PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : برنامه هفت (90 سینمایی)

shirin71
07-08-2011, 05:21 PM
http://khabar.khabaronline.ir/images/position28/2011/6/11-6-25-33144395020910_orig.jpg

امین تارخ بازیگر سینما و تلویزیون که مهمان برنامه «هفت» بود از افراط و تفریط​ها در حوزه سینما انتقاد کرد.

به گزارش خبرآنلاین او به همراه پوریا پورسرخ مهمان برنامه جمعه شب «هفت» بود و در مورد تاثیر حضور تصاویر بازیگران بر روی جلد نشریات سخن گفت.

تارخ در مورد چاپ تصویرش بر روی جلد (http://khabaronline.ir/news-159208.aspx) یک نشریه در دهه 60 گفت که این مساله برای او باعث دردسر شده؛ چراکه در آن مقطع سیاست​های حاکم بر این حوزه مخالف ستاره سازی در سینما بوده​است.

او افزود:«حتی در قرارداد​ها این مساله عنوان می​شد که عکس بازیگر نباید روی جلد مجلات کار شود، اما در حال حاضر این وضعیت وجود ندارد و ما با وفور تصاویر بازیگران روی جلد مجلات زرد مواجه​ایم.»

به عقیده این بازیگر سینما و تلویزیون، این رویکرد​ها ناشی از افراط و تفریط​هایی​ است که در این حوزه صورت می​گیرد،در حالی که نه آن افراط خوب بود و نه این تفریط، ما باید اعتدال داشته باشیم.

او استفاده بیش از حد مطبوعات از یک چهره سینمایی را مانند استفاده بیش از حد از یک بازیگر در سریال​ها و فیلم​ها دانست و گفت:«به هرحال انگار یک قانونی وجود دارد که هر بازیگری حدود 50 فیلم باید کار کند، حالا ممکن است یک نفر ظرف 10 سال با عجله این 50 فیلم را بازی کند و یک بازیگر هم ظرف 50 سال به این سقف برسد.»

امین تارخ ادامه داد:« کسانی هستند که می​خواهند راه اول را بروند و همه تجربیات​شان را ظرف 10 سال اول به صحنه بیاورند و مصرف کنند. در حالی که این رویکرد غلط است.»

او استفاده بیش از حد از تصاویر یک بازیگر روی جلد مجلات را یکی از عواملی دانست که می تواند باعث لطمه زدن به یک چهره شود. تارخ گفت:«هم مجلات باید این مساله را رعایت کنند و هم بازیگران همانطور که در انتخاب فیلم و سریال دقت می​کنند در این حوزه هم خست به خرج دهند و مانع از افراط در مصرف شدن چهره​شان شوند.»

او در بخش دیگری از این نشست و در مورد ورود بازیگران جدید به سینما و بحث پول دادن برای گرفتن نقش، گفت:« البته باید در این مسائل دقت کنیم و خودمان فضا را بر علیه خودمان منفی نکنیم. یک وقت هست که یک نفر می​آید و پول می​دهد به کارگردان یا تهیه کننده که نقش بگیرد و یک زمانی هم هست که او در تولید مشارکت می​کند و نقش هم می​گیرد.»

فریدون جیرانی مجری برنامه «هفت» نیز در پاسخ به تارخ گفت که به هرحال در وضعیت فعلی مرز​ها به هم ریخته و خیلی نمی​شود این مسائل را از هم تفکیک کرد.

تارخ اما از زاویه دیگری یه این مساله پرداخت و گفت:« من مشارکت یک نفر در زمینه تولید فیلم را رد نمی​کنم، اما دو طرف ماجرا - چه کسی که مشارکت می​کند در ساخت یکی فیلم و چه تهیه کننده و کارگردان- باید به این مساله توجه داشته باشند که این فرد استعداد و توان بازیگری را دارد و می​تواند کارش تداوم داشته باشد.»

او به ذکر چند مثال در این زمینه پرداخت و گفت:«یکی از شاگردان من در کلاس​های آزاد بازیگری​ام، روزی پیش من​​ آمد و گفت که به من پیشنهاد شده 100 میلیون در یک فیلم سرمایه گذاری کنم و نقش اول را هم بگیرم. من به او گفتم این کار را نکن چون ضرر می​کنی. اما او گوش نکرد و کار خودش را کرد، فیلم تولید شد اما موفق نبود. او برای بار دوم در یک فیلم دیگر مشارکت کرد و این بار 150 میلیون تومان سرمایه گذاری کرد. بازهم جواب نگرفت و فعالیت در این زمینه را کلا تعطیل کرد و رفت دنبال کار دیگری.»

