PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مروری کوتاه بر ویژگی های برنامه dism

Magsoud
12-14-2013, 12:36 PM
با توجه به سوالات متعددی که در طول یکی دو هفته گذشته در تاپیک های مختلف در رابطه با برنامه DISM مطرح شده
تصمیم گرفتم که در این تاپیک بطور مختصر خصوصیات و ویژگی های مختلف این قابلیت را توضیح هم.

این برنامه میتواند کار های مختلفی را در ویندوز های 7 و 8 و 8.1 انجام دهد که بعضی از آن ها عبارتند از:

__ اضافه کردن درایور های دلخواه به دی وی دی ویندوز و یا حذف درایور ها از دی وی دی ویندوز.
__ اضافه کردن آپدیت ها به دی وی دی ویندوز و یا حذف آپدیت ها از دی وی دی ویندوز.
__ عملیاتی کردن بعضی ویژگی های ویندوز در دی وی دی ویندوز و یا غیر عملیاتی کردن آن ها .
__ اضافه یا کم کردن بسته های زبان های مختلف و تنظیم زبان بین المللی.
__ نشان دادن درایور ها ، زبان ها وتنظیمات مربوطه ، آپدیت ها ، و ویژگی های موجود در دی وی دی.
__ تغییر دادن ورژن موجود ویندوز در دی وی دی به ورژن بالاتر.
__ وو....

فایل DISM در نصب معمولی ویندوز 7 داخل ویندوز وجود داشته و نیز در Windows AIK و Windows ADK هم وجود دارد.

قبلا" برای دادن تغییرات مختلف در دی وی دی ویندوز 7 از برنامه های زیر استفاده میشد:

ImageX
Pkgmgr
PEImg
Intlcfg

DISM تمام خواص فایل های بالا را داشته و با قدرت و کیفیت بهتری کار میکند.

برای اجرای دستورات DISM باید از elevated command استفاده کنیم. یعنی باید آن را با اجازه کاربری Administrator
اجرا کنیم.
برای اینکار میتوانید یکی از دو کار زیر را انجام دهید:

1. روی دکمه Start کلیک کرده در قسمت Run عبارت Cmd را تایپ کرده و سپس کلید های Shift+CTRL+Enter را
با هم فشار دهید.

2. روی دکمه Start کلیک کرده و عبارت cmd را تایپ نموده و سپس بعد از اینکه عبارت cmd در search box نمودار
شد ، روی آن کلیک راست کرده و گزینه Run as Administrator را انتخاب نمائید.

تذکر:
------
اگر Windows AIK را نصب کرده اید و میخواهید که با فایل DISM موجود در آن کار کنید باید در مسیر زیر گزینه
Deployment Tools Command Prompt را با اجازه کاربری Admin اجرا کنید:

Start > All Programs > Microsoft Windows AIK > Deployment Tools Command Prompt

یدینصورت که باید روی Deployment and Imaging Tools Environment کلیک راست کرده و بعد گزینه
Run as administrator را انتخاب کنید.

ادامه بحث در روزی دیگر

Magsoud
12-14-2013, 06:58 PM
یک نکته
----------
در جلسه قبل اشاره کردم که با نصب ویندوز 7 ، فایل DISM.exe در پوشه sysyem32 نصب میشود.در اینجا توضیحا"
اضافه میکنم که در ویندوز های 8 و 8.1 هم همینگونه است و با نصب این ویندوز ها ، ما فایل مورد نظر را خواهیم
داشت.
نکته قابل ذکر این است که من نمیدانم آیا فایل DISM.exe موجود در ویندوز های 8 و 8.1 با فایل DISM.exe موجود
در ویندوز 7 فرق دارند یا نه. چون مطلبی در این مورد پیدا نکردم ولی آنچه که مسلم است اینه که DISM.exe موجود
در ویندوز های 8 و 8.1 قابل استفاده در سیستم های زیر است:

Windows 7
Windows 8 ,8.1
Server 2012 R2 , 2012 , 2008 R2 , 2008 SP2
Windows PE 3.0 , 4.0 ,5.0

همانطور که در جلسه قبل گفتم ،این برنامه میتواند تغییرات زیادی در ایمیج های WIM انجام دهد. نکته قابل ذکر این
است که این برنامه میتواند اینکار ها را با فایل های VHD و VHDX هم انجام دهد ولی بنده تجربه ای در اینمورد ندارم.

در ادامه بحث صرفا" با توضیح دادن چند دستور پر استفاده این برنامه مطلب را تمام میکنم:

Mount کردن
=========
ما برای اینکه بتوانیم در یک ایمیج دخل و تصرف کنیم ، اول باید فایل های این ایمیج در محلی در اختیار ما قرار داشته
باشند.
بنابر این برای اینکه بتوانیم در فایل Install.WIM ویندوز های 7 و ببعد تغییرات مورد نظرمان را اعمال کنیم اول باید محتوای
این فایل را در جائی داشته باشیم.(توجه داشته باشید که محتوای این فایل حجم خیلی زیاد تری نسبت به خود فایل
داشته و گاها" حجم محتویات میتواند نزدیک به حدود 10 گیگا بایت هم باشد).

ما با این برنامه دو نوع میتوانیم یک ایمیج را Mount کنیم.
-----------------------------------------------------
1. میخواهیم به محتویات ایمیج دسترسی داشته و تغییراتی در آن ایجاد کنیم ، طوری که ایمیج نهائی دارای تغییرات
مورد نظر ما باشد. در این صورت از دستوری مشابه دستور زیر استفاده میکنیم

Dism /Mount-Image /ImageFile:C:\xxx\wim\Install.wim /index:1 /MountDir:C:\xxx\mount

پس از اجرای این دستور محتویات قسمت index:1 از فایل Install.wim (که در داخل پوشه C:\xxx\wim قرار دارد) به
داخل پوشه C:\xxx\mount کپی می شود.
حالا میتوانیم وارد پوشه C:\xxx\mount شده فایل ها یا پوشه هائی به محتویات این پوشه اضافه کرده و یا فایل هائی
را عوض کرده و یا حتی دیلیت کنیم.

