صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15

موضوع: ليلة الرغائب، شب آرزوها

مذاهب و ادیان الهی
    زندگی باور میخواهد, آن هم از جنس امید ,که اگر سختی راه به تو یک سیلی زد, یک امید قلبی به تو گوید, که خدا هست هنوز...
    تشکر تشکر کرده 
    1,438
    تشکر تشکر شده 
    2,198
    تشکر شده در
    667 پست
    قدرت امتیاز دهی
    1778
    Array

پیش فرض ليلة الرغائب، شب آرزوها

لیلة الرغائب چگونه شبی است؟

521726624110217018060225141114123314460218
    "رجب"، ماه خداست؛ ماه پر بركتی است كه اعمال بسیاری برای آن ذكر شده است. باید خود را در دریای زلالش بشوییم تا پاک شویم. پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدا می شود و غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود.
    اعمال ماه های رجب و شعبان، جهت آماده ساختن روح برای شركت در میهمانی ماه مبارك رمضان می باشد. برای درك عظمت ماه رمضان باید از قبل خود را آماده نمائیم.
    پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است.
    اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند. در این شب ملائك بر زمین نزول می كنند. برای این شب عملی از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ذكر شده است كه فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:
    روز پنج شنبه اول آن ماه - در صورت امكان و بلا مانع بودن - روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز اقامه شود كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می شود و در هر ركعت یك مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده ركعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذكر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذكر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائكة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذكر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذكر "سبوح قدوس رب الملائكة والروح"گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.
    پیامبر اكرم( صلی الله علیه و آله) در فضیلت این نماز می فرماید: كسی كه این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد كه از هر شدت و سختی نجات یافتی.
    میّت می‌پرسد تو كیستی؟ به خدا سوگند كه من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و كلامی شیرین تر از كلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا كنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افكند.
    امید آن است كه در پایان این نماز با فضیلت، محتاجان به دعا را فراموش نكنید و ما را نیز از دعای خیر خود محروم ننمایید

2. کاربر مقابل از elahe عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

مذاهب و ادیان الهی
    زندگی باور میخواهد, آن هم از جنس امید ,که اگر سختی راه به تو یک سیلی زد, یک امید قلبی به تو گوید, که خدا هست هنوز...
    تشکر تشکر کرده 
    1,438
    تشکر تشکر شده 
    2,198
    تشکر شده در
    667 پست
    قدرت امتیاز دهی
    1778
    Array

159029 588

4. کاربر مقابل از elahe عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

مذاهب و ادیان الهی
    تشکر تشکر کرده 
    1,438
    تشکر تشکر شده 
    2,198
    تشکر شده در
    667 پست
    قدرت امتیاز دهی
    1778
    Array

66317517712012670572

عظمت و ارزش ليله الرغائب

درباره فضيلت و ارزش و عظمت آن مي توان دو جهت زير را بيان كرد: 1- از اين جهت كه اصولا شب جمعه، خود داراي ويژگي و ارزش خاصي است و اعمال عبادي فراواني در آن وارد شده و زمان عبادت و مناجات و عرض حاجات با قاضي الحاجات است.

2- ماه رجب اولين ماه از ماههاي حرام (ماه هاي حرام عبارتند از: رجب، ذي القعده، ذي الحجه، محرم) و ماه خدا و هنگام عبادت و دعا و استغفار است و رحمت الهي در اين ماه در حال ريزش و نزول است، به همين جهت اين ماه را رجب الاصب گويند، چون «صب» به معناي ريختن است. پس ليله الرغائب، شرافت و ارزش شب جمعه و ماه رجب هردو را درخود جمع نموده و ارزشي دوچندان دارد.

شيخ المحدثين عباس قمي در كتاب شريف مفاتيح الجنان درباره اين شب مي نويسد: بدان كه شب جمعه اول ماه رجب را ليله الرغايب گويند و از براي آن عملي از حضرت رسول(ص) با فضيلت بسيار واردشده كه سيدبن طاووس در كتاب اقبال و علامه مجلسي در اجازه نبي زهره آن را نقل كرده اند.

ازجمله فضيلت هايي كه براي آن برشمرده اند اينكه به سبب شرافت اين شب گناهان بسيار از كساني كه اعمال خاصي را انجام دهند آمرزيده مي شود.

