صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 34

موضوع: مشکل با منوی بوت

کاربر فعال
    یاد بگیریم وبه دیگران هم یاد بدیم
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

مشکل با منوی بوت

با سلام
    یه مشکلی توی سیستمم بوجود اومده میخواستم مطرح کنم دوستان کمکی بکنند
    من توی سیستمم دوتا ویندوز دارم یکی ویندوز اصلی که توی درایو پیش فرض c هست و دومین ویندوز در یکی از درایوهای دیگه که با نام test هست که به وسیله نرم افزار easybcd مدیریتشون میکنم واون ویندوز تست برای اینه که نرم افزارها یا کارهای جانبی رو روی اون تست کنم البته اینم بگم که اون ویندوز رو یه بار نصب و با نرم افزار gimagex بکاپ گرفتم که حتی در هرلحظه ای که خراب بشه با همون نرم افزار در عرض پنج دقیقه برمیگردونم
    من با نرم افزار gimagex یه بکاپ هم از ویندوز اصلیم گرفتم که در مواقع لزوم بتونم ویندوز رو دوباره با برگردوندن بکاپ بتونم استفاده کنم دوروز پیش یه مشکلی برای ویندوز اصلیم بوجود اومد ومن مجبور شدم وارد ویندوز test بشم تا از اونجا درایو اصلیم که ویندوز اصلیم توش هست رو فرمت و با بکاپی که از ویندوز اصلیم داشتم جایگزین کنم وقتی وارد ویندوز test شدم خواستم درایو c رو فرمت کنم نشد و ویندوز نتونست اونو فرمت کنه احتمالا احتمالا به دلیل اینکه فایل بوت هردو ویندوز داخل همون ویندوز اصلی بود که فرمت نشد البته شاید دلیل دیگه ای داشت به هرحال من مجبورشدم با سی دی winpe که داخلش هم gimagex رو خودم بهش اضافه نموده بودم سیستم رو با اون بوت کنم وقتی سیستم با اون سی دی بوت شد تو cmd تونستم درایو ویندوز اصلیم رو فرمت کنم وبا gimagex بکاپ رو برگردونم ولی بعد تموم شدن کار دیدم هیچ فایل بوتی موجود نیست که سیستم باهاش بوت بشه درحالیکه من بکاپ رو برگردونده بودم حالا بعد کلی کلنجار رفتن با سی دی های مختلف بوت ((بخاطر کم سوادی )) تونستم فایل بوت رو برگردونم نمیدونم این دو مشکل از کجا پدید امدند
    1-چرا از ویندوز test نتونستم درایو اصلی ویندوزمو فرمت وبکاپ رو برگردونم
    2- چرا وقتی من با سی دی بوت بکاپ رو برگردوندم پارتیشنی که بکاپش برگردونده شده چرا بوت واکتیو نبود

---------------------------------------------------------------------------------------

حالا بعد این سوالات میخواستم ببینم من چطوری باید سی دی winpe درست کنم که بتونم تا از طریق بوت با این سی دی هم بکاپ هامو برگردونم چه ویندوز اصلی وچه ویندوز test یا هربکاپ دیگه ای که با gimagex میگیرم ایا این سی دی بوت که من درست کردم امکانات دیگه ای هم میخواد یا نحوه کارمن اشتباه هست

میخوام سی دی که درست میکنم اولا gimagex توش حتما باشه چه برای بکاپ گیری چه بازگزدانی و اینکه چه نرم افزاری باید بهش اضافه کرد که اینکار درست انجام بشه که هم بتونم ازطریق سی دی بوت بتونم درایو ها رو فرمت کنم واین مشکل اکتیو نبودن هم برطرف بشه
    الیته اگر میشد برنامه EasyBCD رو به این سی دی اضافه کنم کلیه مشکلات برطرف میشد
    که یه سی دی winpe+gimagex+EasyBCD

شاید دوستان بگند بجای این همه مشکلا ت از یه سی دی اکرونیس استفاده کن ولی این کاری که من میکنم خیلی برام مهمه چون خودم درستش کردم 100درصد برام مهمه که این سی دی رو خودم درست کنم

2. 4 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

پیش فرض پاسخ : مشکل با منوی بوت

من بیشتر بر این عقیده ام که شما عملا" اول ناخواسته پارتیشن اکتیو را که حاوی فایل های بوت و نیز دارای
    بوت سکتور هست را دیلیت کرده و سپس بک آپ را برگردانده اید.
    با این کار، درست است که تمام فایل های لازم درون درایو وجود دارند ولی هارد شما بوت سکتور مربوطه را ندارد
    و لذا بوت نحواهد شد مگر زمانیکه با دستوری بوت سکتور را درست نمائید.