تذکر:
--------
بعضی از دی وی دی های ویندوز فقط یک نوع ویندوز در داخلشان وجود دارد و بعضی دیگر ممکن است بیش از
یک نوع ویندوز داخلشان وجود داشته باشد.
یعنی یک فایل install.wim ممکن داخلش یک یا چند نوع ویندوز موجود باشد.
ما با اجرای یکی دیگر از دستور های DISM (که بعدا" خواهم گفت) ، میتوانیم بفهمیم که داخل این فایل Install.wim
چند نوع ویندوز وجود دارد.
توجه داشته باشید که ویندوز های موجود در داخل Install.wim دو تا مشخصه دارند: یکی نام ویندوز مثلا"
Windows 7 Ultimate و دیگری index ، مثلا" index1 و index2 و الی آخر.
اگر فقط یک ویندوز داخل install.wim وجود داشته باشد index:1 حساب خواهد شد.

در دستور بالا ، ما با نوشتن index:1 به برنامه گفتیم که ویندوز با index شماره 1 را Mount کند.
ولی میتوانیم دستور بالا را به صورت زیر با مشخص کردن نام ویندوز اجرا کنیم:

Dism /Mount-Wim /WimFile:C:\xxx\wim\install.wim /name:"Windows 7 Ultimate" /MountDir:C:\xxx\mount

توجه داشته باشید که اول باید نام یا ایندکس درست را بدانید و بعد یکی از دستورات بالا را اجرا کنید.

بعدا" بیشتر توضیح خواهم داد.

سهند
12-14-2013, 07:18 PM
ببخشید استاد اگه درست فهمیده باشم یعنی اگه پوشه ای که در داخلش ویندوز Mount شده رو باز کنیم و پوشه ای از یک برنامه پرتابل یا چیز دیگه ای که در رجیستری چیزی اضافه نکنه رو در داخل بوشهProgram Files ویندوزMount شده بذاریم بعد تموم شدن کار موقع نصب این ویندوز همون پوشه یا برنامه باهمون تنظیمات نصب میشه؟؟؟؟

Magsoud
12-14-2013, 07:28 PM
بله
البته پس از اینکه دستوری دادیم که تغییرات را اعمال کند (که بعدا" درموردش صحبت خواهم کرد).

سهند
12-14-2013, 07:48 PM
ببخشید استاد من هر کاری میکنم Mount کردنیه ارور میده

http://www.worldup.ir/images/wu1afexdeldhrp467knm.jpg (http://www.worldup.ir/)

Magsoud
12-14-2013, 08:06 PM
سهند عزیز
عیبی که شما با آن روبرو شدید ، عیبی است که صد ها نفر در صفحات مختلف وب گفته اند
بهر حال در پیغامی که در شکل مورد نظر شما دیده میشود اعلام کرده که کلیات مشکل در داخل فایل
C:\Windows\Logs\DISM\dism.log قرار داده شده . این فایل را آپلود کنید تا مطالعه کنیم

سهند
12-14-2013, 08:33 PM
ببخشید استاد من زیاد سوال میکنم دلیلشو تو پیام براتون میفرستم --اینم فایلی که گفتید اپلود کنم--http://www.worldup.ir/images/jzrmyq6jouhlxp7c2fh.rar

Magsoud
12-14-2013, 08:42 PM
سهند عزیز
شما بهتر بود صبر میکردید تا من دستورات مربوط به mount را تمام میکردم و بعد اقدام میکردید
اگر توجه میکردی می دیدی که مطلب کامل نشده و من تمام نکات این دستور را نگفته ام
....
بهر حال فعلا" دستور زیر را اجرا کرده و نتیجه را اعلام کن:

Dism /mount-wim /wimfile:C:\xxx\wim\Install.wim /index:1 /MountDir:C:\xxx\mount

سهند
12-14-2013, 08:45 PM
اوکی شد استاد ممنون داره mount میکنه ببخشید عجله کردم:ta4::^::ch0m:

Magsoud
12-15-2013, 01:36 PM
در جلسه قبل گفتم که یک ایمیج را دو نوع میشود Mount کرد.و گفتم نوع اول وقتی است که میخواهیم تعییراتی
که انجام میدهیم در ایمیج اعمال شود و دستورات اولیه مربوطه را شرح دادم.
ولی نوع دومی از Mount کردن هم داریم که به شرح زیر است

2. گاهی فقط میخواهیم محتویات داخل یک ایمیج را ببینیم و نمی خواهیم تغییراتی در آن ایجاد کنیم.که در اینصورت
دستور Mount را بصورت زیر بکار می بریم:

Dism /Mount-Wim /WimFile:C:\xxx\wim\install.wim /index:1 /MountDir:C:\xxx\mount /ReadOnly

با این دستور ایمیج بصورتی Mount خواهد شد که قابل تغییر دادن نباشد . یعنی در این حالت اگر هم ما تغییراتی در
آن بدهیم ، این تغییرات در ایمیج اعمال نخواهد شد.

توضیح مهم:
==========
در جلسه قبل در حین نوشتن آموزش گفتم که نمیدانم که آیا فرقی بین فایل DISM.exe موجود در ویندوز 8 و 7 وجود
دارد یا نه. چون من نتوانستم این مبحث را جائی پیدا کنم.
ولی دیشب اتفاقی افتاد که بنده متوجه حداقل یک فرق شدم.
دیشب کاربر محترم انجمن (سهند (http://www.ariadl.ir/member.php?u=136446) ) مقداری عجله کردند و قبل از تمام شدن شرح های بنده در مورد دستور Mount
آزمایش را شروع کرده و همانطور که در پست های بالا دیدید اعلام کردند که دستور داده شده کار نمیکند.

.......... و بعد من با مطالعه ایراد فوق و تجربه های قبلی خود در ویندوز 7 متوجه یک فرق اساسی در دستور DISM
موجود در ویندوز های 7 و 8 شدم که بشرح زیر است:

به دو سطر دستور زیر نگاه کنید . هردو دستور کار Mount کردن را با استفاده از فایل DISM انجام میدهند ولی
دستور سطر اول در ویندوز 7 کار کرده و دستور سطر دوم در ویندوز 8 قابل اجراست.

Dism /mount-wim /wimfile:C:\xxx\wim\Install.wim /index:1 /MountDir:C:\xxx\mount

Dism /Mount-Image /ImageFile:C:\xxx\wim\Install.wim /index:1 /MountDir:C:\xxx\mount

با مقایسه دو سطر دستور بالا فرق بین این دو را تشخیص خواهید داد.

