نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: تصاويری نادر از پديده كمان يخی خورشيد

ناظم ارشد انجمن
    شاید من بی عیب نباشم اماتوهم نیستی...پس برو وپیش از شمارش اشتباهات من به خطاهای خودت رسیدگی کن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    حالت من : Relax
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

تصاويری نادر از پديده كمان يخی خورشيد

تصاويری نادر از پديده كمان يخی خورشيد

مردم چين هفته گذشته در آسمان خود شاهد پديده زيبايي از بروز رنگين كمان يخي به دور خورشيد بودند.

خبرگزاری ایسنا: مردم چين هفته گذشته در آسمان خود شاهد پديده زيبايي از بروز رنگين كمان يخي به دور خورشيد بودند.

اين تصوير نوري زيبا و نادر كه در آسمان شهر هانگ شانگ چين به ثبت رسيده، نزد كارشناسان هواشناسي به عنوان «هاله 22 درجه» شناخته شده كه يك ساختار گرد 22 درجه دور خورشيد ايجاد مي‌كند.

اين پديده كه به هاله خورشيد، كمان يخي و ‌سگ خورشيد نيز شناخته شده، هاله يخي است كه توسط بلورهاي يخي بشقابي شكل در ابرهاي جو موسوم به ابرهاي سيروس ايجاد مي‌شوند.

ابرهاي سيروس ابرهاي ارتفاع بالا بوده كه از ظاهري نازك و پر مانند برخوردارند.

تنها زماني كه مي‌توان پديده هاله 22 درجه را مشاهده كرد وقتي است كه خورشيد در ارتفاع بسيار بالايي در آسمان در زاويه 58 درجه يا بيشتر افق قرار داشته و نور آن از ميان ابرهاي سيروس عبور كند.

موقعيت خورشيد در آسمان و همچنين موقعيت بيننده مي‌تواند قابلیت مشاهده اين پديده را تعين كند.

همچنين بلورهاي يخي درون ابر نيز بايد از شكل شش ضلعي برخوردار بوده و صفحات ضخيم آنها با زمينه موازي باشند.

اين هاله با انكسار نور از ميان بلورهاي يخي شش ضلعي افقي شكل گرفته كه طي آن نور از سمت عمودي بلور وارد شده و از انتهاي تقريبا افقي آن خارج مي‌شود.

78975 956

78976 281

78977 142

[SIGPIC][/SIGPIC]

2. 2 کاربر مقابل از mehraboOon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)