[SIGPIC][/SIGPIC]

4. 3 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

استاد راهی هست که برنامه EasyBCD رو به این سی دی اضافه کنیم وچجوری؟؟؟
    با این کار اگه اشتباه هم کنیم باز مشکلی پیش نمیاد

6. 3 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

سهند جان من امتحان نکرده ام که آیا برنامه ای که اشاره کردید در WinPE کار میکند یا نه.

ولی اینکه بوت سکتور را درست کنی کاری ندارد و فقط با یک سطر دستور قابل انجام است

[SIGPIC][/SIGPIC]

8. 3 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Magsoud نمایش پست ها
    سهند جان من امتحان نکرده ام که آیا برنامه ای که اشاره کردید در WinPE کار میکند یا نه.

ولی اینکه بوت سکتور را درست کنی کاری ندارد و فقط با یک سطر دستور قابل انجام است
    استاد اگه زحمتشو بکشید ممنون میشم که کجا باید اضافه کنم

10. کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

مدیر انجمن کامپیوتر
    همديگر را دوست داشته باشيم و بهم احترام بگذاريم
    تشکر تشکر کرده 
    3,495
    تشکر تشکر شده 
    3,460
    تشکر شده در
    796 پست
    حالت من : ShadOsarhal
    قدرت امتیاز دهی
    13719
    Array

سلام.

سهند جان فرمایش استاد دقیقاً درسته.

بنده مشابه همین مشکلو داشتم.

شما همونطور که خودت نام بردی با برنامه EasyBCD (از طریق ویندوزی که بالا میاد) ویندوزهای نصبی سیستمتو مشاهده کنی و با تیک زدن در جایگاهش میتونی اونارو به منوی بوت اضافه کنی.

بطور دستی هم همونطور که استاد فرمودند با دستورنویسی در فایل منوی بوت میشه اصلاح کرد!

در ری استارت بعدی همه چیز عادی خواهد بود.

امیدوارم برداشت درستی از مشکلت داشته باشم.

سپاس
    دوستدار هميشگي شما "eDvArDo"

7n1wj1mlvxoxejezfhye

دلِ هر ايراني كه براي ايران نمي‌تپد، بهتراست نتپد! (پروفسور حسابي)

آيا پاسخ سوالي را بدانم بهتر است، يا اينكه ندانسته از دنيا بروم؟! (ابوريحان بيروني)

پس از سالها جهد و تلاش در كسب علم و معرفت، دانستم كه هيچ ندانستم! (علامه حسن زاده آملي)

12. 2 کاربر مقابل از eDvArDo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط سهند نمایش پست ها
    .... کجا باید اضافه کنم
    یک روز در زدند ، وقتی در را باز کردم یکی از دوستانم را دیدم که کامپیوتر بدست دم در ایستاده بود.گفتم چی شده؟ گفت
    کامپیوتر خراب شده و بالا نمی آید.
    کامپیوترش را تعمیر کرده و آزمایش کرده و تحویلش دادم .
    سه چهار روز بعد دوباره در زدند، باز هم همان دوست بود و همان عیب و... !!!!!
    این موضوع هر چند روز یا چند هفته یکبار اتفاق می افتاد. توضیح اینکه دوستم از کامپیوتر اطلاع چندانی نداشت و بچه هایش
    با کامپیوتر کار میکردند و چون چند نفری که با کامپیوتر کار میکردند ،هیچکدام با تجربه نبودند، لذا هیچ مسئله امنیتی رعایت
    نمی شد و کامپیوتر زود زود خراب میشد. دوست بنده هم که از عهده هزینه تعمیرگاه بر نمی آمد و ناچارا" پیش بنده می آمد.

تا اینکه من بجای دوستم خسته شده و کاری کردم که دوستم فقط با یک کار ساده ، بدون مراجعه کردن به کسی بتواند
    کامپیوترش را درست کند.
    من برای دوستم یک سی دی بوتیبل درست کردم و گفتم که موقعیکه کامپیوترت خراب شد، این سی دی را گذاشته و کامپیوتر
    را با آن بوت کن، این سی دی بطور اتوماتیک کامپیوترت را تعمیر کرده و سپس کامپیوتر ری استارت خواهد شد و درست کار
    خواهد کرد.
    سهند عزیز ، جواب شما هم در همین کاری که کردم می باشد که به شرح زیر بود.

