صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 22

موضوع: ذخیره صفحات اینترنتی

کاربر فعال
    یاد بگیریم وبه دیگران هم یاد بدیم
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

ذخیره صفحات اینترنتی

با درود
    wtm20 18
    دوستان هر کسی هر راهی که به نظرش بهترین وکاربردی ترین روش برای سیو ذخیره صفحات اینترنتی میدونه اینجا توضیح بده تا بهترین روش برای ذخیره صفحات اینترنتی انتخاب کنیم البته دارای شرایطی نیز باید باشه ممنون
    1-بدون تغییر فونت صفحات
    2- صفحات بصورت افلاین هم بشه ازشون استفاده کرد
    3-تا انجا که امکان داره از فرمت های ساده مثل pdfباشه تا قابل حمل نیز باشه مثلا قابل استفاده در تبلت وغیره
    4-صفحات کامل ذخیره بشه
    5-اگر نرم افزار یا راه پیشنهادی از امکانات بیشتری برخوردار باشه حتی الامکان توضیح داده شود

2. 3 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر انجمن کامپیوتر
    همديگر را دوست داشته باشيم و بهم احترام بگذاريم
    تشکر تشکر کرده 
    3,495
    تشکر تشکر شده 
    3,460
    تشکر شده در
    796 پست
    حالت من : ShadOsarhal
    قدرت امتیاز دهی
    13719
    Array

پیش فرض پاسخ : ذخیره صفحات اینترنتی

سلام

129

ذخیره یک صفحه به طور کامل به طوری که من بعدا قادر به خواندن آن باشم؟ چرا من باید این کار انجام دهم؟ آیا، نمی توانیم صفحات مورد نیاز را به عنوان bookmarks داشته باشیم؟ چرا اما این روش تا زمانی که به اینترنت اتصال دارید جواب می دهد. حتی کوچکترین مسائل مانند حرکت از یک نقطه به نقطه دیگر (حتی اگر فاصله این دو نقطه خیلی کم باشد) ما را از چیزی که در ۲۴ ساعت شبانه روز به آن متکی هستیم دور می کند!بله،ما به اینترنت بسیار وابسته هستیم.در واقع دانست اطلاعات از ایترنت است که تضمینی برای زندگی بهتر ماست.

اما در این بین برخی از صفحات وب وجود دارند که هر کدام از اطلاعات موجود در آنها مانند قطعات ریز طلا برای ما ارزشمندند. با وجود اهمیت وب، مطالب مهم برای ما می توانند با مسدود شدن وب سایت یا از کار افتادن سرور میزبان سایت از دسترس ما خارج شوند. می توانید مرا فردی بدبین بدانید ،اما زمانی که من به قطعه مفیدی از وب سایت بر خورد می کنم، بار پیش آمده که تمایل دارم تمامی صفحه را با همه اطلاعاتش ذخیره کنم.شاید ساده ترین راه به نظر شما کپی و چسباندن محتوا در برنامه مایکروسافت ورد باشد.

اما چرا این راه را انتخاب می کنید وقتی راه های ساده تری برای خواندن آفلاین مطالب وجود دارد؟ این چند روش که در زیر می آید می تواند به شما در ذخیره صفحات وب مورد علاقه خود برای خواندن صفحات بدون اتصال به اینترنت کمک کند:
    ذخیره کامل صفحات وب با گزینه Save As

من احتمالا چند خط مطلب تکراری در اینجا می آورم اما همه مرورگرها دارای قابلیت ذخیره کردن صفحات وب به صورت کامل هستند. آنها این قابلیت را از نخستین نسخه های خود همراه داشته اند. این کار ساده با یک کلیک بر روی ذخیره صفحه انجام می شود.

در اینجا به طور خلاصه در مورد ۳ مرورگر محبوب وب به توضیح این مورد می پردازم:

مرورگر فایرفاکس

از منو ، با کلیک بر روی فایل(File) –گزینه ذخیره کردن صفحه به عنوان(Save Page As)… را بزنید(یا معادل آن روی صفحه کلید Ctrl+S را بزنید)

217

پنجره محاوره ای Save As ظاهر می شود. با انتخاب صفحه وب ، نوع ذخیره سازی صفحه وب را در کرکره گزینه Web Page, complete انتخاب می کنید.

