صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 21

موضوع: معرفی کتاب در زمینه عکاسی

کاربر فعال
    گاه برای ساختن باید ویران کرد، گاه برای داشتن باید گذشت ، و گاه در اوج تمنا باید نخواست!
    تشکر تشکر کرده 
    3,527
    تشکر تشکر شده 
    5,275
    تشکر شده در
    3,184 پست
    حالت من : Akhmoo
    قدرت امتیاز دهی
    4451
    Array

نورپردازی حرفه ای در عکاسی(1)

فهرست مطالب :

•فصل اول : مقدمات و شناخت نور
    •فصل دوم : نورسنجی و فلاش متری
    •فصل سوم : کپی برداری از اشیاء
    •فصل چهارم : نورپردازی اشیای سه بعدی
    •فصل پنجم : نورپردازی در فلزات
    •فصل ششم : عکاسی از اشیای سیاه و سفید با پس زمینه ی سفید و اشیای سیاه با پس زمینه ی سیاه
    •فصل هفتم : نورپردازی اشیای بلورین و شیشه ای

مترجم و مولف : رامین کاکاوند
    نشر هنر معماری قرن

ویرایش علمی : حمید شاهرخ

ویرایش فنی : نادر مسلمی

کاربر فعال
    گاه برای ساختن باید ویران کرد، گاه برای داشتن باید گذشت ، و گاه در اوج تمنا باید نخواست!
    تشکر تشکر کرده 
    3,527
    تشکر تشکر شده 
    5,275
    تشکر شده در
    3,184 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4451
    Array

کتابچه راهنمای فارسی دوربین عکاسی دیجیتال فوجی FinePix s9000 و FinePix s9500

مترجم : مسعود افشانی

مطالب راهنما :

•آماده سازی دوربین
    •استفاده از دوربین
    •تنظیمات دوربین

•تنظیمات شخصی
    •نصب نرم افزار
    •مشاهده تصاویر

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    3,527
    تشکر تشکر شده 
    5,275
    تشکر شده در
    3,184 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4451
    Array

بوطیقای عکاسی

توضيحات تجزیه و تحلیل ، تفسیر و نقد عکس

نویسنده : داریوش محمدخانی

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    3,527
    تشکر تشکر شده 
    5,275
    تشکر شده در
    3,184 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4451
    Array

کتاب های خیلی خوبی هستن

)1 نبض زمان ، عكس ها ي حسن سربخشيان- فرهنگي هنري كوبه

2) چهره ها 1،2،3 -مجموعه عكس -مريم زندي

3) مرتضي مميز -مجموعه عكس- چاپ و نشر نظر

4) بهار در ايران- مجموعه عكس - صادق فسايي

5) ايران در چهار فصل-مجموعه عكس - صادق فسايي

6) معماري ايران- مجموعه عكس- نصراله كسرائيان

7) نهمين دو سالانه عكاسي معاصر ايران - (سي دي)