توضیح اینکه ویندوز کامپیوتر دوستم XP بود. لذا من مراحل کار را برای ویندوز XP توضیح می دهم ولی شما میتوانید دقیقا"
    همین کار را برای ویندوز 7 انجام دهید ( به استثنای یک دستور که در انتها توضیح خواهم داد).

مراحله اول کار
    -----------------

در این قسمت از بحث، فرض بر این است که الان یک کامپیوتری داریم که در درایو C آن ویندوز XP نصب شده و و کاملا" سالم
    کار میکند. حالا بصورت زیر عمل می کنیم:

توسط برنامه GimageX ایمیج درایو C را برداشته و آن را با نام فرضا" XP.wim در روت هر درایو دیگر ذخیره کنید.
    توضیح اینکه مهم نیست که XP.wim را در روت کدام درایو قرار دهید ، چون با دستوری که بعدا" توضیح خواهم داد، برنامه
    روت تمام درایو ها را برای پیدا کردن آن خواهد گشت و حتی میتوانید XP.wim را در روت دی وی دی هم قرار دهید.

مرحله دوم کار (ساخت سی دی بوتیبل مورد نیاز)
    ------------------------------------------------------

در این مثال میخواهیم که کار های زیر انجام بگیرند:
    _ درایو C بصورت NTFS فرمت شود.

_ نام درایو C به McsXP تبدیل شود. یعنی هر وقت در My Computer به درایو C نگاه کنیم ببینیم نام آن McsXP است.

_ ویندوز وقتی میتواند از روی یک درایو بوت شود که اولا" آن درایو اکتیو باشد، و ثانیا" دارای بوت سکتور مربوطه باشد.که
    نوع بوت سکتور برای ویندوز 7 و ببعد یک نوع و برای ویندوز XP نوعی دیگر است.لذا بایستی دستوری بدهیم که درایو C
    اکتیو حساب شده و نیز در این مثال دارای بوت سکتور مخصوص XP باشد.

_ سی دی بوتیبل بعد از انجام اعمال بالا در این مثال ،بایستی در روت درایو ها دنبال فایلی بنام XP.wim بگردد و بعد از
    پیدا کردن آن ، آن را اتوماتیک به درایو C اعمال کند.

_ و در مرحله آخر کامپیوتر را ری استارت نماید.

برای انجام اتوماتیک مراحل بالا بصورت زیر عمل کنید:

1. با استفاده از WAIK ،یک ایزوی عادی بوتیبل نوع WinPE بسازید.
    2. فایل Boot.wim موجود در ایزوی WinPE ساخته شده را توسط فرضا" برنامه GImageX ،در محلی mount کرده و تغییرات
    زیر را در آن انجام دهید:

(A)_ برای اینکه بتوانیم بوت سکتور را تغییر دهیم ، لازم است که فایل BootSect.exe را درون سی دی بوتیبل داشته باشیم
    لذا باید این فایل را داخل پوشه Windows\system32 درون فایل Boot.wim که در بالا mount کردید اضافه نمائید.
    توضیخ: فایل BootSect.exe را میتوانید داخل دی وی دی ویندوز 7 داخل پوشه boot پیدا کنید.

(B)_ فایل startnet.cmd را در داخل پوشه Windows\system32 درون فایل Boot.wim باز کرده و محتویات داخلش را پاک
    نموده و بجایش دستورات زیر را تایپ کرده و ذخیره کنید:

کد:
    format C: /fs:ntfs /y /v:McsXP /Q
    bootsect.exe /nt52 C: /mbr

diskpart /s mcs.txt >c:\logfile.txt 

set tagfile=\XP.wim

FOR %%i IN (D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) DO IF EXIST "%%i:%tagfile%" SET CDROM=%%i:

start /wait imagex.exe /apply %CDROM%\XP.wim 1 C:

shutdown.exe -r -f -t 1 -c "Restarting"
    EXIT
    (C)_ در این مثال فایلی بنام mcs.txt با محتوای زیر درست کرده و آن را هم داخل پوشه Windows\system32 درون فایل
    Boot.wim ذخیره کنید:

کد:
    select disk 0
    select partition=1
    active
    EXIT
    (D)_ اکنون فایل Boot.wim را با تغییرات داده شده ذخیره کرده و آن را بجای فایل Boot.wim موجود در ایزو قرار داده و
    ایزوی حاصل را ذخیره نموده و استفاده کنید.

