صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 40

موضوع: به من بگو چرا؟

ناظم ارشد انجمن
    شاید من بی عیب نباشم اماتوهم نیستی...پس برو وپیش از شمارش اشتباهات من به خطاهای خودت رسیدگی کن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    حالت من : Relax
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

چرا خسته مي شويم ؟

خستگي بدن را مي توان نوعي مسموميت آن دانست .
    عضلات به هنگام كار ، اسيدلاكتيك توليد مي كنند و اين خود باعث خستگي آنها مي شود . اگر بتوانيم اين اسيد را از عضو خسته بيرون بكشيم ، آن عضو دوباره نيروي كار كردن پيدا مي كند.
    در جريان كارهاي روزانه ، بدن به وسيله ( اسيد لاكتيك ) مسموم مي شود .
    در بدن مواد ديگري نيز بر اثر فعاليت عضلات پديد مي آيند كه آنها را زهرا به خستگي مي خوانند . خون اين مواد را در بدن انسان حمل مي كند ، و با خود به نقاط مختلف آن مي رساند .
    از اينرو تنها عضلات نيستند كه احساس خستگي مي كنند ، بلكه تمام بدن ، به ويژه مغز ، همه وهمه دچار خستگي مي شوند .
    دانشمندان آزمايش جالبي درباره خستگي انجام داده اند :
    هرگاه خون سگي را كه كاملا سر حال است ، به سگي خسته كه از پا افتاده و مي خواهد بخوابد تزريق كنند ، فوري خستگي اش برطرف مي شود . برعكس ، اگر خون سگي خسته را به سگي ديگر تزريق كنند ، او نيز احساس تشنگي مي كند و خواب را بر هر چيز ديگر ترجيح مي دهد .
    خستگي تنها يك عمل شيميايي نيست ، بلكه عملي بيولوژيك نيز مي باشد . به هنگام خستگي نبايد بدن را به كار واداريم ، بلكه بايد خود را رها كنيم و بگذاريم سلولها كاملا استراحت كنند . بدينوسيله ، اعضاي خسته خود را از آسيب خستگي رها مي سازيم . سلولهاي عصبي مغز نيز مجددا نيرو مي گيرند و بدن را آماده كار مجدد مي سازند .
    خواب هميشه براي انسان لازم است . خواب وسيله اي است كه به بدن خسته ، بار ديگر نيرو مي بخشد .
    درباره خستگي بايد يك نكته جالب را خاطرنشان سازيم . آن اين كه ممكن است شخصي كه ساعتها پشت ميز خود كار كرده و خسته شده است براي رفع خستگي نخواهد دراز بكشد ، بلكه ترجيح بدهد اندكي به گردش بپردازد . يا هنگامي كه بچه ها از مدرسه مي آيند ، بجاي خواب و استراحت به بازي روي مي آورند و جست و خيز را به لم دادن و استراحت ترجيح مي دهند . آيا مي دانيد دليل اين كار چيست ؟
    علت آن است كه گاهي فقط يك قسمت از بدن مانند دستها ، پاها ، چشمها و يا تنها مغز خسته مي شود . در اينصورت بهترين راه براي رفع خستگي به كار انداختن ساير قسمتهاي بدن است . چه فعاليت آنها باعث افزايش در تنفس مي شود . جريان خون نيز سريعتر شده ، غده ها بيشتر فعاليت مي كنند . در نتيجه مواد زائدي كه سبب ايجاد خستگي در بدن شده اند ، از قسمتهاي خسته آن دفع مي شوند .
    اما اگر تمام بدن احساس خستگي كند ، بهترين چاره برايش همان خواب است .

[SIGPIC][/SIGPIC]

ناظم ارشد انجمن
    شاید من بی عیب نباشم اماتوهم نیستی...پس برو وپیش از شمارش اشتباهات من به خطاهای خودت رسیدگی کن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

