صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 34

موضوع: ماشین مجازی Qemu وموارد استفاده ان در ویندوز

کاربر فعال
    یاد بگیریم وبه دیگران هم یاد بدیم
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

ماشین مجازی Qemu وموارد استفاده ان در ویندوز

سلام دوستان چند روز پیش من از استاد شیرین زبان سوالی در این مورد پرسیدم که ایشان فرمودند با ایجاد تاپیک در مورد این نرم افزار بحث میکنیم و موارد استفاده ونحوه استفاده از اون رو میگویم

2. 7 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

پیش فرض پاسخ : Qemu وموارد استفاده ان در ویندوز

مطمئنا" همه شما عزیزان حداقل با یکی دو نوع از ماشین های مجازی مثل VirtualPC و VmWare و VirtualBox آشنا
    هستید و حداقل با یکی از آن ها کار کرده وتجربه دارید و موارد استفاده ماشین های مجازی را میدانید.

QEMU ( عبارت Quick EMUlator به معنی " شبیه ساز سریع" ) ، هم یک نوع ماشین مجازی است که البته به کاملی
    انواع اشاره شده نبوده ولی ویژگی های خیلی خوبی دارد که باعث میشود که زیاد مورد استفاده قرار بگیرد.

صحبت تخصصی در مورد این برنامه از دانسته های بنده خارج است و من در این تاپیک صرفا" به چند کاربرد این برنامه
    اشاره خواهم کرد که مطمئنا دانستن این کاربرد ها برای هر کاربری مفید خواهد بود.
    ============================

تست ISO های بوتیبل : خیلی اوقات ما چند ساعت و یا حتی چند روز زحمت می کشیم و فرضا" یک ایزوی بوتیبل
    می سازیم. و بعد وقت آن است که این ایزو را رایت کرده و استفاده کنیم.
    ولی نمیدانیم که آیا این سی دی که میخواهیم رایت کنیم ، واقعا" بوتیبل خواهد بود؟ و یا آیا منو های موجود در آن
    همانطوری که ما درست کردیم هستند؟

این جاست که برنامه QEMU بدرد می خورد و ما میتوانیم در عرض چند لحظه بدانیم که سی دی نهائی به چه شکلی
    خواهد بود و آیا بوتیبل هست یا نه وو......
    من قبلا" چگونگی انجام این کار را در تاریخ دهم ماه جولای سال 2008 در لینک زیر به زبان انگلیسی توضیح داده ام:

Test Your ISO images in QEMU by Batch File

تست فلاش های بوتیبل : وقتیکه یک USB بوتیبل درست کردیم برای آزمایش آن لازم نیست که کامپیوتر را با فلاش ساخته
    شده بوت کنید چون با استفاده از برنامه QEMU میتوان در محیط ویندوز این فلاش بوتیبل را اجرا کرده و از کارش مطمئن شد.

اجرای انواع سی دی های لایو ویندوز و لینوکس : با داشتن ایزوی سی دی های لایو ویندوز و لینوکس ، میتوانیم با استفاده
    از برنامه QEMU آن ها را در محیط ویندوز خیلی سریع تست کنیم.

نصب ویندوز و لینوکس مجازی : میشود با استفاده از برنامه QEMU انواع ویندوز و یا لینوکس را در ماشین مجازی نصب و اجرا
    نمود.
    دوست ارجمندمان (سهند ) میگفت که یک ویندوز XP پرتابل دارد که نامش windowsxpmicro.img است و براحتی در داخل
    ویندوز اجرا شده و خیلی بدردش میخورد.
    و بنده به دوست ارجمندم گفتم که در سیستم ایشان هم ، این ویندوز پرتابل توسط برنامه QEMU اجرا میگردد.

