صفحه 204 از 208 نخستنخست ... 104154194200201202203204205206207208 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 2,031 تا 2,040 , از مجموع 2079

موضوع: صحيفه نور

afsanah82
    مهمان

previos page menu page next page

صحيفه نور ج 22 صفحه 286

تاريخ: 25/11/1359

پاسخ به استعلام آقاى سيفيان (شهردار) در باره اراضى موات

بسمه تعالى‏

اراضى موات بالاصاله را كسى مالك نمى‏شود مگر به احياء. و اگر ثبت داده باشد و خريد و فروش نموده باشد هم باطل است و امر اراضى مذكور با دولت اسلامى است.

روح الله الموسوى الخمينى

afsanah82
    مهمان

صحيفه نور ج 22 صفحه 288

تاريخ 14/12/1359

پيام در تقدير از رزمندگان اسلام (جانبازان)

بسم الله الرحمن الرحيم‏

سلام و درود بر شما عزيزان كه در راه هدف كه اسلام عزيز است سلامت خود را از دست داده و استقلال و آزادى كشور عزيز اسلامى را بيمه نموديد.

ملت شريف ايران بر شما جانبازان و فداكاران افتخار مى‏كند. شما ياد فداكاران صدر اسلام را تجديد نموديد. ياد شما بزرگمردان در تاريخ بشريت و اسلام بزرگ جاودان است و مجاهدت افتخارآميز شما*.... مجاهدين در طول تاريخ است. از خداوند متعالى براى شما برادران صحت و سلامت و اجر بزرگ خواستارم.

والسلام عليكم ورحمه الله وبركاته

دوست و اخلاصمند شما عزيزان

روح الله الموسوى الخمينى

afsanah82
    مهمان

صحيفه نور ج 22 صفحه 289

تاريخ 20/12/1359

پاسخ به نامه حجت الاسلام والمسلمين آقاى منتظرى در رابطه با تشكيل شوراى عالى مديريت حوزه علميه قم

بسمه تعالى

شوراى مزبور كارهايى را كه مى‏خواهند انجام دهند. پس از نظرخواهى در امور مهمه از حضرت آيت الله گلپايگانى دامت بركاته مانعى ندارد. انشاءالله موفق باشيد.

روح الله الموسوى الخمينى

afsanah82
    مهمان

صحيفه نور ج 22 صفحه 290

تاريخ 1360

پاسخ به نامه دانش‏آموزان سرخپوست يكى از مدارس راهنمايى امريكا

فرزندان عزيز خوب دبيرستان اسپرينگ دال ايالت اركانزاس آمريكا

بسم الله الرحمن الرحيم‏

نامه محبت آميز و هديه ارزشمند شما عزيزان را دريافت نمودم. من مى‏دانم كه سرخ پوستان و سياه پوستان در فشار و زحمت هستند. در تعليمات اسلام فرقى بين سفيد و سرخ و سياه نيست آنچه انسان‏ها را از يكديگر امتياز مى‏دهد تقوا و اخلاق نيك و اعمال نيك است. از خداوند بزرگ مى‏خواهم شما فرزندان عزيز را موفق كند و به راه راست هدايت فرمايد.

يك جزوه از كلمات نصيحت آموز پيغمبر بزرگ اسلام را كه براى كودكان ايران هديه داده‏اند براى شما عزيزان مى‏فرستم و به شما دعاى خير مى‏كنم. اميد است در ارزش‏هاى انسانى موفق باشيد.

روح الله الموسوى الخمينى

afsanah82
    مهمان

صحيفه نور ج 22 صفحه 291

تاريخ 1360

خطاب به كارمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى

بسمه تعالى

ان شاءالله كارمندان وزرات ارشاد اسلامى موفق به عمل صالح باشند.