چرا بدنمان نياز به نمك دارد ؟

در بدن انسان تقريبا 50 ليتر آب وجود دارد . يعني بخش عمده بدن ما را آب تشكيل مي دهد .
    براي مثال ، عضلات 75 درصد ، كبد 70 درصد ، مغر 79 در صد و كليه 83 درصد از آب درست شده اند . نه آب خالص بلكه محلولي از نمك است كه قسمت (( مايع بدن )) را تشكيل مي دهد .
    چرا و چگونه بدن اين همه آب در برگرفته است ؟
    بنا به يكي از فرضيه هاي علمي ،تمام جانوراني كه در خشكي زيست دارند در اصل موجوداتي آلي بوده اند كه زندگي و پيدايششان در دريا بوده است . مايع بدن اين موجودات نيز همه آب شور دريا بود .
    روزي كه اين موجودات به خشكي كوچ كردند ، هنوز آب دريا در بدنشان باقي بود .
    همه مي دانيم كه از سويي خاك به طور طبيعي قادر نيست كه نمك قابل توجهي پديد آورد . از سوي ديگر ، نمك در آب حل مي شود و از اينرو زمينهاي خشك ، بيشتر نمك خود را با آب باران ، به رودخانه ها و اقيانوسها مي سپارند . بنابراين ، گياهاني كه در اينگونه زمينها مي رويند به حد كافي نمكدار نيستند . پس اگر حيواني بخواهد از گياهان تغذيه كند ، ناچار است كه نمك بدن خود را از جاي ديگر بگيرد .
    اكنون ببينيم چرا بدن به اين همه نمك نيازمند است ؟
    بدن هر روز مقداري از آب خود را همراه با نمك از دست مي دهد . از طرفي غذاي گياهي هم كه قادر نيست نمك از دست رفته را جبران كند ، پس بايد از جاي ديگر نمك بدن را تامين كند .
    اما حيواناتي كه از حيوانات ديگر تغذيه مي كنند هرگز به نمك اضافي نياز ندارند . آنها نمك لازم را از طريق طعمه خود بدست مي آورند .
    اين مطلب درباره انسان نيز صحيح است ، زيرا براي مثال ( اسكيموها ) كه گوشت زياد مي خورند ، بسيار كم به نمك نياز پيدا مي كنند . اما برعكس مردمي كه دور از دريا زندگي مي كنند ، مجبورند مقدار بيشتري نمك بكار برند .
    نمك از روزگاران قديم پيوسته مورد توجه و اهميت بشر بوده است . در مكزيك ، مردم خدايي به نام خداي نمك داشتند . در اروپا به افرادي كه براي تهيه نمك كار مي كردند اجرت بيشتري مي دادند . امروزه نيز در زبان انگليسي ، براي دستمزد و حقوق ، واژه اي بكار مي رود كه از كلمه لاتيني ( نمك ) گرفته شده است . اين واژه ( سلري ) است .
    نمك بيشتر در پوست بدن اندوخته مي شود . اگر شخصي غذاي بدون نمك بخورد به تدريج نمك از خونش كم مي شود . آنگاه پوست بايد ذخيره خود را بكار اندازد و آنرا به خون برساند .
    اينگونه تخليه نمك از پوست ، براي برخي بيماريهاي پوستي مفيد است . از اينرو مي بينيم كه براي برخي بيماريها ، غذاي بي نمك تجويز مي شود .
    قسمت عمده نمك بدن بوسيله فعاليت ( كليه ) ها از بين مي رود . حال اگر كليه ها بيمار شوند ، انسان بايد غذاي كم نمك بخورد ، تا فعاليت آنها را كم كند و از خستگيشان بكاهد .
    [SIGPIC][/SIGPIC]

