PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رباعیات وحشی بافقی

mozhgan
03-28-2011, 05:08 AM
رباعیات وحشی بافقی

یارب که بقای جاودانی بادا کامت بادا و کامرانی باداهر اشربه‌ای کز پی درمان نوشی خاصیت آب زندگانی بادا
عشرت بادا صبح تو و شام ترا آغاز تو را خوشی و انجام تراشبهای ترا باد نشاط شب عید نوروز ز هم نگسلد ایام ترا
شد یار و به غم ساخت گرفتار مرا نگذاشت به درد دل افکار مراچون سوی چمن روم که از باد بهار دل می‌ترقد چو غنچه، بی‌یار، مرا
جان سوخت ز داغ دوری یار مرا افزود سد آزار بر آزار مرامن کشتنیم کز او جدایی جستم ای هجر به جرم این بکش زار مرا
از بهر نشیمن شه عرش جناب بنگر که چه خوش دست به هم داد اسبابگردید سپهر خیمه و انجم میخ شد سد ره ستون و کهکشان گشت طناب
اندر ره انتظار چشمی که مراست بی نور شد و وصال تو ناپیداستمن نام بگرداندم و یعقوب شدم ای یوسف من نام تو یعقوب چراست
آن سرو که جایش دل غم پرور ماست جان در غم بالاش گرفتار بلاستاز دوری او به ناخن محرومی سد چاک زدیم سینه جایش پیداست
پیوستن دوستان به هم آسان است دشوار بریدن است و آخر آن استشیرینی وصل را نمی‌دارم دوست از غایت تلخیی که در هجران است
شاها سربخت بر در دولت تست یک خیمه فلک ز اردوی شوکت تستگر خیمه‌ی چرخ را ستونی باید اندازه ستون خیمه‌ی رفعت تست
اکسیر حیات جاودانم بفرست کام دل و آرزوی جانم بفرستآن مایع که سرمایه‌ی عیش و طرب است آنم بفرست و در زمانم بفرست
شوخی که خطش آیه‌ی فرخ فالی است نادیدن آن موجب سد بد حالی استتا شمع رخش نهان شد از پیش نظر شد دیده تهی ز نور و جایش خالی است
جز فکر جدا شدن ز دلدارم نیست این صبر هراسنده ولی یارم نیستدندان به جگر نهادنی می‌باید اما چه کنم صبر جگر دارم نیست
مجنون که کمال عشق و حیرانی داشت مهری نه چو این مهر که میدانی داشتاین مهر نه عاشقی ست ، مهری ست که آن با یوسف مصر پیر کنعانی داشت
شاها سر روزگار پامال تو باد گردون ز کتل کشان اجلال تو بادهر صید مرادی که بود در عالم فتراک پرست رخش اقبال تو باد
شاها چو کمان قدر به فرمان تو باد چون گوی فلک در خم چوگان تو بادآن سینه پر داغ که خصمت دارد صندوقه تیرهای پران تو باد
صید افکنی مراد آیین تو باد عیوق شکارگاه شاهین تو بادهر سر که نه در پای سمند تو بود بر بسته به جای طبل برزین تو باد
شاها در جهان عرصه‌ی در گاه تو باد آفاق پراز خیمه و خرگاه تو باداین خیمه‌ی بی ستون که چرخش خوانند قایم به ستون خیمه‌ی جاه تو باد
جرم است سراپای من خاک نهاد لیکن بودم به عفو او خاطر شادای وای اگر عفو نباشد ، ای وای فریاد اگر جرم نبخشد ، فریاد
کوی تو که آواره هزاری دارد هرکس به خود آنجا سر و کاری داردتنها نه منم تشنه‌ی دیدار، آنجا جاییست که خضر هم گذاری دارد
وحشی که همیشه میل ساغر دارد جز باده کشی چه کار دیگر داردپیوسته کدویش ز می ناب پر است یعنی که مدام باده در سر دارد
گر کسب کمال می‌کنی می‌گذرد ور فکر مجال می‌کنی می‌گذرددنیا همه سر به سر خیال است ، خیال هر نوع خیال می‌کنی می‌گذرد