8) آخرين كسوف قرن بيستم - مجموعه عكس-سروش

9) كتاب ساده درباره عكاسي ديجيتال - آستريدهوگ لند

10) آموزش عكاسي- رحيم دانايي- ارسباران

11) عكاس و دوربين هاي عكاسي - علي صفا كار - نشرابجد

12) تكنيك رتوش در عكاسي - جهانگير جهانپور - هنر پارينه

13) عكاسي ديجيتال - سيامك زماني

14) عكاسي ديجيتال - رضا نبوي

15) نقد عكس - تري برت- نشر مركز

16) اصول عكاسي ديجيتال - بيل كوربت - - ارسباران

17) كمپوزيسيون و هارموني درعكاسي رنگي -مايكل باسا-كوروس

18) راهنماي خريد و كار با دوربين ديجيتال- نادر خرمي راد- نشر علوم

19) عكاسي ديجيتال- ديويد بوش

20) نور و نور پردازي در عكاسي -آندرياس في سينگر- سروش

21) زيبايي نور - بن بوا -سروش

22) آدواب فتوشاپ سي آس تو9 تكنيك برتر

23) نيم قرن خاطرات سينماي ايران- شريفي -نشر پشوتن

24) مفاهيم كليدي در مطالعات سينما - سوزان هيوارد -هزاره سوم

25) فرهنگ تصوربرنامه سازي در تلويزيون -ناهيد پاپيان - سروش

26) اصول فيلمبرداري بادوربين هاي ويدئوديجيتال-رحيم داناي- نشر روان

27) كتاب كوچك درباره ويدئو ديجيتال-مايكل راين-ارسباران

28) آموزش فيلمبرداري دوربين هاي ديجيتال-كيت بروك- ارسباران

29) فن تدوين فيلم -سروش

30) جلوه هاي ويژه در تلويزيون-برنادر و ملكي-سروش

31) عكاسان بزرگ جهان

32) سير تحول عكاسي

33) عكاسي قرن بيستم

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    3,527
    تشکر تشکر شده 
    5,275
    تشکر شده در
    3,184 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4451
    Array

D986D982D8AF D8B9DAA9D8B3

این کتاب بی شک یکی از برترین کتاب ها در زمینه نقد عکس است هرچند تعداد کتاب های با این مضمون (نقد) بسیار محدود و یا فاقد کیفیت مطلوب است . حتی اگر دانشجوی عکاسی هم نباشید از خواندن این کتاب پشیمان نخواهید شد .

چند خطی از این کتاب که در ذهنم جای گرفته بشدت :

عکس مهم نیست که چقدر عینی یا علمی باشد , ساختار دست فرد است با اعتقادات و نگاه های خاص ,
    و ما باید بدین شکل با ان برخورد کنیم. توصیف موضوع , فرم , کارماده و سبک یعنی در نظر گرفتن عکس
    به عنوان تصویری که افراد ساخته اند و نباید تصور دیگری در باره ی ان بکنیم .

نه تنها عکس , نقاشی و معماری هم !

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    3,527
    تشکر تشکر شده 
    5,275
    تشکر شده در
    3,184 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4451
    Array

کتاب عالی

حامد قصری- «کتاب عالی» در 260 صفحه با طراحی و مدیریت هنری ابراهیم حقیقی و با نوشته‌هایی از شهریار توکلی، تورج حمیدیان و ابراهیم حقیقی توسط موسسه فرهنگی پژوهشی چاپ و نشر نظر منتشر شده است. از زمان نخستین گفتگو با احمد عالی تا زمان انتشار 2 سال سپری شد. این اثر حاصل همراهی‌های بی‌نهایت دوستانه و دقت‌های کم‌نظیر احمد عالی است.

از نگاه ناشر:
    وقتی به مجموعه آثار احمد عالی نگاه می‌کنیم و توانایی و بینش پیشروتر از زمان او را می‌بینیم و تأثیر شگرفش را بر جریان عکس ایران در گروه وسیعی از عکاسان معاصر مشاهده می‌کنیم، حسرت می‌خوریم چرا تا این زمان از او کتابی منتشر نشده است. اگرچه این کتاب حق مطلب را درباره‌ی او ادا نخواهد کرد اما می‌توان با مرور گزیده‌ی آثار او بخش مهمی از تاریخ عکس معاصر ایران را که احمد عالی در آن دارای نقش کلیدی است ارزیابی مجدد کرد.

وقتی کتاب گزیده‌ی آثار احمد عالی را در دست می‌گیریم.
    کتاب احمد عالی مسیری دو ساله را طی کرد تا به امروز رسید؛ اگرچه می‌بایست سالها پیش منتشر می‌شد تا نقش مهم او در هنر عکس ایران به خوبی شناخته شود، اما انتشار آن در این زمان موجب افتخار و خوشحالی است.
    نخستین دیدار با احمد عالی: جمعه، یک بعدازظهر گرم تابستان در سال 1387 با حضور مینا نوری، همسر او.
    موضوع گفتگو: چه کسی مقدمه‌های کتاب او را بنویسد؛ عکس‌ها چگونه انتخاب شود؛ و طراح کتاب چه کسی باشد؛ احمد عالی اشاره کرد که تا پایان آبان ماه فرصت ندارد اما بعد از آن آماده است.
    خانه‌ی او در خیابان سهروردی، خانه‌ای ساده، منظم و متفاوت با خانه‌ی هر هنرمندی است. گویی همه چیز در نظمی از پیش تعیین شده شکل گرفته است. همانگونه نظم و انتظامی که در دوره‌ای از آثار او دیده میشود. دقتی فوق تصور.