وقتی با این ایزو بوت کنید ، سی دی بطور اتوماتیک درایو C را فرمت کرده نامش را تغییر داده و سپس آن را اکتیو میکند و
    بعد فایل XP.wim را پیدا کرده و آن را روی درایو C اعمال نموده و سپس کامپیوتر را ری استارت خواهد کرد.

برای ویندوز 7 میتوانید بجای XP.wim فرضا" ایمیج Win7.wim درست کرده و در دستورات بایستی بجای nt52/ از nt60/
    استفاده نمائید

اگر نکاتی نامفهوم بود سوال بفرمائید

[SIGPIC][/SIGPIC]

14. 3 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

استاد در کدی نوشته شده از imagex نامبرده شده ولی داخل boot.wim فایل imagex.exe نیست احتمالا بخاطر اینه که من بجای aik از adk 8.1 استفاده کردم ایا بصورت دستی میشود این فایل رو اضافه کرد؟؟؟

ودوم اینکه فایل BootSect.exe داخل winpe موجود بود البته من اونو پاک کردم واونی که از سی دی ویندوز 7 برداشته بودم جایگزین کردم

16. 2 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

بله دستی هم میتوانی اضافه کنی

[SIGPIC][/SIGPIC]

18. 2 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Magsoud نمایش پست ها
    یک روز در زدند ، وقتی در را باز کردم یکی از دوستانم را دیدم که کامپیوتر بدست دم در ایستاده بود.گفتم چی شده؟ گفت
    کامپیوتر خراب شده و بالا نمی آید.
    کامپیوترش را تعمیر کرده و آزمایش کرده و تحویلش دادم .
    سه چهار روز بعد دوباره در زدند، باز هم همان دوست بود و همان عیب و... !!!!!
    این موضوع هر چند روز یا چند هفته یکبار اتفاق می افتاد. توضیح اینکه دوستم از کامپیوتر اطلاع چندانی نداشت و بچه هایش
    با کامپیوتر کار میکردند و چون چند نفری که با کامپیوتر کار میکردند ،هیچکدام با تجربه نبودند، لذا هیچ مسئله امنیتی رعایت
    نمی شد و کامپیوتر زود زود خراب میشد. دوست بنده هم که از عهده هزینه تعمیرگاه بر نمی آمد و ناچارا" پیش بنده می آمد.

تا اینکه من بجای دوستم خسته شده و کاری کردم که دوستم فقط با یک کار ساده ، بدون مراجعه کردن به کسی بتواند
    کامپیوترش را درست کند.
    من برای دوستم یک سی دی بوتیبل درست کردم و گفتم که موقعیکه کامپیوترت خراب شد، این سی دی را گذاشته و کامپیوتر
    را با آن بوت کن، این سی دی بطور اتوماتیک کامپیوترت را تعمیر کرده و سپس کامپیوتر ری استارت خواهد شد و درست کار
    خواهد کرد.
    سهند عزیز ، جواب شما هم در همین کاری که کردم می باشد که به شرح زیر بود.

توضیح اینکه ویندوز کامپیوتر دوستم XP بود. لذا من مراحل کار را برای ویندوز XP توضیح می دهم ولی شما میتوانید دقیقا"
    همین کار را برای ویندوز 7 انجام دهید ( به استثنای یک دستور که در انتها توضیح خواهم داد).

مراحله اول کار
    -----------------

در این قسمت از بحث، فرض بر این است که الان یک کامپیوتری داریم که در درایو C آن ویندوز XP نصب شده و و کاملا" سالم
    کار میکند. حالا بصورت زیر عمل می کنیم:

توسط برنامه GimageX ایمیج درایو C را برداشته و آن را با نام فرضا" XP.wim در روت هر درایو دیگر ذخیره کنید.
    توضیح اینکه مهم نیست که XP.wim را در روت کدام درایو قرار دهید ، چون با دستوری که بعدا" توضیح خواهم داد، برنامه
    روت تمام درایو ها را برای پیدا کردن آن خواهد گشت و حتی میتوانید XP.wim را در روت دی وی دی هم قرار دهید.

مرحله دوم کار (ساخت سی دی بوتیبل مورد نیاز)
    ------------------------------------------------------

در این مثال میخواهیم که کار های زیر انجام بگیرند:
    _ درایو C بصورت NTFS فرمت شود.

_ نام درایو C به McsXP تبدیل شود. یعنی هر وقت در My Computer به درایو C نگاه کنیم ببینیم نام آن McsXP است.