دستور Unmount کردن
==============
ما پس از اینکه یک ایمیج را mount کرده و در آن تغییراتی انجام دادیم با دادن دستور زیر ، اول تغییرات انجام شده در
ایمیج به خورد ایمیج داده شده و سپس ایمیج جدید و تغییر یافته درست خواهد شد:

dism /unmount-wim /MountDir:C:\xxx\mount /commit

حالا اگر ایمیج را استفاده کنیم خواهیم دید که تغییرات ایجاد شده وجود دارند.

تذکر:
-----
با توجه به به بحث بالا در مورد دستور Mount ، مشخص است که دستور گفته شده در بالا برای unmount در ویندوز 7
صادق است که مطمئنا" دلیل را متوجه شده اید و میدانید در ویندوز 8 چه دستوری بدهید.

در جلسه بعد چگونگی اعمال تغییرات مختلف مثل اضافه کردن پک های مختلف به ایمیج و غیره را بحث خواهیم کرد.

Magsoud
12-15-2013, 08:39 PM
دستور Get-WimInfo
===========
بدیهی است که ما قبل از شروع به کار با ایمیج یعنی قبل از mount کردن ، لازم داریم بدانیم که اولا" آیا در داخل این
ایمیج فقط یک نوع ویندوز داریم یا بیشتر.
و دوم اینکه کدام نوع ویندوز (یا ویندوز ها ) داخل ایمیج موجود هستند.
برای دانستن این مطلب میتوانیم از دستور زیر استفاده کنیم:

dism /Get-WimInfo /WimFile:C:\xxx\wim\install.wim

با این دستور لیست ویندوز های موجود در فایل C:\xxx\wim\install.wim مثل شکل زیر مشخص خواهد شد:

http://www.worldup.ir/images/go53d97em5z6k80gebp.png (http://www.worldup.ir/)

همانطور که در شکل بالا ملاحظه میکنید بعد از اجرای دستور بالا ، برنامه اعلام کرده که این ایمیج حاوی 5 نوع ویندوز
زیر است:
Windows 7 STARTER ----------- (که با Index : 1 شناخته میشود).
Windows 7 HOMEBASIC -------- (که با Index : 2 شناخته میشود).
Windows 7 HOMEPREMIUM ---- (که با Index : 3 شناخته میشود).
Windows 7 PROFESSIONAL ---- (که با I ndex : 4 شناخته میشود).
Windows 7 ULTIMATE ---------- (که با Index : 5 شناخته میشود).

و همچنین حجم هر کدام از ویندوز های موجود هم مشخص شده است.
حالا ما میتوانیم انتخاب کنیم که می خواهیم روی کدام یک از این پنج نوع ویندوز کار کنیم.
بنا براین اگر فرضا" بخواهیم روی ویندوز 7 نوع ULTIMATE کار کنیم باید در هنگام mount کردن یا از نام
Windows 7 ULTIMATE و یا index:5 استفاده کنیم.یعنی دستور mount را باید بصورت یکی از دستور های زیر اجرا کنیم:

Dism /Mount-Wim /WimFile:C:\xxx\wim\install.wim /name:"Windows 7 ULTIMATE" /MountDir:C:\xxx\mount

Dism /mount-wim /wimfile:C:\xxx\wim\Install.wim /index:5 /MountDir:C:\xxx\mount

ما میتوانیم مشخصه های هر کدام از پنج نوع ویندوز بالا را هم بدست بیاوریم. فرضا" برای فهمیدن مشخصات ویندوز
index:5 (یا همان Windows 7 ULTIMATE) ، میتوانیم از دستور زیر استفاده کنیم:

dism /Get-WimInfo /WimFile:C:\xxx\wim\Install.wim /index:5

که همانطوریکه در شکل زیر می بینید اطلاعات دیگری از این دستور بدست آمده فرضا" در شکل زیر می بینیم که زبان
ویندوز مورد نظر انگلیسی آمریکائی (en-US) است.

http://www.worldup.ir/images/zxf50y1k8cvps448fx.png (http://www.worldup.ir/)

تا روزی دیگر

Magsoud
12-17-2013, 01:15 AM
Get-Drivers
===========
وقتی که ایمیجی را mount کردیم میتوانیم مستقیما" وارد پوشه mount شده و در جا های مختلف چیز هائی را
اضافه کرده و یا کم کنیم.
گاهی میخواهیم با استفاده از دستورات DISM ، آپدیت ها ، درایور ها و غیره را به ایمیج اضافه نمائیم.
ولی مسائلی در اینجا هست که باید توجه کنیم.

فرض کنید که میخواهیم درایور بخصوصی را به ایمیج اضافه کنیم.در این جا ممکن است که اصلا" نیازی به اضافه کردن
این درایور نباشد.
بخاطر اینکه ممکن است این ایمیج خودش این درایور را داشته باشد. که در اینصورت کار ما فقط وقت تلف کردن خواهد
بود.
در مورد آپدیت ها هم همینگونه است و همینطور در دیگر مورد ها.
پس چکار باید کرد؟
جواب خیلی ساده است . فرضا" ما بعد از اینکه یک ایمیج را mount کردیم ، میتوانیم با اجرای دستور زیر متوجه شویم
که چه درایور هائی داخل این ایمیج وجود دارند:

dism /image:C:\xxx\mount /Get-Drivers

برای مثال در آزمایش من اطلاعاتی مثل تصویر زیر ظاهر شدند.

http://www.worldup.ir/images/w74qh2fiognohx0vbt05.png (http://www.worldup.ir/)

همانطور که مشاهده میکنید معلوم شده که در این ایمیج فقط درایور های Printer وجود دارند.

Get-Features
=========
اگر در مثال بالا عوض عبارت Get-Drivers از عبارت Get-Features استفاده کنیم ، برنامه لیست امکانات داخلی این
ویندوز را مشخص خواهد کرد.
برای مثال برنامه بازی ورق Solitaire یکی از امکاناتی است که در داخل ویندوز 7 وجود دارد.

فرض کنیم که شما علاقه ای به این بازی ندارید و هیچوقت از آن استفاده نمیکنید. در اینصورت معلوم است که اصلا"
دوست دارید که این بازی در ویندوزتان نباشد.

