسلمان دنيا است و به همين دليل آداب و سنن اسلامي در تمام ابعاد زندگي مردم اين كشور جا‌يگاه ويژه‌اي را به‌خود اختصاص داده است. يكي از اين موارد روزه گرفتن است. در كشور اندونزي مردم جدا از روزه واجب هر چند وقت يكبار به‌دلايل مذهبي روزه‌هاي مستحبي مي‌گيرند. گرچه هدف اصلي روزه گرفتن چيز ديگري است اما تاثيرات تغذيه‌اي آن بسيار مهم و مفيد است. پروفسور هيل مي‌گويد: «الگوي هر چند وقت يك‌بار روزه گرفتن، از غذاخوردن عصبي و ديوانه وار جلوگيري مي‌كند و باعث مي‌شود تا فرد كاملا گرسنه نشده غذا نخورد.» اما آمريكايي‌ها دقيقا برعكس هستند. هنوز غذاي قبلي كاملا هضم نشده مي‌روند سراغ غذاي بعدي. پروفسور هيل مي‌افزايد‌: «حتي اگر هر چند وقت يك‌بار فرد نصف روز هم روزه بگيرد تاثيرات فوق‌العاده‌اي روي سيستم فيزيولوژيك بدن خواهد داشت.»

49291 327

مالزي:زردچوبه بزن

گياه اين ادويه به‌طور وحشي در جنگل‌هاي مالزي مي‌رويد و در اغلب غذاهاي سنتي اين كشور استفاده مي‌شود. يكي از اصلي‌ترين تركيبات زردچوبه ماده‌اي است به نام كوركومين كه بالقوه مي‌تواند باعث كاهش وزن شود. مطالعه‌اي كه اخيرا در دانشگاه تافتز آمريكا صورت گرفته نشان داده، موش‌هايي كه تحت يك رژيم غذايي پرچربي و كوركومين بوده‌اند كمتر از موش‌هايي كه كوركومين نمي‌خورده‌اند چاق شدند. محققان معتقدند، اين ماده جلوي رشد بافت چربي را گرفته و باعث افزايش سوختن چربي مي‌شود.

49292 188

آلمان:صبحانه بخور

در آلمان بيش از 75 درصد مردم هر روز صبحانه مي‌خورند كه آمار فوق العاده‌اي است. مثلا 44‌درصد آمريكايي‌ها هر روز صبحانه مي‌خورند. در عين حال آلماني‌ها به‌عنوان رفع تكليف صبحانه نمي‌خورند بلكه‌ اين‌ وعده غذايي را با صبر و حوصله برگزار كرده و در آن نان، ميوه، شير و غلات را لحاظ مي‌كنند. متخصصان تغذيه بارها و بارها تاكيد كرده‌اند‌، مردم صبحانه را كنار نگذاشته و حتما صبحانه كامل را در برنامه روزانه خود درنظر بگيرند. محققان انگليسي نشان داده‌اند، مصرف صبحانه باعث فعاليت بهتر مغزي در طول روز شده و جلوي اضافه‌وزن را مي‌گيرد.

49293 681

فرانسه: زياد بشين، زياد حرف بزن

فرانسوي‌ها در با هم غذاخوردن نمونه هستند. به‌طور متوسط 92‌درصد از خانواده‌هاي فرانسوي هر شب با هم غذا مي‌خورند درحالي‌كه اين رقم در آمريكا 28‌درصد است. در واقع براي فرانسوي‌ها غذا خوردن يك اتفاق هيجان‌انگيز است. همين مسئله باعث افزايش طول مدت غذاخوردن مي‌شود چون افراد خانواده مدام با هم حرف مي‌‌زنند. تحقيقات نشان داده مكالمه باعث كند‌شدن غذاخوردن شده و فرد سريع‌تر احساس سيري مي‌كند.‌

