صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 17

موضوع: چگونه ایزویی بسازیم که فایل ها در آن به راحتی قابل مشاهده نباشند؟

مدیر انجمن کامپیوتر
    انصاف - اعتدال - بردباری - احتیاط
    تشکر تشکر کرده 
    1,847
    تشکر تشکر شده 
    872
    تشکر شده در
    223 پست
    قدرت امتیاز دهی
    8156
    Array

پیش فرض چگونه ایزویی بسازیم که فایل ها در آن به راحتی قابل مشاهده نباشند؟

درود

چندی پیش استاد بزرگوار جناب شیرین زبان در بحث ساخت ایزوی اتوماتیک گوست و سوالاتی که پیرامون آن برای دوستی از انجمن پیش آمده بود ، مطلبی را فرمودند که در اینجا آن را نقل قول میکنم :
    ".....من میتوانستم ایزوی دیگری بسازم که دقیقا" همین کار را انجام دهد ولی داخل ایزو این دو تا فایل هم نباشند. ولی
    در آنصورت هم توضیح دادن مطالب مربوطه مشکل می شد و هم هر کاربری نمی توانست براحتی موضوع را متوجه
    شود.....
    "

اینجا مسئله تنها ایزوی گوست نیست . چون دوست ما گفته بودند فایل های گوست در ایزویی که دراختیار داشتند قابل مشاهده نبوده تا بشود آن ها را کپی کرد .
    بلکه پرسش اینجاست این چه نوع ایزویی بوده که استاد هم به آن اشاره کرده اند ؟ آیا از نوع بوتیبل بوده یا معمولی ؟ طریقه ساخت آن چگونه است ؟

با تشکر

2. 6 کاربر مقابل از @ref عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

درود

مطلبی که فرمودید دو مبحث است:

1. چگونه میشود فایل ها و پوشه هائی در یک ایزو داشته باشیم ولی پس از رایت کردن ایزو ، همه یا
    تعدادی از فایل ها و پوشه ها بهیچ عنوان قابل مشاهده داخل سی دی یا دی وی دی نباشند؟

2. چه فایل هائی همواره داخل خود ایزو هم مخفی هستند ، برای چه هستند ؟و چگونه می شود آن ها
    را دید و تغییر داد.

در رابطه با نوع اول ، نرم افزار هائی وجود دارند که میتوانند این کار را انجام دهند. برای مثال در برنامه معرف
    و بسیار خوب UltraISO میتوانیم از برنامه بخواهیم که بعضی فایل ها و یا پوشه ها را مخفی کند. بدینصورت
    که داخل این برنامه روی فایل یا پوشه ای که میخواهیم مخفی شود ، کلیک راست کرده و روی گزینه
    Hide/UnHide کلیک می کنیم .

این روش شدنی هست و برنامه کاری میکند که سیستم عامل ویندوز قادر به دیدن آن نباشد ولی اشکالاتی
    هم دارد. یکی از ایرادات این است که بعضی فایل ها ، بدلایلی ،اگر دیده نشوند اجرا نخواهند شد.

روش های دیگری هم برای اینکار وجود دارند ولی بیشتر در قفل گذاشتن برای سی دی یا دی وی دی ها
    مورد استفاده دارند.
    البته این روش ها در کشور های متمدن غیرقانونی اعلام شده و منسوخ است ولی در کشور ما آویزه دست
    سود جویان است.

اما گونه دوم فایل های مخفی که همواره از دید همه پنهانند که بنده هم طبق گفته جنابعالی به آن اشاره
    کردم ،مطلب بدرد بخوری هست که سعی میکنم در فرصت بعدی توضیح دهم.

[SIGPIC][/SIGPIC]

4. 8 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

درود

هر نوع دیسکی که داشته باشیم ( هارد ، فلاش ، سی دی ، دی وی دی و...) همه یا بوتیبل هستند و یا نیستند.
    دیسکی بوتیبل است که اگر با آن بوت کنیم ، خود دیسک اجرا شود. مثل سی دی ویندوز xp و غیره.

هر دیسکی ، از لحاظ ساختمانی دارای تقسیمات و بخش های مختلفی است که یک قسمت از این تقسیمات
    قسمت بوت دیسک است که حجم کمی دارد و این بخش در داخل ویندوز بدون استفاده از نرم افزار های مخصوص
    قابل دیده شدن نیست.
    برای اینکه یک دیسکی بوتیبل شود. ما باید اطلاعات مربوط به بوت را در قسمت بوت دیسک ذخیره کنیم.و بدیهی
    است که چون این بخش داخل ویندوز قابل دیدن نیست لذا فایل هائی هم که داخل این قسمت قرار دهیم قابل
    دید نخواهند بود.