من احمد عالی (بیوک‌آقا)، فرزند سکینه (گَلین‌آقا) و مصطفی، متولد 1314 دارای شناسنامه‌ شماره 22 تبریز، شغل فعلی‌ام بازنشسته عکاسی است. این شماره 22 چند سالی است، هر روز حداقل یکبار از طرق مختلف «دیداری و شنیداری» چیزی را یادآوری می‌کند که هنوز برایم نامعلوم است.
    در سال 1314 تونل کندوان گشایش یافته، احمد شاملو ده ساله بوده، منصور قندریز هم همین سال در تبریز به دنیا آمده، سال تولد «دیتر آپلت» عکاس آلمانی هم در 1935 میلادی برابر سال 1314 خودمان بوده و «حسین آقا» شیاسی . چهل سالی می‌شود که هر یک ماه یک بار، البته چند روز اینور آنور، روی صندلی سلمانی‌اش می‌نشینم، با بهم خوردن یکنواخت تیغه‌های قیچی‌اش و غژغژ ماشین موتراش برقی‌اش، بارها خواب‌ام کرده، و هم اوست که زلف‌های بلندم را از دماسبی به قیصری تبدیل کرد و دیگر متولدین سال 1314 که فعلاً مجال پرداختن به تک تک آنها نیست!
    اعتراف می‌کنم در سه نوبت متوالی عاشق شدم. در چهارده سالگی عاشق نقاشی، در بیست و پنج سالگی عاشق عکاسی و نوبت سوّم عاشق مینا نوری در چهل و دو سالگی، که مکمل دو نوبت قبلی عاشقی‌ام شد.
    کودکی‌ام در بی‌خبری و بازی سپری گشت. اصول تربیتی مادرم بر محور «این را بکن و آن را نکن»، دقت نظر و صبوری امروزم را در پی داشت که قدردانش هستم.
    از پدر خاطره‌ای یادم نیست. گویا پنج ساله بودم که از دست دادمش، خواهرم هفت ساله و برادرم هم ده ساله بوده. چقدر زود، دیر شد. من هنوز نمونه کارهای مختلف‌ام را جمع‌آوری نکرده‌ام. می‌گویند به درد روز مبادا خواهد خورد! ظاهراً این ایام همان روز مبادا است که زنگ درِ تاریکخانه‌ام زده شده.
    به پیشنهاد آقای محمودرضا بهمن‌پور دست به کار این ماجرا شدم، به منظور چاپ یک کتاب از کارهای تصویری‌ام.
    فکر کردم می‌توانم قسمتی از کارهای عکاسی و نقاشی‌ام را برای چاپ در یک مجموعه (که اشکالی پیش نیاورد) فراهم کنم.
    دیدگاه من در رابطه با تصویر و عکس و عکاسی، بارها عنوان شده. انتخاب‌های حاضر مصداق این تفکر «عکاسی برای من کپی محض از طبیعت و واقعیت‌های عینی نیست، من می‌خواهم در طبیعت و واقعیت‌های آن تصرف نمایم» است که صورت گرفته. تصاویر اسم خاصی ندارند فقط تاریخ برایشان قید شده.
    تک عکسها را می‌شود مُهره، یا قطع‌های از پازلی تصور کرد که از ترکیب چند مُهره یا چند قطعه تصویری ساخته میشود با معنی و مفهومی دیگر.
    من سال‌ها است چنین فکر و عمل می‌کنم و آنچه تولید می‌شود، ترکیب و ریتم جدیدی است سؤال برانگیز برای مخاطب‌ام و این راضی‌ام می‌کند.
    از آقای محمودرضا بهمن‌پور برای انتشار این مجموعه و از آقای ابراهیم حقیقی به خاطر طراحی و صفحه‌آرایی آن سپاسگزارم.
    قدردان همکاری آقایان تورج حمیدیان و شهریار توکلی هستم.
    و برخورداری از حمایت مستمر مینا نوری، بهمن جلالی، یحیی دهقانپور، مهران مهاجر و رضا رفیعی همواره برایم مغتنم بوده است.
    و از مهدی شیری به خاطر تهیه فیلم «افق، عمودی...» ممنون هستم.

