صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 17 , از مجموع 17

موضوع: چگونه ایزویی بسازیم که فایل ها در آن به راحتی قابل مشاهده نباشند؟

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

درود
    ما وقتی کامپیوتر را روشن میکنیم بطور خلاصه اعمال زیر انجام میگیرند:

1.اول برق به Motherboard میرسد. ولی منبع برق ما هنوز کامل عمل نمیکند ، Motherboard برق رسیده را تست
    میکند و اگر دید سالم است به منبع برق ما (اصلاحا" همان Power Supply) خبر می دهد که کامل عمل کند و بعد
    برق به تمام قسمت های Motherboard اعمال میشود.

2. از این لحظه قسمت دیگری از Motherboard شروع به کار میکند که وظیفه اش این است که قطعاتی را که به
    Motherboard وصل شده اند را (مثل کیبورد و ماوس و پرینتر ووو..) شناسائی کند.
    اگر ببیند که فرضا" کیبورد وصل نیست یک پیغام خطا خواهد داد و.... که من در این موارد صحبت نمیکنم چون مربوط به
    بحثمان نیست.
    با فرض اینکه در این مرحله مشکلی نباشد ، Motherboard آخرین کارش را شروع میکند.
    آخرین مرحله کار Motherboard این است که نگاه میکند که ببیند ما در تنظیمات کامپیوترمان چه گزینه هائی را انتخاب
    کرده ایم.
    فرض کنید که می بیند ما کامپیوتر را طوری تنظیم کرده ایم که اول از DVD ROM بوت شود لذا می رود تا ببیند آیا
    DVD ROM بوتیبلی وجود دارد یا نه . اگر وجود داشت از اینجا ببعد دیگر کار را به DVD ROM می سپارد و اگر دید
    DVD ROM بوتیبل وجود ندارد به سراغ هارد بوتیبل می رود و کار را به هارد بوتیبل می سپارد.

دو تا مسئله در این مرحله از کار وجود دارند که مربوط به بحث ما هستند.
    مسئله اول اینکه Motherboard در موقع مراجعه به دیسک ( فرقی نمیکند که این دیسک فلاش باشد یا DVD ROM
    ویا هارد و غیره...) ، از کجا می فهمد که این دیسک بوتیبل است؟

جواب این است که قسمت قابل بوت در دیسک ها ، بخشی استاندارد است و در تمام انواع دیسک ها این بخش در
    محل مشخص شده استانداردی قرار گرفته است.
    یعنی تمام سازنده ها دیسک هایشان را طوری میسازند که قسمت مربوط به بوت آن در جای مشخص شده ای قرار
    بگیرد.

بنا براین چون این محل مشخص است لذا سازندگان Motherboard ها هم آن را طوری درست کرده اند که بتواند به
    براحتی این محل را شناسائی کند.

از طرف دیگر ما از هر طریقی و با هر برنامه ای بخواهیم دیسکی را بوتیبل کنیم باید اطلاعات مربوط به بوت را درست
    در همین محل مشخص شده قرار دهیم.
    هر دیسکی فقط و فقط زمانی بوتیبل خواهد بود که این قسمت دیسک دارای اطلاعات بوت باشد.
    در هر قسمت دیگری از دیسک اطلاعات بوت را قرار دهیم ، دیسک بوتیبل نحواهد شد. زیرا Motherboard فقط این
    قسمت را میتواند از یک دیسک شناسائی کند و قادر به شناسائی بقیه قسمت ها نیست.

اما مسئله دوم که عرض کردم باید در این مرحله بدانیم به شرح زیر است:

ساختار هارد با فرضا" DVD ROM یا CD ROM فرق اساسی دارد مثلا" یک CD ROM نمینواند چند پارتیشن داشته
    باشد ولی هارد ها معمولا" دارای پارتیش های متعددی هستند.

