نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: معرفی puppy-linux

مدیر انجمن کامپیوتر
    انصاف - اعتدال - بردباری - احتیاط
    تشکر تشکر کرده 
    1,847
    تشکر تشکر شده 
    872
    تشکر شده در
    223 پست
    قدرت امتیاز دهی
    8156
    Array

پیش فرض معرفی puppy-linux

پاپی لینوکس یکی از توزیع‌های زنده سیستم‌عامل لینوکس است که هدفش کوچکی و استفاده آسان برای کاربران است. کل سیستم‌عامل و تمام نرم‌افزارها از داخل حافظه اصلی قابل اجرا هستند حتی به شما این اجازه را می‌دهد که وسیله‌ای که با آن سیستم‌عامل را راه‌اندازی کردید از کامپیوتر جدا کنید. نرم‌افزارهایی نظیر سی‌مانکی، ابی‌ورد و ... همراه این توزیع است. این توزیع توسط بری کالر و افراد فعال دنیای نرم‌افزار آزاد گسترش پیدا کرده‌است. یکی از نکات قابل توجه این توزیع، مبتنی نبودن بر دیگر توزیع‌های گنو/لینوکس (مثل دبیان یا اسلکور) است، در واقع این توزیع، توزیعی مستقل است .

پاپی لینوکس یک سیستم‌عامل کامل است که شامل تعداد زیادی نرم‌افزار است نرم‌افزارهایی که برای فعالیت‌های کاربران عادی طراحی شده‌است و اکثر نیازهای یک فرد عادی را، با وجود حجم کم و توانایی اجرا بر روی وسیله‌های جانبی مختلف، جوابگوست. همچنین این سیستم‌عامل می‌تواند به عنوان یک دیسک نجات عمل کند یا کامپیوترهای قدیمی شما را دوباره زنده کند و شما بتوانید از آن استفاده کنید. پاپی می‌تواند از وسایل جانبی زیر راه‌اندازی شود:

• یواس‌بی زنده، که شامل یک فلش یواس‌بی یا هر وسیلهٔ ذخیره‌سازی یواس‌بی است (flash-Puppy)
    • دیسک زنده (live-Puppy)
    • یک درایو Zip یا یک SuperDisk از نوع zippy-Puppy) LS-120/240)
    • یک دیسک سخت داخلی (hard-puppy)
    • یک شبکه رایانه‌ای (thin-Puppy)
    • یک شبیه‌ساز (emulated-Puppy)
    • یک فلاپی دیسک راه‌انداز که قابلیت بارگزاری بقیهٔ سیستم‌عامل را از یک درایو یواس‌بی، CD-ROM، یا دیسک سخت داخلی را داشته‌باشد

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد پاپی لینوکس که آن را از بقیهٔ توزیع‌های گنو/لینوکس متمایز می کند، قابلیت ذخیره محیط کاری یا جلسهٔ جاری که از هنگام ورود به سیستم‌عامل ایجاد شده‌است، بر روی یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی که قابلیت Multisession را داراست (نیازی به سی‌دی یا دی‌وی‌دی با قابلیت ذخیره مجدد نیست). پاپی به صورت خودکار تغییرات را در فایل‌سیستم تشخیص می‌دهد و آن‌ها را به‌صورت افزایشی بر روی دیسک ذخیره می‌کند. این ویژگی به خوبی بر روی دی‌وی‌دی‌ها عمل می‌کند، که تا حدی به خاطر فضای زیاد دی‌وی‌دی است. حال آن که بقیهٔ توزیع‌های گنو/لینوکس هم دارای دیسک زنده می‌باشند اما آن‌ها به نرم‌افزارها اجازه نمی‌دهند که به طور همیشگی اضافه شوند این در مورد ذخیرهٔ فایل‌ها بر روی سی‌دی هم صدق می‌کند. یکی از ویژگی‌های برجستهٔ پاپی سیستم write-caching است که عمر فلش‌های یواس‌بی را که پاپی لینوکس بر روی آن‌ها اجرامی شود، افزایش‌می‌دهد.

