نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: تبدیل پارتیشن بندی از mbr به gpt و بالعکس

موسس و مدیر
    نمی‌دانم در کدامین کوچه جستجویت کنم ؟ آسوده بخواب مادر بیمارم
    تشکر تشکر کرده 
    15,753
    تشکر تشکر شده 
    17,227
    تشکر شده در
    4,905 پست
    حالت من : Khoonsard
    قدرت امتیاز دهی
    24982
    Array

پیش فرض تبدیل پارتیشن بندی از mbr به gpt و بالعکس

اگر هارد دیسک شما کمتر از 2 ترابایت هست نیازی نیست که از سیستم GPT استفاده کنید و همان MBR کفایت می کند.
    به هر جهت اگر پارتیشن شما در قالب GPT باشد، جهت نصب ویندوز باید مادربورد شما حالت EFI/UEFI رو ساپورت کند یعنی در تنظیمات بایوس حالت EFI/UEFI فعال باشد تا بتوانید ویندوز نصب کنید.

آموزش استفاده از GPT و UEFI به جای MBR و BIOS در صورتی که مادربورد از UEFI پشتیبانی کند:
    (حذف پارتیشن بندی قبلی و ساخت پارتیشن های GPT جدید و نصب ویندوز روی آن از طریق محیط نصب ویندوز)
    نکته: در این روش همه پارتیشن ها و اطلاعات قبلی حذف می گردد، لذا نیاز به تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات موجود است.

1- دیسک ویندوز 7 نسخه 64 بیتی را داخل دستگاه گذاشته و با یکی از دکمه‌های F2 یا F1 یا F12 به تنظیمات بایوس بروید.

2- در قسمت تنظیمات مادربورد و در بخشی که مربوط به تنظیمات بوت است باید گزینه بوت را روی درایوی که دیسک ویندوز 7 داخلش قرار دارد تنظیم کنید و همچنین گزینه UEFI رو هم انتخاب نمایید. در انتها تنظیمات را ذخیره کرده و نصب ویندوز رو ادامه دهید.

UEFIGPT 1
    3- در مراحل نصب ویندوز و در قسمت انتخاب پارتیشن، باید همه پارتیشن‌های قبلی را Delete کنید تا عبارت unallocated space را مقابل دیسک 0 مشاهده نمایید.(شکل زیر)
    UEFIGPT 2
    4- از گزینه‌های پایین، گزینه New را جهت ساخت پارتیشن های جدید و تعیین حجم مورد نیاز انتخاب کنید و Apply نمایید.
    نکته: همان یکبار که گزینه new انجام شود و Apply گردد، 32 پارتیشن سیستمی اضافه بر پارتیشنمورد نظر ما بصورت خودکار ساخته می شود.

5- در این مرحله، 3 پارتیشن داریم که پارتیشن Primary را انتخاب و با زدن دکمه Next مراحل همیشگی نصب ویندوز رو طی کنید.

UEFIGPT 3

تبدیل GPT به MBR و نصب ویندوز:
    نکته: در این روش همه پارتیشن ها و اطلاعات قبلی حذف می گردد، لذا نیاز به تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات موجود است.

1- اول دیسک ویندوز 7 را داخل درایو قرار بدهید و مشابه نصب ویندوز عمل کنید. بعد به مرحله تصویر زیر که رسیدید کلیدهای shift+ f10 رو با هم فشتر دهید تا محیط وروددستورات یا CMD باز شود.

GPT2MBR 2

دستورات زیر رادر CMD تایپ و Enter می زنیم:
    diskpart
    list disk
    select disk 0
    convert mbr
    exit
    در خط سوم منظور از Disk 0 همان هاردی است که قصد تبدیل و نصب ویندوز روی آن داریم.

GPT2MBR 1

منبع :sevenforums.com
    زندگی در بردگی شرمندگی است * معنی آزاد بودن زندگی است
    سر که خم گردد به پای دیگران * بر تن مردان بود بار گران

2. 3 کاربر مقابل از Mohamad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

عضو سایت
    گر بخود ایی بخدایی رسی بخودا
    تشکر تشکر کرده 
    1,487
    تشکر تشکر شده 
    634
    تشکر شده در
    140 پست
    حالت من : Motarez
    قدرت امتیاز دهی
    1503
    Array

پیش فرض پاسخ : تبدیل پارتیشن بندی از mbr به gpt و بالعکس

یک راه بسیار ساده برای تبدیل mbr به gpt وجود داره : با اکرونیس نه لازم به حذف پارتیشنها ست نه از دست رفتن اطلاعات .

4. کاربر مقابل از fg54 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

موسس و مدیر
    نمی‌دانم در کدامین کوچه جستجویت کنم ؟ آسوده بخواب مادر بیمارم
    تشکر تشکر کرده 
    15,753
    تشکر تشکر شده 
    17,227
    تشکر شده در
    4,905 پست
    حالت من : Khoonsard
    قدرت امتیاز دهی
    24982
    Array

پیش فرض پاسخ : تبدیل پارتیشن بندی از mbr به gpt و بالعکس

نقل قول نوشته اصلی توسط fg54 نمایش پست ها
    یک راه بسیار ساده برای تبدیل mbr به gpt وجود داره : با اکرونیس نه لازم به حذف پارتیشنها ست نه از دست رفتن اطلاعات .
    درود
    برای من مشکل اصلی پارتیشن بندی ابرسرور جدید سایت بود که روی اون centos 6.6 64bitمیخواستم نصب کنم از طرفی بعد نصب هاردها رید 1 میشد چون اینستالر دیتاستر رید را 1 میکرد از طرفی باید در محیط بدون نرم افزار هاردها را تبدیل میکردم ، بحث فنی مدیریت سرورهاست و فقط اشاره میکنم که متاسفانه kvm هزینه میخواد و در نتیجه باید از vnc دستی هم سیستم عامل باید نصب بشه هم پارتیشن بندی و تبدیل ... ضمن تحقیقات به این موارد برمیخوردم که برای رفع خستگی در انجمن قرار میدادم وگرنه راحت ترین روش در ویندوز استفاده از نسخه پروفشنال AOMEI Partition Assistant هست که روی کامپیوتر شخصی خودم همیشه نصب هست و عکسش را قرار میدم
    در ضمن مطالب فوق احتمال حذف در هنگام انتقال سرورها براشون وجود داره چون لایسنس سی پنل تمام شده و اگر مطلب مهمی نباشه از ssh بکاب برنمیدارم
    تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: png 33333333333333.png (164.0 کیلو بایت)

این فایل 3 بار دانلود شده است .

زندگی در بردگی شرمندگی است * معنی آزاد بودن زندگی است
    سر که خم گردد به پای دیگران * بر تن مردان بود بار گران

6. 2 کاربر مقابل از Mohamad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)