این بازیگر سینما و تلویزیون مثال دیگری هم زد و به شانسی که یک بازیگر برای حضور در فیلم «مهمان مامان» مهرجویی آورده اشاره کرد. بازیگری که چون کار و تمرین در این حوزه را جدی نگرفته بوده و آن توان لازم را نداشته، در تست​های اولیه رد شده​است.

او نتیجه گرفت:« پول، پارتی و شانس در تداوم حضور یک بازیگر و موفقیت او در این حوزه هیچ نقشی ندارد، و تنها این هنر و توان بازیگر است که می​تواند باعث ماندگاری او در این عرصه شود.»

shirin71
07-08-2011, 05:22 PM
http://khabar.khabaronline.ir/images/position28/2011/6/100874022195.jpg (http://www.khabaronline.ir/news-159211.aspx)

در بخشی از برنامه «هفت» که جمعه شب گذشته از شبکه سه سیما پخش شد، هنگام بررسی فیلم‌های اکران بهار، نقد فیلم «اخراجی‌ها 3» بار دیگر خبرساز شد.
به گزارش خبرآنلاین در این بخش که با حضور مسعود فراستی و رضا درستکار به عنوان منتقدان مهمان به روی آنتن رفت، برای لحظاتی به نظر می‌رسید این دو بر خلاف همه اختلاف نظرهای پیشین بر روی ضعف‌های «اخراجی‌ها 3» به توافقی نسبی رسیده‌اند؛ اما ناگهان برخلاف برنامه هفته قبل که نقد فیلم «جدایی نادر از سیمین» (http://www.khabaronline.ir/news.aspx?id=157888) بدون حضور و جوابگویی صاحب اثر انجام شد، فریدون جیرانی با لبخند همیشگی و معروف خود خبر از حضور مسعود ده‌نمکی روی خط داد و شد آنچه انتظارش می‌رفت.
ده‌نمکی بی توجه به این واقعیت که بر خلاف رویه دو برنامه اخیر «هفت» در نقد فیلم‌های اکران بهار، فقط به او اجازه داده شده روی خط بیاید و جواب منتقدان را بدهد، از رویه نقد یک‌سویه و بدون حضور صاحب اثر در این برنامه انتقاد کرد.
در ادامه بحث‌های صورت گرفته چیزی بیش از آنچه دو ماه قبل در نقد «اخراجی‌ها 3» روی آنتن شبکه سه و برنامه «هفت» رفت نبود به جز آنجایی که مسعود فراستی بار دیگر با مطرح کردن قضیه توهین شخصیت مثبت فیلم «اخراجی‌ها 3» به مردم، به نکوهش آن پرداخت.
اما ده‌نمکی ضمن رد این برداشت فراستی، شائبه توهین شخصیت مثبت فیلم به مردم را کاملا نادرست خوانده و با ذکر نقل قول‌هایی از امام حسین (ع) و دکتر شریعتی که در آن رفتار برخی مردمان مورد نکوهش قرار گرفته استفاده از این نوع ادبیات را امری عادی خواند.
و درست اینجا بود که لحظه مناقشه برانگیز اولین برنامه «هفت» فصل تابستان شکل گرفت. مسعود فراستی با رد سخنان ده‌نمکی گفتار بزرگانی چون امام حسین (ع) و دکتر شریعتی را همواره در راستای تکریم مردم خوانده و در برابر اصرار ده‌نمکی که عقیده داشت دکتر شریعتی جمله مورد نظر را گفته است، تاکید کرد حتی اگر دکتر شریعتی هم بر ضد مردم حرف زده و به آنها توهین کرده، بیخود کرده​است.

این جمله فراستی، ده‌نمکی عصبانی کرد و اگر جیرانی طبق معمول سر و ته قضیه را هم نمی‌آورد، معلوم نبود ادامه این جدال به کجا بیانجامد.

shirin71
07-08-2011, 05:23 PM
http://khabar.khabaronline.ir/images/position28/2011/3/55.jpg

در برنامه این هفته «هفت» اتفاق جالبی رخ​داد که به حذف نظر سنجی این برنامه سینمایی منجر شد.

بخش نقد فیلم برنامه جمعه شب(10 تیر) «هفت» به نقد فیلم «قصه​ پریا» به کارگردانی فریدون جیرانی اختصاص داشت.

اما قبل از شروع نقد فیلم، مسعود فراستی از عوامل پشت صحنه برنامه «هفت» خواهش کرد که نظر سنجی برنامه را حذف کنند. برخلاف رویه هفته​های گذشته این برنامه، نظرسنجی از آغاز برنامه پخش نشد و در اواسط برنامه گزینه​های نظر سنجی اعلام شد که در مورد فریدون جیرانی و کار​های مختلف او در حوزه سینما، تلویزیون و مطبوعات بود.