این توزیع سه ویژگی مهم داره:

۱- این توزیع بر پایه هیچ کدوم از توزیع های دیگه مثل دبیان یا Slackware نیست. این توزیع از اول (Scratch) نوشته شده است.
    ۲- در این توزیع فرقی بین کاربر ریشه و عادی وجود ندارد، در واقع شما به عنوان یک کاربر عادی میتونید کل سیستم عامل خودتونو خراب کنید.
    ۳- دیسک زنده برای این توزیع وجود دارد! خوب این که نشد ویژگی. البته این دیسک ویژگی جالبی داره، اول که سیستم عامل از روی دیسک بوت می شود تمام این دیسک بر روی حافظه اصلی شما کپی می شود و شما میتونید دیسک یا هر وسیله ای که با اون سیستمتون رو بوت کردید از سیستم جدا کنید بله درسته این سیستم عامل فقط روی حافظه قرار داره. و نکته جالب تر این که شما میتونید جلسه کاری (فاصله زمانی بین لحظه ورود به سیستم عامل و خروج از آن) خود رو ذخیره کنید هر جا که دوست داشتید (1 فایل). حتی شما میتونید جلسه کاریتون رو روی یک دیسک ذخیره کنید، حتی لازم نیست این دیسک قابلیت نوشتن مجدد هم داشته باشد.

هدف این سیستم عامل سادگی برای کاربر و کوچکی است واقعا ساده است تمام کدک های ویدیویی رو به صورت پیش فرض پشتیبانی می کند. برای وصل شدن به اینترنت نیازی به هیچ تنظیماتی ندارید. برای هر کاری که شما در این سیستم عامل می خواهید انجام دهید یک Wizard طراحی شده است و به ساده ترین شکل ممکن تمام کارها را برای شما انجام می دهد. در ضمن در این سیستم عامل از دابل کلیک خبری نیست برای هر کاری که می خواهید انجام دهید فقط یک کلیک کافی است. حتی اگر کاربر ویندوز هم هستید پیشنهاد می کنم یک بار این سیستم عامل رو تست کنید شما نیازی به نصب این سیستم عامل ندارید فقط لازمه روی یک CD، DVD، فلش USB یا هر چیزی که دم دستتونه بریزید و سیستمتون رو با اون بوت کنید.

پسورد ریشه
    پاپی یکی از معدود توزیع‌هایی است که از پسورد ریشه استفاده نمی‌کند، آن هیچ فرقی بین یک کاربر عادی و یک کاربر ریشه نمی‌گذارد، این ویژگی استفاده از سیستم را راحت‌تر می‌کند و کنترل کامل دیسک‌های سخت را به کاربر می‌دهد، اما نگرانی‌های امنیتی نیز وجود دارد به خاطر این که کاربر می‌تواند واحد خود را فرمت کند یا آزادانه سیستم‌فایل‌ها را پاک‌کند که این منجر به از بین رفتن پاپی یا بقیهٔ سیستم‌عامل‌ها می‌شود. اما این ویژگی همچنین می‌تواند برای گرفتن یک تصویر کامل از سیستم‌عاملی یا پاک‌کردن آن از دیسک سخت برای بازگردانی مجدد در آینده بدون فرمت کردن آن استفاده شود. از طرفی آن می‌تواند برای ذخیره کردن فایل‌های یک سیستم‌عامل متلاشی شده مناسب باشد. به علاوه از آن‌جایی که این سیستم بر روی حافظه اجرا می‌شود هیچ محدودیتی برای تغییر واحدهای دیسک سخت دیگر وجود ندارد و ایجاد یا پاک کردن پارتیشن‌های مختلف در سیستم‌های مختلف بسیار آسان است.

یک توصیهٔ کوچک

از آن‌جایی که پاپی لینوکس بر روی حافظه اجرا می‌شود، تمام فایل‌ها و عملیات‌هایی که بر روی یک جلسه انجام شود اگر بر روی فایل ذخیره نشود، به محض بسته شدن جلسه آن‌ها ناپدید می‌شوند. این شامل دانلودها نیز می‌شود. این اتفاق معمولاً برای کاربران جدید می‌افتد. برای جلوگیری از این مشکل پیشنهاد می‌شود که تمام فایل‌های خود را در دیسک به جای سیستم‌فایل ذخیره کنید که دیسک می‌تواند یک دیسک سخت یا یک فلش یواس‌بی یا حتی یک فلاپی باشد. تمام این رسانه‌ها معمولاً بر روی میزکار نشان داده خواهند شد اما اگر نبود با mount کردن آن‌ها شما می‌توانید در زیر شاخهٔ /mount/ به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

zl7ikiqiyj5fmds8sww thumb

It is a good viewpoint to see the world as a dream
    When you have somethings like a nightmare , you will wake up and tell yourself that it was only a dream
    It is said that the world we live in is not a bit different from this