نکته آخر اینکه:
    برنامه رایگانی بنام MobaLiveCD 2.1 وجود دارد که میتواند سی دی ها و فلاش های بوتیبل را داخل ویندوز اجرا کند.
    باید بگویم که سازنده این برنامه هم داخل برنامه اش از همین برنامه QEMU استفاده کرده و ایشان تنها کاری که
    کرده این است که برنامه QEMU که فقط با خط فرمان کار میکند را ، بصورت گرافیکی اجرا می نماید.
    حتی بنده ، در زمان ساخت اولین ورژن های این برنامه ، به سازنده اعتراض کرده و گفتم که با تقلب کار یک سازنده
    را بنام خود تمام کرده است.

سعی میکنم در فرصت های بعدی راههای عملی استفاده از این برنامه را توضیح دهم.

[SIGPIC][/SIGPIC]

4. 8 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

دوست ارجمندمان (سهند) گفتند یک ویندوز XP پرتابل دارند که نامش windowsxpmicro.img است
    ایشان علاقه دارند که همچنین امکانی را در ویندوز 7 داشته باشند. یعنی میخواهند یک ویندوز 7 پرتابل فرضا" با نام
    Win_7.img داشته باشند که براحتی و سریع اجرا شود.

ما میتوانیم با استفاده از برنامه QEMU ویندوز و حتی انواع سیستم عامل های لینوکس را نصب کرده و بعد با یک
    فرمان اجرایشان بکنیم.

برنامه QEMU برخلاف ماشین های مجازی دیگر دارای صفحه گرافیکی نبوده و با خط فرمان کار میکند.
    البته برنامه های دیگری هم ساخته شده و وجود دارند که میتوانند برنامه QEMU را بصورت گرافیکی اجرا نمایند.

بعد از سوال دوست ارجمندمان ، دیدم که چند سالی میشود که از این برنامه استفاده نکرده ام.لذا طبق عادت
    همیشگی خود تصمیم گرفتم که قبل از نوشتن مطلب ، مقداری در اینترنت گشته و با مطالب جدید مربوط به موضوع
    آشنا شوم.
    متاسفانه دیدم که از طرفی سازندگان این برنامه بسیار خوب و به درد بخور مدتی است که کاری نکرده و تقریبا" میشود
    گفت که انگار قصد ادامه و بهبود ندارند. و از طرف دیگر پیدا کردن ورژن های مختلف این برنامه هم تا حدودی سخت
    شده است.

این برنامه هم برای ویندوز و هم برای سیستم عامل های دیگر ساخته شده است. نوع مخصوص ویندوز این برنامه ورژن
    های متفاوتی دارد که هر ورژن هم با ورژن های دیگر تفاوت های اساسی دارند.
    متاسفانه دستورات قابل اجرا در ورژن های مختلف گاها" متفاوتند ووو................
    در نهایت بنده تصمیم گرفتم برای توضیح توانائی های این برنامه از ورژن 0.10.0 استفاده کنم . لذا این ورژن از برنامه را
    در لینک زیر آپلود کردم.

qemu

دانلود فرمائید تا بعد چگونگی کار را توضیح دهم.
    تذکر اینکه برنامه QEMU کلا" پرتابل بوده و نیازی به نصب ندارد

[SIGPIC][/SIGPIC]

6. 6 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

تذکر : همانطور که قبلا" عرض کردم در حال حاظر ورژن های مختلفی از این نرم افزار (البته برای ویندوز) موجود است ولی
    هر کدام دستورات و نیازمندی های ویژه خودشان را دارند.
    متاسفانه با تغییر ورژن ها ، نام فایل های اجرائی برنامه هم عوض شده ، بدون اینکه راهنمای کار با آن ها وجود داشته
    باشد و یا حداقل بنده نتوانستم راهنما های لازم را پیدا کنم.
    آخرین نکته اینکه آخرین ورژنی که از این برنامه برای ویندوز موجود است ، QEMU 1.3.50 (با 54 مگا بایت حجم )است.
    ورژنی که بنده قبلا" تجربه کار داشتم ورژن qemu-0.9.0-windows با حجم 6 مگا بایت است که هنوز عقیده دارم بهترین
    ورژن است . ولی ورژنی که برای مصارف این آموزش در نظر گرفتم ورژن 0.10.0 است که تقریبا" 4 مگا بایت حجم دارد.
    و همین ورژن که حجم کمی دارد ، میتواند تمام نیاز های ما را در این تاپیک کاملا" برآورده نماید.
    ==============================