روح الله الموسوى الخمينى

afsanah82
    مهمان

صحيفه نور ج 22 صفحه 292

تاريخ 1360

بيانات در جمع اعضاى شوراى نگهبان

اسلام نه با سرمايه دارى موافق است نه با كمونيسم

بسم الله الرحمن الرحيم

امروز با گرفتارى دو جريان هستيم: يكى آن جريانى است كه همين كه به نفع مستضعفين و محرومين سخن گفته شود و از كاخ نشين‏ها و غاصبين حقوق مردم صحبتى بشود مى‏گويند اين همان كمونيسم است و جريان ديگر اينكه وقتى گفته شود خودسرانه اقدام به تقسيم زمين يا گرفتن اموال ننماييد مى‏گويند طرفدارى از سرمايه‏داران و فئودال‏ها شده است. در حالى كه همان طور كه مى‏دانيد اسلام نه با سرمايه دارى موافق است نه با كمونيسم. اسلام راه و رسم ديگرى غير از اينها دارد. من متاسفم كه در بين گروه اول گاهى كسانى هستند كه بعضى اوقات به احاديثى متوسل مى‏شوند مثلاً مستند خود را آن فرمان حضرت امير عليه السلام قرار مى‏دهند كه ايشان به مالك اشتر فرمودند. اولاً اين فرمايش حضرت يك حكم حكومتى است و نمى‏شود به آن فتوا داد ثانياً در مورد زكات است در حالى كه حكومت اسلامى به وسيله خمس اداره مى‏شود. احتمال است كه حضرت يا به لحاظ وضع خاص منطقه چنين حكمى كرده باشند يا اين كه علم داشته‏اند كه مردم آن منطقه افرادى راستگو و صادق هستند. اما ما حديث داريم كه مى‏شود با آن فتوا داد و عمل كرد و آن اين است كه (باشد به اينكه فقرا در مال اغنيا شريك هستند) مگر نه اين است كه مال مورد شركت مشاع است پس فقرا در مال اغنيا شركت دارند. كسى كه حقوق مالى خود را پرداخت نكرده است سهمى كه مى‏بايست پرداخت كند به صورت مشاع در دست اوست و در صورت عدم پرداخت به صورت تصاعدى افزايش پيدا مى‏كند تا آنجا كه اگر كليه اموالشان را هم بدهند باز بدهكارند.

در مورد مساله زمين باز دقت بشود كه احياء موات شرايطى دارد. من خودم از ظلم و ستم خوانين و فئودال‏ها اطلاع دارم كه چگونه مردم فقير را به زور به كار مى‏گرفتند چگونه با زجر و شكنجه آنها را وادار به كار مى‏كردند در اينگونه موارد اگر زمين هم احياء بشود آن ظالم كه مردم را به زور وادار به كار كرده است مالك نمى‏شود. اينها چنين مال جمع كرده و صاحب ده‏ها و صدها هكتار و گاهى بيشتر زمين شده‏اند. من نمى‏گويم كسى كه دو خانه دارد در يكى ساكن است و ديگرى را اجاره داده تا از مال الاجاره زندگى كند خانه او را بگيرند يا كسى كه به زحمت زمينى را آباد كرده و حالا از زمين زندگى خود را مى‏گذارند زمين او را بگيرند اما ببينيد اين ثروت‏هاى بزرگ چطور انباشته شده

صحيفه نور ج 22 صفحه 293

است. من احتمال اين را كه اينها حقوق شرعى خود را پرداخته باشند حتى در مورد يك نفرشان هم نمى‏دهم. در مواردى اگر تمام اموالشان هم گرفته شود باز بابت حقوق شرعى بدهكارند.