----------------------------------------
    Tout est pardonné

2. 4 کاربر مقابل از @ref عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

عضو سایت
    این کاربر شعاری برای خود انتخاب نکرده است
    تشکر تشکر کرده 
    18
    تشکر تشکر شده 
    7
    تشکر شده در
    6 پست
    قدرت امتیاز دهی
    8
    Array

پیش فرض پاسخ : معرفی puppy-linux

سلام خدمت دوستان و مخصوصا استاد عزیز شیرین بیان.
    من مدتی است که دنبال استاد می گردم. در این سایت هم دنبال مطلبی می گشتم که هم بدرد من بخورد یا با علاقه من همراه باشد و هم اینکه استاد آنرا دیده باشند. و هم اینکه خودم هم در آن مورد صاحب نظر یا فعالیت باشم.
    پس می بینید که برای اظهار نظر و جواب 3 خوان رستم را طی کرده ام.
    بلاخره از نظر من هیچ اشکالی ندارد . هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد...

و اما من و پاپی..

من مدتی است که با پاپی کار می کنم. و نسخه های متعددی از آن را امتحان کرده ام. برای کسانی که سیستم قدیمی دارند یا با کامپیوتر کار کمی دارند بسیار عالی است. خیلی وقتها ما اصلا نیاز نداریم که با ویندوز و معایب زیاد ویندورز درگیر شویم. البته این را نمی گویم که چون خودم از ویندوز دل خوش ندارم. نه !
    بیاید منصفانه در نظر بگیریم . چند در صد از کارهای ما واقعا نیاز به ویندوز 10 دارد. من خودم با کامپیوتر قدیمی کار می کنم و هیچ احساس نیازی به خرید کامپیوتر جدید ندارم. البته همسرم بنا به تدریس مجبور است که کامپیوتری با مشخصات ویندوز 10 داشته باشد ولی من خودم و در گارگاه تعدادی کامپیوتر قدیمی دارم.
    و با اینها نیاز من برآورده می شود.
    خیلی از مردم نیازشان از سیستم عامل در حد پخش فایهای تصویری و صوتی - خواندن فایلها pdf و جستجوی اینترنت و نهایت بازی خلاصه می شود.
    به نظر شما آیا اینها با یک مینی کامپیوتر 400 مگاهرتز نمی شود انجام داد و با سرعتی باور نکردنی. مسلما چرا که نه.

از مزایای مهم پاپی این است که تک کاربره می باشد. یعنی شما همیشه کابر روت هستی. برای من و خیلی های دیگر چه نیازی است که کامپیوترمان چند کاربر داشته باشد. امروزه کامپیوتر ها مانند مسواک شخصی شده اند و هر شخص یک کامپیوتر و یا بیشتر از آن را دارد.
    شما با داشتن یک بوت فلش می توانید در هر جا و مکان و با هر سیستم که در دست شما باشد می توانید با آن سیستم کار کنید.
    پاپی قدرت بوت از آن را با لود درایورهای صوت و تصویر دارد. مثلا فکر کنید یک فیلم دستتان آمده و نیاز دارید آنرا چک کنید. در همین حال سیستم کامپیوتر دوستان هم موجود است. حال به دلایلی یا سیستم ندارد یا خراب است یا رمز دارد. بهترین راه بوت سریع با این فلش است. و شما را به هدف می رساند.
    مزیت خوب پاپی در بوت سریع است. ولی من دنبال سریع تر از این هستم.
    از استاد بزرگ و ارجمند می خواهم اگر می تواند اطلاعاتی در این باره بدهد مرا کمک کند. مثلا اینکه بخشی از درایورها حذف شود. مانند سیستم slax ماژول بندی شود. که هر زمان نیاز بود راه اندازی شود.
    دوستان توصیه می کنم این سیستم را امتحان بکنند. البته فضای کامند آن هم بسیار مناسب است.
    ببخشید طولانی شد. هر چند خودم سوالات خیلی زیادی در این مبحث دارم. و اگر دوستان دنبال کنند حتما بحث را به چالش خواهیم کشید.

4. کاربر مقابل از FFE0035 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

عضو سایت
    این کاربر شعاری برای خود انتخاب نکرده است
    تشکر تشکر کرده 
    0
    تشکر تشکر شده 
    0
    تشکر شده در
    0 پست
    قدرت امتیاز دهی
    7
    Array