لذا قسمت بوت در هارد ها و CD ROM ها با هم تفاوت دارند. بدینصورت که فرضا" در CD ROM در قسمت بوت فقط
    اطلاعات بوت وجود دارد.
    ولی در هارد ها قسمت بوت به دو بخش تقسیم میشود در یک بخش اطلاعات بوت قرار گرفته و در بخش دوم اطلاعات
    مربوط به پارتیشن بندی وجود دارند.

ما وقتی هارد خود را پارتیشن بندی می کنیم برنامه ای که این کار را میکند ، در قسمت بوت هارد هم می نویسد که
    این هارد دارای فلان تعداد پارتیشن است و فلان پارتیشن بوتیبل است.

و لذا Motherboard پس از مراجعه به هارد ، اول پارتیشن بوتیبل را شناسائی کرده و بعد ادامه کار را به فایل ویژه در
    آن قسمت واگذار میکند.

اگر عمری باشد بقیه بحث را در زمان دیگری ادامه می دهیم .

[SIGPIC][/SIGPIC]

2. 7 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

درود

تا اینجا دیدیم که اگر بخواهیم دیسکی را بوتیبل کنیم باید اطلاعات بوت را در قسمت ویژه ای از دیسک قرار دهیم.
    این قسمت ویژه از دیسک در حالت عادی قابل دید در داخل ویندوز نبوده و اکثریت برنامه ها هم اجازه ورود به این
    بخش را ندارند.
    ولی نرم افزار های خیلی خوبی وجود دارند که میتوانند اطلاعات موجود در این بخش را خوانده و برای ما ذخیره کنند.

این نرم افزار ها میتوانند اطلاعات بوت داخل یک دیسک را با اطلاعات بوتی که ما می دهیم ، عوض کنند و حتی میتوانند
    اطلاعات بوت یک دیسک را پاک کنند که دیگر بوتیبل نباشد. و یا می توانند دیسکی را که بوتیبل نیست ، به دیسک
    بوتیبل تبدیل کنند.

حال بیائید مختصری هم در مورد اطلاعات بوت بحث کنیم.
    اطلاعات بوت میتوانند خیلی کم حجم (مثلا" 2 کیلو بایت ) باشند ، بیشتر دیسک های بوتیبل بر اساس ویندوز حدود
    1.4 مگا بایت هستند ولی خود من عملا" با دیسک هائی کار کرده ام که حتی نزدیک به 100 مگا بایت اطلاعات بوت
    داشتند.البته تقریبا" میشود گفت که اطلاعات بوتی بیشتر از 1.4 مگا بایت معمولا" در دیسک های بوتیبل بر اساس
    لینوکس وجود دارند.

خوشحال نشوید که بگوئید ما که لینوکس نداریم لذا نباید اطلاعات بوت مربوط به آن را هم یاد بگیریم.این کاملا" اشتباه
    است. چون امروزه اکثریت دیسک های بوتیبلی که نیاز دارید با آن ها کار کنید ، براساس لینوکس کار میکنند.
    مثل سی دی های بوتیبل ضد ویروس ها و بازیابی کننده اطلاعات (Recovery) و بیشتر برنامه های قوی پارتیشن بندی
    ووو..............

البته کار سختی نیست نگران نباشید.
    برای مثال ایزوی ویندوز XP را با برنامه فرضا" UltrISO باز کرده و اطلاعات بوت آن را جائی فرضا" با نام XP.bif ذخیره
    کنید. خواهید دید که حجمی برابر 2 کیلو بایت دارد. و اگر همین کار را با ایزوی ویندوز ویستا یا ایزوی ویندوز 7 انجام
    دهید خواهید دید که فایل حاصل 4 کیلو بایت حجم دارد.

حالا که در آزمایش بالا اطلاعات بوت ویندوز XP را ذخیره کردید بیائید یک سی دی بوتیبل نصب ویندوز XP بسازیم.

