PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : امتحان منبع تغذیه کامپیوتر ( Computer power supply )

Magsoud
04-20-2012, 05:05 PM
بنام دوست

نمیدانم تا حالا با با کامپیوتری که اصلا" روشن نمیشود روبرو شده اید یا نه.
در این موارد اولین قطعه سخت افزاری که باید امتحان بشود منبع تغذیه کامپیوتر است.

ولی نکته اینجاست که منبع تغذیه کامپیوتر قطعه ای هست که اگر نمونه سالم آن را هم مستقیم به برق وصل کنید
روشن نخواهد شد!!!
بله واقعیت دارد و سازندگان آن را بهمین وضعیت طراحی کرده اند.
امروز میخواهم خیلی مختصر طریقه روشن کردن و آزمایش آن را توضیح دهم.

منبع تامین برق کامپیوتر بطور مختصر PSU نامیده میشود ( power supply unit). من از لپ تاپ ها اطلاعی ندارم ولی در
کامپیوتر های خانگی ، این قطعه توسط کابل ویژه ای به مادر بورد کامپیوتر وصل میشود..
در حال حاضر در رابطه با PSU ها با دو نوع کابل روبرو هستیم: کابل های 20 پین که قدیمی تر هستند و کابل های 24 پین.
در شکل پیوست تمام مشخصات این دو نوع کابل نشان داده شده است و بنده قصد توضیح آن ها را نداشته و فقط
میخواهم طریقه آزمایش آن را برای اینکه بدانیم سالم است یا نه توضیح دهم.

PSU را اگر به برق وصل کرده و کلید روشن را بزنید هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و روشن نخواهد شد.زیرا خاصیت منابع
تغذیه کامپیوتر بدینصورت است که وقتی به مادر بورد وصل شوند، و بعد ما کامپیوتر را روشن میکنیم ، اول یک تست
هایی انجام شده و سپس اگر نتیجه تست OK بود، در آنصورت از مادر بورد ، سیگنال سالم بودن به منبع تغذیه ارسال
شده و سپس منبع تغذیه روشن میشود.
یعنی اگر اشکالی در مادر بورد باشد دیگر سیگنالی به منبع تغذیه نخواهد رفت که آن را روشن کند.

با شرح مختصر بالا ، وقتی می بینیم کامپیوتر اصلا" عکس العملی نشان نمیدهد دوحالت خواهیم داشت:

1. مادر بورد یا قطعه ای در مادر بورد خراب است.
2. خود منبع تغذیه خراب است یا سوخته.

در این موارد برای امتحان کردن بصورت زیر عمل کنید:
1. کابل برق منبع تغذیه را از مادر بورد جدا کنید.
2. منبع تغذیه را روشن کنید.
3.در کابل های نوع 20 پینی پایه های 14 و 13 و در کابل های نوع 24 پینی پایه های 16 و 15 را بهم وصل نمایید.

با این کار اگر منبع تغذیه روشن شد سالم است و گرنه معیوب و یا سوخته.

البته موارد دیگری هم بعد از این مرحله وجود دارد که نوع عیب را میتوانید مشخص نمایید ( در صورت خرابی) که بنده
قصد توضیح آن ها را ندارم
10573

S.M.P
04-20-2012, 05:16 PM
سلام
خسته نباشیدhttp://forum.p30ask.com/images/smilies/smilies-azardl%20(182).gif
مدتی پیش یه مشکلی مثل این برام پیش اومد و تا کامپیوتر روشن میشد > سریع خاموش میشد ؟ هر چی فکر کردم > دیدم برام قابل درک نیست که چرا اینطوریه ؟ تا فهمیدم که کلید خاموش و روشن خود پاور مشکل داره و وقتی بر روی روشن میزارم و فشارش میدم و یه چوب کبریتی بغلش میزارم کامپیوتر بدون هیچ مشکلی روشن میشه ولی وقتی اون چوب کبریت رو برمیدارم > کلید خاموش و روشن درست عمل نمیکنه و کامپیوتر خاموش میشه ؟

البته روی مادر بورد من چهار تا ال ای دی کوچیک هست که وقتی استارت میخوره هر چهار تا روشن میشه ولی روش نوشته شده سی پی یو 1 و 2 و 3و 4 که فکر میکنم برای نمایش سی پی یو و هسته های اون هست .کمی کمک میکنه برای اینکه بفهمم برق در مادربورد جریان داره !

البته یه رم ریدر هم دارم که به محض روشن شدن پاور > لامپ روی اون که در جلوی کیس قرار داده شده روشن میشه و من تا اینجا میفهمم که پاور داره برق خودش رو به سیستم میرسونه :دی
یه تجربه در این مورد بود خواستم بگم :دی