319

صفحه وب به عنوان مجموعه ای از فایل HTML و یک پوشه حاوی عناصر دیگر صفحه در محلی که شما تعیین کرده اید ذخیره خواهد شد

416

صفحه ذخیره سازی صفحه فایرفاکس را می توان با استفاده از افزونه
    ذخیره کامل بهبود بخشید. اگر چه ، من تفاوت زیادی بین عملکرد ذخیره سازی پیش فرض و افزونه کمکی مشاهده ننمودم.

مرورگر کروم

کروم هم دارای گزینه ذخیره هست. شما می توانید به این گزینه از طریق آیکون صفحه که در کنار نوار آدرس قرار دارد دسترسی داشته باشید. شما همچنین می توانید صفحه وب را پس از بار گذاری با کلیک راست در هر نقطه از صفحه بار و رفتن به منوی محتوا ذخیره کنید. یا با زدن کلیدهای Ctrl+S صفحه را ذخیره کنید.

511

همان پنجره محاوره ای مثل فایر فاکس ظاهر می شود و اجازه می دهد تا صفحه را به عنوان صفحه وب ، کامل در محل انتخاب خود ذخیره کنید.

مرورگر اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر هم سنت معمول فایل — ذخیره کردن به عنوان… را دارد. اما یک ویژگی دیگر هم دارد و شما هنگام ذخیره یک صفحه متوجه خواهید شد که در اینترنت اکسپلورر گزینه دیگری به شما می دهد و آن ذخیره به عنوان وب آرشیو در کرکره ای نوع ذخیره است همانند تصویر زیر:

611

این دقیقا همان نوع آسودگی است که ما دنبال آن هستیم. به جای پوشه کامل که برچسب صفحه ذخیره شده را خورده به همراه یک فایل HTML ، ما فقط با یک فایل واحد روبه رو هستیم. MHT یا MHTML یک استاندارد برای ذخیره کردن یک صفحه وب به عنوان یک فایل تنها می باشد. این استاندارد توسط مایکروسافت به عنوان راهی برای یکپارچه ساختن تمام عناصر صفحه وب مانند تصاویر و HTML با هم به در فایل واحد معرفی شده است.

لزوما همه مرورگرها این قالب ذخیره سازی را پشتیبانی نمی کنند. اپرا تنها مرورگر محبوب دیگر است که از MHT در ذخیره سازی صفحات استفاده می کند. هر چند کاربران فایرفاکس می توانند با نصب دو افزونه به نام های
    Mozilla Archive Format و UnMHT به ذخیره سازی با فرمت MHTبپردازند. هر دوی این افزونه ها را می توان نصب کرده و برای باز کردن و ذخیره کامل صفحات وب مورد استفاده قرارداد.

فرمت فایل MHTML یکی از راه های ذخیره کامل صفحات وب به عنوان یک فایل است. اما این قطعا بهترین راه نیست چون صفحات وب با این فرمت در مرورگرهای مختلف متفاوت نمایش داده می شوند همچنین ، MHTML وقتی که می خواهیم به دست کاری در کدهای جاوا اسکریپت که بخشی از کد معمول صفحه وب است بپردازیم فرمت خوبی نیست.

ذخیره کامل صفحات وب با افزونه های فایرفاکس

افزونه
    Scrapbook Plus

712

افزونه Scrapbook Plus در واقع حاصل بهبود و بهینه سازی افزونه
    Scrapbook می باشد. تینا در مقاله مرور آفلاین هرجا هر زمان بررسی (بخش اول و بخش دوم) به بررسی افزونه Scrapbook پرداخته که به علاقه مندان توصیه می کنم نگاهی به آن مقاله بیاندازند.