بار کردن ایزو های بوتیبل ( لینوکس و ویندوز)

======================
    اگر در کامپیوتر خود ایزو های بوتیبلی دارید (چه نوع ویندوزی و چه نوع لینوکسی) ، میتوانید فقط با اجرای یک دستور
    چگونگی کار آن ها را در داخل ویندوز تست کنید.
    برای اینکار بصورت زیر عمل کنید:
    1. فایل دانلود شده در جلسه قبلی را از فشردگی درآورده و پوشه qemu را در روت درایو C قرار دهید.
    2. یک فایل Batch با محتوای زیر ساخته و آن را با نام فرضا" qemu.cmd در داخل پوشه C:\qemu قرار دهید:

کد:
    @echo off
    set aa=c:\qemu\
    %aa%qemu-img.exe create -f qcow %aa%hdd.img 5000Mb
    %aa%qEmu.exe -hda %aa%hdd.img -boot d -m 256 -cdrom c:\xxx.iso -L c:\qEMU -usb -localtime -kernel-kqemu -net  user,c:\qEMU

3. بعد از این هر نوع ایزوی بوتیبل داشته باشید را براحتی در عرض چند لحظه میتوانید تست کنید.
    برای این کار کافی است که :
    الف__ نام ایزوی بوتیبل را به xxx.iso تغییر داده و آن را در روت درایو C قرار دهید.
    ب __ فایل qemu.cmd را ازداخل پوشه C:\qemu اجرا کنید.

با اجرای این فایل ، بعد از چند لحظه تصویری مثل شکل زیر خواهید داشت:

kr9x4p2jxy28ssrbwas

نمیخواهد کاری بکنید ، حدود 5 ثانیه صبر کنید تا بار شدن ایزوی بوتیبل شروع شود.

می بینید که با این روش خیلی سریع میتوان ایزو های بوتیبل را براحتی تست کرد.

تا روزی دیگر و ادامه بحث

[SIGPIC][/SIGPIC]

8. 6 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

پیش فرض پاسخ : ماشین مجازی Qemu وموارد استفاده ان در ویندوز

سلام دستتون درد نکنه خیلی ممنون از این اموزش مهم که بدرد من یکی خیلی میخوره
    استاد من اینو تست کردم اما دوتا تصویر برام باز شدکه در زیر براتون اپلود میکنم یکی مربوط به فایل qemu ودیگری خط فرمان
    میشه که تصویر مربوط به خط فرمان دیده نشود((شماره 1))

og9jetsu8e8znwlxo0l6 thumb

10. 6 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

سهند جان معلوم است که یک ویندوز LiveXP ساخته شده توسط برنامه WinBuilder داری که مطابق شکلی که قرار
    دادی بارشده و کار میکند.

اما در رابطه با خط فرمان:
    خط فرمان تا زمانیکه برنامه Qemu دارد اجرا میشود در پشت صفحه Qemu باز خواهد ماند.

تذکر اینکه همانطور که می بینی در خط فرمان یک پیام هم داده شده که شرحش بصورت زیر است.

برنامه ای بنام kqemu وجود دارد که اگر آن را در ویندوزت نصب کنی و پوشه مربوطه را داخل پوشه C:\qemu قرار دهی ،
    درایور هائی در ویندوز نصب خواهند شد که باعث خواهند گردید که برنامه qemu با سرعت بیشتری کار کند.