از نگاه دیگران:
    شهریار توکلی (گزیده‌ای از مقدمه کتاب)
    او نوع عکاسی‌ای را که به آن معتقد است، از طریق خلق مداوم آثاری متنوع، به دیگران منتقل کرد. او عکاسی را در شکل نابش، زیبا می‌دانست. با احمد عالی و نمایشگاه‌های انفرادی عکس‌اش در دهه‌های40 و50 بود که «عکاسی» به عنوان هنری مستقل جدی گرفته شد. او که در بیست و چند سالگی با دوربین و عکاسی آشنا شده بود، به تأسی از تجربه‌گرایی ذاتی موجود در فضای فرهنگی دهه‌ی40 (ده‌های که میرفت تا به تدریج از روزهای سیاست‌زدهی سال‌های 30 فاصله بگیرد)، ذهن‌اش را درگیر جستجوهای فرمالیستی با ایده‌های بومی کرد تا زبانی جدید و اینجایی را پی‌ریزی کند؛ و همچون دیگر هنرمندان آن دهه، دغدغه‌ی این را داشت که پلی باشد میان نشانه‌ها و موضوعات بومی، با رویکردهای جدید عالم تصویر، که آوایش از دور (هرچند جسته و گریخته) به گوش می‌رسید. رویکرد تجربه‌گرای او به سوی موضوعات سنتی، آشنا و پرداخت شده‌ای چون معماری سنتی ایرانی، فروشنده‌های دوره‌گرد، آفتابنشین‌های روستایی، سلمانی‌های خیابانی و... نشان از این توجه دارد...

تورج حمیدیان (گزیده‌ای از مقدمه کتاب)
    «من می‌خواهم در طبیعت و واقعیت‌های آن تصرف نمایم». این جمله را احمد عالی در بروشور نمایشگاه دوم خود که دهمین برنامه تالار ایران در اردیبهشت 1344 بود، نوشت - و همواره با این نیت کار کرد. او از پیشگامان عکاسی جدید ایران است، که در دهه 1340 آغاز گردید. «نخستین قدم جدی من در راه عکاسی با اولین نمایشگاهم (1342) آغاز شد». در 1342 نه برگزاری نمایشگاه عکس مرسوم بود، و نه مخاطبانی در مقابل عکاس و عکس بودند که از تقابل آنها ثمری عاید عکاسی شود. با این حال عالی به راه خود ادامه می‌دهد و جایگاه عکاسی را به عنوان یکی از هنرهای تجسمی در نزد برگزارکنندگان نمایشگاه‌ها تثبیت، و در سال‌های 1344، 1346، 1347 و 1349 نیز نمایشگاه‌هایی از آثار عکاسی خود برپا می‌کند. نمایشگاه بعدی او که مرور آثار او محسوب می‌شود در 1376 برگزار شد. و سپس در 1387 نمایشگاهی از آثار متأخر خود را در «نگارخانه آریا» برپا داشت. فعالیت پنجاه ساله در زمینه عکاسی را نمی‌توان فقط با این نمایشگاه‌ها سنجید...