فرض کنید که بایاس کامپیوترمان را طوری تنظیم کرده ایم که سیستم موقع بالا آمدن فرضا" از روی دی وی دی
    بوت شود.
    خاصیت کامپیوتر این است که وقتی آن را روشن می کنیم ، اول چند تا تست انجام داده و سپس در این مثال
    سراغ دی وی دی می رود. تنها جائی از دیسک (در این مثال دی وی دی) که بایاس کامپیوتر ما مراجعه خواهد
    کرد قسمت بوت دیسک است . اگر در قسمت بوت دی وی دی اطلاعات مربوط به چگونگی بوت را پیدا کند از
    اینجا به بعد کار را به دست فایل ویژه بوت در قسمت بوت سپرده و کارش تمام میشود .
    ولی اگر پیدا نکند (دی وی دی بوتیبل نباشد) ، سراغ قسمت بوت در هارد ما خواهد رفت.اگر اطلاعات بوت
    را پیدا بکند با فرض اینکه در کامپیوتر ما ویندوز نصب شده ، بقیه کار را به فایل بار کننده ویندوز می دهد و ما
    لوگوی ویندوز را می بینیم.
    ولی اگر در قسمت بوت هارد ، اطلاعات مخصوص بوت را پیدا نکند ( مثلا" در زمان استفاده از هارد جدید و یا
    خراب شدن قسمت بوت هارد بعلت ویروس و غیره)، در این زمان پیغام خواهد داد که هارد بوتیبل پیدا نشدو...

اگر سوالاتی دارید بفرمائید تا در حد توان جواب دهم.

[SIGPIC][/SIGPIC]

6. 8 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر انجمن کامپیوتر
    تشکر تشکر کرده 
    1,847
    تشکر تشکر شده 
    872
    تشکر شده در
    223 پست
    قدرت امتیاز دهی
    8156
    Array

درود
    استاد متشکرم . مطالب عالی بودند مثل همیشه .
    پس ما برای قرار دادن فایل در قسمت بوت با محدودیت مواجه هستیم ؟
    1 ) حداکثر حجم مجاز چقدر است ؟
    2 ) حال اگر بخواهیم اطلاعات را در قسمت بوت ایزو در داخل ویندوز ویرایش کنیم با چه برنامه ای امکان دیدن و ویرایش کردن داریم ؟

با سپاس

8. 7 کاربر مقابل از @ref عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

حجم قسمت بوت در دیسک های مختلف متفاوت است. فکر میکنم کمترین حجم در هارد دیسک ها باشد.
    به حجم فکر نکن مهم نیست

برنامه های زیاد و متنوعی برای ساخت اطلاعات بوت وجود دارندو همینطور برنامه های زیادی میتوانند این
    اطلاعات را ذخیره کنند.
    برای مثال در همان تاپیک که جملات بنده برایت سوال ایجاد کرد ایزوی مربوطه را با برنامه UltraISO باز کن
    سپس در منوی برنامه روی Tools رفته و روی گزینه ...Save Boot file کلیک کن. سپس نامی برای فایل بوت
    انتحاب کرده و جای ذخیره کردن آن را هم مشخص کن
    برنامه فایلی با پسوند bif درست خواهد کرد که حجم این فایل در بیشتر مواقع کمتر از 1.4 مگا بایت خواهد
    بود.

حالا این فایل bif را با خود برنامه UltraISO باز کن و ببین داخلش چه فایل هائی وجود دارد.

مقداری تمرین کن و بعد باز هم در صورتیکه دوست داشتی بحث می کنیم

[SIGPIC][/SIGPIC]

10. 7 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر انجمن کامپیوتر
    تشکر تشکر کرده 
    1,847
    تشکر تشکر شده 
    872
    تشکر شده در
    223 پست
    قدرت امتیاز دهی
    8156
    Array

درود
    استاد بزرگوار ، طبق گفته شما یکی از ایزوها را انتخاب کردم که در حالت عادی دو فایل داشت . یکی فایل ghost و یکی هم فایل shirin .
    مسیر گفته شده را رفتم و فایلی با فرمت bif ذخیره کردم . آن را باز کردم و تمام محتویاتش را استخراج کردم .
    جالب این جا بود که من تا الان فکر میکردم تمام کارهای اولیه این ایزو بر عهده فایل shirin است که پسوند بت دارد . و این طور که یادم است در آموزش هم شرح ساختن فایل بت را داده اید .
    و گفته اید آن را در کنار فایل گوست قرار دهیم . و باز اگر اشتباه نکنم چیزی اضافه نمیکردیم . پس این همه فایل در بوت ایزو از کجا آمده ؟؟؟
    فعلاً این یک سوال باشد تا بعد چون چندین سوال برایم پیش آمده . متشکرم .

12. 6 کاربر مقابل از @ref عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

آنگونه که انتظار داشتم عمل کردی
    حالا من صبر میکنم تا اگر در اینمورد سولات دیگری برایت پیش آمده ، عنوان کنی.
    و در نهایت با هم جلو می رویم تا با هم دی وی دی یا سی دی های بوتیبل یا مالتی بوت مورد علاقه خود را بسازیم.

