PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل در raid کردن دو هارد

Mahm00d
05-05-2015, 07:01 PM
سلام

درود خدمت تمامی کاربران و دوستان عزیز خودم

به یک مشکل در raid دو هارد در سیستم بر خوردم که چند روزی است باهاش درگیر هستم

دوستان من یک هارد یک ترابایت و یک هارد دو ترابایتو یک کیس HP z400 در اختیار دارم که می خواهم این دو هارد را Raid0 – Strip کنم
من از از کلیدهای ترکیبی Ctrl+i استفاده میکنیم تا وارد محیط Intel Matrix Storage Manager شوم و تنظیمات مربوط به raid شوم بعد برای ساختن Raid ها گزینه اول یعنی Create RIAD Volume را انتخاب می کنم سپس ابتدا یک نام برای Volume وسپس نوع Raid مورد نظر را Raid 0 انتخاب میکنیم تا به انتخاب دیسکها برسیم انتخاب دیسک ها گزینه ایی غیر فعال است سپس در قسمت بعد حجم دیسک ها نوشته می شود که به صورت پیش فرض باید ماکسیمم مقدار باشد
اما مشکلی که در اینجا وجود دارد در این بخش فقط حجم هارد دو تربایت من را شناسایی می کند؟!!!!!
و حجم هارد دیگر هیج!
حال من همین حجم را انتخاب کرده و گزینه yes را برای ساخت Raid می زنم و این حجم با نامی که انتخاب شده شناخته می شود
من از دوباره گزینه Create RIAD Volume را می زنم تا هارد دوم را با نامی دیگر انتخاب کنم اما با پیغام not enough available space to create a volume مواجه می شوم؟؟؟

تشکر...
:Şflower658Ş:

turk
05-05-2015, 08:27 PM
برای رید کردن باید دو هارد هم سایز باشد

Mahm00d
05-05-2015, 11:13 PM
تشکر ...

من بعد از مدتی فکر و خوندم مطلب ادمین جان حدس زدم که مشکل از یکی نبودنحجم هارد هاست چون در رید صفر اطلاعات نصف شده و بین دو هارد تقسیم می شود...
http://ariadl.ir/thread169660.html

تشکر turk (http://ariadl.ir/members/turk-132687/) عزیز...

راهکاری وجود ندارد که ا تربایت که نمی توان استفاده کرد استفاده کرد؟

حال اگر من از رید پنج استفاده کنم و سه هارد با حجم مختلف داشته باشم چی؟

Mohamad
05-05-2015, 11:48 PM
درود
محمود جان برای رید لطفا دستور زیر را توی run اجرا کن تا کنسول رید در سیستم عامل ویندوز برات باز بشه
diskmgmt.msc

اما قبل هر کاری مطلب زیر را کامل مطالعه کن
RAID - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/RAID)

در ضمن در کل رید نرم افزاری زیاد چیز جالبی نیست و دقیقا نمیدانم هدفت چیه ؟ ولی در کل اگر این وقت و البته بدتر از اون فکر و خیال زندگی بزاره قدم به قدم کار را با هم انجام میدیم ولی خودمم میدانم مثل همیشه کارهام نصفه میمانه

Mahm00d
05-06-2015, 01:01 AM
سلام بر ادمین بزرگ آقا محمد عزیز...
هدف من از رید کردن بدست اوردن سرعت بیشتر است...

اما نمی خواهم اینکار وابسته به سیستم عامل باشد و از رید و امکانتی که در مین بورد وجود دارد می خواهم استفاده کنم ؟

راستی وقتی از طریق Intel Matrix Storage Manager رید کردم آقا می توانم سیستم عامل های دیگر مثل لینوکس را نصب کنم؟
:^:

Mohamad
05-06-2015, 04:01 AM
حال من همین حجم را انتخاب کرده و گزینه yes را برای ساخت Raid می زنم و این حجم با نامی که انتخاب شده شناخته می شود
من از دوباره گزینه Create RIAD Volume را می زنم تا هارد دوم را با نامی دیگر انتخاب کنم اما با پیغام not enough available space to create a volume مواجه می شوم؟؟؟

درود
برای اینکه شما داری دو ترابایت را تو یک ترا جا میدی ! اگه پیام میداد فضا کافیه باید تعجب میکردی

سلام بر ادمین بزرگ آقا محمد عزیز...
هدف من از رید کردن بدست اوردن سرعت بیشتر است...