از جمله اعمال اين شب نمازي است كه اگر شخص آن را به جا آورد، پس از مرگ هنگامي كه در قبر گذاشته شود خداوند تبارك و تعالي ثواب نمازش را به سوي او به بهترين صورت مي فرستد تا همدم او شود و او را از تنهايي بيرون آورد.

اين شخص با روي گشاده و درخشان و زباني شيوا و فصيح به او مي گويد: اي حبيب و دوست من! بشارت باد تو را كه از هر شدت و سختي نجات يافتي.
    ميت مي پرسد: تو كيستي؟ بخدا سوگند كه من چهره اي بهتر از روي تو نديده ام و كلامي شيرين تر از كلام تو نشنيده ام و بويي بهتر از بوي تو نبوئيده ام.

آن شخص مي گويد: من ثواب آن نمازم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردي. امشب نزد تو آمده ام تا حق تو را ادا كنم ومونس تنهايي تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور رستاخيز دميده مي شود من درعرصه قيامت، سايه بر سر تو خواهم افكند. پس خوشحال باش كه هرگز خير از تو معدوم نخواهدشد.

6. کاربر مقابل از elahe عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

مذاهب و ادیان الهی
    تشکر تشکر کرده 
    1,438
    تشکر تشکر شده 
    2,198
    تشکر شده در
    667 پست
    قدرت امتیاز دهی
    1778
    Array

مناجات در لیلة الرغائب

8b36998dfabde84bfd679e784abb8468

اِلهی اَتَرانی ما اَتَیتُکَ اِلاّ مِنْ حَیْثُ الْامال.

خدایا! مرا ببین!
    تنها به خاطر آرزوها و امیدهایم به درگاه تو آمده‌ام.

سپاس، از آن ِپروردگار آرزوها و امیدهاست.

خداوند مهربانی که هرقدر از او بخواهیم، خسته نمی‌شود

و هرقدر عطا کند، از اقیانوس بی‌کران نعمت‌هایش کاسته نخواهد شد.

خداوندا! درهای رحمت تو همواره به روی خواهندگان باز است

و دست عطایت گشاده.
    d19686a2cc4573fc28bfeb25ce575673

بندگان تو هر زمان که صدایت کنند، پاسخ می‌دهی

و اگر خالصانه آرزو کنند، ‌می‌بخشى.

امشب اما شب دیگری است؛ شب آرزوهاست.

امشب، من تمام دعاها و آرزوهای عمرم را یک‌جا به درگاهت آورده‌ام.

امشب، در پی آنم که به اندازه یک عمر از تو طلب کنم.

تو تنها کسی هستی که وقتی آرزوهایم را با او در میان می‌نهم،

احساس خفت و حقارت نمی‌کنم.

d19686a2cc4573fc28bfeb25ce575673

تنها تویی آن‌که دوست دارم

تمام غم‌هایم را برایش مو به مو شرح دهم.

تو هرگز به آرزوهایم نمی‌خندى.

هرگز حاجت‌های مرا به سخره نمی‌گیرى.

مرا به خاطر آرزوهایم تحقیر نمی‌کنى.

من در حضور تو حتی از کوچک‌ترین آرزوهایم چشم نمی‌پوشم.

از رؤیاهای خویش هرقدر پیش پا افتاده

در حضور تو شرمگین نمی‌شوم.

همه را، همه را برای تو می‌گویم.

همه رؤیاهایم را، خواسته‌هایم را، هرقدر کوچک،

هرقدر هم که کودکانه، به تو می‌گویم

8. کاربر مقابل از elahe عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

مذاهب و ادیان الهی
    تشکر تشکر کرده 
    1,438
    تشکر تشکر شده 
    2,198
    تشکر شده در
    667 پست
    قدرت امتیاز دهی
    1778
    Array

aeceb0aa87a906b0c2da732bcd82b577aeceb0aa87a906b0c2da732bcd82b577

در راه رسيدن به تو گيرم كه بميرم
    اصلا به تو افتاد مسيرم كه بميرم
    يا چشم بپوش از من و از خويش برانم

يا تنگ در آغوش بگيرم كه بميرم...

