PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هشتمین نسل امپراطوری amd

shirin71
07-03-2011, 09:04 PM
هشتمین نسل امپراطوری AMD تراشه های AMD سیر رو به پیشرفتش رو مدیون ATI هست به طوری که بعد از معرفی سری 7 تراشه هاش در سال 2007 و سیر تکمیلی ش تا 2008 با یه تاخیر دو ساله، با معرفی سری 8 تراشه هاش، که قراره جایگزینی پیشرفته برای پدرانشان باشند، یه بار دیگه می خواد خودشو مطرح کنه!
فعلا چهار تراشه ی FX890، GX890، 870 و G880 از سری 8 معرفی شده که هر کدوم ویژگی های خاص خودشو داره!
اول از همه میریم سراغ حرفه ای ها یعنی جانشین FX790 که همون FX890 خودمون باشه! این پادشاه جوان هم به رسم «پسر کو ندارد نشان از پدر» بازم یه 65 نانومتری TSMC هست که تنها ویژگی های مهمش افزایش قابلیت های اتصالی ش به PCIe و افزایش (2 برابر) پهنای باند ارتباطی ش با پل جنوبی شه یعنی SB850 (از دو گیگ در FX790 به چهار گیگ در FX890)
در ضمن از 42 مسیر PCIe ی که FX890 بهش مجهزه، 32 تاش به صورت دو مسیر 16X یا چهارتا 8X با کارت گرافیک مرتبطه، یک مسیر 4X و 6 تا 1X هم به قطعات دیگه اختصاص پیدا خواهد کرد.
حالا بریم سراغ اون دسته از تراشه هایی که من عاشقشم! البته نیمه حرفه ای بودنش با من هیچ تناسبی نداره ها ولی من عاشق تراشه های G هستم! می دونید که این معمولا علامت وجود یه پرازنده ی گرافیکی داخل تراشه س که اکثر کاربرا رو از شر خرید کارت گرافیکی راحت می کنه!! GX890 هم جزء همون دسته از تراشه هاست!
خوب از روی اسمش معلومه که این تراشه جانشین کیه! هر چند این تراشه جزء نیمه حرفه ای ها طبقه بندی میشه و از جمع 22 مسير PCIe ش فقط یک مسیر 16X یا دو مسیر 8Xش مختص گرافیکه و خوب پردازنده ی گرافیکی ش همه ی کاربران بهینه پسند رو راضی نگه می داره! یه رادئون سری 4 (HD4000) یعنی HD4290 مثل خیلی از رفقاش یه شتاب ده سخت افزاری ویدئویی و ساپورت Stream که البته نگرانی شما رو از بابت DirectX 10.1 هم درک می کنه!
بریم سراغ یه مدل ارزون قیمت تر، 870 دقیقا مثل تراشه قبلی 22 مسیر PCIe و بازم دقیقا مثل تراشه ی قبلی فقط 16 تاش به کارت گرافیکی اختصاص پیدا کرده با این تفاوت که فقط یک مسیر 16X ارائه میده و قابلیت تقسیم به دو مسیر 8X رو از دست داده! این یعنی کراس فایر بی کراس فایر! ضمنا توجه داشته باشید که این تراشه GPU هم نداره و حواستون باشه که با گروه G اشتباه نگیریدش
فکر کنم دیگه لازم نباشه که تکرار کنم اینم مثل بقیه ی تراشه های سری 8 توسط رابط A-Link III ارتباط سریع 4 گیگابایتی با پل جنوبی داره...
آخر از همه برین سراغ ابتدایی ترین تراشه ی این رده یعنی G880، آره درسته، اینم یه پردازنده ی گرافیکی با سرعت پردازش پایین تر نسبت به پردازنده ی گرافیکی GX890 (رادئون HD4250) داره و البته همچنان شتاب دهنده ی ویدئویی و stream سرجاشونه!