صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 42

Hybrid View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

پیش فرض مروری بر ویژگی های برنامه dism

تذکر:
    ------

DISM برای اولین بار در ویندوز 7 معرفی شد و در ویندوز های بعدی هم وجود دارد.
    نکته مهم در اینجاست که مایکروسافت در نرم افزار DISM موجود در ویندوز 8 تغییراتی داده بطوری که عملا" دستورات و
    بعضی مشخصه های این نرم افزار در ویندوز های بعد از 7 تغییر یافته است.

و طبق معمول مایکروسافت در رابطه با این تغییرات هیچ حرفی نزده و بدیهی است که کاربرانی که از این موضوع بیخبرند
    و از DISM موجود در ویندوز 7 استفاده میکنند، موقع کار با سیستم های دیگر ، با مشکلات مختلفی روبرو می شوند.

برای اینکه تفاوت DISM را در ویندوز های 7 و 8 بهتر متوجه شوید به مثال زیر توجه فرمائید.

در DISM موجود در ویندوز 7 فقط فایل های WIM را با دستور Mount-Wim می توان Mount کرده و تغییرات داد.

ولی در DISM موجود در ویندوز 8 دستور Mount-Image اضافه شده که با این دستور میتوان فایل های WIM و VHD و
    VHDX را Mount کرده و تغییرات داد.

یعنی میشود گفت که با بودن این دستور نیازی به دستور Mount-Wim در ویندوز 8 وجود ندارد ولی مایکروسافت دستور
    Mount-Wim را در ویندوز 8 حذف نکرده تا موقع کار کردن این برنامه با اسکریپت های ویندوز قبلی ، مشکلی پیش نیاید.

در فرصت دیگر بتدریج روش های مختلف کار با DISM را بحث خواهیم کرد و بحث مقدمه وار امروز را با نکته زیر بپایان می رسانیم.

چگونه لیست و شرح مختصر دستورات موجود در DISM را بدست بیاوریم؟
    -----------------------------------------------------------------------------

فایل DISM درون پوشه C:\windows\system32 قرار گرفته است.با فرض اینکه درون ویندوز 7 هستید با اجرای یک فایل
    Batch میتوانید اسامی دستورات مختلف DISM و شرح مختصر هرکدام از آن ها را داخل یک فایل متنی بدست آورید.

برای انجام اینکار یک فایل Batch فرضا" با نام dism.cmd با محتوای زیر ساخته و آن را در دسکتاپ ذخیره کنید:

کد:
    set D=C:\Windows\System32
    %D%\dism /? >dism.txt
    حال اگر این فایل را با اجازه کاربری ادمین اجرا کنید، خواهید دید که چند لحظه بعد یک فایل متنی با نام dism.txt در
    دسکتاپ ساخته میشود که مطالب زیر داخلش نوشته شده اند:

کد:
    Deployment Image Servicing and Management tool
    Version: 6.1.7600.16385

DISM.exe [dism_options] {WIM_command} [<WIM_arguments>]
    DISM.exe {/Image:<path_to_offline_image> | /Online} [dism_options] 
             {servicing_command} [<servicing_arguments>]

DESCRIPTION:

DISM enumerates, installs, uninstalls, configures, and updates features
      and packages in Windows images. The commands that are available depend 
      on the image being serviced and whether the image is offline or running.

WIM COMMANDS:

/Get-MountedWimInfo     - Displays information about mounted WIM images.
      /Get-WimInfo            - Displays information about images in a WIM file.
      /Commit-Wim             - Saves changes to a mounted WIM image.
      /Unmount-Wim            - Unmounts a mounted WIM image.
      /Mount-Wim              - Mounts an image from a WIM file.
      /Remount-Wim            - Recovers an orphaned WIM mount directory.
      /Cleanup-Wim            - Deletes resources associated with mounted WIM
                                images that are corrupt.

IMAGE SPECIFICATIONS:

/Online                 - Targets the running operating system.
      /Image                  - Specifies the path to the root directory of an
                                offline Windows image.

DISM OPTIONS:

/English                - Displays command line output in English.
      /Format                 - Specifies the report output format.
      /WinDir                 - Specifies the path to the Windows directory.
      /SysDriveDir            - Specifies the path to the system-loader file named
                                BootMgr.
      /LogPath                - Specifies the logfile path.
      /LogLevel               - Specifies the output level shown in the log (1-4).
      /NoRestart              - Suppresses automatic reboots and reboot prompts.
      /Quiet                  - Suppresses all output except for error messages.
      /ScratchDir             - Specifies the path to a scratch directory.