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    3,527
    تشکر تشکر شده 
    5,275
    تشکر شده در
    3,184 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4451
    Array

کتاب در جهت عکس

در جهت عکس: 39 عکس و 39 جستار

حامد قصری - کتاب «در جهت عکس» شامل 39 عکس و 39 جستار نوشته یوریک کریم‌مسیحی است که به تازگی وارد بازار کتاب شده، این اثر همراه یادداشت «تری برت» و با مقدمه «اسماعیل عباسی» در شمارگان 1100 نسخه و با قیمت 8000 تومان از سوی نشربیدگل منتشر شده است. درباره عکاسان این مجموعه شناخت‌نامه‌ای هم ارایه شده است.

کریم‌مسیحی در پاسخ به اینکه چرا موضوع بیشتر عکس‌های این مجموعه جنگ است؟ گفت: این انتخاب کاملا حسی و شخصی است. رابطه‌ای بین من و این عکس‌ها وجود داشت که من را متحول می‌کرد و تکان می‌داد.وی ادامه داد: در این کتاب عکس شادی‌آور وجود ندارد و عمده عکس‌ها در موضوع جنگ و مشکلات روزمره مردم است.
    کریم‌مسیحی درباره تعداد واقعی این مقالات و انتخاب آنها برای چاپ توضیح داد: این مقالات در دوره‌های مختلف در نشریه «دوربین عکاسی» و «حرفه: هنرمند» منتشر شده. همه این نوشته‌ها یک فرم و قالب دارند و این قابلیت را داشتند که در قالب یک کتاب به چاپ برسند.
    وی درباره عنوان کتاب گفت: عنوان کتاب دو پهلوست؛ معنی نخست به عکس مربوط می‌شود و معنای دوم در جهت عکس، تصاویری در جهت معکوس آنچه معمولا در عکس دیده یا راجع به آن نوشته شده است.
    کریم‌مسیحی افزود: یادداشت تری برت، منتقد آمریکایی، بر این کتاب برایم تشویق کننده بود. او آرزو کرده این کتاب به زبان انگلیسی منتشر شود که امیدوارم این اتفاق در زمان مناسب رخ دهد.
    کتاب «در جهت عکس» 39 عکس ، 39 جستار حدود سی سال کار یوریک کریم‌مسیحی است.
    در یادداشت تری برت، استاد رشته‌های آموزش هنر و تاریخ هنر، آمده است: با انتشار این کتاب شادمانم که اندیشه یک نویسنده ایرانی را درباره عکس‌هایی می‌خوانم که کار عکاسانی از گوشه و کنار دنیا و اکثرا غربی، و به ویژه آمریکایی اند.
    «کشف معنا از متن نانوشته» یادداشت دیگری است که توسط اسماعیل عباسی نوشته و در این کتاب منتشر شده است. به اعتقاد وی، یوریک کریم‌مسیحی در این مجموعه عکس‌هایی را برگزیده که بدان‌ها دلبستگی دارد. او چون منتقدان معتقد به شیوه کلاسیک نقدنویسی در پی ارزیابی عکس نیست و نمی‌خواهد ارزش‌های عکس را به رخ بکشد تا خواننده را قانع کند و سرانجام او را با خود همراه سازد. هر عکس برای او بهانه‌ای است برای ارایه نظرهایش.
    «ویلیام هنری»، «فاکس تالبوت»، «تینا مودوتی»، «برنیس ابوت»، «آندره کرتس»، «بروشای براسای»، «هانری کارتیه‌برسون»، «مانوئل آلوارس»، « رابرت کاپا» و «تاد هیسلر» از جمله عکاسانی‌اند که در این کتاب حضور دارند

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    3,527
    تشکر تشکر شده 
    5,275
    تشکر شده در
    3,184 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4451
    Array

کتاب ذن و عکاسی

(چگونه با دوربین ذهن خود عکس بگیریم)

نوشته ی پل مارتین لستر

ترجمه زانیار بلوری

ذِن و عکاسی مجموعه ای است مشتمل بر 100 گفتار که نویسنده طی دوره ای بالغ بر 25 سال نگاشته است. با تلفیق مطالعات عکاسی و فلسفه ذن ، شخص می آموزد از دوربین به عنوان راه ارتباطی عمیقی با جهان استفاده کند. بنابراین دوربین به عنوان مانعی بین آنچه مشاهده می شود و آنچه تجربه می شود تلقی نمی گردد بلکه وسیله ای است در راستای یکی کردن عکاس با هر آنچه تجربه خواهد کرد. این کتاب می آموزد که عکاسی فراتر از اعداد دیافراگم ، سرعت شاتر ، انتخاب فیلم و یا خرید دوربین است .