خوب ، این کار خیلی راحت است ، کافی است که از دستور زیر استفاده کنید:

dism /image:C:\xxx\mount /Disable-Feature:Solitaire

Get-Packages
========
با استفاده از این سویچ ، برنامه لیست آپدیت های موجود در این ایمیج و نیز لیست پک های زبان و تعدادی دیگر از
موجودی های این ایمیج را نشان خواهد داد.

که در نتیجه با اطلاع از این مشخصه ها ما دوباره کاری نخواهیم کرد.

Get-Intl
=====
با استفاده از این سویچ ، برنامه لیست تنظیمات زبان این ایمیج را مشخص خواهد کرد.

توضیح نهائی
===========
امیدوارم که با توضیحات بالا توانسته باشم تا حدودی شما را با قابلیت های این برنامه
آشنا کنم.
مطلب زیاد است و حوصله و توان من پیرمرد کم.

لذا بقیه راه را باید خودتان همت کنید و طی نمائید.

موفق باشید.

سهند
12-17-2013, 08:02 PM
ببخشید استاد با چه دستوری وچگونه میتوان ورژن ایزوی نهایی ویندوز رو تغییر داد

Magsoud
12-17-2013, 08:58 PM
سهند عزیز
عرض کردم که بقیه راه را خودتان باید بروید
بهر حال در رابطه با سوالتان به لینک زیر مراجعه نمائید

http://systemscenter.ru/waik.en/html/f63c9a52-86e6-441f-8dd6-25f17f1e0789.htm

سهند
12-18-2013, 05:30 PM
ببخشید استاد با روشی که در مورد اضافه کردن اکسپلور شرح دادید ایا میشود دیگر نرم افزارها را نیز به این ایمیج اضافه کرد مثلا ShellToys -Microsoft.Security.Essentials

Magsoud
12-18-2013, 06:46 PM
سهند عزیز
1. قرار نیست که ما همه کار ها را با استفاده از dism انجام بدهیم.

2. اگر دستوری را با dism برای اضافه کردن فایلی دادی ، یا اضافه خواهد کرد و یا اعلام خواهد کرد که این فایل
را نمیتواند اضافه کند.

3. بهتر است آپدیت ها و درایور ها و امثال آن ها را توسط برنامه dism انجام داده و برای مابقی از برنامه های
دیگر استفاده نموده و یا با استفاده از SetupComplete.cmd (http://www.ariadl.ir/showthread.php?t=168730&p=330399#post330399) انجام دهی

Mahm00d
12-23-2013, 01:14 AM
سلام
دوستان در لینک زیر تمامی دستورات مربوط به dism برای ویندوز های Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2012 &R2 توضیح داده شده است
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh825258.aspx

با تشکر ویژه از استاد شیرین زبان عزیز که لطف کردند این تاپیک رو ایجاد کردند.
:^::^::^:

Magsoud
12-23-2013, 01:29 AM
و برای ویندوز 7 در لینک زیر

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff794593%28v=winembedded.60%29.aspx

Mahm00d
02-20-2014, 10:05 PM
سلام
با تشکر از استاد گرامی ...

استاد با اجازه می خوام مطلبی رو که خودم تست کردم به نوشته های این تاپیک زیبا اضافه کنم

نحوه ی اضافه کردن Microsoft .Net 3.5 به دی وی دی ویندوز 8 و 8.1:
همان جور که می دانید Microsoft .Net 3.5 به صورت پیش فرض در ویندوز 8 غیرفعال است و باید آنلاین نصب شود یا با استفاده از راهکار هایی به صورت آفلاین نصب شود

قبل از هر چیر لازم است بگویم من تمامی دستورات به صورت Bacht file استفاده کردم و فایل bat را در کنار dism ویندوز 8.1 انجام داده ام
============================
1-کل محتویات دی وی دی ویندوز 8 را در جایی استخراج کنید
2-با استفاده از دستور زیر و با توجه به توضیحاتی که استاد فرموند ایمیج پو شه ی استخراج شده را جایی mount کنید

Dism /Mount-Image /ImageFile:C:\...\sources\install.wim /index:1 /MountDir:F:\mount

3- با استفاده از دستور زیر Microsoft .Net 3.5 را به محتویات mount شده اضافه کنید

Dism /Image:F:\mount /Enable-Feature /FeatureName:NetFx3 /All /Source:C:\...\sources\sxs /LimitAccess

4- کار تمام است سپس فایل های mount شده را unmout کنید

Dism /Unmount-Image /MountDir:F:\mount /commit

Magsoud
12-18-2014, 06:02 PM
حذف زبان های مختلف توسط DISM
=====================
تذکر:
====
در سطور زیر فقط مراحلی را که امروز و دیروز عملا" در رابطه با موضوع مورد بحث انجام دادم ، شرح میدهم.
---------------
--------
1. پوشه ای بنام win7 در روت درایو D درست کنید.
2. دو تا پوشه دیگر بنام های image و mount داخل پوشه D:\win7 درست کنید.
3. فایل install.wim موجود در دی وی دی یا ایزوی ویندوز 7 را به داخل پوشه D:\win7\image کپی نمائید.
4. معمولا" دی وی دی های ویندوز 7 دارای یک یا چند نوع ویندوز هستند.ما اول باید بدانیم که در داخل فایل install.wim
که میخواهیم در آن تغییراتی بدهیم ، چند نوع ویندوز وجود دارند.
لذا دستور زیر را اجرا نمائید:

Dism /Get-WIMInfo /WimFile:D:\win7\image\install.wim >D:\Images.txt

با اجرای این دستور ، چند لحظه بعد فایلی متنی با نام Images.txt در روت درایو D درست خواهد شد.اگر این فایل را
باز کنید خواهید دید که در داخل آن نام و مشخصات کلیه ایمیج های موجود درون install.wim نوشته شده اند.
در تستی که بنده انجام دادم داخل فایل Images.txt اطلاعات زیر موجود بودند:

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 6.1.7600.16385

Details for image : D:\win7\image\install.wim

Index : 1
Name : Windows 7 STARTER
Description : Windows 7 STARTER
Size : 8,074,968,070 bytes

Index : 2
Name : Windows 7 HOMEBASIC
Description : Windows 7 HOMEBASIC
Size : 8,127,590,116 bytes

Index : 3
Name : Windows 7 HOMEPREMIUM
Description : Windows 7 HOMEPREMIUM
Size : 8,569,006,173 bytes

Index : 4
Name : Windows 7 PROFESSIONAL
Description : Windows 7 PROFESSIONAL
Size : 8,450,188,760 bytes

Index : 5
Name : Windows 7 ULTIMATE
Description : Windows 7 ULTIMATE
Size : 8,610,128,720 bytes

The operation completed successfully.