فریاد که سوز دل عیان نتوان کرد با کس سخن از داغ نهان نتوان کرداینها که من از جفای هجران دیدم یک شمه به سد سال بیان نتوان کرد
تیرت چو ره نشان پران گیرد هر بار نشان زخم پیکان گیرداز حیرت آن قدرت بخت اندازی مردم لب خود بخش به دندان گیرد
دل زان بت پیمان گسلم می‌سوزد برق غم او متصلم می‌سوزداز داغ فراق اگر بنالم چه عجب یاران چه کنم، وای دلم می‌سوزد
یارب که زمانه دلنوازت باشد ایام همیشه کار سازت باشدرخش تو سپهر و زین رخش تو هلال خورشید به جای طبل بازت باشد
می‌خواست فلک که تلخ کامم بکشد ناکرده‌ی می طرب به جامم، بکشدبسپرد به شحنه فراق تو مرا تا او به عقوبت تمامم بکشد
شاها به عداوت توکس یار نشد کاو در نظر جهانیان خوار نشدبا نشأه‌ی خصمی تو آنکس که بخفت در خواب شد آنچنان که بیدار نشد
آنان که به کویی نگران می‌گردند پیوسته مرا به قصد جان می گردنداز رشک نبات می‌دهم جان که چرا گرد سر هم نام فلان می‌گردند
آن زمره که از منطق ما بی‌خبرند سد نغمه‌ی ما به بانک زاغی نخرندزاغیم شده به عندلیبی مشهور ما دیگر و مرغان خوش الحان دگرند
مجنون به من بی سر و پا می‌ماند غمخانه‌ی من به کربلا می‌ماندجغدی به سرای من فرود آمد و گفت کاین خانه به ویرانه ما می‌ماند
ای چرخ مرا دلی ست بیداد پسند بیمم دهی از سنگ حوادث تا چندمن شیشه نیم که بشکند سنگ توام مرغ قفسم که گشتم آزاد ز بند
یا صاحب ننگ و نام می‌باید بود یا شهره‌ی خاص و عام می‌باید بودالقصه کمال جهد می‌باید کرد در وادی خود تمام می‌باید بود
در کوی توام پای تمنا نرود من سعی بسی کنم ولی پا نرودخواهم که ز کویت روم اما چه کنم کاین بیهده گرد پا دگر جا نرود
تا پای کسی سلسله آرا نشود او را سر قدر آسمان سا نشودباز ار نشود صید و نیفتد در قید او را به سر دست شهان جا نشود
در صید گهت که جان طرب ساز آید سیمرغ اسیر چنگل بازآیدهر جا که صدای طبل باز تو رسد سد مرغ دل از شوق به پرواز آید
ازدیده ز رفتن تو خون می‌آید بر چهره سرشک لاله گون می‌آیدبشتاب که بی توجان ز غمخانه‌ی تن اینک به وداع تو برون می‌آید
خوش آن که ره عشق بتی پیماید برخاک رهش روی ارادت سایدیک سو نظرش که غیر پیدا نشود دل در طرفی که یار کی می‌آید
تا شکل هلال گردد از چرخ پدید کز بهر در شادی عید است کلیدروز وشب عمر بی زوالت بادش مستلزم اجر روزه و شادی عید
نوروز شد و بنفشه از خاک دمید بر روی جمیلان چمن نیل کشیدکس را به سخن نمی‌گذارد بلبل در باغ مگر غنچه به رویش خندید
آهنگ سفر می‌کند آن ماه عذار ای جان که نفس گیر شدی ناله برآردر محملش آویز دلا همچو جرس وزناله و فریاد زبان باز مدار
یارب که در این دایره‌ی دیر مدار باشی ز چنان زندگیی برخوردارکایام شریف عیدش ار جمع کنند سد عمر ابد به هم رسد بلکه هزار
دانی شاها که مهر فرخنده اثر تحویل حمل نمود و بودش چه نظرتا روز نشاطت که به گلشن گذرد هرروز فزونتر بود از روز دگر
ای صیت معالجات تو عالم گیر و آوازه تو کرده جهان را تسخیریارب که جدا مباد تا عالم هست صحت ز تنت چو نور از بدر منیر
آن شمع که دوش بود تب تا سحرش صحت پی رفع تب در آمد ز درشتب از بدنش راه‌گریزی می‌جست فصاد جهاند از ره نیشترش