من در دستوری که در جلسه قبل گفتم ، از برنامه خواسته ام که اگر برنامه kqemu در سیستم نصب باشد ، از آن استفاده
    نماید که در خط فرمان نشان داده شده توسط شما پیام داده که در این سیستم kqemu نصب نشده لذا استفاده نشد

[SIGPIC][/SIGPIC]

12. 6 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

استاد میشه لینکی هم برای دانلود kqemu لطف کنید توی نت گشتم خیلی زیاد هست با ورژنهای متفاوت البته اونطوری که فهمیدم

14. 6 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

برنامه qemu در اصل برای سیستم عامل لینوکس طراحی شده و بمرور ورژن های مخصوص به ویندوز نیز درست شده اند.
    در رابطه با برنامه سرعت دهنده qemu یعنی kqemu باید بگویم که ورژن های مربوط به لینوکس موجودند ولی ورژن های
    مخصوص ویندوز کمیاب بوده و آخرین ورژنی که پیدا کردم Kqemu-1.3.0pre11-install.exe است که 179 کیلو بایت حجم
    دارد. ولی در تست های بنده عملا" با ورژنی که ما در این بحث کار میکنیم سازگار نیست.

Kqemu-1.3.0pre11-install.exe

اگر درد های بدنم فرصت دهند ، و نیز اگر حوصله من پیرمرد اجازه دهد ، سعی میکنم که طرز کار آخرین ورژن برنامه qemu
    را درک کرده و روش کار با آن را توضیح دهم.

ولی فعلا" تست های خود را در رابطه با مطالب گفته شده و نیز در رابطه با مطالبی که خواهم گفت ،با ورژنی که قرار داده ام
    انجام دهید تا ببینیم چه پیش می آید.

در جلسه بعد سعی خواهیم کرد که در دو مورد توضیح دهم:
    1. توضیح خلاصه دستورات استفاده شده در مثال قبلی.
    2. چگونگی نصب یک سیستم عامل در ماشین مجازی qemu و اجرای آن.
    برای مثال یک ویندوز XP کامل را در ماشین مجازی qemu نصب کرده و بعد آن را اجرا خواهیم کرد.

[SIGPIC][/SIGPIC]

16. 6 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

شرح مختصر تعدادی از دستورات استفاده شده در جلسه قبلی
    ==================================
    ما در جلسه قبلی دستور زیر را بکار بردیم:
    کد:
    @echo off
    set aa=c:\qemu\
    %aa%qemu-img.exe create -f qcow %aa%hdd.img 5000Mb
    %aa%qEmu.exe -hda %aa%hdd.img -boot d -m 256 -cdrom c:\xxx.iso -L c:\qEMU -usb -localtime -kernel-kqemu -net  user,c:\qEMU
    با اجرای دستور سطر سوم فایلی بنام hdd.img با حجم 5000 مگا بایت در پوشه C:\qemu ایجاد میشود.
    در حقیقت با این کار یک هارد مجازی بنام hdd.img با حجم 5000 مگا بایت ساخته میشود که در مرحله بعدی کار ،
    برنامه qemu فایل ایزوی ما را را در داخل همین هارد مجازی قرار داده و اجرا میکند.

ما میتوانیم دستور 5000Mb را بصورت 5G هم بنویسیم. البته اجباری نیست که این دستور همیشه برابر 5000 مگا بایت
    باشد مثلا" اگر ایزوی ما حجم کمی دارد میتوانیم در دستور بالا حجم کمتر مثلا" 500Mb بنویسیم.

در دستور سطر چهارم ، با عبارت 256 m- یعنی اینکه ما به برنامه qemu میگوئیم که برای اجرای این ایزو از مقدار 256
    مگا بایت رم استفاده نماید.
    ولی میتوانیم این مقدار را بدلخواه تغییر دهیم مثلا" 512 m- بنویسیم که از 512 مگا بایت رم استفاده کند.