می بینید که در لیست مذکور مشخص شده که داخل فایل install.wim مورد استفاده بنده، چهار ورژن ویندوز با نام
های زیر وجود دارند:

Windows 7 STARTER
Windows 7 HOMEPREMIUM
Windows 7 PROFESSIONAL
Windows 7 ULTIMATE

5. حالا ما باید انتخاب کنیم که بین این چهار نوع ویندوز ، کدام یک را میخواهیم تغییرات بدهیم.که بنده در این مثال
نوع ULTIMATE را انتخاب کردم.
حالا بایستی دستور زیر را اجرا کنیم تا DISM ایمیج مربوط به ورژن Windows 7 ULTIMATE را mount کند:

Dism /Mount-WIM /WimFile:D:\win7\image\install.wim /Name:"Windows 7 ULTIMATE" /MountDir:D:\win7\mount

بعد از اینکه دستور بالا کارش تمام شد پنجره ای شبیه شکل زیر خواهید دید:

http://www.worldup.ir/images/x89vep4wh1kfq3ifu7tc.png (http://www.worldup.ir/)

6. حالا میشود انجام تغییرات را شروع کرد. در اینجا ما میخواهیم زبان های غیر لازم را از درون ایمیج حذف کنیم. ولی
در حال حاظر ما نمیدانیم که چه زبان هائی داخل این ایمیج وجود دارند. زبان ها هر کدام یک package محسوب میشوند
لذا دستور زیر را اجرا می کنیم:

dism /image:D:\win7\mount /get-packages >D:\packages.txt

بعد از اجرای دستور بالا فایلی متنی بنام packages.txt در روت درایو D درست خواهد شد که داخل آن نام و مشخصات
کلیه package های موجود در فایل Install.wim نوشته شده است.

در آزمایشی که بنده انجام دادم ، بعد از اجرای دستور بالا درون فایل متنی packages.txt محتویات زیر وجود داشتند:

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 6.1.7600.16385

Image Version: 6.1.7601.17514

Packages listing:

Package Identity : Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~x86~en-US~6.1.7601.17514
State : Install Pending
Release Type : Language Pack
Install Time : 4/12/2011 2:24 AM

Package Identity : Microsoft-Windows-Client-Refresh-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~x86~en-US~6.1.7601.17514

Package Identity : Microsoft-Windows-CodecPack-Basic-Package~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.7601.17514
State : Installed
Release Type : Feature Pack
Install Time : 11/20/2010 9:41 PM

Package Identity : Microsoft-Windows-Foundation-Package~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.7601.17514
Release Type : Foundation

Package Identity : Microsoft-Windows-IE-Troubleshooters-Package~31bf3856ad364e35~x86~en-US~6.1.7601.17514

Package Identity : Microsoft-Windows-IE-Troubleshooters-Package~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.7601.17514

Package Identity : Microsoft-Windows-InternetExplorer-Optional-Package~31bf3856ad364e35~x86~en-US~8.0.7601.17514

Package Identity : Microsoft-Windows-InternetExplorer-Optional-Package~31bf3856ad364e35~x86~~8.0.7601.17514

Package Identity : Microsoft-Windows-LocalPack-AU-Package~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.7601.17514
Release Type : Local Pack
Install Time : 4/12/2011 2:27 AM

Package Identity : Microsoft-Windows-LocalPack-CA-Package~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.7601.17514

Package Identity : Microsoft-Windows-LocalPack-GB-Package~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.7601.17514

Package Identity : Microsoft-Windows-LocalPack-US-Package~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.7601.17514
Install Time : 4/12/2011 2:28 AM

Package Identity : Microsoft-Windows-LocalPack-ZA-Package~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.7601.17514
Install Time : 4/12/2011 2:28 AM

Package Identity : Package_for_KB2534111~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.1. 0
Release Type : Hotfix
Install Time : 4/12/2011 2:16 AM

Package Identity : Package_for_KB976902~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.1.1 7514
Release Type : Update
Install Time : 11/20/2010 9:12 PM

The operation completed successfully.

7. همانطور که در متن بالا مشاهده میکنید ، در فایل متنی درست شده اسامی و مشخصات کلیه package های
موجود در ایمیج مورد بحث نوشته شده است.
اول باید package های مربوط به زبان را شناسائی کنیم.و سپس آن هائی را که نمیخواهیم با دستور زیر حذف کنیم.
متاسفانه خود بنده نتوانستم شناسائی کنم که بین اسامی package های موجود کدام یک را باید حذف کنم.

بهر حال برای حذف هر package میتوانیم با دستور زیر آن را حذف کنیم.
بافرض اینکه package با نام Microsoft-Windows-LocalPack-GB-Package~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.7601.17514
را میخواهیم حذف کنیم ، از دستور زیر استفاده میکنیم:

dism /image:D:\win7\mount /remove-Package /packageName:Microsoft-Windows-LocalPack-GB-Package~31bf3856ad364e35~x86~~6.1.7601.17514

اگر بخواهیم که چند package را با هم حذف کنیم ، میتوانیم دستور بالا را برای نام های دیگر هم زیر دستور بالا اضافه
نمائیم.

8. بعد از اجرای دستور بالا ، باید دوباره محتوای تغییر داده شده را ذخیره کنیم. برای این کار دستور زیر را اجرا می نمائیم:

DISM.exe /unmount-wim /mountdir:D:\win7\mount /commit

تذکر اینکه اگر بعد از اجرای مرحله 7 از کارمان منصرف شدیم و خواستیم هیچ تغییری در ایمیج مربوطه ذخیره نشود ،
میتوانیم دستور زیر را استفاده کنیم:

DISM.exe /unmount-wim /mountdir:D:\win7\mount /discard

حالا ایمیج حاصل (D:\win7\image\install.wim) قابل استفاده هست و میتوانیم آن را به دی وی دی ویندوزمان
اضافه کنیم.
موفق باشید.