افزونه Scrapbook Plus کارکرد مشابهی دارد اما هدف آن مدیریت سریعتر تمام صفحات ذخیره شده شما است. شما می توانید گزینه ای را برای آنچه که از صفحه وب می خواهید مشخص کنید همچنین گزینه ای برای تنظیم سطح و کیفیت ذخیره سازی صفحات وب وجود دارد.شما می توانید همه زبانه های موجود در فایرفاکس را به صورت یکجا ذخیره کرده و آنها را در پوشه ها مرتب سازی کنید.هر دو افزونه Scrapbook و نسخه Plus آن قابلیت ترکیب را دارند.

افزونه
    Read It Later

89

در مورد Read It Later
    قبلا نوشته بودیم. Read It Later یک پلاگین برای این مرورگر است که مزیت آن سهولت مطلق در استفاده است. با یک کلیک شما می توانید صفحه وب به نمایش درآمده را ذخیره کنید. برای استفاده آفلاین ، فقط صفحه ذخیره شده را در مرورگر بارگذاری کنید و هنگامی که به اینترنت متصل نیستید قادرید به تماشای صفحه ذخیره شده بپردازید.

97

شما همچینی می توانید با کلیک بر روی لینک (به جای باز کردن صفحات) به ذخیره سازی آنها برای تماشای بعدی بپردازید برای این کار از حالت ‘Click to Save’ استفاده کنید. همه زبانه ها باز را در این حالت می توان همزمان ذخیره کرد.
    بهترین بخش Read It Later ویژگی انعطاف پذیری آن برای مرورگرها و بسیاری از دستگاه های تلفن همراه می باشد. پلاگین Read It Later برنامه های رسمی بسیاری دارد و حتی چند کاربر دست به افزودن ابزارهایی به منظور توسعه این پلاگین زده اند و همه این موارد باعث شده که Read It Later به عنوان یک از ضروری ترین ابزار هها برای هر مرورگری درآید.

ذخیره کامل صفحات وب به عنوان پی دی اف

ذخیره صفحات وب به عنوان فایل های پی دی اف در واقع چند گام رو به عقب است!. به خصوص بعد از افزونه هایی که به سهولت عمل ذخیره سازی کامل را انجام می دهند . اما به هر حال در نظر گرفتن و توجه به ابزاری مثل
    PDF Download هم خالی از لطف نیست. PDF Download را می توان به عنوان یک افزونه یا یک علامت گذار صفحات در اکثر مرورگرها (گوگل کروم ، سافاری ، اپرا ، فایرفاکس ، فلاک و اینترنت اکسپلورر) نصب نمود.

107

با یک کلیک ، ویژگی تبدیل وب به پی دی اف برنامه به شما اجازه میدهد به سرعت و با دقت تبدیل هر نوع صفحه وب (حتی ناامن) به یک فایل پی دی اف با کیفیت بالا تبدیل نمایید. فایل پی دی اف را می توان چاپ کرده، به اشتراک گذاشت و یا تنها در یک پوشه برای مشاهده بعدی نگهداری کرد. و یا حتی همه آنها را به در یک بسته با استفاده از برنامه رایگان PDFHammer از همان سازنده در هم ادغام نمود.

آیا شما برای خواندن آفلاین صفحات وب آنها را آرشیو می کنید؟ روش مورد علاقه شما چیست؟

منبع:
    makeuseof

سپاس
    دوستدار هميشگي شما "eDvArDo"

7n1wj1mlvxoxejezfhye

دلِ هر ايراني كه براي ايران نمي‌تپد، بهتراست نتپد! (پروفسور حسابي)

آيا پاسخ سوالي را بدانم بهتر است، يا اينكه ندانسته از دنيا بروم؟! (ابوريحان بيروني)

پس از سالها جهد و تلاش در كسب علم و معرفت، دانستم كه هيچ ندانستم! (علامه حسن زاده آملي)

4. 4 کاربر مقابل از eDvArDo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر انجمن کامپیوتر
    تشکر تشکر کرده 
    3,495
    تشکر تشکر شده 
    3,460
    تشکر شده در
    796 پست
    قدرت امتیاز دهی
    13719
    Array