فرض می کنیم که دوستتان پیش شما آمده و یک سی دی ویندوز XP آورده و خیلی از این سی دی تعریف میکند.
    و باز فرض میکنیم که شما سریعا" تمام محتویات سی دی ایشان را داخل پوشه ای بنام XPCD کپی کرده اید.

حال اگر بعد از رفتن دوستتان ، محتویات پوشه XPCD را در داخل یک سی دی رایت کنید ، این سی دی بوتیبل
    نیست و کامپیوتر با آن بوت نخواهد شد.
    چون شما در قسمت بوت دیسک، اطلاعات بوت XP را قرار ندادید.
    پس چکار باید کرد؟ خیلی ساده است:

اول توسط فرضا" برنامه UltrISO یک ایزو از محتویات پوشه XPCD درست کنید.
    سپس در منوی برنامه اول روی گزینه Bootable و بعد روی گزینه Load Boot File کلیک کنید
    برنامه پنجره ای باز خواهد کرد. در این پنجره فایل XP.bif را که در پاراگراف های قبل تهیه کردید را انتخاب کرده و OK
    کنید و سپس ایزو را ذخیره کنید.
    حال اگر این ایزو را در یک سی دی رایت کنید بوتیبل است و کار خواهد کرد.

تا بعد

[SIGPIC][/SIGPIC]

4. 5 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

درود
    =============
    توضیح
    ===============
    من این قسمت را آپلود کرده بودم ولی الان که مراجعه کردم نمیدانم چرا حذف شده
    بهر حال مجددا" آپلود می کنم
    @@@@@@@@@@@@@

نکات مقدماتی در مورد دیسک های بوتیبل را صحبت کردیم ، حال مختصری وارد عمق مطلب بشویم .

ما اگر اطلاعات بوت یک دیسکی را استخراج کنیم ، ممکن است با تعداد زیادی فایل روبرو بشویم ولی در عمل فقط
    یک فایل خیلی کم حجم است که باعث بوتیبل شدن می شود و بقیه فایل ها فقط بعنوان کمک استفاده میشوند.

برای مثال همانگونه که در بحث قبلی دیدیم ، اطلاعات بوت ویندوز xp فقط یک فایل 2 کیلو بایتی بود.
    تنها کاری که این فایل کم حجم انجام میدهد این است که به کامپیوتر بگوید که چگونه باید کار بوت را شروع کند.

اگر ما اطلاعات بوت ویندوز xp را توسط نرم افزاری باز کنیم خواهیم دید که دو تا دستور زیر را به سیستم میدهد:

1_ در داخل سی دی به پوشه i386 وارد شو و اگر فایل bootfix.bin دیدی ، آن را اجرا کن.

2_ در داخل سی دی به پوشه i386 وارد شو و اگر فایل setupldr.bin دیدی ، آن را اجرا کن.

بعد از این دو تا دستور وظیفه قسمت بوت تمام شده و ادامه کار مطابق سطور بالا به فایل های setupldr.bin و
    bootfix.bin سپرده میشود.

در اینجا توضیحاتی برای درک بیشتر مطلب عرض میکنم که البته مهم نیستند ولی دانستنش بهتر است.

کار فایل بوت که تمام شد سیستم اول می رود که اولین دستور را اجرا کند ، یعنی نگاه میکند که ببیند آیا در روت
    سی دی پوشه ای بنام i386 وجود دارد یا نه.اگر در روت سی دی پوشه ای بنام i386 پیدا نکرد ، عمل بوت با شکست
    تمام میشود.
    ولی اگر پیدا کرد ، ایندفعه دنبال فایلی بنام bootfix.bin در داخل این پوشه میگردد ، اگر این فایل را
    پیدا نکرد ، سراغ اجرای دستور دوم می رود ولی اگر پیدا کرد آن را اجرا میکند.