سهند
02-16-2016, 08:33 AM
با سلام
استاد یه سوال
اگر بخواهیم نت فرم ورک رو هم به ویندوز اضافه کنیم ایا با این روش کار خواهد کرد
افلاین net4.6.1 رو دانلود وتبدیل به net4.6.1.cab کنیم
این فایل رو توسط چه دستوری باید به ویندوز اضافه کرد چون الان این فایلی که داریم یه فایلی هست که برای dism ویندوز شناخته شده هست و اگر این راه درست نیست
چطور میشود net رو به ایمیج ویندوز اضافه کرد ممنون

Magsoud
02-16-2016, 06:05 PM
اگر اشتباه نکنم نمیشود فرم ورک های بعد از ورژن 4 را به دی وی دی ویندوز اضافه کرد ، بهتر این است که دستوری
به دی وی دی اضافه کنی که سیستم بعد از پایان نصب (بعد از لاگ آن) اتوماتیک شروع به نصب این برنامه بکند.

تذکر اینکه من از جوابی که دادم مطمئن نیستم .

سهند
09-12-2017, 07:46 PM
استاد من یه پوشه دارم که داخلش تعدادی فایل bat هست که مثلا یکی برای Mount کردن یکی برای Add-Drivers یکی برای Add-Update یکی برای Add-IE11 وغیره که کار میکنند من توسط برنامه GetWaikTools فایلهای dism و imagex رو دانلود کردم حالا میخوام که اینا رو هم به این پوشه اضافه کنم بصورتی که بعد این لازم نباشه aik یا adk نصب کنم همه این دستورات با استفاده از dism و imagex داخل این پوشه استفاده بشه
یعنی توی دستورات کاری کنیم که از dism , imagex که ما در جایی ذخیره کردیم استفاده کنه
این هم نمونه دستورات مثلا فایل
Mount.bat

@echo off
Set WorkDir=%~dp0
dism /cleanup-wim
Rd /s /q Mount
timeout /t 2
dism /get-wiminfo /WIMFILE:.\Win\sources\install.wim
echo.
attrib -r %~dp0Win\*.* /s /D
echo.
echo ===============================================
echo.
color ac
SET /P index=Enter Index Number:
color 9a
MD Mount
DISM.exe /MOUNT-WIM /WIMFILE:.\Win\sources\install.wim /INDEX:%index% /MountDir:.\Mount

Magsoud
09-14-2017, 10:07 PM
شايد من درست متوجه منظور شما نشده باشم.ولي بهر حال خودم در روت درايو F پوشه اي بنام GImageX
دارم كه محتواي آن را در شكل زير مي بينيد:

http://worldup.ir/images/mzknq3p743pmuriisgx5.png (http://worldup.ir/)

در اين شكل دو تا پوشه بنام هاي Mount و Wim مشاهده مي نمائيد كه خالي هستند.

حال اگر بخواهم فرضا" فايل BOOT.WIM را mount كرده و سپس تغييراتي در آن داده و بعد unmount كنم
كافي است كه:
1. فايل BOOT.WIM را درون پوشه Wim كپي كنم

2. دو تا فايل Batch با نام هاي mount.cmd و unmount.cmd با محتواي زير درون پوشه GImageX درست
كرده و آن ها را بترتيب اجرا كنم:

mount.cmd
---------
imagex /mountrw F:\GImageX\Wim\BOOT.WIM 1 F:\GImageX\mount
pause
--------------------------
unmount.cmd
-----------
imagex.exe /unmount /commit F:\GImageX\mount
pause

نكته مهم
-----------
سهند عزيز، تنها كسي كه براي سوالات موجود جواب مي دهد بنده هستم.
و من مريض و خسته از تحمل درد هاي فراوان 24 ساعته جسمي و روحي هستم.
===============
بنابر اين اگر همزمان بيش از يك سوال چه در انجمن و چه در پيام پرسيده شود، بنده با وضعيت
جسماني ام بيشتر گيج خواهم ماند كه كدام را جواب دهم
و به احتمال زياد پس از انتخاب يكي از سوال ها براي جواب، سوال يا سوالات ديگر از ذهنم پاك شده و
بدون اينكه بخواهم شرمنده خواهم شد.

============
بنابر اين خواهشا" تا جواب يك سوال را دريافت نكرده ايد سوال ديگري چه در انجمن و چه توسط پيام
مطرح نفرمائيد تا بنده هم شرمنده نشوم.

سهند
09-14-2017, 10:24 PM
منظورمن اینه که
میشود که فایلهای لازم رو تو پوشه ای جمع کنیم مثلا فایلهایی که برای muent کردن وبقیه کار لازمه رو تویه پوشه بذاریم که پرت وپلا نباشند

Magsoud
09-14-2017, 11:47 PM
همانطور که توضیح دادم باید پوشه ای درست همانند پوشه بنده و با همان محتوا تهیه کنید.

سهند
09-15-2017, 08:32 PM
استاد با dism چطوری میشه رجیستری ویندوزهای موجود در Install.wim رو ویرایش کرد ایا چنین کاری امکانپذیر هست؟؟؟

Magsoud
09-16-2017, 07:58 PM
اينكه بخواهيم تغييراتي در رجستري داخل Install.wim يا هر جاي ديگري انجام بدهيم شدني بوده و خود
بنده هم سال ها قبل چندين مورد اين كار را انجام داده ام.
اين عمل را در اصطلاح كامپيوتر OffLine Registry Editting مي نامند.

در كل دادن تغييرات در رجستري همواره خطرناك است چون با كوچكترين اشتباهي امكان خراب شدن
سيستم عامل و بوت نشدنش وجود دارد.

بهر حال اگر بخواهيد ميتوانم چگونگي كار را توضيح دهم.
البته بايد به آرشيو كار هاي قايمي ام مراجعه كنم چون ديگر مثل زمان جواني، نميتوانم مسائل را در خاطرم
نگهداري كنم.

Magsoud
09-17-2017, 02:44 PM
فرض كنيد كه داريد با رجستري ويندورتان كار ميكنيد و بعد از اتمام كار سيستم را ري استارت مي نمائيد.
و بعد متوجه مي شويد كه ويندوز خراب شده و بوت نمي شود.