ناظم ارشد انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

ويتامينها چه موادي مي باشند ؟

ويتا كه در واژه (( ويتامين )) يافت مي شود ، خود واژه اي جداگانه است به معناي زندگي .
    بنابراين ، ويتامينها موادي هستند كه براي ادامه زندگي لازمند . اين مواد به وسيله گياهان يا مواد حيواني كه وارد بدن مي شوند ، تامين مي گردند .
    تا اواخر قرن 19 ، بيماري خطرناكي به فساد خون ( يا اسقربوط ) در ميان ملوانان و كاركنان كشتي ها رواج داشت . دانشمندان در اواخر قرن 18 به اين نكته پي بردند كه خوردن ميوه و سبزي هاي تازه در علاج اين بيماري موثر است .
    سپس آنها صدها سال به كاوش پرداختند تا دريافتند كه سبزي ها و ميوه هاي تازه ، مولد ويتامينها هستند .
    دانشمندان در قديم چون به خوبي طبيعت شيميايي ويتامينها را نمي شناختند ، نامهاي مخصوصي برايشان انتخاب نكردند . فقط آنها را بدينگونه نام بردند كه مي گفتند : ويتامين ( آ ) ، ( ب ) ، ( ث ) و غيره .
    چرا ويتامين براي سلامتي انسان لازم است ؟
    ويتامين ( آ ) هميشه همراه با چربي در بدن حيوانات يافت مي شود . اين ويتامين در گياهان تازه وجود دارد . چون حيوان گياهي را مي خورد ويتامين ( آ ) به بدنش منتقل مي شود .
    اين ويتامين براي جلوگيري از عفونت به كار مي رود . در كاهو ، اسفناج ، هويج و حتي در شير ، زرده تخم مرغ و روغن ماهي مي توان ويتامين ( آ ) را بوفور يافت .
    ويتامين ( ب ) يا ( مجموعه ويتامينهاي ب ) كه سالها آنها را فقط يك نوع ويتامين مي پنداشتند ، اكنون به نامهاي ( ب 1 ) ، ( ب 2 ) و غيره خوانده مي شود . كمبود ان باعث بروز بيماري بري بري است .
    ويتامين ( ب 1 ) در شير ، ميوه هاي تازه ، حبوبات و سبزي هاي تازه پيدا مي شود . اين ويتامين هميشه بايد در بدن وجود داشته باشد .
    ويتامين مهم ديگر ،ويتامين ( ث ) است . از فقدان آن بيماري ( فساد خون ) پديد مي آيد . بر اثر اين بيماري مفصلها سفت گشته ، دندانها لق و استخوانها ضعيف و لاغر مي شود .
    پرتقال ، كلم ، گوجه فرنگي سرشار از ويتامين ( ث ) هستند .
    بدن قادر نيست كه اين ويتامين را ذخيره كند . از اينرو آنرا بايد تازه وارد بدن كرد .
    ويتامين ( د ) اين ويتامين براي درست شدن استخوانها و رشد دندانها در كودكان شيرخوار اهميت زيادي دارد . اين ويتامين به مقدار زياد در روغن ماهي ، جگر و زرده تخم مرغ يافت مي شود .
    از تابش خورشيد بر بدن نيز ويتامين ( د ) به وجود مي آيد . اگر وضع غذايي شما خوب باشد ، ويتامينها به مقدار لازم خود بخود وارد بدنتان مي شوند .
    [SIGPIC][/SIGPIC]

ناظم ارشد انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

چگونه غذا هضم مي شود ؟

تنها ريختن غذا به درون شكم ، زندگي و رشد ما را تامين نمي كند .
    بلكه غذا بايد تغيير شكل دهد بطوري كه بدن بتواند آنرا جذب كند . براي اين منظور يك سلسله اعمالي در بدن انجام مي گيرد كه در نتيجه ، غذا را قابل جذب و مصرف بدن مي كنند . مجموعه اين اعمال را هضم غذا مي گويند .
    عمل هضم از لحظه اي شروع مي شود كه غذا را در دهان خود مي گذاريم . غذا را مي جويم و سپس آنرا بلعيده وارد (( لوله گوارش )) مي كنيم .
    لوله گوارش لوله ايست كه قسمتي از آن خميده است و طوري قرار گرفته كه غذا را از دهان بسوي معده هدايت مي كند .
    قسمتهاي مختلف دستگاه گوارش بهم متصلند . ولي البته كارشان با هم متفاوت است ، كه اينك برايتان شرح مي دهيم :
    دهان متصل به حلق است . حلق لوله عبور غذا و هوا هردو مي باشد .
    مري از ميان قفس سينه عبور ميكند . يك سر آن به حلق و سر ديگرش به معده مربوط است . پس غذا كه از حلق مي گذرد از راه مري وارد معده مي شود . سپس معده غذا را به روده كوچك راهنمايي مي كند .
    آخرين مرحله هضم در روده بزرگ در قسمت قولون انجام مي گيرد .
    اكنون چگونگي عمل هضم را به طور خلاصه برايتان تشريح مي كنيم :
    در برخي از غذاها ، مانند سيب زميني و ذرت ، نشاسته وجود دارد . آب دهان باعث هضم اين نشاسته مي شود . چون غذا در دهان خيس خورده خوب له مي شود ، از راه حلق و مري پايين مي رود و وارد معده مي شود . در معده مهمترين مرحله هضم صورت مي گيرد .
    ترشحات ديواره معده با غذا در هم مي آميزد . اسيدكلريدريك ( يا جوهر نمك ) بخشي از اين ترشحات به شمار مي رود .
    پپسين ماده ديگري است كه از معده تراوش مي كند و پروتئين ها را به شكل ساده تري تجزيه كرده ، هضمشان را آسان مي نمايد . نشاسته هايي كه وارد معده شده اند ، آنقدر تجزيه و حل مي شوند كه سر انجام همه به صورت (( اسيد )) در مي آيند . در اين هنگام ديگر عمل هضمشان تقريبا متوقف مي شود .
    مواد غذايي كه با گذشتن از اين مراحل در معده جاي گرفته اند ، آنقدر در آنجا باقي مي مانند تا به صورت مايع در آيند . اين مايع خوب بهم زده مي شود تا با شيره هاي معده آميخته شود . در اين مرحله مايعي كه بدست مي آيد كيموس نام دارد .
    سپس كيموس از راه دريچه اي كه در قسمت پايين معده قرا گرفته ، وارد روده كوچك مي شود . نام اين دريچه باب المعده است .
    روده كوچك لوله ايست در حدود هفت متر و به صورت چنبر در درون شكم قرار گرفته است . نخستين قسمت آن روده اثناعشر يا (( دوازدهه )) خوانده مي شود . در اين قسمت نيز عمل هضم همچنان ادامه دارد .
    از كبد و لوزالمعده يا (( پانكراس )) نيز شيره هايي تراوش مي كند كه همه در هضم غذا موثرند. در اينجا ديگر پروتئين ها كاملا حل شده اند ، چربي ها نيز به اجزاي ريزتري تجزيه مي گردند و هضم نشاسته نيزدر همينجا تمام مي شود .
    اكنون غذاي هضم شده قابل استفاده براي بدن شده است ، يعني اينكه مي تواند جذب خون و لنف شود .
    در روده بزرگ آب جذب بدن مي گردد . همچنين مواد زائد با از دست دادن مقداري از آب خود، سفت شده ، آماده دفع از بدن مي گردد .
    [SIGPIC][/SIGPIC]