و نرم افزار

Maxprog Web Dumper 3.3.4
    اگر شما در اینترنت سایتی را مشاهده کردید و مایلید كه یک كپی از آن داشته باشید می توانید تك تك صفحه ها را ذخیره نمایید كه این كار زمان زیادی طول می كشد و برای جلوگیری از این اتلاف زمان می توانید از نرم افزارهایی استفاده نمایید که به وسیله آن ها تنها با چند كلیك تمام محتویات وب سایت ازجمله عكس ها، موسیقی، فیلم ها و ... را به طور كامل بر روی هارد سیستم ذخیره نمایید. این نرم افزارها که امروزه می توان گسترش آن ها را مشاهده نمود به صورت خودکار اقدام به جمع آوری و ذخیره سازی صفحات وب سایت مورد نظر می کنند. نرم افزار Maxprog Web Dumper محصول شرکت MaxProg می باشد. این نرم افزار سایت ها را به صورت دایركتوری های منظم برای شما طبقه بندی می كند تا شما بتوانید به راحتی به مدیریت آن ها بپردازید. این برنامه به صورت اتوماتیك صفحات اینترنتی - html را نیز برای شما ذخیره می نماید.

از دیگر ویژگی های این برنامه می توان به سازگاری با ویندوز ویستا، سرعت بالای دانلود، قابلیت دریافت بیشتر از 60 نوع فورمت صفحات وب، پشتیبانی از پروكسی های سرور و .... اشاره كرد. به وسیله Web Dumper شما به راحتی و تنها با وارد نمودن آدرس وب سایت مورد نظر به برنامه قادر خواهید بود تا تمامی صفحات را به همراه عکس ها، بنرها، تصاویر فلش و ... ذخیره سازی نمایید. پس از اتمام عملیات ذخیره سازی شما قادر خواهید بود تا در زمان های مختلفی که به اینترنت متصل نیستید از وب سایت ذخیره سازی شده به صورت Offline بازدید نمایید و به راحتی در صفحات مختلف آن به دنبال مطلب مورد نظر خود باشید .

قابلیت های نرم افزار Maxprog Web Dumper :

• توانایی ذخیره سازی صفحات کامل یک وب سایت از طریق لینک های موجود در هر صفحه
    • قابلیت ذخیره سازی فایل های موجود در یک صفحه مانند عکس، فایل های فلش و ...
    • توانایی ----ر نمودن فایل هایی که به آن ها نیازی نیست تا در هنگام ذخیره سازی از سرعت بیشتری برخوردار باشید
    • تشخیص تمامی پیغام های مربوط به پروتکل http
    • قابلیت دریافت بیشتر از 60 نوع فرمت صفحات وب
    • نمایش جزئیات هر فایل در هنگام ذخیره سازی
    • پشتیبانی از پروكسی سرورها
    • توانایی ذخیره سازی صفحاتی که برای مشاهده آن ها به نام کاربری و رمز عبور نیاز است
    • سرعت بالای دانلود
    • سازگار با نسخه های مختلف ویندوز
    • و ...

لينک دانلود هم يه سرچي کني فراوون هست!

سپاس

7n1wj1mlvxoxejezfhye

آيا پاسخ سوالي را بدانم بهتر است، يا اينكه ندانسته از دنيا بروم؟! (ابوريحان بيروني)

پس از سالها جهد و تلاش در كسب علم و معرفت، دانستم كه هيچ ندانستم! (علامه حسن زاده آملي)

6. 4 کاربر مقابل از eDvArDo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر انجمن کامپیوتر
    تشکر تشکر کرده 
    3,495
    تشکر تشکر شده 
    3,460
    تشکر شده در
    796 پست
    قدرت امتیاز دهی
    13719
    Array

ترفند کروم: ذخیره ی صفحات وب به صورت PDF در رایانه یا در گوگل درایو

اگر بخواهید یک صفحه ی وب را ذخیره کنید چه کار می کنید؟ از نرم افزارهای مختلف استفاده می کنید؟ یا از آن عکس می گیرید؟ یا شاید تمام آن را کپی می کنید و در نرم افزارهای ویرایش متن ذخیره می کنید؟ با ترفندی که در ادامه آموزش خواهم داد شما می توانید در مرورگر کروم صفحات وب را به صورت PDF ذخیره کنید یا حتی آن ها را در حساب گوگل درایو خود ذخیره کنید (با فرمت PDF)! در ادامه با این ترفند آشنا خواهید شد.