[SIGPIC][/SIGPIC]

14. 6 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر انجمن کامپیوتر
    همديگر را دوست داشته باشيم و بهم احترام بگذاريم
    تشکر تشکر کرده 
    3,495
    تشکر تشکر شده 
    3,460
    تشکر شده در
    796 پست
    حالت من : ShadOsarhal
    قدرت امتیاز دهی
    13719
    Array

سلام

بحث شيريني هست، فقط بنده در جريان تاپيك "ساخت ایزوی اتوماتیک گوست ...." نبودم. حالا اگه تونستم مطالعه ميكنم.

سوالي برام پيش اومده:

1- چطور ميتونيم فايلهاي مربوطه بوتيبل را از ساير فايلها در ديسكت يا فلش يا ايزو شناسالي كنيم (كه كاري باهاش نداشته باشيم يا پاكش نكيم!)

2- آيا ميشه اين فايلها بصورت مخفي و يا در داخل پوشه‌اي با نام مشخص باشند و دستور خواندن بنحوي باشد كه از آن پوشه خوانده شود؟!

3- آيا ماهيت فايلهاي بوت كه بوسيله نرم‌افزارهاي گوناگون ساخته ميشه همگي يكسانند؟ يا اينكه مثلاً مثل نرم‌افزارهاي مختلف فشرده‌ساز كه فشرده‌سازي را با فرمتهاي گوناگون ميسازنند ولي يك كار را انجام ميدهند، شباهت دارند!

سپاس

ویرایش توسط eDvArDo : 07-06-2013 در ساعت 11:20 AM
    دوستدار هميشگي شما "eDvArDo"

7n1wj1mlvxoxejezfhye

دلِ هر ايراني كه براي ايران نمي‌تپد، بهتراست نتپد! (پروفسور حسابي)

آيا پاسخ سوالي را بدانم بهتر است، يا اينكه ندانسته از دنيا بروم؟! (ابوريحان بيروني)

پس از سالها جهد و تلاش در كسب علم و معرفت، دانستم كه هيچ ندانستم! (علامه حسن زاده آملي)

16. 6 کاربر مقابل از eDvArDo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر انجمن کامپیوتر
    تشکر تشکر کرده 
    1,847
    تشکر تشکر شده 
    872
    تشکر شده در
    223 پست
    قدرت امتیاز دهی
    8156
    Array

درود
    خوشحالم که ادواردوی عزیز هم به جمع علاقمندان این تاپیک پیوست .
    استاد به روی چشم سوال ها را یک به یک میپرسم تا بعد بشود برایشان جواب هم پیدا کرد البته با راهنمایی و توضیحات شیرین شما .
    ---------------------------------------------------------------------
    1) فرضاً میخواهم به جای اجرا شدن ویندوز ، یک برنامه متنی ساده اجرا شده و متنی را نمایش دهد ، یا یک برنامه دلخواه من اجرا شود . فایل بوتی که قرار است آن را اجرا کند چه ویژگی هایی باید
    داشته باشد ؟ (البته خودم فکر میکنم این سوال خیلی جواب طولانی دارد)
    2) آیا فایل های بوت انواع مختلف دارند ؟ یا نه ؟ چون با سرچی که کردم خواندم که میشود فایل بوت یک دی وی دی بوتیبل را برداشت و از آن برای بوتیبل کردن یک دی وی دی غیر بوتیبل
    استفاده کرد . ولی فکر نمیکنم این کار همیشه جواب بدهد .
    3) آخرین پرسش این است که برنامه هایی مثل Aerostudio یا easybootCD هستند که گفته شده برای ساخت سی دی های مولتی بوت کاربرد دارند . ولی چطور میشود این کار را به صورت دستی
    انجام داد ؟ یعنی خودمان بدانیم چکار میکنیم ؟ مانند کاری که با ایزوی گوست انجام دادیم و دستورات خودمان را هر بار اعمال کردیم و ایزوهای دلخواه و متفاوت ساختیم .
    در جایی خواندم که "شما باید با مفاهیم اولیه سیستم عامل آشنا باشید و سپس با آشنایی با اسمبلی یک بوتر برای خودتون بسازید." استاد این حرف چقدر صحیح است ؟ یعنی باید بی خیال این کار بشوم ؟

متشکرم

18. 6 کاربر مقابل از @ref عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

درود
    eDvArDo عزیز ،
    @ref عزیز

مسئله آنقدر ها هم مشکل نیست و من تصمیم دارم که با هم و قدم به قدم این مبحث را جلو برویم
    انواع راه ها را با مثال های عملی توضیح خواهم داد
    و خواهید دید که اگر مرد میدان باشید و همگام با توضیحات من عمل کنید ،و من هم زنده باشم که
    بتوانم ادامه دهم ، خیلی زود وارد دنیائی خواهید شد که جذابیت زیادی دارد و راضی و خشنود خواهید بود

[SIGPIC][/SIGPIC]

20. 5 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)