For more information about these DISM options and their arguments, specify an
    option immediately before /?.

Examples:     
        DISM.exe /Mount-Wim /?
        DISM.exe /ScratchDir /?
        DISM.exe /Image:C:\test\offline /?
        DISM.exe /Online /?

[SIGPIC][/SIGPIC]

2. 3 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    یاد بگیریم وبه دیگران هم یاد بدیم
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

پیش فرض پاسخ : مروری بر ویژگی های برنامه dism

استاد چندتا سوال
    1-من روی سیستمم ویندوز7 دارم حالا میخوام سی دی ویندوز هشت رو ویرایش کنم حالا اگه بخوام اینکار رو بکنم باید حتما adk یا aik رو روی سیستمم نصب کنم ایا راهی وجود داره که بخوام بطور مثال adk ویندوز 8 رو بصورت حداقلش که بتونه کارهای ویرایش رو انجام بده بصورت پرتابل یا زریپ شده کنار دستورات بچ قرار بدم که فرد استفاده کننده یا خودم نیازی هم به نصب adk نداشته باشم

4. 3 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

تجربه های بنده در ویندوز های بعد از 7 خیلی اندک هستند چون علاقه ای به استفاده از آن ها ندارم
    لذا نظر دادن در مورد مسائلی که تجربه عملی اش را ندارم درست نیست ولی بهر حال عقیده دارم که
    شاید بهتر باشد که ایزوی بوتیبل Win8pe از WinBuilder را درست کرده و توسط آن نیاز هایت را انجام بدهی

[SIGPIC][/SIGPIC]

6. 2 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Magsoud نمایش پست ها
    تجربه های بنده در ویندوز های بعد از 7 خیلی اندک هستند چون علاقه ای به استفاده از آن ها ندارم
    لذا نظر دادن در مورد مسائلی که تجربه عملی اش را ندارم درست نیست ولی بهر حال عقیده دارم که
    شاید بهتر باشد که ایزوی بوتیبل Win8pe از WinBuilder را درست کرده و توسط آن نیاز هایت را انجام بدهی
    استاد منظور من اینه که ایا میشه aik رو بصورت پرتابل هم استفاده کرد البته از حداقلش که حجم کمی داشته باشه

8. 2 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

متاسفانه نمیتوان از aik بصورت پرتابل استفاده کرد (شاید من نمیدانم).

[SIGPIC][/SIGPIC]

10. 3 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

توضیحات بیشتر:
    -------------------
    تا قبل از آمدن Windows AIK برای ویندوز 7 ، در ویندوز ویستا برای اعمال تغییرات در ایمیج ویندوز از سه فایل زیر استفاده
    می شد (در این زمان برای کار ها WinPE 2.1 ساخته و استفاده می گردید):

Pkgmgr.exe
    Intlcfg.exe
    PEimg.exe

با آمدن Windows AIK برای ویندوز 7 قابلیتی بنام DISM.exe اضافه شد که این فایل نه تنها می تواند کار های هر سه
    فایل بالا را انجام دهد بلکه قادر است اعمال دیگری را هم پوشش دهد که حتی الامکان اکثریت این قابلیت ها در این تاپیک بحث خواهد شد.

برای ایجاد هرگونه تغییرات در فایل های WIM اول باید این فایل ها را mount کنیم.
    با دستورات فایل DISM.exe میتوانیم فایل WIM را mount کرده و تغییرات بدهیم و سپس با استفاده ازدستورات فایل
    ImageX میشود تغییرات را اعمال کرده و یا ایمیج فایل تغییر یافته را تهیه کنیم (اصطلاحا" Appy و Capture کردن).

عضو محترم این انجمن، دوست ارجمندم (سهند)، درخواست نمودند که طریقه استفاده از DISM را حتی الامکان طوری
    توضیخ دهم که بشود دستورات را با استفاده از فایل Batch بطور اتوماتیک استفاده نمود.

دیروز در حین گشت در اینترنت، در یکی از صفحات وب کاربری را دیدم که یک فایل Batch برای کار با DISM درست کرده
    بود.
    فایل Batch ایشان را بررسی کرده و دیدم که مورد خوبی هست که در اینجا ارایه کنم (البته خطائی در فایل ایشان بود که
    آن را برطرف کردم).