این طور که فراستی توضیح داد، قرار بوده عومل پشت صحنه با این نظر سنجی و گزینه​های آن جیرانی را سورپرایز کنند، اما نه تنها کار آن​ها باعث سورپرایز شدن جیرانی نشد، بلکه او را هم عصبانی کرد.

در این نظر سنجی از مخاطبان پرسیده شده بود که فعالیت جیرانی را در کدام یک از حوزه​های کاری​اش موفق ارزیابی می کنند. چهارگزینه برای این پرسش طراحی شده بود که سه گزینه اول مربوط به فعالیت جیرانی در حوزه های مطبوعات، کارگردانی سینما، تولید برنامه​های تلویزیونی بود و گزینه چهارم هیچکدام.

گویا طراحی این نظر سنجی و گزینه​های مربوط به آن حسابی جیرانی را عصبانی کرده بود. که فراستی بلافاصله پس از پخش این نظر سنجی و در آغاز نقد فیلم هفته، از عوامل پشت صحنه خواست که این نظر سنجی را به احترام جیرانی و سهمی که در سینمای ایران دارد، حذف کنند.

جیرانی هم بعد از خواهش فراستی گفت که عصبانیتش در پشت صحنه به خاطر این بوده که این نظر سنجی وارد حوزه نقد شخصیت او شده​است.
پس از این صحبت​ها این نظرسنجی تا پایان برنامه پخش نشد.

shirin71
07-08-2011, 05:23 PM
وزير ارشاد مهمان امشب «هفت»

حضور وزير ارشاد در برنامه‌ي امشب قطعي شده و او قرار است در صحبت‌هايي كوتاه به سازمان سينمايي و مسائل روز سينما بپردازد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي جمعه ـ 17 تير ماه ـ در برنامه تلويزيوني «هفت» حاضر مي‌شود.

فريدون جيراني ـ كارگردان و تهيه‌كننده «هفت» ـ با اعلام اين خبر به ايسنا، گفت: حضور وزير ارشاد در برنامه‌ي امشب قطعي شده و او قرار است در صحبت‌هايي كوتاه به سازمان سينمايي و مسائل روز سينما بپردازد.

جيراني ادامه داد: برنامه‌ي امشب با موضوع تنوع در ژانر سينمايي ايران است و فرزاد موتمن (كارگردان) و حسن حسيني (منتقد) مهمانان برنامه خواهند بود.

به گزارش ايسنا، برنامه «هفت» امشب نيز از ساعت 23 با حضور سيد محمد حسيني ـ وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ـ روي آنتن شبكه سه سيما مي‌رود.

shirin71
07-08-2011, 05:24 PM
http://www.cinemaema.com/parameters/cinemaema/images/cache/ad/54fb0c850ddccc68fd68c266e2b27ef3.jpg

امین تارخ و فریدون جیرانی رودرروی هم قرار گرفتند
http://forums.azardl.com/index.php (http://www.cinemaema.com/module-pagesetter-viewpub-tid-26-pid-5460.html)

ماجرا از آنجا شروع شد که امین تارخ همراه با پوریا پورسرخ برای بحث درباره نقش رسانه ها در کار ستاره ها به برنامه "هفت" دعوت شدند. فریدون جیرانی از همان ابتدا با شوخی و جدی از تارخ می خواست که در خلال حرفهایش برای آموزشگاه بازیگری خودش تبلیغ نکند، اما تارخ هم فرصت آنتن زنده را برای مطرح کردن موسسه بازیگری اش از دست نداد و چند جا سعی کرد با هوشیاری و زیرکانه تبلیغ مستقیم کند. بازتاب این برنامه چنان بود که جیرانی و "هفت" متهم شدند برای این تبلیغ صریح و مستقیم از تارخ پول گرفته اند (حتی مبلغ 150 میلیون تومان هم در لابلای این شایعات بی اساس شنیده می شد.)

جیرانی در مقدمه برنامه هفته بعد با اشاره به این قضیه و تکذیب این معامله پشت پرده توضیح داد که :"ما پول نگرفتیم، بلکه فقط نجابت کردیم. اما اقای تارخ کمتر نجابت کردند!" این حرف به مذاق امین تارخ خوش نیامد و همین شد سرچشمه نامه نگاری و جوابیه دادن های جیرانی و تارخ که در بانی فیلم منتشر شد. متن سه یادداشت تارخ و جیرانی را اینجا بخوانید. این سریال انگار قسمتهای دیگری هم خواهد داشت.
...............................................