ناظم ارشد انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

چگونه بدن ما از رشد با مي ايستد ؟

قامت انسان ، به هنگام تولد ، به طور عادي نيم متر بلندي دارد . در بيست سالگي قد او به صدو شصت سانتي متر ، يعني تقريبا سه برابر هنگام تولدش ، مي رسد .
    چرا انسان نمي تواند به طور دايم رشد كند ؟ چه چيزي جلوي رشد او را مي گيرد ؟ و چرا بدن بيش ار حد معمولي كه دارد ، بزرگتر نمي شود ؟
    پاسخ اينست كه در بدن ما غده هايي وجود دارد به نام غده هاي مترشحه داخلي ، اينها زشد بدن ما را نظم مي بخشند .
    اين غده ها عبارتند از :
    1 - غده تيروئيد در گردن
    2 ـ غده هيپوفيز كه به مغز پيوسته است
    3 ـ غده تيموس كه در قفس سينه جا دارد
    4 ـ غده هاي جنسي
    هيپوفيز غده اي است كه باعث رشد ااستخوانها مي شود . اگر زياد كار كند رشد بازوها ، پاها و دستها زياد شده ، حسابي بزرگ و كشيده مي شوند . برعكس اگر خوب كار نكنند ، انسان كوتاه قد مي شود .
    طفل به هنگام تولد داراي يك غده بزرگ تيموس است كه عامل رشد قامت او بوده ، در دوران خردسالي پيوسته بزرگ مي شود . ولي همين كه به سن سيزده يا چهارده سالگي مي رسد اين غده جمع شده به تدريج از كار مي افتد .
    غده تيموس و غده هاي جنسي ، مخالف يكديگر كار مي كنند . يعني وقتي كه غده تيموس در حال رشد است ، غده هاي جنسي كوچكند . ولي چون تيموس از كار مي افتد ، غده هاي جنسي به تدريج روبه رشد مي نهند .
    پس به همين دليل است كه چون انسان در حدود 22 سالگي از لحاظ جنسي بلوغ كامل مي يابد ، رشد اندامش روبه زوال مي نهد .
    گاهي غده هاي جنسي خيلي زود رشد مي كنند از اين رو غده تيموس را از رشد باز ميدارند . در اينصورت ، قامت انسان در يك حد متوسطي باقي مي ماند .
    چون پاها ديرتر ولي بيشتر از ساير اعضاي بدن رشد مي كنند ، از اين رو كندي نابهنگام تيموس باعث كوتاهي پاها نيز مي شود . ناپلئون يكي از افرادي بود كه اينگونه به كوتاهي پا دچار شده بود .
    اما از طرف ديگر ، هرگاه غده هاي جنسي تنبل باشند و رشدشان خيلي دير شروع شود ، غده تيموس به كار خود ادامه مي دهد و قامت انسان را به بلندتر از حد معمول مي رساند .
    پس از بيست و پنج سالگي رشد انسان به طور آرام و خيلي آهسته ، ادامه دارد . تا آنكه درحدود سي پنج تا چهل سالگي به حد نهايي خود مي رسد .
    از آن پس ، قامت انسان سير معكوسي در پيش مي گيرد . يعني در هر ده سال ، حدود دو سانتي متر از طول بدنش كاسته مي شود . البته اين به سبب خشكي تدريجي غضروفهاي مفاصل و ستون فقرات اوست .
    [SIGPIC][/SIGPIC]