چون در اين مثال در اثر تغيير مشخصي در رجستري، سيستم خراب شده، لذا واضح است كه اگر ما بطريقي
بتوانيم به فايل هاي رجستري اين ويندوز دسترسي پيدا كرده و تغييرات داده شده در رجستري را حذف كنيم
سيستم درست خواهد شد.

اين كار ساده بوده و بروش هاي محتلفي قابل انجام است كه چند نمونه عبارتند از:

1. اگر كامپيوتر مالتي بوت باشد (يعني داخل اين كامپيوتر چند تا ويندوز نصب شده باشد) ، ميتوان توسط ويندوز
ديگر وارد سيستم شده و رجستري خراب شده را بروشي كه حواهم گفت تعمير كرد.

2. ميتوان هاردي را كه داراي ويندوز خراب شده هست،از كامپوتر درآورده و به كامپيوتر ديگري كه سالم هست
وصل نموده و بعد فايل هاي رجستري را تعمير كرد.

3. ميتوان توسط يك سي دي بوتيبل WinPE بوت كرده و تعميرات لازم را انجام داد.

در تمام مثال هاي بالا ، ما توسط يك سيستم ديگر، فايل هاي رجستري ويندوز خراب شده را دستكاري ميكنيم
كه همانگونه كه در جلسه قبل گفتم اين عمل را اصطلاحا" كار با رجستري در حالت OffLine مي نامند.

ولي در تمام حالات مختلف، اولين چيزي كه لازم داريم بدانيم اين است كه فايل هاي رجستري در كجا قرار دارند
كه بتوانيم آن ها را تغيير دهيم.

در ويندوز هاي ويستا و 7 و ببعد فايل هاي رجستري داخل پوشه زير قرار دارند (با فرض اينكه ويندوز در درايو C
نصب شده باشد) :

C:\Windows\system32\config

اين فايل ها كه بدون پسوند هستند، عبارتند از:

SAM
SYSTEM
SOFTWARE

و همچنين فايل ديگري با نام ntuser.dat كه در داخل پوشه پروفايل هر كاربر قرار دارد.

توجه داشته باشيد كه هر كدام از فايل هاي بالا مخصوص قسمتي از رجستري ويندوز هستند كه
در سطور زير مشخص كرده ام:

HKEY_LOCAL_MACHINE \SAM = %windir%\system32\config\SAM

HKEY_LOCAL_MACHINE \SYSTEM = %windir%\system32\config\SYSTEM

HKEY_LOCAL_MACHINE \SOFTWARE = %windir%\system32\config\SOFTWARE

HKEY_USERS \.Default = %windir%\system32\config\DEFAULT

HKEY_CURRENT_USER = %userprofile%\ntuser.dat

نمونه كار با اين فايل ها را در مثال زير مشاهده مي كنيد:

توجه داشته باشيد كه براي كار با رجستري در حالت OffLine برنامه هاي متنوعي درست شده ولي خود
فايل regedit موجود در خود ويندوز هم ميتواند اين كار را انجام دهد.
نمونه هائي برنامه هاي ساخته شده براي اين منظور عبارتند از:

PC Regedit
Registry Editor PE
Offline Windows Password & Registry Editor

مثال كار با رجستري در حالت OffLine
===================
با فزض اينكه ويندور بوت نميشود و توسط يك WinPE عادي بوت كرده و بالا آمده ايم بشرح زير عمل كنيد:

1. در خط فرمان عبارت regedit را تايپ كرده و كليد Enter را فشار دهيد تا صفحه Registry Editor نمايان
شود.
2. با فرض اينكه عيب ويندوز بگونه اي هست كه بايد اطلاعات فايل رجستري SYSTEM را تغييرات دهيم، اول
در سمت چپ عبارت HKEY_LOCAL_MACHINE را انتحاب كرده و سپس به منوي File رفته و گزينه
Load Hive را انتخاب بكنيد.

3. در صفحه اي كه باز ميشود به آدرس C:Windows\system32\config رفته و فايل system را انتخاب نمائيد.
4. پنجره ديگري باز شده و از شما خواهد خواست كه نامي براي قسمتي از رجستري كه انتخاب كرده ايد
بنويسيد.
در اين پنجره هر نامي كه ميخواهيد وارد كنيد (مثلا" عبارت ABCD يا هر نام ديگر دلحواهتان).

5. اكنون در پنجره رجستري ، در زير قسمت HKEY_LOCAL_MACHINE نام ABCD را كه در بالا نوشتيد بصورت
يك شاحه از رجستري خواهيد ديد.

6. حالا ميتوانيد با زدن روي علامت + جلوي عبارت ABCD به قسمت هاي مختلف آن دسترسي داشته و بطور
عادي تغييرات دلخواهتان را انجام دهيد.

7. بعد از اتمام كار كليد (عبارت ABCD ) را انتحاب كرده و سپس به منوي File رفته و گزينه Unload Hive را
انتخاب نمائيد. با اين كار تمام تغييراتي كه انجام داديد در رجستري مورد نظر اعمال خواهد شد.

حال رجستري را بسته و سيستم را ري استارت كنيد.با فرض اينكه بحاطر بوت نشدن ويندوز اين كار را انجام
داده باشيم و درست تغيير داده باشيم ويندوز مجددا" بوت شده و كار خواهد كرد.

نكته آحر:
=======
فرقي نميكند كه مطابق مثال بالا عمل كنيم يا اعمال بالا را در فايل هاي موجود داخل ايميج wim اجرا كنيم
نتيجه يكي هست.

گرچه من بهيچ وجه علاقه اي به آموزش دادن تغييرات در رجستري را دوست ندارم چون كوچكترين اشتباهي
خطر خرابي ويندوز بهمراه دارد، بهر حال مختصرا" گفتم و آرزو ميكنم مفيد بوده و موفق باشيد.

سهند
10-05-2017, 10:49 AM
استاد این دوتا دستور برای چیه وکجاها کاربرد داره ؟؟؟
من تو اینترنت اکثرجاها دیدم که در اخر دستورات unmount- یا
commit استفاده میشه !!!