اما نمی خواهم اینکار وابسته به سیستم عامل باشد و از رید و امکانتی که در مین بورد وجود دارد می خواهم استفاده کنم ؟

راستی وقتی از طریق Intel Matrix Storage Manager رید کردم آقا می توانم سیستم عامل های دیگر مثل لینوکس را نصب کنم؟
:^:

رید در اکثر مواقع باعث کاهش سرعت میشه هر چند در این مورد بحث های زیادی شده روی ریدهای مختلف ولی اونچه در تجربه دیدم اکثرا کاهش سرعت بوده و محصوصا نوع نرم افزاری که به c[u و رم فشار زادی میاره
ما برای سیستم عامل از رید سخت افزاری و از نوع Raid 1 یا Mirror استفاده میکنیم و برای داده ها از نوع Raid 5 یا همون Parity که فکر میکنم بعنوان منطقی ترین گزینه باشه معمول استفاده میکنیم .
اما من توضیحات را سریع مینویسم و میرم :

وارد تنظیمات ماین برد میشیم (بازدن کلید del )
در این قسمت وارد قسمت Storage Configuration میشیم
در این مرحله Configure SATA as رو روی حالت رید قرار میدیم (لطفا توجه کنید ساعت 4 صبح است پس اگر غلط لملایی هست ببخشید چون کیبرد من کلا هیچ حرفی روش نیست و الان هم 6 ساعت یک ضرب مشغول کار بودم )
f10 و ذخیره و خارج میشیم ، توجه کنید که سرور مورد نظر بنده از Southbridge Chip و همان تکنولوژی که شما اسم بردید یعنی Intel Matrix Storage استفاده میکنه و تنظیمات فوق الزامی هستند
Ctrl+i را بزنید تا وارد تنظیمات Intel Matrix Storage Manager بشید
Create RIAD Volume را انتخاب کنید (میدانم بالا ودتان گفتید انتخاب کردید ولی نمیدانم پله پله مراحلی که گفتم را رفتید یا نه برای همین برای آموزش ناچارم غرض کنم)
ابتدا یک نام برای Volume وسپس نوع Raid مورد نظر را انتخاب میکنیم تا به انتخاب دیسکها برسیم، با زدن Enter صفحه دیسک ها و لیست دیسک ها باید باز بشه ( اگه باز نشد حتما من خوابم میامده و یک چیزی را جا انداختم :دی)
دیسک های مورد نظر را با دکمه Tab انتخاب میکنیم ، سمت چپ باید یک مثلث سبز بیاد و در آخر اینتر را بزنید
همانطور که خودت گفتید در این مرحله حجم ماکزیمم که پیش فرض هست را انتخاب میکنم و میرم
Create Volume را انتخاب میکنم ، اینجا سیستم اخطار میده که داری خانه خراب میشی و همه چی حذف میشه ولی خوب من محمد هستم و نترس
y را میزنم تا نشان بدم چقدر نترسم
برمیگردم همانجا که از اون اومده بودم :دی ، میبینم که یک Raid Volume با نام Boot Raid و نوع Raid1 (Mirror) که خودم انتخاب کرده بودم اضافه شده و میبینم که دیسک های انتخابی هم دیده میشه
هر ریدی جز رید 5 را انتخاب کرده باشید باید Strip Size فعال نشان داده بشه که برای مقادیری بین 4-128 KB قابل تنظیم هستش (خوابم میاد ولی برای کامپیوترها مولتی مدیا ماکزیمم را انتخاب میکنند فکر کنم البته )
حالا زمان نصب سیستم عامل فرا رسیده و ما قصد داریم بر روی دیسک حالا Raid شدمون Server 2012R2 نصب کنیم،( گفتم که من روی سرور کار مکنم )
ر مورد ویندوزهای8 و 2012 ما هیچ مشکلی نداریم اما اگر دوستان از ویندوزهای دیگری نظیر XP,7 خواستند استفاده کنند باید زحمت یک مرحله دیگر رو هم بخودشون بدن و اون چیزی نیست بجز ساخت درایور Raid، که اگر ویندوز دیگری بر روی این مادربرد یا سیستم دیگری با این مادر برد دارند میتونند این درایور رو بر روی USB ذخیره کنند و اگر نه باید سراغ فلاپی عزیز بریم !!!!!!!!!!!!!!!!!