با اجرای این فایل ما پیغامی را خواهیم دید که میگوید " برای بوت از سی دی کلیدی را فشار دهید"
    حال فهمیدیم که علت اینکه موقع بوت کردن با سی دی ویندوز xp این پیغام را می بینیم چیست.
    وجود این فایل فقط بهمین منظور است. و ما می توانیم این فایل را از سی دی ویندوز xp حذف کنیم .

بعد از این کار سیستم دنبال فایل setupldr.bin میگردد که اگر آن را پیدا نکند عمل بوت با شکست روبرو شده و
    اگر پیدا و اجرا کند ، ما صفحه شروع نصب را خواهیم دید.

در اینجا دو تا نکته را لازم میدانم عرض کنم:

1. ساختن این فایل اصلی بوت نیاز به دانستن معمولا" زبان اسمبلی دارد و کار ما نیست ولی ما نیازی هم به ساخت
    آن نداریم چون همه انواع فایل های بوت رایگان در دسترس هستند.

2. در مثال بالا ما میتوانیم بطرقی فایل اصلی بوت را ادیت کنیم تا بصورت دیگری عمل کند. برای مثال میتوانیم در آن
    بگوئیم که دنبال دو تا فایلی که در بالا صحبتش را کردیم بجای پوشه i386 در پوشه ای دیگر مثلا" پوشه myxp بگردد.

در جلسه قبل گفتم که اگر فایل بوت ویندوز 7 را استخراج کنیم یک فایل 4 کیلو بایتی خواهیم داشت.
    در مورد این فایل بطور خیلی خلاصه میشود گفت که این فایل به سیستم فرمان می دهد که در روت دی وی دی دنبال فایلی بنام bootmgr گشته و آن را اجرا نماید (البته دستورات دیگری هم دارد که مهم نیست)
    بنابر این در دی وی دی بوتیبل ویندوز 7 اول این فایل اجرا میشود.
    نکته قابل توجه در رابطه با این فایل این است که این فایل کد بندی شده و اگر آن را ادیت کنیم کار نخواهد کرد.

سعی میکنم در جلسات بعدی هرچه زودتر وارد بحث عملی بشوم .
    تا بعد

[SIGPIC][/SIGPIC]

6. 4 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر انجمن کامپیوتر
    همديگر را دوست داشته باشيم و بهم احترام بگذاريم
    تشکر تشکر کرده 
    3,495
    تشکر تشکر شده 
    3,460
    تشکر شده در
    796 پست
    حالت من : ShadOsarhal
    قدرت امتیاز دهی
    13719
    Array

سلام

استاد جان، واقعاً زيبا، روان، و واضح توضيح داديد.

اميدوارم همه ما لياقت شاگردي شمارو داشته باشيم و قدر بشناسيم.

در هيچ جايي(انجمني) به اين شيوايي و كاملي نكات مهم و ناياب، توضيح داده نميشوند.

دريچه‌هاي نوراني در اين مبحث برويم گشوديد.

از شما و يا مديريت انجمن ميخوام كه پستهاي اخير را با عنوان آموزشي مناسب تاپيك جداگانه‌اي درست كنيد و از اينجا هم ارجاع بديد.

در ضمن بفرماييد كه فايل بوتيبل يا فايلهاي بوتيبل؟ (يعني بوتيبل هميشه يك فايل درست ميكنه يا چند فايل) و اينكه در درايو نصبب ويندوز(مثلاً C) فايل AutoEXE.bat همون فايل بوتيبله؟ اگه نيست پس چيه؟

استاد، هميشه شاد باشي و سلامت

سپاس
    ویرایش توسط eDvArDo : 07-10-2013 در ساعت 01:06 PM
    دوستدار هميشگي شما "eDvArDo"

7n1wj1mlvxoxejezfhye

دلِ هر ايراني كه براي ايران نمي‌تپد، بهتراست نتپد! (پروفسور حسابي)

آيا پاسخ سوالي را بدانم بهتر است، يا اينكه ندانسته از دنيا بروم؟! (ابوريحان بيروني)

پس از سالها جهد و تلاش در كسب علم و معرفت، دانستم كه هيچ ندانستم! (علامه حسن زاده آملي)

8. 4 کاربر مقابل از eDvArDo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

درود
    ادواردوی عزیز، دوست ارجمند من ، همواره با جملات پر مهرتان نوازشم میکنید و، سپاسگزارم

در رابطه با تغییر نام این تاپیک ، چون من به کاربر @ref علاقه زیادی دارم و این تاپیک مال ایشان
    هست لذا کاری انجام نمیدهم مگر ایشان راضی باشند.

