صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 14 , از مجموع 14

موضوع: ►*♥*♥* ◄خشونت خانوادگی از منظر قرآن ►*♥*♥* ◄

انجمن علمی و پژوهشی
    زیبایی های زندگی در دستانه توست
    تشکر تشکر کرده 
    2,930
    تشکر تشکر شده 
    4,180
    تشکر شده در
    2,113 پست
    حالت من : Ashegh
    قدرت امتیاز دهی
    2044
    Array

82266521094948839872

خشونت فرزندان بر والدين

نشانه‏هايى از وجود اين نوع خشونت نيز در آيات وحى ديده مى ‏شود. براى نمونه در قصه نوح ‏عليه السلام فرزند آن حضرت بر پدر خشونت روحى و روانى دارد، به پند و اندرز پدر وقعى نمى ‏نهد و آن گاه كه حضرت نوح‏ عليه السلام به او مى‏ گويد:

«اركب معنا» او در پاسخ پدر مى ‏گويد:
    «سآوى الى جبل يعصمنى من الماء» (هود/ 43) و در قصه يعقوب‏عليه السلام نيز فرزندان پدر را گمراه مى‏ خوانند و با افكندن حضرت يوسف‏عليه السلام به چاه بر پدر خويش خشونت مى‏ كنند؛ به گونه‏اى كه آن حضرت بينايى خويش را از دست مى‏ دهد و فرزندان نگران حال پدر مى‏ شوند:

«و ابيضّت عيناه من الحزن فهو كظيم. قالوا تاللَّه تفتئوا تذكر يوسف حتى تكون حرضاً او تكون من الهالكين» (يوسف/ 85-84)
    «و چشمان او از اندوه سفيد شد، اما خشم خود را فرو مى ‏برد (و هرگز كفران نمى ‏كرد) گفتند: «به خدا تو آن قدر ياد يوسف مى ‏كنى تا در آستانه مرگ قرارگيرى، يا هلاك گردى!»

«إنّ ابانا لفى ضلالٍ مبين» (يوسف/ 8)
    «مسلماً پدر ما در گمراهى آشكارى است.»

82266521094948839872

اگــر بــه کـــــــسی بــیش از حــد بــها بدی
    حــتمآ بــهش بــدهــــــکار مــیشی

2. کاربر مقابل از M.A.H.S.A عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

انجمن علمی و پژوهشی
    تشکر تشکر کرده 
    2,930
    تشکر تشکر شده 
    4,180
    تشکر شده در
    2,113 پست
    قدرت امتیاز دهی
    2044
    Array

82266521094948839872

خشونت فرزندان بر يكديگر

اين شكل از خشونت چنان كه پيش از اين گفته آمد، در داستان آدم‏ عليه السلام و يوسف‏عليه السلام رخ داده است. در داستان آدم ‏عليه السلام، هابيل قربانى خشونت شد و برادرش قابيل بر او خشونت كرد:

«فطّوعت له نفسه قتل اخيه فقتله فاصبح من الخاسرين» (مائده/ 30)
    «نفس سركش، كم كم او را به كشتن برادرش ترغيب كرد؛ (سرانجام) او را كشت؛ و از زيانكاران شد.»

و در داستان يوسف‏عليه السلام نيز گروهى از برادران بر يوسف‏ عليه السلام خشونت مى‏ كنند و او را پس از اذيّت و آزار به چاه مى ‏افكنند:
    «فلمّا ذهبوا به و اجمعوا أن يجعلوه فى غيابت الجُبّ» (يوسف/ 15)
    «هنگامى كه او را با خود بردند و تصميم گرفتند وى را در مخفى‏ گاه چاه قرار دهند.»

82266521094948839872

4. کاربر مقابل از M.A.H.S.A عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

انجمن علمی و پژوهشی
    تشکر تشکر کرده 
    2,930
    تشکر تشکر شده 
    4,180
    تشکر شده در
    2,113 پست
    قدرت امتیاز دهی
    2044
    Array

82266521094948839872

انواع خشونت

خشونت خانوادگى شكل‏هاى متفاوتى دارد.
    الف: خشونت جسمى
    در اين خشونت جسم قربانى آسيب مى ‏بيند. خشونت جسمى خود به دو نوع تقسيم مى ‏شود:

الف: خشونتى كه به مرگ خشونت ديده مى‏ انجامد.