ای منشاء دانایی و ای مایه هوش بفرست از آن که تا سحر خوردم دوشبسیار نه ، کم نه، آن قدر بخش که من هشیار نگردم و نمانم مدهوش
ای جان و تنم مطیع و شوق تو مطاع رفتی و جدا زان رخ خورشید شعاعهیهات که جان وداع تن کرد و نداد چندان مهلت که تن شتابد به وداع
فن تو و سد هزار برهان کمال شغل من و یک جهان خیالات محالتو منزوی مدرسه‌ی عالی فضل من بیهده گرد راست بازار خیال
در نامه رقم ز خانه‌ای یافته‌ام وز عنبر تر شمامه‌ای یافته‌اماز شوق دمی هزار بارش خوانم گویی تو که گنج نامه‌ای یافته‌ام
تا کار جهان به کام کس نیست مدام عیش تو مدام باد و کار تو تمامدر مجلس عشرت تو غم خوردن دهر یارب که بود چو روزه در عید حرام
تا در ره عشق آشنای تو شدم با سد غم و درد مبتلای تو شدملیلی‌وش من به حال زارم بنگر مجنون زمانه از برای تو شدم
امشب همه شب ز هجر نالان بودم با بخت سیه دست و گریبان بودمقربان شومت دی به که همره بودی کامشب همه شب به خویش گریان بودم
از آبله‌ای تازه گل باغ ارم حاشا که شود طراوت روی تو کمنی جوهر حسن لاله است از ژاله نی زیور خوبی گل است از شبنم
ای آنکه به یکرنگی تو متصفم در بندگیت مقرم و معترفمبا «فاف» و «ر» و « الف ،ب » و «ه » ز کرم بفرست بدست «غین » و « لام» و « الفم»
تا کی ز مصیبت غمت یاد کنم آهسته ز فرقت تو فریاد کنموقت است که دست از دهن بردارم از دست غمت هزار بیداد کنم
رخسار تو ای تازه گل گلشن جان کز آبله شبنمی نشسته ست بر آنلاله ست ولی آمده با ژاله قرین ماهی‌ست ولی کرده به سیاره قران
تا بود چنین بود و چنین است جهان از حادثه دهر کرا بود امانبلقیس اگر به ملک جاویدان رفت جاوید تو مانی ای سلیمان زمان
خورشید که هست شمسه‌ی هفت ایوان خواهی که بگویمت که چون گشت عیانزد رفعت شاه خیمه بیرون از چرخ ماندش ز ستون خیمه بر چرخ نشان
در نفی رخت شمع شبی راند سخن روزش دیدم گرفته کنجی مسکنماننده‌ی عاصیی که در روز جزا با روی سیاه سر برآرد ز کفن
ای مدت شاهی جهان مدت تو در عید سرور خلق از دولت توگر عید تواند که مجسم گردد آید ز پی تهنیت خلعت تو
ای رفعت و شان فروترین پایه تو خوبی یکی از هزار پیرایه‌ی تواز بهر خدا سایه زمن باز مگیر ای سایه‌ی رحمت خدا سایه‌ی تو
خوش آن که شود بساط مهجوری طی در بزم وصال می‌کشم پی در پیمی‌جویمت آنچنان که مهجور وصال مشتاق توام چنان که مخمور به می
گر درخور مهرم احترامی بودی نزدیک توام قدر تمامی بودیمن می‌گفتم که عشق من تا به کجاست گر ز آنطرف از عشق مقامی بودی
ای کاش برات من براتی بودی کر مفلسیم خط نجاتی بودیبالله که آنچنان برایت می‌بود گر از طرف تو التفاتی بودی
در عهد معالجات تو بیماری بیکار شد از شیوه خلق آزارینی از پی آزار به سوی تو شتافت آمد که شکایت کند از بیکاری
گر با تو گهی نظر کنم پنهانی لازم نبود که طبع خود رنجانیمن بودم و دیدنی چو این هم منع است آن نیز به یاران دگر ارزانی
ای درگه تو عید گه روحانی در تهنیتت هم انسی و هم جانیاز لطف تو عیدیی طمع دارم لیک ترسم که توام طفل طبیعت خوانی