اما طرز کار و چگونگی استفاده از فایل مورد بحث بطریق زیر است:

اول فایل WIM.rar (با حجم 472 کیلو بایت) را از پیوست دانلود کرده، از فشردگی درآورده و سپس پوشه WIM را با محتویاتش
    در روت درایو C قرار دهید.
    حال اگر پوشه C:\WIM را باز کنید خواهید دید که درون آن مطابق شکل زیر سه تا پوشه و یک فایل Batch وجود دارد.

h1y741qr35byxdnowabt

_ درون پوشه C:\WIM\Exes فایل imagex.exe قرار دارد که در حین کار وجودش ضروری است.

_ پوشه C:\WIM\Mount پوشه ای هست که پس از اجرای فایل Batch برنامه DISM فایل WIM مورد نظر ما را درون این پوشه
    Mount خواهد کرد.

_ ما باید فایل یا فایل های WIM را که میخواهیم در آن ها تغییراتی بدهیم را درون پوشه C:\WIM\Wims قرار دهیم.

حال فرض میکنیم که میخواهیم در یک فایل WIM مثلا" فایلی بنام BOOT.WIM را تغیرات بدهیم. برای این کار اول فایل
    BOOT.WIM را در داخل پوشه C:\WIM\Wims قرار می دهیم و سپس فایل C:\WIM\DISM Commands GUI.cmd را
    اجرا می کنیم.
    پنجره ای همانند شکل زیر خواهیم دید:

vpdb5t58pptplvqpl09c

همانطور که مشاهده میکنید با اجرای فایل Batch، منوئی با 5 گزینه ظاهر میشود که ما باید یکی را انتخاب کنیم.

هر گزینه ای را که انتخاب کنیم ، کار مربوط به آن گزینه اجرا شده و سپس در انتهای کار دوباره منوی بالا نشان داده خواهد شد که دوباره انتخاب کنیم که چه کاری انجام شود.

ما فایل BOOT.WIM را در محل گفته شده قرار دادیم و میخواهیم در آن تغییرات بدهیم، گفتیم که برای انجام هرگونه تغییرات بایستی اول فایل WIM را Mount کنیم،لذا در این مرحله باید گزینه 1 را از منوی نشان داده شده انتخاب کنیم تا فایل مورد نظر
    ما را Mount کند.
    لذا در منوی فوق عبارت 1 را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.
    فایل Batch اجرا شده و پیام خواهد داد که نام فایل WIM را که میخواهید Mount شود را تایپ کنید.

گفتیم که ما میتوانیم همزمان چندین فایل WIM درون پوشه C:\WIM\Wims داشته باشیم. لذا خالا که فقط فایل BOOT.WIM
    را در محل گفته شده داریم باید عبارت BOOT.WIM را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

در این زمان فایل Batch اجرا شده و پیام خواهد داد که نام ایندکس مربوطه را وارد کنید.
    فرضا" ما میخواهیم در فایل BOOT.WIM ایندکس شماره 1 اجرا شود. لذا عدد 1 را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

فایل Batch اجرا شده و فایل BOOT.WIM را Mount کرده (در داخل پوشه C:\WIM\Mount) و سپس مطابق شکل زیر اعلام
    خواهد کرد که فایل مذکور Mount شد و دوباره منوی گزینه ها را نشان خواهد داد و منظر خواهد نشست تا شما انتخاب بعدی
    را انجام دهید.

4qmntcqjp40cg654vk0

خالا شما میتوانید به درون پوشه C:\WIM\Mount وارد شده و تغییرات دلخواهتان را در آن انجام دهید و سپس دوباره در منوی
    فایل Batch انتخاب بعدی را انجام دهید (معمولا" انتخاب گزینه 2 برای ثبت تغییرات)
    ........
    و همینطور الی آخر...

امیدوارم مطالب مفید باشند.

[SIGPIC][/SIGPIC]

12. 3 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

در پست قبل فراموش کردم فایل مربوطه را پیوست کنم
    فایل های پیوست شده
    • نوع فایل: rar WIM.rar (472.4 کیلو بایت)

این فایل 6 بار دانلود شده است .