ناظم ارشد انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

چگونه تشنه مي شويم ؟

اگر در حال تشنگي چيزي براي نوشيدن نداشته باشيم ، تشنگي چنان بر ما فشار مي آورد كه جز آن به هيچ چيز ديگر نمي انديشيم .
    همه ما روزي طعم تشنگي را چشيده ايم ، ولي سرانجام خوشبختانه آبي پيدا كرده و خود را از چنگ آن رها ساخته ايم .
    هرگاه انساني چند روز پي در پي تشنه بماند بيشك جان خود را از دست خواهد داد .
    بدن به ذخيره آب بسيار نيازمند است . چه حدود 50 تا 60 درصد از بدن ما را آب تشكيل مي دهد .
    بزرگسالان روزانه حدود دو سوم ليتراز آب بدن خود را به صورت عرق از دست مي دهند . هنگام دفع مواد زائد نيز حدود يك ليتر آب از بدنشان خارج مي شود . از سوي ديگر ، ما چه آب بنوشيم يا ننوشيم ، ازراههاي گوناگون آب وارد بدنمان مي شود . مثلا غذايي كه روزانه صرف مي كنيم حدود يك سوم ليتر آب وارد بدنمان مي كند . ولي اين هرگز جبران آبها دفع شده را نكرده و نه مقدار آبي كه براي ما لازم است ، در بدن نگاه مي دارد .
    تشنگي علامتي است كه به انسان هشدار ميدهد ، تا به رفع نياز خود و گرفتن آب لازم بپردازد .
    خشكي دهان يا گلو ، بر خلاف پندار مرد م ، دليل تشنگي نيست . اين خشكي ممكن است بعللي باعث عصبانيت ، فعاليت زياد و كندي ترشح آب دهان ، بروز كند . خشكي دهان را مي توان با مقدار آب ليمو بر طرف ساخت . ولي اگر براستي تشنه باشيم اين كار هرگز علاج تشنگي مارا نخواهد كرد .
    بر عكس ، گاهي ممكن است دهان پر آب باشد ، معده و مجاري خون و ادرار نيز همه آب كافي در بر داشته باشند ولي باز احساس تشنگي كنيم . علت اين امر آنست كه گاهي تشنگي بر اثر تغييراتي كه در نمك خون پديد مي آيد ، به انسان دست مي دهد .
    در حال عادي ، خون به حد كافي نمك و آب در بر دارد . ولي همينكه ميزان طبيعي آب به هم بخورد و نمك نسبت به آبي كه در خون است بيشتر شود ، در اين هنگام تشنگي بروز مي كند .
    نقطه اي در مغز وجود دارد كه به نام مركز تشنگي خوانده مي شود .
    اين مركز مسئول كنترل نمك خون مي باشد . هنگامي كه تغييري در آن رخ دهد ، ( مركز تشنگي ) به قسمت پشت گلو ، آگاهي مي دهد . اين خبر دوباره به مغز باز گشته و از همبستگي اين ارتباطات حالتي به ما دست مي دهد كه مي گوييم ( تشنه ) هستيم .
    [SIGPIC][/SIGPIC]

