1031195 PhotoA

علی دایی در نشست خبری پیش از دیدار فردا با شهرداری تبریز گفت: وضعیت راه‌آهن مشخص است و در یک بازی بر اثر اشتباهاتی که داوران انجام دادند امتیازات را از دست دادیم. ما روی۳ امتیاز بازی با مس سرچشمه حساب ویژه‌ای باز کرده بودیم اما متاسفانه اشتباهات داوری کار دست تیم ما داد.
وی در خصوص بازی فردا گفت: با وجود آنکه شهرداری تبریز در ۲ بازی قبل خود شکست خورده اما از بهترین‌ تیم‌های لیگ است که به حقش نرسید. بازی سختی در پیش داریم و با توجه به شرایط جدول سعی کردیم خوب تمرین کنیم تا حریف را شکست دهیم. برای این بازی هم مصدوم داریم و هم داور کاری کرد که ۲ بازیکن‌مان را از دست بدهیم. هنوز هیچ کس جواب نداده و متاسف هستم که هیچ نهادی اعمال قانون نمی‌کند. با همه این اوصاف برای شکست حریف پا به زمین خواهیم گذاشت.
دایی با اشاره به اینکه درخواست تجدید بازی با مس سرچشمه را از مسئولان کرده‌‌اند، گفت: طبق ماده ۳۸ قانون این بازی باید تکرار شود و کمیته انضباطی باید در این خصوص تصمیم بگیرد. قانون می‌گوید اگر یک مسئول بازی کاری کند که به یک تیم ضرر برسد، کمیته انضباطی باید شرایط را بررسی کند.
وی اضافه کرد: داور بازی دو بار به بازیکن مس سرچشمه کارت زرد داد و باید اشتباه خود را بپذیرد. متاسفانه در برنامه ۹۰ همه صحبت کردند و کسی اجازه حرف زدن به ما نداد. اینکه روی کاغذ بنویسیم به شماره ۷ کارت زرد داده شده کافی نیست و داور باید هنگامی که کارت را به بازیکن نشان می‌دهد او را صدا و همه را از این بابت مطلع کند. بازیکن حریف ۲۵ دقیقه غیرمجاز در زمین بازی کرد و این اشتباه از نوادر داوری بود.
دایی تاکید کرد: در سال ۲۰۰۰ و در دیدار آرسنال و آستونویلا بازیکن حریف کارت دوم را گرفت اما داور او را اخراج نکرد. آرسنالی‌ها بیرون از زمین آمدند و تماشاگران آنقدر اعتراض کردند که داور مجبور شد به بازیکن حریف کارت قرمز نشان بدهد.
وی تصریح کرد: نمی‌دانم چرا هرچه نوادر است برای ما اتفاق می‌افتد. در دیدار رفت مقابل شهرداری، داور به بازیکن حریف کارت زرد داد و تک به تک ما را خراب کرد اما عسگری مصاحبه کرد و گفت حق داور است که هر زمان می‌خواهد آوانتاژ دهد اما ۲ هفته بعد فهمیدیم همان داور ۳ جلسه محروم شده است. چگونه به مردم چنین جوابی می‌دهید اما داور را ۳ جلسه محروم می‌کنید؟
سرمربی راه آهن اظهار داشت: اگر بحث قانون است بازی ما باید تکرار شود. با تمام احترامی که برای مس سرچشمه قائلم اما اگر ۱۰۰ بازی دیگر هم با این تیم بازی کنیم نمی‌بازیم. همان آوانتاژ بازی ما مقابل شهرداری تبدیل به فیلم آموزشی شده اما وقتی من حرف می‌زنم مورد حمله قرار می‌گیرم. اگر در نیمه دوم داور به بازیکن شماره ۷ اخطار مجدد می‌داد و او را اخراج می‌کرد، عکس‌العمل نیمکت مس چه می‌شد؟
دایی با تاکید بر اینکه تصمیم در مورد تکرار بازی در حیطه کمیته داوران نیست، گفت: تکرار بازی برعهده مسئولین کمیته اجرایی مسابقات است. عسگری می‌تواند در مورد داوری نظر بدهد اما نمی‌تواند در مورد تکرار بازی صحبت کند. ایشان اظهار کرده که اگر فلان تیم توپ‌هایش را گل می‌کرد این صحبت‌ها پیش نمی‌آمد. اگر ما موقعیت از دست بدهیم خودمان ضرر می‌کنیم اما اگر داور اشتباه کند باز هم ما ضرر می‌کنیم.
وی یادآور شد: من اگر توپی را گل نکنم لطمه‌ای به کمیته داوران نمی‌خورم و این دو مقوله جدا است. خواهش من این است که در حیطه خودمان صحبت کنیم و حتی در سایت فیفا هم آمده که کمیته برگزارکننده بازی‌ها تصمیم می‌گیرد بازی تکرار شود یا خیر. من از باشگاه خواهش کردم که دلایل‌مان را به کمیته انضباطی بفرستیم و داوران هم نماینده خود را بفرستند. جلال مرادی بعد از بازی گفت که داور شماره ۷ کارت داده است. اگر بازنده باشم با کمال میل قبول می‌کنم اما چون بازیکن حریف ۲۵ دقیقه غیرمجاز در زمین بوده بازی باید تجدید شود.
سرمربی راه‌آهن با انتقاد از برنامه‌ریزی لیگ گفت: نمی‌دانم برنامه به چه شکل است که اصلا وقت تمرین کردن نداشتیم. بازیکنان خسته هستند و اصلا نمی‌توانیم کار تاکتیکی انجام دهیم. فقط تمرین می‌کنیم و اصلا فرصت نداریم اشتباهاتمان را اصلاح کنیم. به این شکل بازی‌ها نه بار فنی دارد و نه می‌توان کار تاکتیکی انجام داد.