اگر عکاسی صرفاً عملی تکنیکی بود پس رباط ها می توانستند عکس های فوق العاده بگیرند. یادگیری مستلزم آمادگی است . شما شخصی با قدرت تعقل و احساس هستید ، می خواهید خلاق باشید و عکس های خود را به سطحی برسانید که از مشاهده ی لحظه ها بیاموزید و به دیگران بیاموزانید از این لحظه ها متأثر شوند.

هدف راستین ، آموختن عکاسی نیست. چگونه زیستن را باید آموخت.

هرگاه دوربین را نه به مثابه ی یک ابزار بلکه آن را چون امتداد قلبت به کارگیری ، با موضوعات خود یکی خواهی شد .

هرگز از یاد مبر یک ابزار در مواجهه با چهره ی یک شخص چه اندازه بیگانه است. در یکی شدن روح و موضوع آن چه مهم است ، حساسیت و دقت عکاس است ، نه عمل مکانیکیِ ثبت تصاویرِ واضح.

استاد از شاگرد می آموزد. پس به راستی چه کسی استاد یا شاگرد است؟ اگر استاد خود شاگرد باشد ، پس ما همه شاگردانی هستیم که از یکدیگر می آموزیم .

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    3,527
    تشکر تشکر شده 
    5,275
    تشکر شده در
    3,184 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4451
    Array