وقتى در پاريس بودم عده‏اى از سرمايه دارها كه حس كرده بودند ديگر رژيم سابق رفتنى است و لذا براى اينكه در حكومت بعدى هم آنها به همان گونه باشند و زندگى كنند پيش من آمدند كه مى‏خواهيم وجوه شرعى خود را پرداخت كنيم. من مقصود آنها را فهميدم و گفتم شما برويد اساس كارتان را درست كنيد من پولى از شما نمى‏گيرم. الان هم عده‏اى هستند كه مى‏روند مثلاً صدهزار تومان به يكى از آقايان مى‏دهند كه اين حقوقى است كه شرعاً به عهده من است و آنها هم مى‏گويند بله فلانى وجوه شرعى خود را پرداخته است در حالى كه اين شخص 50 ميليون تومان از اين بابت بدهكار بوده است حالا مى‏خواهد با پرداخت اين مبلغ كم بگويد كه اموالش ديگر مال خودش است. شما بياييد احكام الهى را اجرا كنيد. بايد قوانين وضع بشود كه حقوق محرومين و فقرا به آنها بازگردانده شود. اين وظيفه شماست متاسفانه در برخى موارد قوانين خوب هستند ولى خوب اجرا نمى‏شوند. ما مامورين اجراى خوب در اين موارد كم داريم. اگر مامورين اجرا افراد صالح و واردى باشند ديگر سروصداى كسى در نمى‏آيد. براى اين امر هم بايد فكرى كرد. من از خداوند مى‏خواهم كه به همه توفيق پياده كردن قوانين اسلام را عنايت فرمايد.

والسلام عليكم ورحمه الله وبركاته

afsanah82
    مهمان

صحيفه نور ج 22 صفحه 294

تاريخ: 20/2/1360

پاسخ به درخواست رئيس سازمان بهزيستى كشور (دكتر فياض بخش) در مورد استفاده از سهم امام براى رفع مشكلات مجروحين و معلولين با نظارت جناب حجت الاسلام آقاى مهدوى كنى

بسمه تعالى

با نظارت ايشان مورد قبول است.

روح الله الموسوى الخمينى

afsanah82
    مهمان

صحيفه نور ج 22 صفحه 295

تاريخ: 21/2/1360

استجازه وزير بهزيستى (دكتر فياض بخض) در مورد عضويت آقاى مهدوى كنى در شوراى بهزيستى كشور

بسمه تعالى

ايشان مورد تاييد و اعتماد مى‏باشند. از خداوند متعالى توفيق آقايان را خواستارم.

روح الله الموسوى الخمينى

afsanah82
    مهمان

صحيفه نور ج 22 صفحه 296

تاريخ: 9/4/1360

فرمان به حجت الاسلام آقاى باريك بين

جناب حجت الاسلام آقاى حاج شيخ‏هادى باريك بين دامت افاضاته

بسم الله الرحمن الرحيم‏

بر حسب تقاضاى مكرر اهالى محترم قزوين ايدهم الله تعالى در مورد اقامه نماز جمعه در شهر قزوين بدين وسيله جناب عالى را به سمت امام جمعه در آن شهر منصوب مى‏نمايم كه انشاءالله تعالى ضمن اقامه اين فريضه بزرگ الهى مردم را به وحدت و همبستگى بيشتر دعوت و احساس وظيفه خطيرى كه دارند آشنا ساخته و از تفرقه و اختلاف برحذر داريد. از خداى تعالى موفقيت همگان را مسالت دارم.

والسلام عليكم ورحمه الله

روح الله الموسوى الخمينى

afsanah82
    مهمان

صحيفه نور ج 22 صفحه 297

تاريخ: 3/5/1360

فرمان به حجت الاسلام آقاى محمد على صدوقى

جناب حجت الاسلام آقاى محمد على صدوقى دامت افاضاته

بسم الله الرحمن الرحيم‏

جناب عالى به نمايندگى از طرف اين جانب در ستاد نظارت بر انتخاب يك نفر عضو شوراى عالى قضايى تعيين مى‏شويد تا بر جريان اين انتخاب بر طبق مقررات نظارت نماييد. انشاءالله تعالى موفق باشيد.

روح الله الموسوى الخمينى

صفحه 204 از 208 نخستنخست ... 104154194200201202203204205206207208 آخرینآخرین

برچسب ها برای این تاپیک

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)