روز یکشنبه فیلم «خانواده ارنست» در باشگاه فیلم فرهنگسرای ارسبارن مورد نقد و بررسی قرار گرفت. محسن دامادی(کارگردان)، محمد هادی قمیشی(بازیگر و طراح صحنه و لباس)، امین زندگانی و لاله اسکندری(بازیگر) و حسین سلطان محمدی(منتقد) از افراد حاضر در این برنامه بودند.
articles 3140
در ابتدای این نشست منتقد برنامه از امین زندگانی درباره نحوۀ ورودش به این گروه و مضمون فیلم پرسید که وی اینگونه پاسخ داد: به دفتر آقای دامادی رفتم و فیلمنامه را خواندم. از فیلمنامه خوشم آمد اما مطمئن بودم گیشه از آن استقبال نخواهد کرد.
ماجرای این فیلم دغدغۀ بسیاری از جوانان است. این مسئله دغدغۀ من هم بود، البته زمانی که هم سن کامران این فیلم بودم. به هر حال الان به بازی در این فیلم افتخار می کنم. توقع نداشتیم با این فیلم مثل یک اثر بزرگ برخورد شود و یا اینکه فروش بالایی داشته باشد چون حرف فرهنگی می زند نه حرف گیشه. الان هم فیلم در شرایط بدی اکران شده است. امیدوارم مردم با استقبالشان از این فیلم از تهیه کننگانی از این دست که دغدغۀ فرهنگی دارند حمایت کنند.

لاله اسکندری نیز در ادامه حرفهای امین زندگانی افزود: آنچه که در این فیلمنامه برای من جذاب بود، پرداختن به موضوعی بود که امروزه همه آن را فراموش کرده اند. امروزه بسیاری از جوانان ما به دلایل مختلف قصد مهاجرت دارند و تحقق آرزوهایشان در جای دیگری دنبال می کنند. متاسفانه کسی به این موضوع توجه نمی کند. این فیلم قصد داشت تلنگری به این جوانان بزند که فراموش نکنند از کجا آمده اند و ریشه هایشان در کجا است. این فیلم یادآوری می کند که ما چه بوده ایم و چه شده ایم.

در ادامه محمدی از محمد هادی قمیشی درمورد مشکلات طراحی صحنه و لباس این فیلم پرسید و قمیشی در پاسخ گفت: ابتدا سعی کردیم در لوکیشن هایی که انتخاب می کنیم نشانه های فرهنگی که به دنبال آنها بودیم وجود داشته باشد. به دلیل آنکه بضاعت سینمای ایران کم است و ما نمی توانستیم به لوکیشن های موجود چیزی را اضافه کنیم. البته سازمان میراث فرهنگی هم چنین اجازه ای را به ما نمی داد. مشکلات بسیاری داشتیم، خصوصا در سکانسهای فلاش بک. آقای دامادی در بسیاری از واقع مجبور شدند از خواسته هایی که داشتند صرف نظر کنند چون از دستمان کاری ساخته نبود.

محسن دامادی که با کمی تاخیر به این نشست رسید نیز درباره فیلمش گفت:هر کار فرهنگی یک بعد مادی جدی دارد. هیچ نویسنده ای دوست ندارد مردم کتابش را نخوانند. هرفیلمسازی هم دوست دارد فیلمش بفروشد و مردم از آن استقبال کنند. اما گاهی اوقات یک فیلمساز می خواهد موضوعی را به هر نحوی بیان کند و مطرح کردن آن موضوع را بسیار مهم می داند. من و همۀ اعضای گروه می دانستیم که «خانواده ارنست» در اکران به این سرنوشت دچار می شود.

وی همچنین در ادامه افزود بعضی از کارها متعلق به زمان خودش است و در همان موقع فروش زیادی دارد و مردم از آن استقبال می کنند، اما بعضی از کارها برای این ساخته می شوند که گوشه ای از زندگی فیلمساز را به گوشه ای از تاریخ وصل کند.

در پایان جلسه از طرف فرهنگسرای هنر به عوامل فیلم لوح تقدیر اهدا شد.

سینمانگار-نوشین مجلسی