ناظم ارشد انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

چرا عرق مي كنيم ؟

بدن انسان را مي توان به ( كوره ) اي تشبيه كرد .
    غذايي كه ما مي خوريم سوخت بدن به شمار مي رود . بدن پيوسته غذا را مي سوزاند و بدينوسيله چرخ خود را به گردش در مي آورد . مصرف روزانه بدن حدود 2500 كالري بطور متوسط است .
    حرارتي كه اينگونه در بدن بوجود مي آيد بقدري است كه مي تواند 25 ليتر آب را بجوش مي آورد .
    اكنون ببنيم اين همه حرارت به كجا مي رود ؟
    البته بدن داراي يك دستگاه كنترل حرارت است كه اگر وجود نداشت اندام ما بيشك تبديل به يك چيز بسيار داغي مي شد . از اين رو خوشبختانه گرماي بدن هرگز زياد بالا نمي رود مگر در حالت بيماري . گرماي بدن هميشه در حد متوسطي كه 37 درجه است ، باقي مي ماند .
    يكي از وسايل تنظيم بدن ، همين عرق كردن است . براي تنظيم حرارت بدن ، مركزي در مغز وجود دارد كه شامل سه بخش مي باشد :
    1 ـ بخش حرارت ( يا دستگاه گرم كننده )
    2- بخش برودت ( يا دستگاه سرد كننده )
    3- بخش كنترل ، كه حرارت و برودت بدن را تنظيم مي كند .
    حال فرض كنيد ، درجه حرارت خون به عللي پايين آمده است . در اينصورت بخش حرارتي مغز به كار مي افتد و به سرغت كارهايي را انجام ميدهد . در اينجا غده هاي ويژه اي به منظور تامين سوخت ، مواد شيميايي خاصي را ترشح مي كند . عضلات و كبد كه به سوخت بيشتري نياز پيدا كرده اند ، آنها را فوري به مصرف مي رسانند . آنگاه بر اثر اين كارها فوري درجه حرارت بدن بالا ميرود و به سطح عاديش مي رسد .
    اين فعاليت همه به دستور (( بخش حرارتي )) مغز صورت گرفته است .
    اكنون عكس حالت بالا تصور كنيد . يعني وقتي درجه حرارت خون به عللي بالاتر از حد طبيعي مي رسد . در اينصورت بخش برودت مغز به كار افتاده ، باعث كندي عمل اكسايش در بدن مي شود .
    به علاوه ، رگهاي پوست انبساط مي يابند تا بتوانند مقدار بيشتري گرما را به خارج بدن پخش و عرق بدن را نيز تبخير كنند . چون وقتي كه مايعي بخار مي شود ، با خود گرما را نيز به هوا مي برد . آيا هيچ توجه كرده ايد كه شما بعد از حمام احساس خنكي يا سرما مي كنيد . علت آنست كه روي پوست گرم ما آبي نشسته و با بخار آن حرارت نيز خارج مي شود واز اينرو به ما احساس سرما دست مي دهد . همينگونه عرق نيز براي خنك كردن بدن ، صورت مي گيرد و از منفذهاي پوست ما بيرون مي ريزد .
    عرق مانند دوش در داخل بدن ، كار شستشو را انجام مي دهد . عرق به صورت مايعي كه از قطرات بسيار ريز پديد آمده ، در بدن ما جاري مي گردد .اين قطره هاي كوچك به سرعت بخار مي شوند و بدن را در موارد لازم خنك مي كنند .
    در روزهاي مرطوب ، ما اندكي ناراحتيم ، زيرا آبهاي موجود در پوست بدنمان به آساني تبخير نمي شوند . در اين هنگام بادزن را به كار مي اندازيم ، زيرا بادزن رطوبت هوا را از ما دور مي كند و آنگاه بدنمان به راحتي مي تواند عرق كند .
    [SIGPIC][/SIGPIC]