برزيل :لوبيا پلو سرو كن

برزيلي‌ها جدا از انواع و اقسام جشن‌ها و رسومات شلوغ و پر سر و صدا تقريبا در كنار همه غذاهاي‌شان برنج و لوبيا هم سرو مي‌كنند و بابت همين سنت غذايي كمابيش لاغر هستند. مطالعه‌اي كه در ژورنال تحقيقات چاقي به چاپ رسيده نشان مي‌دهد، رژيم غذايي حاوي برنج و لوبيا در مقايسه با غذاهاي رايج غربي خطر اضافه وزن را تا 14‌درصد كاهش مي‌دهد. دليل اين امر پايين‌بودن چربي و بالا بودن فيبر اين غذاست كه باعث تثبيت سطح قند خون مي‌شود. در نتيجه مي‌توان با اين رژيم غذايي تناسب‌اندام را حفظ كرد.

49294 969

سوئيس:يك كاسه موسلي بخور

موسلي حريره‌اي است كه از جو، ميوه و مغز(بادام، گردو و...) تهيه مي‌شود. اين تركيب براي تامين سلامت و كنترل وزن بي‌نظير است. اين تركيب توسط يك پزشك سوئيسي بيش از يك قرن پيش براي تقويت بيماران بستري در بيمارستان ابداع شد اما امروزه سوئيسي‌ها اين تركيب را به‌عنوان صبحانه و عصرانه مصرف مي‌كنند. فيبر موجود در موسلي باعث مي‌شود تا ديرتر هضم شده و فرد به‌مدت بيشتري احساس سيري كند البته در اين تركيب شكر هم زده مي‌شود و بايد مراقب بود تا شكر زياد تاثيرهاي مثبت آن‌ را از بين نبرد.

هلند:ركاب بزن

در هلند 5/16 ميليون نفر زندگي مي‌كنند اما تعداد دوچرخه‌ها 18 ميليون عدد است يعني بيشتر از تعداد آدم‌ها. در ضمن برخلاف مثلا آمريكايي‌ها كه دوچرخه را انگار فقط براي تزئين پاركينگ نگه مي‌دارند، هلندي‌ها از دوچرخه در كارهاي روزانه خود استفاده مي‌كنند، مثلا با دوچرخه به خريد يا سر‌كار مي‌روند. به‌طور متوسط يك شهروند هلندي سالانه 541 مايل (تقريبا 870 كيلومتر) دوچرخه سواري مي‌كند. حتي در آمستردام در برخي مناطق چراغ‌هاي راهنمايي براساس سرعت دوچرخه تنظيم شده است. يك آدم با قامت متوسط درصورت دوچرخه سواري با سرعت متوسط در هر ساعت 550 كالري مي‌سوزاند. نتيجه كاهش وزن و تناسب‌اندام است.

49295 416

ژاپن:چرت بزن

در اين كشور بسيار منظم و با برنامه بسياري از مردم روزانه 20 تا 30 دقيقه چرت مي‌زنند. مطالعات متعدد نشان داده كم خوابي مزمن باعث افزايش خطر اضافه وزن مي‌شود. در اين روند 2 هورمون نقش دارند؛ لپتين كه باعث ايجاد احساس سيري در مغز مي‌شود و گرلين كه باعث ايجاد احساس گرسنگي مي‌شود. پروفسور جيمز ماس، مدير مركز تحقيقات خواب دانشگاه كورنل مي‌گويد:«‌بسياري از مردم وقتي خواب‌آلود هستند احساس گرسنگي مي‌كنند. اين افراد به‌جاي خوردن اسنك بايد كمي بخوابند».