برای اینکار به هیچ نرم افزار یا افزونه ای به جز خود مرورگر کروم نیاز ندارید. برای شروع یک سایت را باز کنید و بعد کلیدهای Ctrl+P را بزنید. پنجره ای شبیه به عکس زیر باز می شود که از طریق آن شما می توانید از آن صفحه پرینت بگیرید که البته این امکان در تمام مرورگرها وجود دارد.

Snap 090489

اما اگر شما روی گزینه ی Change کلیک کنید پنجره ی زیر باز می شود که در آن گزینه های مختلفی وجود دارد. بیشتر این گزینه ها در مرورگرهای دیگر نیز وجود دارند به جز دو گزینه ی Save as PDF و Save to Google Drive. با انتخاب گزینه ی Save as PDF آن صفحه از سایت با فرمت PDF در رایانه ی شما و با انتخاب گزینه ی Save to Google Drive در حساب Google drive شما ذخیره می شود.

Snap 440490

منبع: fenjon.com

7n1wj1mlvxoxejezfhye

8. 4 کاربر مقابل از eDvArDo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

درود دوست عزیز
    همه راههای پیشنهادی شما در رابطه با سیو صفحات از طریق سیو مرورگرها رو اازمایش کردم من دوسال پیش صفحات اینترنتی مربوط به اموزشهای استاد را در یک انجمنی سیو کردم تا در زمانهایی که به اینترنت دسترسی ندارم بتونم استفاده کنم یا بتونم در تبلت بصورت درس مرور کنم اما اگر کوچکترین تغییری در پوشه ای که بصورت عکس وغیره ذخیره میشود یا حتی فایل html که در کنار اون پوشه هست داخل پوشه قرار دهیم مشکلی در اجرای ان پیش خواهد امد یا فونتها تغیر میکند البته این مورد حداقل برای من پیش اومده

2- به نظر بنده بهترین روش یا دانلود تاپیک یا اون صفحه با دانلود منیجر یا بقیه نرم افزارهای افلاین هستش که در این مورد هم چندین بار سعی کردم مثلا با دانلود منیجر حداقل 10بار سعی کردم نوشته های استاد ودیگر دوستان رو دانلود کنم حتی اموزشهای اینکار را هم خوندم اما متاسفانه نتونستم اینکار رو انجام بدم

3-سومین راه ذخیره سیو صفحات بصورت پی دی اف هستش اما این مورد هم یه مشکلی داره بعضی سایتها وافزونه ها هستند که این کار رو انجام میدهند اما مشکل اینه که وقتی صفحه رو تبدیل به فایل پی دی اف میکنه مثلا یهویی از یه قسمتی از نوشته برش خورده ودر صفحه دوم میافته ومن میخوام که دقیقا عین نوشته انجمن یا سایت سیو بشه نمیدونم تا چه حدی منظورمو رسوندم

4-عکس گرفتن از تیکه تیکه نوشته های سایت هست که در صورت زیاد بودن مشکل زمان پیش میاد

به نظر بنده راهی باشه که بتونیم صفحات اینترنتی رو بدون تغییر در اون بصورت پی دی اف سیو کنیم هر 4شرط رو داریم ماندگاری بالا کیفیت مناسب قابل حمل و قابل استفاده در تقریبا همه دستگاهها هست

10. 4 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

این مشکل سیو صفحات بصورت پی دی اف هست که میخوام این مورد حل بشه

http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.c...4cf25a092b949d

12. 4 کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر انجمن کامپیوتر
    انصاف - اعتدال - بردباری - احتیاط
    تشکر تشکر کرده 
    1,847
    تشکر تشکر شده 
    872
    تشکر شده در
    223 پست
    قدرت امتیاز دهی
    8156
    Array