[SIGPIC][/SIGPIC]

14. 3 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

فایل DISM.exe موارد استعمال خیلی متعددی دارد
    از طرف دیگر موارد استعمال در ویندوز های 7 و ببعد هم تا حدودی با هم فرق دارند.
    لذا داشتم فکر میکردم که از کجا شروع کنم و چگونه ادامه بدهم و مقداری گیج شده بودم که چکار کنم تا اینکه پیامی از
    دوست ارجمند و عضو محترم انجمن (سهند) دریافت کردم که راه را برایم آسان کرد.

و در نهایت تصمیم گرفتم که منتظر سوالات عزیزان نشسته و بر اساس پرسش هائی که میشود ، مطلب را توضیح دهم.

و امروز سوال دوست ارجمندمان را جواب میدهم که پرسیده:
    سوال:
    ------
    ... میخواهم وقتی که سی دی را داخل CD ROM قرار دادم ، با اجرای یک فایل Batch، تمام محتویات موجود در CD ROM
    به داخل پوشه ای بنام win در کنار فایل Batch کپی شود....

جواب:
    -------

داخل یک کامپیوتر درایو های متعددی وجود دارند. تعدادی از درایو ها پارتیشن های موجود در هارد بوده و یک یا چند درایو هم
    مخصوص CD ROM یا DVD ROM ها هست و در صورتیکه فرضا" یک یا چند فلاش را هم به کامپیوتر وصل کنیم، درایو های
    دیگری هم ایجاد خواهد شد.

حالا اگر ما بخواهیم توسط یک فایل Batch محتویات یک درایو را بجائی کپی کنیم دو حالت پیش می آید:

1. میدانیم که از کدام درایو باید کپی کنیم. در این حالت کار بسیار ساده هست و کار بسادگی قابل انجام می باشد.

2. نمیدانیم که از کدام درایو باید کپی کنیم و میخواهیم یک فایل Batch بطور اتوماتیک درایو مورد نظر را شناسائی کرده
    و سپس محتویات آن را جائی که مشخص می کنیم کپی کند.
    در این حالت باید بصورت زیر عمل کرد:

ما اول باید یک نشانی ای از محتویات درایو مورد بحث داشته باشیم که این نشانی در درایو های دیگر موجود نباشد.
    وقتی این نشانی را پیدا کردیم بقیه کار راحت است. به مثال زیر توجه کنید:

_ فرض میکنیم که میخواهیم سی دی XXX را داخل سی دی رام بگذاریم و میخواهیم با اجرای یک فایل Batch محتویات
    این سی دی به داخل پوشه ای بنام Mount در کنار فایل Batch کپی شود.

_ و باز فرض می کنیم که در روت سی دی XXX فایلی بنام xxx.txt وجود دارد (این فایل xxx.txt همان نشانی است که
    لازم داریم).

حالا یک فایل Batch با محتوای زیر درست کرده و آن را با هر نامی مثلا" CD.cmd ذخیره کنید:

کد:
    @echo off
    Set WorkDir=%~dp0
    set tagfile=\xxx.txt
    for %%i in (c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z) do if exist "%%i:%tagfile%" set CDROM=%%i:
    xcopy %CDROM%  Mount\ /s /e /h /y
    حالا اگر سی دی XXX را به کامپیوتر وارد کرده و سپس فایل Batch را اجرا کنید ،فایل Batch بطور اتوماتیک درایو
    سی دی XXX را پیدا کرده و سپس در کنار خود پوشه ای بنام Mount درست کرده و محتویات سی دی XXX را
    داخل پوشه Mount کپی خواهد کرد.

اگر نکته مبهمی بود ، یادداشت بگذارید تا توضیح دهم.

[SIGPIC][/SIGPIC]

16. 3 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

((فایل DISM.exe موارد استعمال خیلی متعددی دارد
    لذا داشتم فکر میکردم که از کجا شروع کنم و چگونه ادامه بدهم و مقداری گیج شده بودم که چکار کنم تا اینکه پیامی از
    دوست ارجمند و عضو محترم انجمن (سهند) دریافت کردم که راه را برایم آسان کرد
    .
    و در نهایت تصمیم گرفتم که منتظر سوالات عزیزان نشسته و بر اساس پرسش هائی که میشود ، مطلب را توضیح دهم.))