49296 659

آفريقاي جنوبي:چاي روئيباس بخور

چاي روئيباس نوشيدني محبوبي در آفريقاي جنوبي است كه در مقايسه با چاي سبز فوايد بيشتري داشته و چون به‌طور طبيعي شيرين است موقع خوردن نيازي به قند يا شكر ندارد. مصرف روزانه يك ليوان از اين چاي (كه توسط شركت معروف استارباكس تهيه و وارد بازار جهاني شده) باعث ‌جذب‌نشدن هزاران كالري در ماه مي‌شود. متخصصان تغذيه معتقدند، فرهنگ نوشيدن چاي به‌طور كلي ميزان چاقي را كاهش مي‌دهد. اين مسئله شايد به‌خاطر محتويات ويژه چاي مانند كاتچين باشد يا اين‌كه شايد دليل آن اين باشد كه خيلي ساده وقتي بدن دچار كمبود آب است احساس گرسنگي مي‌كنيم و وقتي چاي مي‌نوشيم اين مشكل برطرف مي‌شود.

49297 866

مکزیک : ناهار اساسي بخور

به‌جاي اين‌كه مثل آمريكايي‌ها عمده كالري روزانه را موقع تاريكي هوا وارد معده كنيد، مي‌توانيد مثل مكزيكي‌ها رفتار كنيد. مكزيكي‌ها به‌طور سنتي يك وعده غذايي پر و پيمان را بين ساعات2 تا 4 بعدازظهر مي‌خورند. اگر شب كمتر غذا بخوريد صبح گرسنه از خواب بلند مي‌شويد و صبحانه مفصلي مي‌خوريد كه به كنترل وزن شما كمك مي‌كند. به‌عنوان يك قانون سعي كنيد عمده كالري روزانه خود را موقع صبحانه يا ناهار دريافت كنيد.

هند:خودت را گره بزن

بسياري از مردم دنيا به حركات كششي ذهن و جسم «يوگا» به‌عنوان يك روش بي‌نظير براي كاهش استرس و افزايش انعطاف بدني و ذهني اعتقاد دارند اما خيلي از مردم نمي‌دانند حركات كششي ذهن و جسم چقدر مي‌تواند در كاهش وزن موثر باشد. كساني كه حركات كششي ذهن و جسم كار مي‌كنند ايندكس توده بدني‌شان(BMI) پايين‌تر از ورزشكاران است. دلايل اين امر متفاوت است، مثلا بهترين شرايط براي انجام حركات كششي ذهن و جسم با شكم خالي است و مي‌تواند باعث عضله‌سازي‌ شود .

49298 702

نروژ:تعطيلي آخر هفته بزن بيرون

در نروژ يك سنت بسيار قديمي و ريشه‌دار وجود دارد؛ روز يكشنبه (تعطيلي آخر هفته) همه افراد خانواده از كودكان خردسال تا پدربزرگ و مادر بزرگ تابستان‌ها به پياده‌روي و زمستان‌ها به اسكي مي‌روند. درحالي‌كه مثلا آمريكايي‌ها روز يكشنبه معمولا در خانه هستند و حداكثر فعاليت بدني‌شان حركت از كنار يخچال به جلوي تلويزيون براي تماشاي فوتبال است. اين رسم نروژي‌ها را در منزل‌تان پياده كنيد. براي شروع برويد و در خيابان‌هاي اطراف پياده‌روي كنيد.

مجارستان:ترشي بخور

مجارها عاشق ترشي هستند؛ خيار، فلفل، كلم و گوجه فرنگي. اين چاشني‌هاي مختلف به شما كمك مي‌كنند تا لاغر بمانيد دليلش هم احتمالا به‌خاطر سركه است كه باعث ساخته‌شدن ترشي مي‌شود. تحقيقات جديد نشان داده اسيد استيك كه اصلي‌ترين ماده تشكيل‌دهنده سركه است باعث كاهش فشار خون، كاهش قند خون و جلوگيري از شكل‌گيري چربي مي‌شود. اگر هم چندان ترشي‌خور نيستيد داخل سالاد خود روغن زيتون و سركه بريزيد.
    اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir
    [SIGPIC][/SIGPIC]

صفحه 24 از 24 نخستنخست ... 142021222324

برچسب ها برای این تاپیک

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)