ناظم ارشد انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

كالري چيست ؟

امروزه بسياري از مردم مراقب حفظ كالري بدن خود هستند . حتي رستورانهايي هستند كه در طرف راست صورت غذا ، مقدار كالري هر غذا را نيز براي مشتريان خود نوشته اند .
    براي اينكه بفهميم كالري چه نقشي در بدن بازي مي كند ،بايد نخست به طور كلي درباره تغذيه (( گفتگو )) كنيم .
    علم هنوز نتواسته است بفهمد كه چگونه سلولهاي بدن ما غذا را به انرژي تبديل مي كنند . همچنين ما هنوز نتوانسته ايم بفهميم كه چرا سلولهاي بدن ، براي انجام دادن كار خود ، نياز به غذاهاي معيني دارند و به همين دليل مي توانند از برخي غذاهاي ديگر ، بكلي چشم بپوشند .
    آنچه مسلم است اينكه غذا با اكسيژن هوا تركيب و سپس بدينوسيله تجزيه و حل مي شود ، درست مانند بنزيني كه در موتور اتومبيل ، چون با اكسيژن هوا تركيب مي شود ، از آن احتراق به وجود مي آيد .
    اندازه گيري (( سوخت بدن )) بوسيله (( كالري )) انجام مي شود .
    يك گرم كالري يعني آن مقدار حرارتي كه چون به يك گرم آب بدهند ، حرارتش را يك درجه سانتيگراد بالا مي برد .
    در ضمن ، ما كالري بزرگ هم داريم كه هزار برابر بزرگتر از كالري ايست كه هم اكنون ذكر كرديم . در اندازه گيري مقدار انرژي غذاها ، معمولا واحد كالري بزرگ را به كار مي برند . يعني براي اينكه بدانيم فلان غذا چه مقدار انرژي در بدن ما توليد مي كند ، ارزش كالري بزرگ آن را اندازه گيري مي كنند .
    هر غذايي كه در بدن ما مي سوزد ، مقداري انرژي توليد مي كند . براي مثال ، يك گرم پروتئين 4 كالري ، و يك گرم چربي 9 كالري حرارت در بدن ما پديد مي آورند .
    بدن چه مقدار كالري نياز دارد ؟
    ميزان نيازمندي بدن به كالري ، با توجه به ميزان كاري كه مي خواهد انجام شود تعيين مي شود. براي مثال ، شخصي كه حدود 65 كيلو وزن دارد در حال استراحت 1680 كالري در روز ، او را بس است . ولي اگر كار سبكي داشته باشد به 3360 كالري نياز پيدا مي كند و اگر كار سنگين انجام دهد ، بايد 6720 كالري به بدن او برسد .
    كودكان بيش ار بزرگسالان به كالري احتياج دارند ، زيرا در بزرگسالان سوخت كالري كندتر از كودك صورت مي گيرد .
    در زمستان ، نياز ما به كالري بيشتر از فصل تابستان است .
    بدن سوخت خود را در حال طبيعي ، از مواد زير تامين مي كند :
    1 ـ ئيدراتهاي كربن
    2 - نشاسته
    3 ـ قند
    حال اگر ما بيشتر از آنچه كه نيازمنديم سوخت وارد بدن كنيم چه امري رخ مي دهد ؟
    در چنين هنگام ، بدن آنچه را كه احتياج دارد مصرف مي كند و بقيه را براي آينده ذخيره مي كند بدن مي تواند تا يك سوم از مقدار كالري را كه هميشه لازم دارد در خود ذخيره كند . اما زائد بر آن تبديل به چربي مي شود .
    از اينرو بر ما لازم است كه پيوسته مراقب كالري بدن خود باشيم .
    [SIGPIC][/SIGPIC]

ناظم ارشد انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

چرا گرسنه مي شويم ؟

هنگامي ما غذا مي طلبيم كه بدنمان گرسنه شود .
    اما ما چگونه گرسنگي را احساس مي كنيم ؟ يعني چگونه اين آگاهي به ما دست مي دهد كه بدنمان نياز به غذا دارد ؟
    مردم مي پندارند كه احساس گرسنگي هنگام خالي بودن شكم است . ولي هرگز اينطور نيست ، زيرا انسان هنگام تولد نيز شكمش خالي است ، ولي براي چند روز او احساس گرسنگي نمي كند. همينگونه شخص بيمار يا تب دار غالبا خالي بودن شكم خود را احساس نمي كند .
    پس گرسنگي هنگامي شروع مي شود كه خون از برخي از مواد غذايي خاص تهي گردد . چون رگهاي خوني اين مواد را از دست ميدهند ناگهان بخشي از مغز كه (( مركز گرسنگي )) نام دارد از آن با خبر مي شود .
    مركز گرسنگي مانند يك ترمز ، پيوسته معده و روده ها را تحت كنترل خويش قرار نگاه داشته است . در تمام مدتي كه خون غذاي كافي دارد ، مركز گرسنگي فشاري براي ما وارد نمي آورد . اما همينكه خون فاقد مواد لازم گرديد احساس مي كنيم كه كعده و روده ها سخت بر انگيخته مي شوند . اين نيست مگر آنكه مركز گرسنگي در مغز ، آنها را اينگونه به تلاش وا داشته است .
    فعاليت فوق العاده معده و روده ها سبب غرغر شكم نيز مي شود . از اينرو آدم گرسنه غالبا صداهايي از درون شكم خود مي شنود .
    هنگامي كه ما گرسنه هستيم ، بدنمان به غذاي مخصوصي نياز ندارد . در اين هنگام فقط او غذا مي خواهد ، غذا به هر شكلي كه باشد .
    ولي از طرف ديگر ، اشتهاي ما نمي گذارد كه شكممان به يك نوع غذاي خاص و يكنواخت قناعت كند . به علاوه ،اينگونه غذا رساني به بدن بر خلاف اصول بهداشت مي باشد . به عبارت ديگر ، اين مشكل است مقدار غذايي را كه ما لازم داريم هميشه آن را مثلا به شكل سيب زميني تامين كنيم . از اينرو آن را به صورت سوپ در آورده ، با افزودن گوشت و سبزي ، هم غذاي بدن را تامين كرده و هم اشتهاي لذت طلب خود را راضي نگه داشته ايم .
    حال ببينيم تا چه مدت مي توان بدون غذا زندگي كرد ؟
    اين امر بستگي به خصوصيات فردي هر شخصي دارد . آدم خونسرد و آرام مي تواند مدت طولاني تر از شخص عصباني و تند مزاج ، بدون غذا ، بسر ببرد ، زيرا هرچه انسان آرام تر باشد ، پروتئين بيشتري در بدن خود ذخيره مي كند .
    زني در جنوب آفريقا ركورد جهاني بي غذا ماندن را شكسته است .
    مي گويند وي مي تواند 102 روز بدون آب و غذا بماند و زندگي كند .
    [SIGPIC][/SIGPIC]