دایی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، مبنی بر اینکه آیا با کم شدن تیم‌های لیگ برتر در فصل آینده موافق است یا خیر، گفت: باید ببینید کنفدراسیون فوتبال آسیا چه قانونی دارد. در مملکت به این پهناوری زندگی می‌کنیم و با کم کردن تیم‌ها کاری درست نمی‌شود. اینگونه صورت مسئله پاک می‌شود و چرا ما نتوانیم ۲۰ لیگ در تیم برتر داشته باشیم. اینگونه در حق مردم اجحاف می‌شود و باید فکر اساسی کرد.
دایی در خصوص انتخابات فدراسیون گفت: همیشه گفته‌ام در این خصوص حرف نمی‌زنم چون مسائلی پشت پرده وجود دارد .فکر نمی‌کنم انتخابات به معنی واقعی انتخابات باشد و بیشتر انتصاب بوده، آیا وقتی یک نفر کاندیدا می‌شود اسمش انتخابات است؟
وی در خصوص اظهارات کفاشیان مبنی بر اینکه به سفارش علی‌آبادی، دایی را برای تیم ملی انتخاب کرده، گفت: این نقطه ضعف یک آدم را می‌رساند. من ۲ سال پیش گفته بودم علی آبادی من را انتخاب کرد اما حالا کفاشیان تازه این حرف را می‌زند. علی‌آبادی من را سرمربی کرد و یک شخص دیگر هم من را برداشت. می‌توانید از هاشمی مدیرعامل وقت سایپا سؤال کنید چون من نمی‌خواستم جواب تلفن کفاشیان را بدهم. او برایم پیامک فرستاد و دقیقاً پیامک کفاشیان این بود: آقای مهندس با شما کار دارند.
دایی ادامه داد: هاشمی از من خواست چون در لیگ قهرمانان آسیا حضور داریم و ممکن است فدراسیون برایمان مشکلاتی درست کند به کفاشیان زنگ بزنم. من هم از دفتر هاشمی به کفاشیان زنگ زدم و ایشان گفت آقای علی‌آبادی با شما کار دارند. قرار ما هم در استادیوم آزادی بود و نه جای دیگر. اینها ضعف من را می‌رساند یا فدراسیون؟
دایی در پاسخ به این سؤال که شاید کفاشیان ۴ سال دیگر رئیس فدراسیون باقی بماند، گفت: انسانی مثل دادکان باید جلو بیاید و از لحاظ قانونی از خودمختاری این فدراسیون دفاع کند. فدراسیون فوتبال از یک وزارتخانه هم مهم‌تر است. برای این پست باید دقت کنیم و اشخاصی باید بیایند که شأن این پست را حفظ کنند. فوتبال یک زبان گویا در جهان است و کاری که نمی‌توان در یک مملکت با میلیاردها تومان انجام داد با فوتبال می‌توانیم انجام دهیم.
خبرنگاری پرسید شما تمایل ندارید مثل پلاتینی که رئیس یوفا شد، در ایران و یا آسیا به دنبال پست باشید که دایی در این خصوص گفت: اول از همه بگویم وقتی پلاتینی نامزد ریاست یوفا شد حتی سفارت فرانسه هم در ایران جلسه گذاشت. آن برنامه یک عزم ملی بود درحالی که در اینجا اگر کسی بخواهد پیشرفت کند ترمزش را می‌کشیم. کاری می‌کنیم که او فراری شود. دایی به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد و یک دولت باید این کار را انجام دهد امثال دایی زیاد هستند اما چون سیاسی نیستند و دوست ندارند در سیاست باشند وارد اینگونه مسائل نمی‌شوند.
وی در خصوص اینکه آیا راه‌آهن برنامه‌ای برای قطب شدن در فوتبال ایران دارد یا خیر، گفت: این بستگی به سیاست باشگاه دارد اما از روز اول با همین نیت کار را شروع کردیم. من هیچ وقت نقطه پایان ندارم و در هر کاری دوست دارم بهترین باشم. امیدوارم در راه‌آهن مجموعه خوبی را درست کنیم.
سرمربی راه‌آهن در خصوص شکایتش از محمد مایلی‌کهن گفت: ‌دوست ندارم در این خصوص دیگر صحبت کنم ولی قانون همه چیز را مشخص می‌کند و قانون برای آنهایی که به همه اتهام می‌زنند بیانگر همه چیز خواهد بود.
دایی در پاسخ به این سؤال که یکی از انتقاداتی که به شما می‌شود این است که دربی‌ها را باخته‌اید و آیا در این خصوص نظری دارید یا خیر، گفت: من یک دربی را برده‌ام و باید به کارنامه خوب دقت کنید. افتخار می‌کنم در هر دو بازی که شکست خوردیم شایسته باخت نبودیم و حتی مردم با اینکه شکست خوردیم هیچ اعتراضی به ما نکردند. در هر دو بازی از داوری ضربه خوردیم اما وجدانم راحت است که هیچ چیزی برای پرسپولیس کم نگذاشتم و گذشت زمان همه چیز را روشن کرد.
وی در پایان صحبت‌هایش گفت: بهتر است انسان‌ها خدا را فراموش نکنند چون من به خدا توکل کردم و همه چیز را از او گرفتم تا آخر عمر توکلم را کم نمی‌کنم و برخلاف خیلی‌ها گذشته‌ام را از یاد نخواهم برد.