ب: خشونتى كه قربانى خشونت را مجروح و يا مصدوم مى ‏سازد و يا خشونت ديده احساس درد مى‏ كند، هر چند اين درد خفيف باشد.

نظر داشت آيات وحى نشان از وقوع خشونت خانوادگى آن هم از نوع جسمى آن در خانواده آدم عليه السلام، يوسف‏ عليه السلام و... دارد. در خانواده آدم ‏عليه السلام قابيل بر برادر خود خشونت جسمى داشت و اين خشونت به قتل هابيل انجاميد. در خانواده فرعون نيز، آسيه همسر فرعون قربانى خشونت جسمى همسر خود شد تا آن جا كه آسيه از شدت خشونت‏هاى فرعون آرزوى شهادت داشت: «و نجّنى من فرعون»

خشونت خانوادگى در عصر جاهلى نيز به شديدترين شكل آن وجود داشت و عرب جاهلى بر زن و فرزندان خود خشونت مى ‏كرد: «و لا تقتلوا اولادكم خشية املاق» (اسراء/ 31)

82266521094948839872

6. کاربر مقابل از M.A.H.S.A عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

انجمن علمی و پژوهشی
    تشکر تشکر کرده 
    2,930
    تشکر تشکر شده 
    4,180
    تشکر شده در
    2,113 پست
    قدرت امتیاز دهی
    2044
    Array

82266521094948839872

ب: خشونت روحى و روانى

در اين شكل، قربانى خشونت از جهت روح و روان اذيت و آزار مى ‏شود. بر اساس اين نوع از خشونت اگر همسر و فرزندان از ديدار آشنايان و اقوام بازداشته شوند و يا ارتباطات ايشان محدود گردد، ايشان قربانى خشونت روحى و روانى شده ‏اند.

خشونت روحى و روانى نيز در شمارى از آيات قرآن آمده است. براى نمونه در خانواده نوح‏ عليه السلام و يوسف‏ عليه السلام، حضرت نوح‏عليه السلام و يوسف‏ عليه السلام قربانى خشونت روحى و روانى گشتند. برادران يوسف ‏عليه السلام وقتى در مصر توقيف شدند و يوسف‏ عليه السلام پيمانه را از بار برادرش بنيامين بيرون آورد، آنها غافل از آن كه مخاطب ايشان يوسف‏ عليه السلام است، بنيامين را مانند يوسف دزد خواندند و با اين سخن يوسف‏ عليه السلام را بسيار آزار دادند، اما يوسف عليه السلام ناراحتى خود را پنهان داشت:

«قالوا إن يسرق‏فقد سرق اخ‏له من‏قبل فأسرّها يوسف‏ فى ‏نفسه و لم يبدها لهم» (يوسف/77)
    «برادران گفتند: «اگر او دزدى كند، (جاى تعجب نيست) برادرش (يوسف) نيز قبل از او دزدى كرد! يوسف (سخت ناراحت شد و) اين (ناراحتى) را در درون خود پنهان داشت، و براى آنها آشكار نكرد.»
    در خانواده ابراهيم‏ عليه السلام نيز ابراهيم و هاجر قربانى خشونت روحى و روانى ساره قرار گرفتند و به خواست ساره ابراهيم‏ عليه السلام هاجر را در سرزمينى بى آب و علف ساكن ساخت.20

«ربّنا انّى أسكنت من ذريّتى بوادٍ غير ذى زرعٍ عند بيتك المحرّم» (ابراهيم/ 37)
    «پروردگارا من بعضى از فرزندانم را در سرزمين بى آب و علفى در كنار خانه‏اى كه حرم توست ساكن ساختم.»

در خانواده لوط و نوح ‏عليهما السلام نيز خشونت روحى و روانى وجود داشت و آن دو پيامبر الهى قربانى خشونت روحى و روانى همسران خويش بودند.

82266521094948839872

8. کاربر مقابل از M.A.H.S.A عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)