آقاي جيراني! شما چرا؟

امین تارخ

هفته پيش توسط يكي از همكاران اصلي برنامه هفت به اين برنامه دعوت شدم خوشحالم كه به ايشان عرض كردم معاف كنيد. چرا كه جنجال‌هاي مطبوعاتي را دوست ندارم. (هنوز خاطره اولين حضورم در اين برنامه را به ياد دارم) به هر حال گفتند موضوع آموزشگاه‌هاست و آموزش بازيگري و اضافه كردند كه آقاي پوريا پورسرخ به عنوان فارغ‌التحصيل كارگاه شما نيز دعوت شده‌اند.
چند دقيقه مانده به شروع برنامه گفتند موضوع برنامه در رابطه با مطبوعات و بازيگران است عرض كردم بنده كارشناس مطبوعات نيستم و شما براي موضوع ديگري بنده را دعوت كرديد طبق معمول، قضيه سرهم‌بندي‌ شد و ديگر فرصتي براي عدم شركت وجود نداشت.
اولين سوال اين بود كه رابطه بازيگران با مطبوعات بايد چگونه باشد كه حقير نظر خود را- نه كارشناسانه بلكه كاملاً شخصي - جواب گفتم، بلافاصله سوال شد چرا همه به بازيگري علاقه‌مندند و آموزش بازيگري چيست، بالطبع جواب گفتم؛ گفتيم و شنيديم. حضرتشان (آقاي جيراني) فرمودند براي آموزشگاهت تبليغ نكن! عرض كردم وقتي كه من و پوريا را دعوت مي‌كنيد و پيوسته رابطه معلم و متعلم را متذكر مي‌شويد بديهي است كه تبليغ صورت مي‌گيرد.
همه چيز بخير و خوشي تمام شد، اما از آن جا كه حسادت، مايه رنج مي‌‌شود، رنجيده خاطراني چند به آقاي جيراني فشار آورده‌اند كه وامصيبتا فلاني تبليغ خود و كارگاهش را كرد. از آنها توقعي نيست چرا كه عمريست در آتش حسادت خود مي‌سوزد، اما از رفيق و همكار قديمي خود فريدون جيراني تعجب مي‌كنم كه پاسخ آنها را اينگونه داد: «ما نجابت كرديم، اما آقاي تارخ نجابت نكرد».
من معني نجابت را مي‌دانم، اما مطمئن نيستم كه ايشان معني نانجابتي را بدانند.
دوست عزيز،‌ آقاي جيراني؛ شما كه پيوسته با اعتبار ديگران برنامه‌تان را معتبرتر مي‌كنيد چرا؟ من هميشه شما را دوست داشتم شما اولين رفيقي بوديد كه در تهران يافتمش، نبايد از ديگران انتظار شمشير داشته باشيم و از شما شمشير زهرآلود. شما كه معناي نجابت را مي‌دانيد و نيز مي‌دانيد كه اتهام نانجابتي خانواده‌اي را مي‌لرزاند و از خود، بي‌خود و نفرين‌اش را به سوي شما روانه كند.
من مانده‌ام چه فشاري بر شما آورده‌اند؟ اين فشار از چه نوع بوده كه انگ نانجابتي را به ديگران نسبت مي‌دهيد؟
آقاي جيراني به خدا سوگند، نه پول و نه شهرت آنقدر ارزش ندارد كه سوار بر آبروي دوستان‌تان شويد.
شما را مي‌بخشم، اميد كه خدا نيز شما را ببخشد... .