/CheckIntegrity

/Append

Magsoud
10-15-2017, 06:41 PM
با عذر خواهي بابت تاخير در جواب ،بايد عرض كنم كه نميدانم چه مشكلي در شركتي كه از آن ايننرنت تهيه
ميكنم پيش آمده كه حدود دو هفته هست كه اولا" به سختي ميتوانم به اينترنت وصل شوم ، ثانيا" زود زود
اتصال قطع ميشود، و ثالثا" با اينكه هزينه اتصال حداقل 4 مگا را دريافت ميكنند، در اين دو هفته گذشته حداكثر
سرعت دريافتم 120 كيلو هست آن هم اگر در حين دانلود هيچ كار ديگري در صفحات وب انجام ندهم. ووو....

============
تذكر:
-----
توجه داشته باشيد كه فايل DIDM.exe موجود در ورژن هاي مختلف ويندوز با هم فرق دارند.لذا ممكن است
نكته اي را در رابطه با DIDM مطالعه كنيد ولي در عمل با اشكال روبرو شويد.چون قابليت هاي DIDM هاي
موجود در هر ورژن از ويندوز باهم فرق دارند و ظاهرا" DIDM موجود در ويندوز 10 كامل ترين باشد.
لذا موقع مطالعه بايد دقت كنيد كه مطلب در رابطه با DIDM كدام ورژن از ويندوز است كه با اشكال مواجه
نشويد.

در مورد دستورات unmount و commit
====================
ما براي اينكه بتوانيم در ايميج مورد نظرمان ( معمولا" install.wim) تغييراتي بدهيم، اولين قدم اين است كه
به محتواي فايل ايميج (مثلا" install.wim) دسترسي داشته باشيم.
و همانگونه كه ميدانيد براي داشتن دسترسي به مختويات مورد بحث از دستور mount-wim استفاده كرده
و اين دستور محتويات ايميج را به داخل پوشه اي كه ما تعيين مي كنيم، كپي ميكند.

حالا ما ميتوانيم تغييرات مورد نظرمان را انجام بدهيم. و وقتي كه كارمان تمام شد ضرورت دارد كه دو تا كار
انجام شود و آن اينكه به برنامه دو تا دستور بدهيم: دستور unmount-wim و دستور commit

اگر ما فقط دستور unmount-wim داده و از دستور commit استفاده نكنيم، برنامه فقط فايل هائي كه داخل
پوشه مورد نظر ما كپي كرده بود را پاك كرده و هيچكدام از تغييراتي كه ما اعمال كرديم انجام نخواهد شد.

ولي اگر همراه دستور unmount-wim دستور commit را هم اضافه كنيم، برنامه تمام نغييراتي را كه ما انجام
داديم را به ايميج install.wim اعمال خواهد نمود.

بنابر اين استفاده از دستور commit براي ذخيره نمودن تغييرات انجام شده الزامي هست.

دستورات CheckIntegrity و Append-Image
========================
بنده در رابطه با ويندوز هاي 8 و 10 تجربه هاي خيلي اندكي دارم چون ويندوز هاي 7 به بعد را دوست نداشته
و از آن ها استفاده نميكنم. لذا چون اين دستورات بيشتر در ويندوز هاي 8 و 10 مصرف دارند، مسلما" اطلاعات
بنده در رابطه با اين دو تا دستوركم هست.

توجه داشته باشيد كه ظاهرا" ويندوز هاي 8 و 10 اين ويژگي را دارند كه اگر بهر علتي فايل هاي سيستمي
آن ها اشكال دار شوند، يكي از راههاي برطرف كردن عيب استفاده از فايل Install.wim موجود در دي وي دي
ويندوز است.

مسلم است كه براي استفاده از فايل Install.wim از فايل DIDM.exe استفاده مي شود. حال با توجه به نكات
گفته شده، ببينيم كه موارد استعمال اين دو تا دستور چيست

دستور CheckIntegrity
----------------------
همراه دستورات (capture و unmount و export و commit) استفاده شده، فايل wim مورد استفاده را ميگردد
كه مطمئن شود سالم بوده و اشكالي ندارد. و اگر ببيند كه فايل wim مورد استفاده اشكال دار است، از ادامه كار
فايل DISM جلوگيري ميكند.

بصورت خلاصه ميشود گفت كه استفاده از اين دستور باعث مي شود كه مطمئن بشويم كه ايميجي كه درست
كرديم سالم است و ميتوانيم آن را در جا هاي ديگر استفاده كنيم..

دستور Append-Image ظاهرا" براي اضافه كردن ايميج هاي ديگر به فايل ايميج wim استفاده ميشود.

سهند
10-15-2017, 10:04 PM
استاد من یه insall.wim ویندوز 7 رو mount کردم ومیخواهم یکسری تغییرات رو که بصوت یه فایل bat هست از طریق کلید رجیستری زیر اجرا کنم

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\RunOnce]
"install"="C:\\test.bat"

ولی این شاخه رجیستری در ویندوز مونت شده موجود نیست و تا نصب نشه این شاخه درست نمیشه
بجاش از شاخه زیر استفاده کردم یعنی فایل SOFTWARE رو لود کردم بعد دستور اجرا رو بهش اضافه نمودم بعد انلود کردم

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\RunOnce]

ولی موقع نصب کارنکرد یعنی به HKEY_CURRENT_USER اضافه نشد سوالم اینه که من در کدوم فایل باید این دستور رو اضافه کنم که موقع نصب این دستور موجود باشه

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\RunOnce]

Magsoud
10-17-2017, 09:18 PM
من نميدانم فايل bat مورد نظر شما چكار بايدبكند. اگر قرار است كه تعدادي برنامه نصب كند بهتر است كه
آن را توسط فايل SetupComplete.cmd اجرا كنيد.

ولي اگر قرار است كه تنظيماتي در رجستري انجام دهد يك روش اين است كه آن را درون پوشه Startup
(داخل پوشه استارت) قرار دهي كه هنگام Logon ويندوز اجرا شود.

سهند
10-18-2017, 08:14 AM
استاد توی این پوشه startup ایا یکبار فقط اجرا خواهد شد یانه ؟؟؟
چون من میخوام فقط یکبار اجرا شود بعدپاک شود وکارهایی که این فایل قرار هس انجام دهد تنظیماتی در رجیسری هست

Magsoud
10-18-2017, 08:49 PM
در انتهای فایل batch دستور بده که فایل batch پس از اجرا خودش را دیلیت کند