با عبارت c:\xxx.iso میگوئیم که که ایزویی بنام xxx.iso را از روت درایو C اجرا نماید ولی میتوانیم بجای این عبارت ایزوئی
    با نام دیگر و در محل دیگر را بنویسیم.
    ====================

در جلسه بعد با استفاده از ایزوی ویندوز XP یک ویندوز XP در داخل ماشین مجازی qemu نصب کرده و سپس آن را اجرا
    خواهیم کرد.

[SIGPIC][/SIGPIC]

18. 6 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

گفتیم که برنامه qemu هم یک نوع ماشین مجازی است.
    بنابراین باید بتوانیم داخل آن سیستم عامل ( ویندوز یا لینوکس ویا ..) نصب و استفاده کنیم.
    ولی این برنامه که با خط فرمان کار میکند ،پس چگونه باید این کار را انجام دهیم؟

این کار ساده است. در جلسه امروز چگونگی نصب ویندوز XP را در این ماشین مجازی شرح داده و اگر علاقمند باشید
    روش نصب یک سیستم عامل لینوکس مثلا" Fedura را هم توضیح خواهم داد.

مراحل نصب ویندوز XP در ماشین مجازی qemu
    ============================

دوست ارجمندمان سهند میگفتند که یک ویندوز پرتابل دارند که نامش windowsxpmicro.img است. یعنی ویندوزی
    با فرمت img.
    ایشان میل داشتند بدانند که چگونه میشود با روش مشابه ویندوز 7 داشت و استفاده کرد.
    و حالا اگر با دقت به سطور زیر توجه کنند میتوانند اعمال انجام شده در اینجا را عوض ایزوی ویندوز XP با ایزوی ویندوز 7
    انجام دهند تا به خواسته خود برسند.

1. نام ایزوی ویندوز XP خود را به xp.iso تغییر داده و آن را در داخل پوشه C:\qemu قرار دهید.
    2. فایل Batch با محتوای زیر را درست کرده و آن را با نام فرضا" Install.cmd در داخل پوشه C:\qemu قرار دهید.

کد:
    @echo off
    qemu-img create -f qcow XP.img 2G
    qemu -m 512 -hda XP.img -cdrom XP.ISO -boot d
    ما با دستورات بالا به برنامه qemu گفتیم که اول یک هارد مجازی بنام XP.img با حجم 2 گیگا بایت ساخته و سپس
    ایزوی XP.ISO را مثل یک سی دی رام مجازی اجرا کرده و ویندوز XP را داخل هارد مجازی XP.img نصب و ذخیره کند.

3. حالا فایل Install.cmd را در داخل پوشه C:\qemu اجرا کنید. بعد از چند ثانیه پنجره زیر را خواهید دید

qe517fb984owd3njpn7v

و چند لحظه بعد پنجره زیر:

vm2srhsp0bqgyd0wfky9

همانطور که مشاهده میکنید هارد مجازی 2 گیگا بایتی که ساختیم انتخاب شده است. حالا کلید Enter را فشار داده و
    در صفحه بعد گزینه فرمت NTFS را انتخاب کرده و همینگونه بصورت نرمال مثل یک کامپیوتر معمولی عمل نصب را ادامه
    بدهید.

در پایان کار وقتی ویندوز نصب شده بالا آمد آن را ببندید.
    اکنون فایلی بنام XP.img دارید که داخلش ویندوز XP نصب شده است.

توجه داشته باشید که مراحل نصب توسط برنامه qemu (بویژه اگر برنامه kqemu را نصب نکرده باشیم ) ، مقداری کند
    است ولی تحمل کنید تا به نتیجه برسید.

حالا یک ویندوز XP پرتابل داریم و اگر همین پوشه qemu را با محتویاتش بهر کامپیوتر دیگری ببریم ، این ویندوز پرتابل
    اجرا خواهد شد.
    البته با دستوری که در جلسه بعد عرض خواهم کرد.

[SIGPIC][/SIGPIC]

20. 6 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)