PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونه سرعت فن لپتاپ را زیاد کنم؟

turk
03-04-2012, 11:51 PM
می خوام سرعت فن رو زیاد کنم و از حالت اتوماتیک به حالت همیشه روشن تغییر بدم اما:
بایوس جایی برای این تنظیمات نداره.
نرم افزار speed fan 4.44 هم کار نداد.
حالا موندم ؟! :khaste:

هر راهی بلدید خوشحال می شم بدونم

مر30

S.M.P
03-05-2012, 12:06 AM
سلام
شما چرا میخوای این کار رو بکنی . سیستم هر وقت نیاز داشت دور فن رو زیاد میکته و هر وقت هم نیاز نداشت دور فن رو> روی کم تنظیم میکنه تا بازدهی سیستم بالا بره . چه نیاز به تغییر هست . مادربردتون چی هست .؟

turk
03-05-2012, 01:32 AM
سلام
شما چرا میخوای این کار رو بکنی . سیستم هر وقت نیاز داشت دور فن رو زیاد میکته و هر وقت هم نیاز نداشت دور فن رو> روی کم تنظیم میکنه تا بازدهی سیستم بالا بره . چه نیاز به تغییر هست . مادربردتون چی هست .؟

بنابر یکسری دلایل و شرایط محیطی و کاری میخوام اینکارو انجام بدم تا :

سلامت قطعات تضمین شه.
پرفورمنس موزد نظر در لود بالا داشته باشم.
جسارت نشه یه وقت ولی خواهشا کسایی که راهی بلدند کمک کنند و از تکرار چیزی که خودم گفتم و توضیح دوباره ی اون واسه خودم چیزی عاید من نمی شه.

(سیستم هر وقت نیاز داشت دور فن رو زیاد میکته و هر وقت هم نیاز نداشت دور فن رو> روی کم تنظیم میکنه) === همون حالت اتوماتیک هستش که خودم گفتم.

ضمنا مادر برد هم dell برای سری XPS 15 اگه کمکی می کنه

turk
03-05-2012, 12:55 PM
کسی نبود؟!

hossenf
03-05-2012, 02:20 PM
برو یکی از سایت های زیر ، اونجا احتمالا خیلی زود و خوب جوابتو بگیری! البته احتمالا داخلش سرچ هم بکنی یه چیزایی پیدا کنی،

Overclock.net - An Overclocking Community (http://www.overclock.net/)

EXTREME Overclocking Forums - Learn To Overclock Your PC Hardware (http://forums.extremeoverclocking.com/)

قبلا در همین سایت ها مطالب زیادی را در باره فن و ... دیدم!الان متاسفانه وقت ندارم!

turk
03-11-2012, 05:26 PM
سایت های توصیه شده توسط hossenf (http://forum.p30ask.com/members/hossenf-130043/) ( والبته بسیاری سایت مشابه دیگه ) رو هم دیدم متاسفانه تا این لحظه راهی نیافته ام :blataklif:
تنها راهی که به ذهنم می رسید و هنوز هم می رسه :d: فلش زدن بایوس با بایوس های بورد اینتل هستش .
استدلالم اینه که چون چیپ ست ها مال اینتل هستش این کار می تونه به آنلاک بایوس و دسترسی به تنظیمات فن منجر بشه حالا از اساتید یه سوال دارم :

1) آیا اینکار عملی خواهد بود؟ ( از نظر تئوریک ) و اگر بله مشکلاتی خواهد داشت یا نه؟ اگه اره چه مشکلاتی؟
2) در فروم ساپورت دل گفتند با این کار هم ویندوز اورجینال رو از دست میدی ( که به درک ) و هم دیگه نمی تونی از بایوس دل استفاده کنی ، نظر شما چیه ؟ چرا نمی شه دوباره از بایوس دل استفاده کرد؟ چرا این کار واسه پی سی ها متداول و امکان پذیره؟

مشخصات مادربرد:

Model 00YWG2 (U2E1)
Version A08
---------------------------------
Chipset Vendor Intel
Chipset Model DMI Host Bridge
Chipset Revision 11
Southbridge Vendor Intel
Southbridge Model HM57
Southbridge Revision 06

H_F_G
03-11-2012, 07:05 PM
جسارت نشه یه وقت ولی خواهشا کسایی که راهی بلدند کمک کنند و از تکرار چیزی که خودم گفتم و توضیح دوباره ی اون واسه خودم چیزی عاید من نمی شه.