درود

سهند جان این موضوع را دقیقا یادم نیست در همین انجمن بود یا انجمن قبلی مطرح کردم و دوستان هم نظرات خودشان را دادند .
    ذخیره به فرمت web page complete از طریق خود فایرفاکس یک مشکلش ایجاد دوفایل است که اگر در هنگام جا به جا کردن یکی را فراموش کنی بعد به مشکل میخوری .
    ایراد دیگرش خطاهایی هست که گاه و بی گاه در هنگام ذخیره شدن صفحه داده میشود .
    روش عکس گرفتن هم علاوه بر زمان بر بودن و اینکه لازم هست دقت کنی ، به نظر خودم خیلی مناسب نیست . چرا ؟ فرض کن روزی خواستی یکی از صفحات ذخیره شده
    را مرور کنی و درون صفحه به لینکی ارجاع داده بودند . خب اگر عکس گرفته باشی عملا خود را از دسترسی به لینک درون صفحه محروم کرده ای .
    ذخیره به فرمت پی دی اف مشکل لینک را ندارد ولی از آنجا که فارسی و انگلیسی در خیلی از آموزش ها کنار هم هستند گاهی مشکل درست میشود ضمن اینکه کیفیت
    صفحه ذخیره شده خوب نبوده .

حالا از اینها بگذریم من تا به حال از کروم استفاده نکرده ام . پس روشی را که به عقیده بنده کم ترین نقص را دارد و تا به حال من در آن مشکلی ندیده ام به شما توصیه میکنم .
    فایرفاکس افزونه ای دارد با نام Mozilla archive format که در یکی از چندین گزینه اش می توانید صفحات را به صورت فشرده شده زیپ و با یک فایل نه دوفایل مجزا ، ذخیره کنید .
    مطالعه آفلاین بدون مشکل انجام میشود ، کیفیت حفظ میشود دسترسی به لینک ها قاعدتا وجود دارد و برتری آن این است که میتوانید فایل را استخراج کرده و با مرورگر دیگری
    مثل کروم آنها را باز کنید .
    امیدوارم مفید باشه .
    It is a good viewpoint to see the world as a dream
    When you have somethings like a nightmare , you will wake up and tell yourself that it was only a dream
    It is said that the world we live in is not a bit different from this

----------------------------------------
    Tout est pardonné

14. 4 کاربر مقابل از @ref عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر سایت
    دوستتان دارم
    تشکر تشکر کرده 
    4,798
    تشکر تشکر شده 
    13,155
    تشکر شده در
    2,296 پست
    قدرت امتیاز دهی
    45307
    Array

@ref عزیز
    بنده هم روش گفته شده توسط شما را استفاده کرده ام و با شما موافقم (گرچه خودم دوست ندارم از این روش استفاده کنم).

در ضمن این روش مشابه این است که با مرورگر Internet Explorer صفحه را ، نوع (web Archive ,single file (*.mht ذخیره کنیم

[SIGPIC][/SIGPIC]

16. 4 کاربر مقابل از Magsoud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

مدیر انجمن کامپیوتر
    انصاف - اعتدال - بردباری - احتیاط
    تشکر تشکر کرده 
    1,847
    تشکر تشکر شده 
    872
    تشکر شده در
    223 پست
    قدرت امتیاز دهی
    8156
    Array

درود
    استاد دراین روش چه مشکلی وجود دارد که گفته اید دوست ندارید از آن استفاده کنید ؟ چون مدت طولانی هست دارم به این روش صفحات را ذخیره میکنم
    و روش بهتری سراغ ندارم .
    It is a good viewpoint to see the world as a dream
    When you have somethings like a nightmare , you will wake up and tell yourself that it was only a dream
    It is said that the world we live in is not a bit different from this

----------------------------------------
    Tout est pardonné

18. 4 کاربر مقابل از @ref عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    1,591
    تشکر تشکر شده 
    1,930
    تشکر شده در
    617 پست
    قدرت امتیاز دهی
    6073
    Array

دوستان
    برای سیو صفحات به صورت پی دی اف یا فرمتهای نوشتاری دیگه که فونتها ونوع صفحه رو بهم نریزه چاره ای نیست

20. کاربر مقابل از سهند عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)