نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: معرفی توزیع تریسکل (Trisquel)

مدیر انجمن کامپیوتر
    انصاف - اعتدال - بردباری - احتیاط
    تشکر تشکر کرده 
    1,847
    تشکر تشکر شده 
    872
    تشکر شده در
    223 پست
    قدرت امتیاز دهی
    8156
    Array

پیش فرض معرفی توزیع تریسکل (Trisquel)

تریسکِل
    (به اسپانیایی: Trisquel) یک سیستم‌عامل رایانه‌ای شبه یونیکس می‌باشد و همچنین یکی از توزیع‌های گنو/لینوکس مبتنی
    بر دبیان و اوبونتو که از هستهٔ لینوکس صد در صد آزاد که لینوکس-لیبره نامیده می‌شود استفاده می‌کند و هیچ‌گونه بستهٔ نرم‌افزاری
    یا سفت‌افزار غیرآزاد در آن وجود ندارد. هدف از تولید این سیستم‌عامل ایجاد سیستم‌عاملی صد در صد آزاد می‌باشد که در عین
    ارایهٔ آزادی کامل به کاربر، کامل و استفاده از آن آسان باشد. تریسکل یکی از معدود توزیع‌هایی است که توسط بنیاد نرم‌افزار آزاد
    به عنوان توزیعی معرفی شده که تماماً از نرم‌افزارهای آزاد تشکیل شده است.

pmmqz6sjfyl531dk2 thumb

تاریخچه

این پروژه در سال ۲۰۰۴ میلادی و با حمایت دانشگاه ویگو در اسپانیا آغاز شد و به صورت رسمی
    در آوریل سال ۲۰۰۵ با حضور ریچارد استالمن رییس بنیاد نرم‌افزار آزاد به همگان معرفی شد.
    در ۱۱ دسامبر سال ۲۰۰۸ گنو/لینوکس تریسکل به لیست توزیع‌های ۱۰۰ درصد
    آزاد گنو/لینوکس که توسط بنیاد نرم‌افزار آزاد انتشار می‌یابد، اضافه گردید.

استفاده‌ها

در حال حاضر تمامی سرورهای پروژهٔ گنو از تریسکل استفاده می‌کنند.

انتشارها

در حال حاضر تریسکل تنها بر پایه‌ی نسخه‌های با پشتیبانی طولانی مدت (LTS) اوبونتو ارایه می‌گردد
    ولی در گذشته این توزیع بر پایه‌ی تمامی نسخه‌های اوبونتو منتشر می‌گردید که به دلیل کمبود نیروی انسانی مجبور به تغییر رویه شد.

نرم‌افزارها

• مرورگر وب: تریسکل در حال حاضر به صورت پیش‌فرض از Abrowser که مرورگری بر پایه‌ی موزیلا فایرفاکس است استفاده می‌کند. در نسخه‌ی بعدی این سیستم‌عامل، مرورگر گنو آیس‌کت جایگزین شده و Abrowser بازنشسته می‌شود.
    • فلش: بدلیل غیرآزاد بودن ادوبی فلش پلیر، تریسکل آن را ارایه نمی‌کند و برای دیدن فایل‌های اس دابلیو اف می‌بایست از جی‌نش استفاده نمود.
    • هسته: تریسکل از لینوکس-لیبره به عنوان هسته استفاده می‌کند.

تجربه شخصی من با این توزیع :
    به شخصه توزیع های مختلفی رو امتحان کردم مثل فدورا ، مینت ، دیپین ، نت رانر ، کائه ، المنتاری و اوبونتو که همین الانم اوبونتو 14.04 نصبه .
    ولی هیچکدوم به سبکی و کارآمدی این توزیع نبودند سبکیش منو یاد ویندوز xp میندازه ولی این کجا و آن کجا .
    اکثر نرم افزار های مهم هم که بعد از نصب اوبونتو باید بری از مخازن نصب کنی توی این توزیع از پیش نصب هستن .
    حجم فایل ایزو با میزکار گنوم کلاسیک 700 مگه و ایزوی با میزکار LXDE که برای سیستم های ضعیف هست 500 مگه .
    از لحاظ پایداری هم هرجا خوندم از پایداریش تعریف کردن و همینکه داره روی تمام سرورهای گنو ازش استفاده میشه نشون دهنده پایداریشه .

از اون جایی که بحث سر انتخاب یک توزیع 100 درصد آزاد بود اینجا دیگه سخت افزار گرافیک و وایرلسم رو که درایورهاشون غیرآزاد هست شناخته نمیشن
    البته راه داره برای نصبشون :
    - یا باید سخت افزارم رو عوض کنم (پیشنهاد خودشون)
    - یا از راه انداز غیرآزاد برای نصب درایورهام استفاده کنم .
    ولی ترجیح میدم فعلا با همون کابل کارم رو راه بندازم و اگه مجبور شدم راه اول رو انتخاب میکنم .
    It is a good viewpoint to see the world as a dream
    When you have somethings like a nightmare , you will wake up and tell yourself that it was only a dream
    It is said that the world we live in is not a bit different from this

----------------------------------------
    Tout est pardonné

2. 5 کاربر مقابل از @ref عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    آنچه مرا نابود نکند قدرتمندم می سازد
    تشکر تشکر کرده 
    1,445
    تشکر تشکر شده 
    1,928
    تشکر شده در
    525 پست
    حالت من : Ghamgin
    قدرت امتیاز دهی
    456
    Array

پیش فرض پاسخ : معرفی توزیع تریسکل (Trisquel)

توزیع خیلی خوبی هست اما برخی مشکلاتی داره با بعضی لپ تاپ ها
    البته دوستان از این موضوع غافل نباشند که اگر بخواهند از این توزیع به قصد هدفی که برای آن ایجاد شده کار کنند باید قید خیلی چیزها رو بزنند و در دنیای امروزی بقاء با تکیه ی صرف به چنین سیستم هایی غیر ممکن است ( نمیگم سخت ها ، میگم غیر ممکن )
    طا اتلاع صانوی هالم حیچ خوب نیثط !

4. 4 کاربر مقابل از turk عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)