سلام
من راهی بلد نیستم ولی خوب نتونستم جلوی خودم رو بگیرم و این رو نگم،

کارایی سیستم باکاهش دما بالا نمیره تنها قسمتی که گرما براش ضرر داره سی پی یو هست، اجزای سازنده کامپیوتر نیمه رسانا هستند و نیمه رسانا هم در دمای بالاتر بهتر کار میکنه، البته این دما نباید از یه حد معمول بیشتر بشه، گرما برای سیستم اونقدر هم که شما فکر میکنی مضر نیست اگر این طور بود خود سازنده میتونست کارایی فن رو بیشتر کنه، اون لپتاپی که توی دست شماست حاصل ساعت ها تست در آزمایشگاه های پیشرفته هست، انواع دماها رو تست و آزمایش کرده و بعد به دست شما رسیده، برای اینکه ببینی کاهش دما از یه حد بیشتر کارایی سیستم رو پایین میاره میتونی یه آزمایش خیلی ساده انجام بدی:

لپتاپ رو چند ساعت پشت پنجره بذار و بعد یه موس و کیبورد وایرلس بهش وصل کن و بعد خودتون از داخل خونه باهاش کار کنید و ببینید که کاراییش زیاد میشه یا کم، شما هر چقدر که فن رو هم روشن نگه داری آیا میتونی از این دما هم پایین تر ببری؟

و نکته دومی که به نظرم حائز اهمیته اینه که اگر به جای یک فن دو فن داشته باشیم، این کارایی به اندازه افزایش یک گیگ رم نخواهد بود، شما اگر میخوای کارایی سیستم رو بالا ببری رم رو ارتقا بده به اندازه چندین فن در افزایش کارایی تاثیر میگذاره.

turk
03-11-2012, 08:56 PM
مرسی از اینکه وقت گذاشتین و پاسخ دادین و صد البته که فرمایش شما کاملا صحیح هست اما همونطور که خود شما هم فرمودین:

دما نباید از یه حد معمول بیشتر بشه
هر چند نسل i7 ها بطور کلی پردازنده های گرمی هستند اما دمای 85 - 90 چندان برای این پردازنده معقول به نظر نمی رسه !
تا جایی که حافظه ام یاری می کنه خود کمپانی اینتل 100 الی 106 را ماکزیمم اعلام کرده

و در مورد اینکه

سازنده میتونست کارایی فن رو بیشتر کنه، اون لپتاپی که توی دست شماست حاصل ساعت ها تست در آزمایشگاه های پیشرفته هست، انواع دماها رو تست و آزمایش کرده و بعد به دست شما رسیده

باید عرض کنم بنده در همون سرچ های ابتدایی به موارد بسیار زیادی در ارتباط با اور هتینگ رسیدم واسه این مدل ( اسم مدل رو نزده اتو کامپلیت گوگل یاد داغ کردن میوفته :d:)

لپتاپ رو چند ساعت پشت پنجره بذار و ...
به کرات مجبور به این کار میشم آخریش همین دیروز بود .

در مورد کارایی و افزایش اون هم باید بگم سیستم کانفیگ فوق العاده ای داره 6 گیگ رم کار ما رو راه می اندازه اما فعلا به دلیل گرما از همینم استفاده ی کاملی نداریم.

همچنان منتظر پاسخ هایتان برای سوالات پرسیده شده در پست بالایی ام هستم

این موضوع همزمان در فروم فارسی هات اور کلاک و 3 فروم خارجی و یک فروم ترک در حال پیگیری هستش
آدرس در هات اور کلاک:
مشکل دمای بالا و عدم امکان کنترل فن در XPS 15 l501x - HotOverclock.com Forums (http://forums.hotoverclock.com/showthread.php?p=158823)

borhan_3010
03-11-2012, 09:29 PM
سلام
من لپ تاپ ندارم که بتونم تو این زمینه مشاوره دقیق بدم ولی اگه لپ تاپ ات خیلی داغ میکنه می تونی از پایه های خنک کننده استفاده کنی! رو این موضوع هم فکر کن می تونه مفید باشه!

http://www.gooyait.com/uploads/852.jpg

خنک کننده های کامپیوتر (http://www.gooyait.com/1389/05/14/pc-cooling.html)

3adegh
03-11-2012, 09:29 PM
سلام
ببین این برنامه به کارت میاد؟
Download TThrottle 5.50 Beta / 5.10 Free - Measure the Processor & Gpu (CUDA) temperature. - Softpedia (http://www.softpedia.com/get/Tweak/CPU-Tweak/TThrottle.shtml)
خودم تست نکردم

turk
03-12-2012, 03:07 PM
borhan_3010 (http://forum.p30ask.com/members/borhan_3010-132211/) و 3adegh (http://forum.p30ask.com/members/3adegh-132534/) عزیز از هر دوی شما به خاطر پاسخ و راهنمایی ممنونم.

در مورد پایه های خنک کننده یا کول پد ، در حال حاضر از کول پد استفاده می کنم اما تاثیر چندانی نداره !
بطور کلی تاثیر کول پد ها علاوه بر مشخصات فنی خود کول پد به دیزاین لپ تاپ و دریچه ها ی ونتیلِیشن و نیز میزان انطباق این دو بستگی داره.

برنامه ی معرفی شده توسط صادق خان رو هم تست کردم اما همونطور که انتظارش رو داشتم نتیجه ای نداد و پس از 35 دقیقه تست پروسسور که اونو تو حالت اور لود قرار داد باز نتونست. یه نکته ای که در مورد این برنامه واسم جالب بود اقدام به آپدیت برنامه بود .

10294

بطور کلی این برنامه و برتامه هایی از این قبیل چون نمی تونن اطلاعات مربوط به فن رو دریافت کنند ( چون یه بابایی تو کارخونه ی دل یه بایوسی رو لپ تاپ چپونده که نتونن :gham714: ) کار نمیدن . شاخشون دیگه speed fan بود .