اما در رابطه با سوال جنابعالی:
    در درايو نصبب ويندوز(مثلاً C) فايل AutoEXE.bat همون فايل بوتيبله؟ اگه نيست پس چيه؟
    فایل AutoEXEC.bat هماهنگ با فایلی بنام config.sys کار میکند.
    این فایل ها در ویندوز های قدیمی مثل ویندوز 98 و غیره کاربرد داشتند و خیلی از برنامه های معمولا"
    تحت DOS به وجود آن ها نیاز داشتند.
    ولی الان نیازی نیست ولی در سیستم باقی مانده تا در صورتیکه کاربری هنوز با بعضی از برنامه های
    خیلی قدیمی کار داشته باشد ، بتواند استفاده کند.

[SIGPIC][/SIGPIC]

10. 4 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر انجمن کامپیوتر
    انصاف - اعتدال - بردباری - احتیاط
    تشکر تشکر کرده 
    1,847
    تشکر تشکر شده 
    872
    تشکر شده در
    223 پست
    قدرت امتیاز دهی
    8156
    Array

درود
    استاد گرامی ، از لطف و محبت شما سپاسگزارم . بنده هم حالا با نظر دوستمان ادواردو موافقم . از نظر بنده قبلاً به یک دلیل این امکان نبود که تاپیک را در قسمت
    آموزشهای ویژه بزنم . آن هم این بود که تمام زحمت آموزش به دوش شماست و بنده هیچ نقشی در آن ندارم جز اینکه تاپیک را با پرسشی گشودم .
    اما حالا که آموزش جان گرفته و الحق مباحث جدیدی در آن مطرح میشود و اگر خدا بخواهد مطرح خواهد شد ، پس خیلی خوب میشود اگر تاپیکی با موضوعی که
    شما صلاح میدانید و در بخش ویژه درست شود .
    ---------------------------------------------------------
    لازم میدانم مضمون حرف های ادواردو جان را دوباره تکرار کنم تا یادمان نرود چون ثابت شده انسان موجودی فراموشکار است و حق ناشناس البته نه همه انسان ها .
    دوستان اگر در انجمن های مختلف سرزده باشید خواهید دید بالای 99 درصد کسانیکه مطلبی را به عنوان مطلب آموزشی قرار میدهند یا
    آن مطلب را مستقیماً از یک جای دیگر کپی پیست میکنند و به اسم خودشان میزنند یا بعد از 4 ، 5 پست آموزش را نیمه کاره رها میکنند . امثال استاد که از جان و دل
    آموزش میدهند بسیار کمیاب هستند . من با خبر هستم استادمان حتی زمانیکه در شرایط روحی بدی بوده اند و نوشتن برایشان سخت بوده باز هم ما را از آموزش های
    خودشان محروم نکرده اند . افسوس که ما به جز از طریق نت همدیگر را نمیشناسیم ولی باز این هم غنیمت است .
    یادمان باشد قدر و منزلت انسان بزرگی همچون استادمان چه آموزش بدهند چه نه ، همواره محفوظ باشد و همواره ایشان را اول با درس های اخلاقی که به ما داده اند
    و بعد با آموزشهایشان به یاد بیاوریم .
    استاد دوستتان داریم

12. 4 کاربر مقابل از @ref عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

لطفا" بقیه بحث را در لینک زیر دنبال فرمائید