10. کاربر مقابل از elahe عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

مذاهب و ادیان الهی
    تشکر تشکر کرده 
    1,438
    تشکر تشکر شده 
    2,198
    تشکر شده در
    667 پست
    قدرت امتیاز دهی
    1778
    Array

image030

چه شب های جمعه ای رو بیهوده گذارانده ایم چه فرصت ها که از دستمان نرفت
    این شب جمعه نمیدونم چه اسراری داره خیلی تاکید شده است بر شب جمعه که عبادت کردن در این شب خیلی تاکید شده و اگر خدا بخواد به کسی که لیاقتش رو داشته باشه این شب رو از دست نمیده

یکی از دوستان میگفت در خدمت استادمون که بودیم : از اهمیت شب جمعه برامون صحبت میکرد ، میگفت برید ببینم امشب چیکار میکنید و فردا قیافتون رو یه جور دیگه ببینم !!!

واقعا میشه در این شب خودمون رو بسازیم ، میشه برای دیگران دعا کنیم میشه برای امام زمان (عج) دعا کنیم

اون وقت طبق فرمایش خودشان فرشته ها برای ما دعا میکنند اون موقع دعای آقا پشت سر ما است مگر میشه دعای اونها بالا نره !!

12. کاربر مقابل از elahe عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

مذاهب و ادیان الهی
    تشکر تشکر کرده 
    1,438
    تشکر تشکر شده 
    2,198
    تشکر شده در
    667 پست
    قدرت امتیاز دهی
    1778
    Array

رسول خدا (ص) فرمود :

" هرکس پنجشنبه اول رجب را روزه بگیرد و آنگاه بین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت به جا آورد هر دو رکعت به یک سلام ،در هر رکعتی سوره حمد یکبار، سوره قدر سه بار و سوره توحید را دوازده بار بخواند و زمانی که نماز را به پایان برد هفتاد بار بر من ،اینچنین صلوات بفرستد.
    الهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله

و آنگاه سجده کند و هفتاد مرتبه بگوید : سبوح قدوس رب الملائکة و الروح

پس سر خود را بلند کند و گوید : رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی العظم

سپس برای بار دوم به سجده برود و همان ذکر را تکرار کند و آنگاه خواسته هایش را از خداوند طلب کند اگر مصلحت باشد خداوند حتمأ حاجاتش را برآورده می کند .

آنگاه رسول خدا (ص) فرمود :

قسم به خدایی که جانم در دست اوست احدی از بندگان حضرت حق این نماز را به جای نمی آورند مگر اینکه مورد بخشش قرار گیرند اگر چه لغزشهایشان به تعداد برگ درختان باشد و روز محشر هفتصد نفر از بستگان خود را که شایسته جهنم می باشند شفاعت کند و در شب اول قبرش خداوند ثواب این نماز را به شکل بسیار زیبایی با چهره ای گشاده و خندان و زبانی گویا برایش ارسال می کند و چنین می گوید :
    " ای محبوب من ،مژده بده که از هر گرفتاری نجات یافتی .
    سؤال می کند :تو کیستی ؟من چهره ای زیباتر از تو ندیده و بویی همانند بوی خوش تو به مشامم نرسیده است .
    در پاسخ گوید : ای محبوب من من ثواب همان نمازی ام که در فلان شب و در فلان مکان در فلان ماه و سال به جا آوردی امشب سراغ تو آمده ام تا حق تو را ادا کرده و با تو مونس شوم و تو را از وحشت و ترس رهایی بخشم و هنگامه ای که در صور دمیده شود در محشر کبری بر سر تو سایه اندازم و تواز طریق خداوند و مولایت هیچ خیر و خوبی را از دست نخواهی داد"

14. کاربر مقابل از elahe عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

مذاهب و ادیان الهی
    تشکر تشکر کرده 
    1,438
    تشکر تشکر شده 
    2,198
    تشکر شده در
    667 پست
    قدرت امتیاز دهی
    1778
    Array

صميمانه با خدا

16172828140510852303

الهی، به حق خودت حضورم ده و از جمال آفتاب آفرینت نورم ده!

الهی، راز دل را نهفتن دشوار است و گفتن دشوارتر.

الهی، «یا مَن یَعفو عن الکثیر و یُعطی الکثیرَ بالقَلیل»،

از زحمت کثرتم وارهان و رحمت وحدتم ده!