ناظم ارشد انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    190
    تشکر تشکر شده 
    12,809
    تشکر شده در
    3,688 پست
    قدرت امتیاز دهی
    11330
    Array

چگونه بدن ما رشد مي كند ؟

موجودات زنده همه رشد مي كنند . رشد ، يعني بزرگ شدن و اين يا به لحاظ ساختمان بدن است، يعني آنكه اندام وشكل ظاهري ما روبه كمال مي رود ، يا به لحاظ قدرت بر انجام كارها .
    نيروهايي كه سبب رشد موجود زنده مي شوند ، بيشتر در بدن خود او نهفته اند . از اين رو آنها را چگونگي هاي موروثي ناميده اند .
    همه حيوانات ، كه انسان هم جزء آنهاست ، براي رشد چنين مرحله را مي پيمايند . مراحل رشد عبارتند از :
    1 ـ رويان ( يا جنين در مراحل ابتدائي رشد )
    2 ـ جنين ( در آخرين مراحل رشد )
    3 - دوران شير خوارگي
    4 - كودكي
    5 - نوجواني
    6 ـ بلوغ كامل
    7 ـ پيري
    برخي از جانوران ، دوران خردساليشان بسيار طولاني است . ولي برعكس بعضي از پرندگان همين كه از تخم بيرون آيند ، مي توانند پرواز كنند .
    خوكچه هندي نيز سه روز پس از تولد مي تواند از خود مراقبت كند . ولي انسان راه كمال را حدود بيست سال طي مي كند .
    كودك ، به هنگام تولد ، داراي همه سلولهاي عصبي مي باشد . اين سلولها در مغز او ، در ستون فقراتش و همچنين در سراسر اعضاي بدنش گسترده اند . همگام با رشد تدريجي سلولهاي عصبي ، انسان بهتر مي تواند بر حركات خود مسلط باشد و بهتر انجام كارها را از ديگران فرا گيرد .
    افراد انسان همه تقريبا مثل هم رشد مي كنند . با اينوصف ، تفاوتهايي هم در ميانشان ديده مي شود كه قابل اهميت نيست .
    چگونگي رشد هركس مخصوص خود اوست . هركس مراحل رشد را تند يا كند و يا به طور عادي مي پيمايد .
    رشد بدن انسان در هفته نخست ، پس از تولد ، بسيار سريع است . ولي سپس سرعت آن كم مي شود ، به طوري كه اين كاهش حتي پس ار پايان سال اول عمر نيز كاملا محسوس مي شود .
    از آن پس ، در سراسر دوران خردسالي ، انسان به طور عادي و كند پيش مي رود . ولي همين كه اين مرحله به پايان برسد ، دوباره جريان رشد او سرعت مي يابد . پايان دوران خردسالي براي دخترها معمولا بين يازده تا سيزده سالگي است و براي پسرها بين دوازده تا چهارده سالگي.
    از اين هنگام به بعد ، رشد براي مدتي دوباره سريع مي شود . آنگاه بار ديگر آهسته شده ، آرام آرام آنقدر پيش مي رود تا سرانجام به حد كمال خود مي رسد . در اينجا ديگر رشد از پيشروي باز مي ايستد .
    آيا طول و عرض بدن انسان ، هر دو با هم رشد مي كنند ؟
    خير ، اين كار به تناوب صورت مي گيرد . يعني نخست او براي مدتي از (( طول )) رشد مي كند و سپس براي مدتي هم از پهنا و عرض بدن .
    براي بيشتر افراد يك دوره (( چاقي )) وجود دارد كه در حدود يازده تا دوازده سالگي پيش مي آيد . ولي بعد كه قد مي كشد ، اين چاقي از بين مي رود .
    [SIGPIC][/SIGPIC]

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

برچسب ها برای این تاپیک

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)