كمي عقل پيدا كرديم، خودمان را مرور كنيم

فريدون جيراني

دوست عزيزم آقاي تارخ
من اصلاً قصد توهين به شما را نداشتم و شما را نانجيب خطاب نكردم. جمله من اين بود: ما نجابت به خرج داديم و شما يه خورده نه. مقصود نجابت كمتر بود نه نانجيبي.
كه شما يكي از بازيگراني هستيد كه سال‌هاست با همسري خوب و مهربان و فرزنداني سالم زندگي درست و سرپايي داريد. شما و خانواده محترم مورد احترام من و همه هستيد.
درست است آقاي تارخ موفقيت در جامعه هنري هميشه با استقبال همكاران روبرو نمي‌شود. حسوداني هستند كه عدم موفقيت خودشان را در موفقيت ديگران مي‌بينند. كساني كه ناراحتي خودشان را از اين بابت به شيوه‌هاي مختلف ابراز مي‌كنند. اما باور كنيد كه اينجا پاي حسودان در بين نبود. همان قدر تصور قبلي كه من از شما پول گرفتم تا در برنامه‌اي پربيننده از خودتان حرف بزنيد تصور غلطي بود كه حالا فكر كنيم به ما پول دادند كه شما را زير سؤال ببريم. نه آقاي تارخ، اگر براي من پول مهم بود از نظر اقتصادي وضعيت بهتري از امروز داشتم.
آقاي تارخ
من هفته خوبي را نگذراندم. در طول هفته جوان‌هاي زيادي نمي‌دانم از كجا آدرس دفتر و شماره تلفن مرا پيدا كردند و سراغم آمدند تا از شما گله كنند. جواناني كه زماني شاگردان كلاس شما بودند، جواناني به شدت بهم ريخته، آزرده و نااميد. مي‌دانم بخشي از حرف‌هاي آنها در رابطه با كلاس شما ريشه در نداشتن استعداد خودشان داشت اما متأسفم بگويم بخش ديگري از حرف‌هاي شان خيلي هم نادرست نبود. حرف‌هايي كه نمي‌شود گفت و نبايد گفت.
آقاي تارخ يادتان هست سال 52 آن شب خانه «قرايي» جلوي آينه به من گفتيد حتماً بازيگر سينما خواهيد شد كه شديد. خواهش مي‌كنم جلوي آينه بايستيد و سال‌هايي را كه گذشته مرور كنيد. مرارت زيادي كشيديد تا به اينجا رسيديد. اما حالا در اينجايي كه هستيد در آينه شخصيت امروز خودتان را به چالش بكشيد و ببينيد آيا همه رفتار شما با جوان‌هاي كلاس‌تان رفتار مناسبي بوده است؟ ببينيد خودشيفته نشديد؟ كه حتماً نشديد.
آقاي تارخ گاهي بد نيست خودمان را مرور كنيم آن هم در سني كه كمي عقل پيدا كرديم و از احساسات جواني فاصله گرفتيم.

اين بار، براي هميشه!

امين تارخ
آقاي جيراني به خدا سوگند هنوز شما را دوست دارم، بي‌ترديد من و شما اگر چشم در چشم هم بدوزيم، به خاطر اين حرف‌ها حداقل بغض خواهيم كرد، اما مي‌خواهم بگويم كه مي‌دانم نجابت كيلويي نيست و نيز مي‌دانم كسي نمي‌تواند «يه خورده» از آن بهره‌مند باشد و ديگري بيشتر.
به شرافت همان خانواده‌اي كه از آن ياد كرديد سوگند، كه حضور اخير حقير در برنامه هفت، حساب شده بود، بايد تقاص برنامه پيشين را پس مي‌دادم! اعتراف مي‌كنم كه فريب رفاقت با شما را خوردم و شما نيز فريب ديگران را. (قطعاً شما هم فريب خورديد چرا كه در جريان فريب نظرخواهي مردمي هفته پيش نيز نبوديد).
در همان برنامه هفت مذكور،‌ گفتم: همه هنرجويان بازيگري، بازيگر نمي‌شوند، تنها آنهايي كه توان و استعداد و تلاش دارند نتيجه مي‌گيرند.
چه كنم كه شما دلسوز آناني شديد كه بر طبل دلخواه شما مي‌كوبند.
آقاي جيراني اين كارگاه همان كارگاهي است كه شما در آن معلمي كرديد. لااقل حرمت تعلمي خود را پاس بداريد.
در ضمن چه كسي گفته كه شما پول گرفته‌ايد؟! من تنها گفتم كه هيچكدام اينها ارزش ندارد. تلاش شما در محبوب كردن برنامه را مد نظر داشتم چرا كه با اين حركات هفت، نود نمي‌شود.
من خودشيفته نيستم، خدا نكند كه باشم، آناني خودشيفته هستند كه نتيجه آراء مردمي را از طريق اس‌ام‌اس تحمل نمي‌كنند؛ از ترس آنكه نكند نتيجه «هيچكدام» باشد.
آقاي جيراني!
من همانم كه در آن خانه پاي آن آينه ديديد، باز هم خود را در آينه ديدم اكنون آينه را به شما تقديم مي‌كنم كه خود در آن بنگريد. بنگريد و ببينيد كه ... .
در پايان شايسته نيست من و شما در حضور مردم شريف، بي‌اعتباري را براي صنف خود خريدار كنيم چرا كه آن عزيزان در جزئيات، شريك نيستند.
مايل بودم كوتاه‌تر از اين بگويم اما سوگند كه ديگر هيچ نخواهم گفت ...