استاد ازتون خیلی ممنون که به سوال بنده توضیح دادید
    ولی این سوال به نظر بنده حقیر اومد ولی یکسری دستورات هست که من خبری ازشون ندارم یعنی اطلاعی ندارم که بتونم سوال بپرسم ولی چون اموزشهای شما چه در این انجمن وچه در انجمن های دیگه رو دیدم وخوندم میخواستم شما همون روال اموزشی خودتونو ادامه بدید واگه سوال یا مشکلی هم در رابطه با این تاپیک واین موضوع چه برای دوستان وچه برای بنده پیش اومد ازتون همون سوال رو میپرسیم البته اینحرفای منو بحساب بی ادبی وامر کردن نگذارید خیلی ممنون وتشکر

18. 3 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Magsoud نمایش پست ها
    فایل DISM.exe موارد استعمال خیلی متعددی دارد
    دوست ارجمند و عضو محترم انجمن (سهند) دریافت کردم که راه را برایم آسان کرد.

و در نهایت تصمیم گرفتم که منتظر سوالات عزیزان نشسته و بر اساس پرسش هائی که میشود ، مطلب را توضیح دهم.

و امروز سوال دوست ارجمندمان را جواب میدهم که پرسیده:
    سوال:
    ------
    ... میخواهم وقتی که سی دی را داخل CD ROM قرار دادم ، با اجرای یک فایل Batch، تمام محتویات موجود در CD ROM
    به داخل پوشه ای بنام win در کنار فایل Batch کپی شود....

جواب:
    -------

داخل یک کامپیوتر درایو های متعددی وجود دارند. تعدادی از درایو ها پارتیشن های موجود در هارد بوده و یک یا چند درایو هم
    مخصوص CD ROM یا DVD ROM ها هست و در صورتیکه فرضا" یک یا چند فلاش را هم به کامپیوتر وصل کنیم، درایو های
    دیگری هم ایجاد خواهد شد.

حالا اگر ما بخواهیم توسط یک فایل Batch محتویات یک درایو را بجائی کپی کنیم دو حالت پیش می آید:

1. میدانیم که از کدام درایو باید کپی کنیم. در این حالت کار بسیار ساده هست و کار بسادگی قابل انجام می باشد.

2. نمیدانیم که از کدام درایو باید کپی کنیم و میخواهیم یک فایل Batch بطور اتوماتیک درایو مورد نظر را شناسائی کرده
    و سپس محتویات آن را جائی که مشخص می کنیم کپی کند.
    در این حالت باید بصورت زیر عمل کرد:

ما اول باید یک نشانی ای از محتویات درایو مورد بحث داشته باشیم که این نشانی در درایو های دیگر موجود نباشد.
    وقتی این نشانی را پیدا کردیم بقیه کار راحت است. به مثال زیر توجه کنید:

_ فرض میکنیم که میخواهیم سی دی XXX را داخل سی دی رام بگذاریم و میخواهیم با اجرای یک فایل Batch محتویات
    این سی دی به داخل پوشه ای بنام Mount در کنار فایل Batch کپی شود.

_ و باز فرض می کنیم که در روت سی دی XXX فایلی بنام xxx.txt وجود دارد (این فایل xxx.txt همان نشانی است که
    لازم داریم).

حالا یک فایل Batch با محتوای زیر درست کرده و آن را با هر نامی مثلا" CD.cmd ذخیره کنید:

کد:
    @echo off
    Set WorkDir=%~dp0
    set tagfile=\xxx.txt
    for %%i in (c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z) do if exist "%%i:%tagfile%" set CDROM=%%i:
    xcopy %CDROM%  Mount\ /s /e /h /y
    حالا اگر سی دی XXX را به کامپیوتر وارد کرده و سپس فایل Batch را اجرا کنید ،فایل Batch بطور اتوماتیک درایو
    سی دی XXX را پیدا کرده و سپس در کنار خود پوشه ای بنام Mount درست کرده و محتویات سی دی XXX را
    داخل پوشه Mount کپی خواهد کرد.

اگر نکته مبهمی بود ، یادداشت بگذارید تا توضیح دهم.
    استاد حالا اگه بخواهیم ازمون بپرسه در کدوم درایو هست سی دی تا اونو کپی کنه وما با زدن اسم درایو مثلا a;b;c;d;e;f;g;h;;.... اونا رو کپی کنه
    چون ممکنه تو سی دی که کاربری اونو میخواد ویرایش کنه احتمالا اون فایل cd.text موجود نباشه

20. 3 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)