الهی، سالیانی می‌پنداشتم که ما حافظ دین توایم،

و اينک فهميدم که اين دين توست که حافظ ماست

« اللهم استغفرک » « اللهمّ احمدک »!

19175689630200578657

16. کاربر مقابل از elahe عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

مذاهب و ادیان الهی
    تشکر تشکر کرده 
    1,438
    تشکر تشکر شده 
    2,198
    تشکر شده در
    667 پست
    قدرت امتیاز دهی
    1778
    Array

47958903970293569671

76554576484979195377
    7655457648497919537776554576484979195377
    82143854303574294210
    ¸.•´لیلة الرغائب`•.¸¸.•´شب آرزوها`•.¸

لیلة الرغائب تو مختاری برای انتخاب آنچه می خواهی،برای داشتن گوشه ای از تقدیری که آرزویش داری، برای آنچه می خواهی باشی...

شاید این شب در آیین های مردم دیگر،در کریسمس، انتظار بودا و روزهای دیگر مردمان دیگر تجلی کوچکی داشته باشد اما مقایسه در رتبه و منزلت،در ارج و بندگی بی حساب پای خودت...

star4لیله‌الرغائب است، مراقب آرزوهایت باش star4

76554576484979195377 7655457648497919537776554576484979195377
    82143854303574294210

18. کاربر مقابل از elahe عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

مذاهب و ادیان الهی
    تشکر تشکر کرده 
    1,438
    تشکر تشکر شده 
    2,198
    تشکر شده در
    667 پست
    قدرت امتیاز دهی
    1778
    Array

99452065149442086398

اعمال شب ليله الرغائب(شب آرزوها)

ليله الرغائب(شب آرزوها) اولين شب جمعه ماه رجب است كه براي آن اعمال و فضايل بسياري نقل كرده اند كه از آن جمله مي توان به روزه پنجشنبه و استغفار زياد اشاره كرد.

شب جمعه اوّل ماه رجب را ليلة الرَّغائب مى ‏گويند و از براى آن عملى از حضرت رسول‏صلى الله عليه وآله وارد شده با فضيلت بسيار كه سيّد در اقبال و علّامه در اجازه بنى زهره نقل كرده‏اند از جمله فضيلت او آنكه گناهان بسيار بسبب او آمرزيده شود و آنكه هر كه اين نماز را بگذارد چون شب اوّل قبر او شود حقّ تعالى بفرستد ثواب اين نماز را بسوى او به نيكوتر صورتى با روى گشاده و درخشان و زبان فصيح.

پس با وى گويد اى حبيب من بشارت باد تو را كه نجات يافتى از هر شدّت و سختى گويد تو كيستى بخدا سوگند كه من روئى بهتر از روى تو نديدم و كلامى شيرينتر از كلام تو نشنيده‏ام و بوئى بهتر از بوى تو نبوئيدم گويد من ثواب آن نمازم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال بجا آوردى آمدم امشب بنزد تو تا حقّ تو را ادا كنم و مونس تنهائى تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دميده شود من سايه بر سر تو خواهم افكند.

در عرصه قيامت پس خوشحال باش كه خير از تو معدوم نخواهد شد هرگز و كيفيت آن چنان است كه روز پنجشنبه اوّل آن ماه را روزه ميدارى چون شب جمعه داخل شود ما بين نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز مى‏ گذارى هر دو ركعت به يك سلام و در هر ركعت از آن يك مرتبه حمد و سه مرتبه اِنَّا اَنْزَلْناهُ و دوازده مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ اَحَدٌ مى ‏خوانى و چون فارغ شدى از نماز هفتاد مرتبه مى‏گوئى اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ النَّبِىِّ الْأُمِّىِّ وَعَلى‏ آلِهِ پس به سجده مى‏روى و هفتاد مرتبه مى‏ گوئى سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَالرُّوحِ پس‏سر ازسجده برميدارى وهفتاد مرتبه مى‏ گوئى رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَتَجاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ اِنَّكَ اَنْتَ الْعَلِىُّ الأَعْظَمُ پس باز به سجده مى‏ روى و هفتاد مرتبه مى‏گوئى سُبُّوحٌ قُدّوُسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَالرُّوحِ پس حاجت خود را مى ‏طلبى كه انشاءاللَّه برآورده خواهد شد.

20. کاربر مقابل از elahe عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)