کتاب دید خلاقانه در عکاسی

نویسنده: برایان پترسون

مترجم: محمدرضا شهبازی

ناشر: نشرپشوتن

نوبت چاپ: اول

شمارگان: ۲۲۰۰ نسخه

قیمت: ۱۱۸۰۰ تومان

این کتاب به صورت تمام رنگی گلاسه در ۱۶۷ صفحه در ابعاد ۲۹ در ۲۲ سانتیمتر به چاپ رسیده است. نویسنده کتاب برایان پترسون است که در ۳۰ سال گذشته عکاسی موفق بوده است و برای مشتریان مشهوری چون کداک، امریکن اکسپرس، UPS، فیلیپس و سی‌تی بانک کار کرده و جوایز بین‌المللی زیادی نیز دریافت کرده است. او یکی از ادیتورهای مجله Popular Photography است و بیش از ۲۰ سال است که عکاسی را آموزش می‌دهد. سبک خاص آموزش او که عملی و کاربردی است، کارگاه‌های آموزشی و کتاب‌های او را به شهرت رسانده و کتاب‌های او در ۲۰ سال گذشته هر سال از کتب پرفروش در زمینه عکاسی هستند. اغلب او را بخاطر چهار کتاب مشهور و پرفروشش ، :”دانستنی‌های نورسنجی”، “دانستی‌های عکاسی دیجیتال”، “دید خلاقانه در عکاسی” و “فراتر از پرتره” می‌شناسند.کتاب حاضر، یکی از پرفروش‌ترین کتب برایان پیترسون به نام اصلی Learning to see creatively است که تا کنون به زبان‌های زیادی ترجمه و منتشر شده است.پترسون در این کتاب با فرآیندی گام به گام و توصیفی که روشی مختص به خود اوست، به آموزش معیارها و روش‌های عکاسی خلاقانه می‌پردازد و ضمن بیان دقیق تعاریف هنری و فنی لازم، با زبانی خودمانی و داستان گونه که باعث جذابیت و کشش خواننده برای ادامه دادن مطالعه می‌شود، با نشان دادن عکس‌های فراوان به سادگی مطلب را به خواننده می‌رساند. نمایش عکس‌های مقایسه‌ای “قبل” و “بعد” از سوژه‌ها و نیز نمایش چند عکس از یک سوژه در زوایای دید مختلف و بحث بر روی دلیل انتخاب عکس اصلی به خواننده کمک می‌کند که به روشنی منظور نویسنده را دریابد.
    پترسون کتاب خود را با این پرسش شروع می‌کند که: “همه ما که از نعمت بینایی برخورداریم می‌توانیم ببینیم، اما چرا کسی دقیقا در کنار ما می‌تواند چیز جالبی را ببیند، در حالی که ما تقریبا متوجه آن نمی‌شویم؟ “. پترسون عقیده دارد که: “عدم توانایی “دیدن”، احتمالا بزرگترین مشکلی است که هر عکاسی باید بر آن فایق آید.” سپس اضافه می‌کند: “من هیچ قانون واقعی را نمی‌شناسم که کسی با رعایت آنها بتواند دیدن را یاد بگیرد. اما اصول و فنون بسیار زیادی را بلدم که به دیدن شما کمک می‌کنند. هدف این کتاب این است که نه تنها روش تشخیص یک فرصت عکاسی را به شما بیاموزد، بلکه روش‌های محافظه‌کارانه‌ای را که منجر به عکسهایی عادی و بی‌خاصیت می‌شود را نیز به چالش بکشد. بسیاری از مثالهای کتاب تصاویری دوتایی هستند که حالت قبل و بعد و همچنین ترکیب خوب و بهتر را به شما نشان می‌دهند. قطعا هدف این تصاویر این نبوده که ایده‌آل باشند، بلکه آنها فقط حاصل برداشت من از منظره‌ای خاص در یک لحظه خاص از زمان هستند.”
    پترسون با تجربه‌ای که در کلاس‌های آموزشی و حضوری آنلاین دارد، عقیده دارد که این کتاب، با استفاده از مثالهایی که تصورات شما را از بند آزاد می‌کند، ژرفای موضوع دید شخصی را – صرفنظر از تکنولوژی – مورد کاوش قرار خواهد داد. سپس می‌گوید: “وقتی ویرایش قبلی این کتاب را می نوشتم، در فکرم یک هدف داشتم: شکستن این طلسم که هنر تصویر سازی متعلق به اقلیتی برگزیده است. بر اساس پاسخ‌های مثبت و قاطعی که در کارگاه‌ها و کلاسهای آنلاین شنیده‌ام، و نیز در بسیاری از نامه‌ها و ایمیل‌ها دریافت کرده‌ام، احساس می کنم که به هدفم رسیده‌ام”.

کتاب “دید خلاقانه در عکاسی” در ۶ فصل با عناوین: دید خود را توسعه دهید.؛ اجزاء دیزاین (خط، شکل ،فرم ،بافت، الگو، رنگ)؛ ترکیب‌بندی؛ جادوی نور؛ عکاسی دیجیتال و ملاحظات شغلی تدوین شده است. پترسون درانتهای مقدمه کتاب که خود بسیار آموزنده است می‌نویسد: ” مطالب بسیار زیادی در این کتاب است که نشان می‌دهد یک تصویر سازی موفق، چگونه، در کجا و چرا انجام می‌شود. این یک کتاب در مورد ایده‌ها است، ایده‌هایی که در ذهن تمام ما جریان خواهد یافت. هدف من این است که به شما در کسب این آگاهی کمک کنم که کجا ماهی بگیرید، چگونه جرات تور انداختن را بدست آورید و قدرت بالا کشیدن صید و چیدن محصول این ایده‌ها را داشته باشید. ”

محمد رضا شهبازی، مترجم این کتاب، نهایت امانتداری نسبت به لحن و مطالب کتاب را داشته است تا خواننده فارسی‌زبان شیرینی شیوه متن اصلی را درک کند و در عین حال با نثر روان مترجم، مفاهیم کاربردی کتاب به سادگی و به سرعت به خواننده منتقل شود.