نحوه ساخت Raid Driver در ویندوز :
DVD مادربرد رو در کامپیوتر قرار دهید
از منوی اصلی و در تب Make disk menu گزینه Intel ICH10R 32/64 bit RAID را انتخاب نمائید
با ادامه دادن مراحل و معرفی درایو USB کار را به اتمام برسانید
نحوه ساخت Raid Driver بدون سیستم عامل :
در تنظیمات سیموس اولویت رو با بوت شدن از DVD درایو قرار دهید
DVD مادربرد رو در کامپیوتر قرار دهید
Press any key to boot from the optical drive … هر کلیدی رو که دوست دارید بزنید
یک چیزی را مظورم دکمه هست فشار بده و تمام

حالا در هنگام نصب ویندوز :
در ویندوز XP هنگامی که پیغام press the <F6> key to install third-party SCSI or RAID driver رو در زیر صفحه مشاهده کردید F6رو بزنید و زمانی که select the SCSI adapter to install رو دیدید مطمئن بشید که Intel(R) SATA RAID Controller (Desktop ICH10R) رو انتخاب میکنید و باقی مراحل رو ادامه بدین
در ویندوز 7 کار راحت تره در خلال نصب Intel(R) SATA RAID Controller (Desktop ICH10R) رو انتخاب و مراحل رو دنبال کنید
و اما در سناریو خودمون از اونجا که بالاخره داریم مثلا Server 2012 اونم از نوع R2 نصب میکنیم باید یه فرقی بکنه دیگه
خود ویندوز Raid رو خواهد شناخت و اگر شما بجای دو دیسک مورد نظر یک دیسک با همون حجم مورد نظر دیدید یعنی کار به درستی انجام گرفته است در غیر اینصورت وقتی به این صفحه رسیدید با انتخاب گزینه Load Driver و معرفی درایو USB یا فلاپی با استفاده از Browse اجازه بدید تا درایور مورد نظر نصب شود وباقی مراحل نصب ویندوز رو دنبال نمائید.

اینجا هم سر بزنید

https://downloadcenter.intel.com/product/55005/Intel-Rapid-Storage-Technology-Intel-RST-

:Şflower658Ş: رسما غلط کردم این تاپیک را باز کردم :gah9::Şflower658Ş:

Mahm00d
05-08-2015, 12:00 AM
.....
رید در اکثر مواقع باعث کاهش سرعت میشه هر چند در این مورد بحث های زیادی شده روی ریدهای مختلف ولی اونچه در تجربه دیدم اکثرا کاهش سرعت بوده و محصوصا نوع نرم افزاری که به c[u و رم فشار زادی میاره
ما برای سیستم عامل از رید سخت افزاری و از نوع Raid 1 یا Mirror استفاده میکنیم و برای داده ها از نوع Raid 5 یا همون Parity که فکر میکنم بعنوان منطقی ترین گزینه باشه معمول استفاده میکنیم .
....
:Şflower658Ş: رسما غلط کردم این تاپیک را باز کردم :gah9::Şflower658Ş:
درود
تشکر ادمین جان...
چی جوری رید باعث کاهش سرعت میشه؟!!!
در رید صفر اطلاعات همزمان بین دور هارد تقسیم میشه و بر اساس قاعده باید سرعت دو برابر بشه ...!ugly4

:Şflower658Ş::Şflower658Ş::Şflower658Ş:

Mohamad
05-08-2015, 01:14 AM
درود
تشکر ادمین جان...
چی جوری رید باعث کاهش سرعت میشه؟!!!
در رید صفر اطلاعات همزمان بین دور هارد تقسیم میشه و بر اساس قاعده باید سرعت دو برابر بشه ...!ugly4

:Şflower658Ş::Şflower658Ş::Şflower658Ş:

درود
ببینید من نگفتم همیشه ولی گفتم اکثرا ، در رید 0 بله سرعت افزایش پیدا میکنه ولی ریسک آسیب دیتا هم افزایش پیدا میکنه چون هر کدام از هاردها ( دو یا چند هارد) که دچار نقص بشه کل دیتای همه هاردها از بین میره و در نتیجه ریسک از بین رفتن اطلاعات را داریم افزایش میدیم و توجه کنید که بر روی سرورها هدف اکثرا کاهش ریسک از بین رفتن اطلاعات به دلیل نقص و یا سوختن هارد هست ...
در مورد رید نرم افزاری هم که دیگه توضیح لازم نیست بدم چون میدانید فشار زیادی به رم و سی پی یو میاد
در ضمن رید یک کار هزینه بر هست و روی سیستم شخصی زیاد سرعت مهم نیست چون اگر شما سیستم عامل را روی هاردهای sas و یا حافظه های ssd ذخیره کنید سرعت خیلی بیشتر از رید خواهید داشت و حتی در هاردهای sata هم چون یک نفر استفاده میکنه باز سرعت قابل قبول هست برعکس سرورهای آنلاین که گاهی چندین هزار نفر دارند همزمان از اطلاعات روی هاردها استفاده میکنند ( همه این انواع هارد را جان خودم قبلا توضیح دادم ، یک جستجو گوگل هم زحمت کشیدم تو سایت گذاشتم :d: )