_ ویندوز وقتی میتواند از روی یک درایو بوت شود که اولا" آن درایو اکتیو باشد، و ثانیا" دارای بوت سکتور مربوطه باشد.که
    نوع بوت سکتور برای ویندوز 7 یک نوع و برای ویندوز های دیگر نوعی دیگر است.لذا بایستی دستوری بدهیم که درایو C
    اکتیو حساب شده و نیز در این مثال دارای بوت سکتور مخصوص XP باشد.

_ سی دی بوتیبل بعد از انجام اعمال بالا در این مثال ،بایستی در روت درایو ها دنبال فایلی بنام XP.wim بگردد و بعد از
    پیدا کردن آن ، آن را اتوماتیک به درایو C اعمال کند.

_ و در مرحله آخر کامپیوتر را ری استارت نماید.

برای انجام اتوماتیک مراحل بالا بصورت زیر عمل کنید:

1. با استفاده از WAIK ،یک ایزوی عادی بوتیبل نوع WinPE بسازید.
    2. فایل Boot.wim موجود در ایزوی WinPE ساخته شده را توسط فرضا" برنامه GImageX ،در محلی mount کرده و تغییرات
    زیر را در آن انجام دهید:

(A)_ برای اینکه بتوانیم بوت سکتور را تغییر دهیم ، لازم است که فایل BootSect.exe را درون سی دی بوتیبل داشته باشیم
    لذا باید این فایل را داخل پوشه Windows\system32 درون فایل Boot.wim که در بالا mount کردید اضافه نمائید.
    توضیخ: فایل BootSect.exe را میتوانید داخل دی وی دی ویندوز 7 داخل پوشه boot پیدا کنید.

(B)_ فایل startnet.cmd را در داخل پوشه Windows\system32 درون فایل Boot.wim باز کرده و محتویات داخلش را پاک
    نموده و بجایش دستورات زیر را تایپ کرده و ذخیره کنید:

کد:
    format C: /fs:ntfs /y /v:McsXP /Q
    bootsect.exe /nt52 C: /mbr

diskpart /s mcs.txt >c:\logfile.txt 

set tagfile=\XP.wim

FOR %%i IN (D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) DO IF EXIST "%%i:%tagfile%" SET CDROM=%%i:

start /wait imagex.exe /apply %CDROM%\XP.wim 1 C:

EXIT
    (C)_ در این مثال فایلی بنام mcs.txt با محتوای زیر درست کرده و آن را هم داخل پوشه Windows\system32 درون فایل
    Boot.wim ذخیره کنید:

کد:
    select disk 0
    select partition=1
    active
    EXIT
    (D)_ اکنون فایل Boot.wim را با تغییرات داده شده ذخیره کرده و آن را بجای فایل Boot.wim موجود در ایزو قرار داده و
    ایزوی حاصل را ذخیره نموده و استفاده کنید.

وقتی با این ایزو بوت کنید ، سی دی بطور اتوماتیک درایو C را فرمت کرده نامش را تغییر داده و سپس آن را اکتیو میکند و
    بعد فایل XP.wim را پیدا کرده و آن را روی درایو C اعمال نموده و سپس کامپیوتر را ری استارت خواهد کرد.

برای ویندوز 7 میتوانید بجای XP.wim فرضا" ایمیج Win7.wim درست کرده و در دستورات بایستی بجای nt52/ از nt60/
    استفاده نمائید

اگر نکاتی نامفهوم بود سوال بفرمائید
    استاد باتغییر کدوم قسمت دستور ات میتونیم با همین سی دی درحالت بوت از درایو windows بکاپ بگیریم که بعدا بتونیم استفاده کنیم البته چطور این سی دی بصورت اتومات عمل کرد در همین حالت نیز بکاپ اتومات بگیرد ودر محلی مشخص سیو بعد کامپیوتر ریسارت شود

البته با کمی تلاش با این دستورات تونستم اینکار رو انجام بدم ولی یه سوال برام پیش اومد

start /wait imagex.exe
    imagex /capture c:\ L:\my-windows.wim "My Windows" /verify /compress fast
    EXIT
    موقع بکاپ گیری ازچندتا چیز نتونست بکاپ بگیره که عکسشو میذارم میخوام ببینم نبود اون فایلها مشکل ایجاد میکنه یا اگه این بکاپ رو در یه پارتیشن دیگه ای که سایزش فرق میکنه بازیابی کنیم کار میکنه یا نه

dophpimgf1 2c67a
    ویرایش توسط سهند : 02-23-2016 در ساعت 09:01 PM

20. 2 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)