پترسون در مقدمه‌ی کتابش می‌گوید: “بیش از هر چیز، سعی کنید از مطالب کتاب لذت ببرید و ذهن خود را با این پیش فرض پرنکنید که “باید کار را دقیق انجام دهم”. طی این سالها اگر تنها یک چیز باشد که از شاگردان و دوستانم آموخته‌ باشم، این است که هیچ فرمول و دستورالعملی در حرفه تصویرسازی وجود ندارد. در این حرفه، همه چیز به مشاهده و فکر مربوط است. همانطور که هنری دیوید تورو (Henry David Thoreau) گفت:” مساله این نیست که به چه چیزی نگاه می‌کنید، بلکه این است که چه می‌بینید”.

کاربر فعال
    تشکر تشکر کرده 
    3,527
    تشکر تشکر شده 
    5,275
    تشکر شده در
    3,184 پست
    قدرت امتیاز دهی
    4451
    Array

کتاب بحران واقعیت
    «بحران واقعیت: در باب عکاسی معاصر»

حامد قصری - کتاب «بحران واقعیت: در باب عکاسی معاصر» نوشته اندی گراندبرگ با ترجمه مسعود ابراهیمی مقدم و مریم لدنی از سوی موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری(متن) وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد. این کتاب دربرگیرنده 358 صفحه مصور است که با قیمت 75000 ریال عرضه شده است.کتاب بحران واقعیت شامل بیش از 50 مقاله در شش فصل، از نوشته‌های اندی گراندبرگ، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز حوزه عکاسی است.

نوشته‌ها و دیدگاه‌های انتقادی اندی گراندبرگ، درک جامعی از قواعد واصول پیچیدة عکاسی در دنیای هنر و رسانه‌ها به دست می‌دهد. گراندبرگ دربارة عکس‌ها صحبت می‌کند و با متحول ساختن شیوة نگرش ما به واقعیت، مفاهیم سنتی و قراردادی ارتباط میان هنر و زندگی را دگرگون می‌کند. اینکه عکس‌ها چگونه رسالت هنـر را بازتعریف می کنند و به چه طریقی جایگزین واقعـیت شده اند، سوالاتی هستند که نوشته های انتقادی گراندبرگ همواره در جستجوی پاسخی برای آن بوده است.
    اندی گراندبرگ از عکس به عنوان «متقاعدکننده ترین آثار هنری در انتهای سدة بیستم» نام می‌برد. در این کتاب، او، طبیعت عکاسی و شیوة نگرش ما به آن را زیر سوال می برد، برخی از عکاسان بزرگ قرن بیستم را ارزیابی می کند، در مورد گرایشهای پست مدرن هنر در دهه هشتاد بحث می کند، و جریانهای کنونی در زمینة ژورنالیسم و مستندنگاری را تشریح می‌کند. همچنین در مورد رسانه‌های الکترونیک و آیندة عکاسی در عصر الکترونیک نظرات روشنگری را ارائه می‌دهد.
    گراندبرگ، به زبانی ساده و در عین حال با خردمندی، مهمترین مباحث عکاسی در ربع آخر قرن بیستم را موشکافی می کند. بحران واقعیت کتابی حیاتی برای کسانیست که در پی درک جایگاه عکاسی در جهان امروز هستند. نائومی روزنبلوم، نویسندة کتاب تاریخچه جامع عکاسی، دربارة این کتاب میگوید: «این مقالات روشنگرانه دربارة جریانهای معاصر عکاسی، درک جامعی را در مورد موضعی که رسانه در انتهای این قرن اتخاذ کرده، ارائه می‌کند.»
    گراندبرگ بیش از بیست و پنج سال(در زمان نگارش کتاب) در حوزه ی عکاسی و هنرهای تجسمی قلم فرسایی کرده است؛ از 1981 تا 1991 به عنوان منتقد هنری در نیویورک‌تایمز فعالیت داشته است. از 1992 تا 1997 در سانفرانسیسکو بود.

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

برچسب ها برای این تاپیک

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)

علاقه مندی ها (بوک مارک ها)