دوستان و اساتید سفت افزار :

تنها راهی که به ذهنم می رسید و هنوز هم می رسه :d: فلش زدن بایوس با بایوس های بورد اینتل هستش .
استدلالم اینه که چون چیپ ست ها مال اینتل هستش این کار می تونه به آنلاک بایوس و دسترسی به تنظیمات فن منجر بشه حالا از اساتید یه سوال دارم :

1) آیا اینکار عملی خواهد بود؟ ( از نظر تئوریک ) و اگر بله مشکلاتی خواهد داشت یا نه؟ اگه اره چه مشکلاتی؟
2) در فروم ساپورت دل گفتند با این کار هم ویندوز اورجینال رو از دست میدی ( که به درک ) و هم دیگه نمی تونی از بایوس دل استفاده کنی ، نظر شما چیه ؟ چرا نمی شه دوباره از بایوس دل استفاده کرد؟ چرا این کار واسه پی سی ها متداول و امکان پذیره؟

مشخصات مادربرد:

Model 00YWG2 (U2E1)
Version A08
Chipset Vendor Intel
Chipset Model DMI Host Bridge
Chipset Revision 11
Southbridge Vendor Intel
Southbridge Model HM57

Southbridge Revision 06

hossenf
03-12-2012, 03:56 PM

1.تا جایی که میدونم امکان داره!
2.ویندوز اورجینال که خودت گفتی به درک!! به فرض این که دیگه از بایوس دل نشه استفاده کرد، آیا بایوس دل برای شما امکانات خاصی را ایجاد میکنه که احساس نیاز به بازگشت کنی؟!( در ضمن معمولا روش هایی برای بازگشت هست)
pc ها ی معمول که ما داریم به صورت پک ارائه نمیشن، وقتی محصولی مثل لپتاپ به صورت پک کامل ارائه میشه خب شرکت سازنده به دلایل مختلف یکسری محدودیت ها ایجاد میکنه، یا کلا یکسری مثائل مربوط به خودش که انحصاری باشن را ایجاد میکنه! ( یک مثال دیگه برای این قضیه سیستم عامل های بهینه شده برای برخی لپ تاپ هاست، یا مثل تلفن های همراه! مخصوصا این آندروید ها!، شاید گوشی شما امکان خیلی کارها را داشته باشه اما به دلایلی توسط شرکت سازنده محدود شده و شما باید هک کنید تا استفاده کنید!)

نکته ای که بهش توجه کنید: بازی کردن با بایوس، بسیار خطرناکه، و همیشه ریسک داره! حالا کم یا زیاد، در مورد pc در بدترین شرایط شما مجبور به تعویض مادربرد میشید(البته معمولا بدون تعویز هم میشه درستش کرد، اما خیلی وقتا چون هزینه بالایی داره و امکانات و تخصص خاصی میخواد نمیصرفه)! اما در مورد لپ تاپ کمی مشکل پیچیده تره! در مورد لپ تاپ شما اگه مجبور به تعویض یا تعمیر اساسی بشید، هم ممکنه به این راحتی ها امکانش نباشه، هم هزینه بسیار بالاتری داره و هم این که اون قضیه باز شدن لپ تاپ هست که میتونه مشکلاتی را ایجاد کنه (مخصوصا اگه تعمیر کار بی تجربه باشه)

نکته دیگه ای که باید بگم، با این کار قطعا گارانتی لپ تاپ شما هم باطل میشه!

turk
03-12-2012, 04:26 PM
به فرض این که دیگه از بایوس دل نشه استفاده کرد، آیا بایوس دل برای شما امکانات خاصی را ایجاد میکنه که احساس نیاز به بازگشت کنی؟

نه امکانات خاص ایجاد نمی کنه اما اگه بایوس اینتلی که می خوام بریزم نگیره اونوقت اگه نشه بایوس اولیه رو برگردوند دهنم اسفالت میشه :d:

نکته ای که بهش توجه کنید: بازی کردن با بایوس، بسیار خطرناکه، و همیشه ریسک داره!

دقیقا.
واسه همینم نمی خوام بی گدار به بایوس بزنم

درمورد پی سی منظورم داون گرید بایوس بود .

نکته دیگه ای که باید بگم، با این کار قطعا گارانتی لپ تاپ شما هم باطل میشه

گارانتی رو همون هفته ی اول باطلش کردم پس بیخیالشlaugh3

واقعیتش اینه که از نشناختن سخت افزار ها پس از فلش زدن می ترسم و اون مساله ی عدم امکان بازگشت به بایوس اصلی ترسم رو بیشتر می کنه چون این اصلا مثل درایور کارت ها نیست و اگه بپره ... . تا جایی که من می دونم بایوس بر اساس چیپ ست برد تعیین میشه اما نمی دونم که واسه ی همه ی برد هایی که با یک چیپ ست ساخته شده اند یکسان هست یا نه؟ اگر اینطور باشه پس مشکل نشناختن دیوایس ها نباید پیش بیاد دیگه درسته؟